вівторок, 19 березня 2024 г.

Досьє: Поворозник Микола Юрійович

Досьє: Поворозник Микола Юрійович

Перший заступник голови Київської міської державної адміністрації (КМДА). Член колегії КМДА. Заступник керівника Ради оборони Києва. Доктор філософії.

Місце народження, освіта

Микола Поворозник народився 10 квітня 1972 року у селі Святець Теофіпольського району Хмельницької області.

Навчався у Львівському суворовському училищі.

1995 року закінчив Київський військовий інститут управління та зв'язку, факультет “автоматизовані системи управління” за спеціальністю “Інженер електронної техніки”.

У 2008 році закінчив Академію державного управління та отримав диплом магістра державного управління.

У 2020 році захистив дисертацію на тему “Медичні послуги у системі глобальних економічних трансформацій” та здобув ступінь PhD (доктор філософії) у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана.

Сімейний стан

Дружина – Поворозник Валентина Володимирівна, з листопада 2019 року зареєстрована у Гостомелі (Ірпінь) Київської обл. як фізособа-підприємець, профіль – інші види освіти, надання послуг перекладу.

Син – Юрій, у січні 2016 року зареєстрований в Гостомелі як ФОП, профіль – оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов'язана з ними діяльність; спеціалізована діяльність із дизайну; посередництво в розміщенні реклами в засобах масової інформації

Його жінка – Олександра Ринк, з вересня 2017 по травень 2020 року була співзасновницею ТОВ “Нідком” (ЄДРПОУ 41564138, профіль – будівництво житлових і нежитлових будівель; штукатурні роботи; інші роботи із завершення будівництва), яке активно співпрацює з міською владою Києва при проведенні робіт на об'єктах соціальної сфери за рахунок місцевого бюджету.

Донька – Марта.

Кар'єра

З 1995 до 2001 року Микола Поворозник служив у Збройних силах України. Службу проходив під Києвом, у Гостомелі. У званні капітана став начальником центру автоматизованих систем управління генштабу ЗС.

У жовтні 2001 року Поворозник працював головним спеціалістом, згодом – начальником відділу Управління з питань підприємництва КМДА.

З березня 2003 року – заступник начальника управління ліцензування та з питань реєстрації Головного управління з питань підприємництва КМДА.

У грудні 2006 року – начальник Головного управління з питань регуляторної політики та підприємництва КМДА.

У Верховній Раді (ВР) VI скликання був помічником народного депутата Віталія Коржа (2005-2006 рр., фракція “БЮТ”, №24 за списком виборчого блоку) на громадських засадах.

З листопада 2012 року – перший заступник начальника управління-начальник управління регуляторної політики та видачі документів дозвільного характеру Головного управління промислової, науково-технічної та інноваційної політики Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА.

З грудня 2012 року – перший заступник директора Департаменту-начальник управління регуляторної політики та видачі документів дозвільного характеру Департаменту промисловості та розвитку підприємництва КМДА.

З червня 2013 року – заступник директора Департаменту-начальник управління координації регіональної економічної політики Департаменту економіки та інвестицій КМДА.

У серпні 2013 року очолив Департамент економіки та інвестицій КМДА, змінивши Ігоря Довбаня, діяльність якого зацікавила Генпрокуратуру та спеціальну комісію Київради. За інформацією ГПУ, внаслідок службової недбалості Довбаня бюджет столиці недоотримав понад 9 млн грн пайової участі забудовників у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури Києва.

З 28 січня 2016 року по 21 грудня 2017 року – заступник голови КМДА Віталія Кличка.

З 21 грудня 2017 року – перший заступник голови КМДА. Фактично Микола Поворозник розпочав виконання обов'язків першого заступника ще 19 грудня, одразу після звільнення свого попередника Геннадія Пліса.

Розпорядженням Київського міського голови від 21 квітня 2020 року №240 був тимчасово усунений  від виконання службових обов'язків до моменту з'ясування процесуального статусу у кримінальному провадженні від 30 жовтня 2019 року №42019000000002294.

Цим же розпорядженням виконання обов'язків першого заступника голови КМДА з 22 квітня 2020 року було покладено на заступника голови КМДА Валентина Мондриївського. При цьому позафракційний депутат КМР VIII скликання Олександр Пабат (спочатку був у фракції “ЄС”) зажадав у Київського міського голови пояснень щодо призначення Мондриївського без проведення конкурсу.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Розпорядженням мера Віталія Кличка від 11 березня 2021 року №111 з огляду на лист слідчого управління ГУ СБУ у Києві та Київській обл. від 5 березня 2021 року №51/12-1607 та заяву Миколи Поворозника від 9 березня 2021 року – він був знову допущений до виконання обов'язків першого заступника голови КМДА.

Громадська діяльність

З січня 2010 року є одним із засновників БО “Благодійний фонд “Ніхто крім нас” (ЄДРПОУ 36923977).

Згідно з даними аналітичної системи YouControl, Микола Поворозник з 2010 до 2012 року очолював Святошинську районну у Києві партійну організацію “ВО “Батьківщина” (ЄДРПОУ 21716010).

Регалії та нагороди

Розпорядженням Київського міського голови від 16 червня 2016 року №526 Миколі Поворознику було збережено раніше присвоєний 6 ранг державного службовця.

Функціональні обов'язки

Згідно до розпорядження КМДА від 2 березня 2017 року №231 заступник голови КМДА Микола Поворозник  у розподілі обов'язків серед керівників КМДА відповідав за: управління майном, захист майнових прав територіальної громади Києва; приватизацію; функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності та надання адміністративних послуг; охорони здоров'я; виконання законодавства про пільги; зайнятість населення та виплату заробітної плати; забезпечення ефективної роботи мережі установ соціального захисту, молодіжних та жіночих громадських організацій; дотримання рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Поворозник координував діяльність: об'єднань ветеранів війни та праці а також департаментів: охорони здоров'я; комунальної власності; соціальної політики; Центру надання адміністративних послуг.

З 2017 року Микола Поворозник також відповідав за: функціонування інфраструктури дорожньо-транспортного комплексу міста; проведення єдиної транспортної політики у питаннях розвитку транспортних підприємств різних форм власності; за питання телекомунікації, інформатизації, теле- та радіомовлення та поштового зв'язку.

Він координував та спрямовував діяльність: ДП "Проектний інститут "Укрметротунельпроект"; ДП “Київське спеціалізоване підприємство обчислювальної техніки та інформації”; державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця"; підприємств, установ та організацій річкового, автомобільного та вантажного транспорту незалежно від форм власності; підприємств, установ та організацій зв'язку, кабельного телебачення та поштового зв'язку незалежно від форм власності.

Відповідно до нового розподілу обов'язків у КМДА, Микола Поворозник, який обійняв посаду першого заступника голови КМДА, відповідно до розпорядження КМДА від 21 грудня 2017 року №1657  виконував обов'язки голови КМДА у разі його відсутності; відповідав за сфери: соціально-економічного розвитку, зовнішньоекономічної діяльності, інвестиційної діяльності та державно-приватного партнерства, бюджету, фінансів та цін, охорони здоров'я, забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод та законних інтересів громадян, надання безкоштовної первинної правової допомоги, нагородження державними нагородами, управління архівною справою та діловодством.

Координував та контролював діяльність департаментів: економіки та інвестицій, фінансів, охорони здоров'я, а також Апарату, Державного архіву КМДА, Печерської та Шевченківської РДА.

З 26 грудня 2018 року Поворозник почав координувати діяльність ВАТ "Хліб Києва", ПрАТ "Київмлин" та ПАТ "Київхліб" (інші підприємства зі сфери його відання вибули). Також він був повинен вживати заходів щодо запобігання інфекційним захворюванням, епідеміям, епізоотіям та їх ліквідації.

З 20 вересня 2019 року Микола Поворозник став також відати сферами транспорту та зв'язку; інформатизації, телекомунікаційних систем та технологій, електронного управління, захисту інформації, формування та використання регіональних електронних інформаційних ресурсів, розвитку інформаційного суспільства на території Києва; сприяння розвитку підприємництва та здійсненню державної регуляторної політики; промисловості; наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності; побутового, торговельного обслуговування та громадського харчування.

Окрім інших, він став контролювати та координувати діяльність департаментів: транспортної інфраструктури; інформаційно-комунікаційних технологій; промисловості та розвитку підприємництва.

Додатково Поворозник почав курирувати діяльність: ДП “Проектний інститут “Укрметротунельпроект”; державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця"; ПрАТ "Метробуд", ПАТ "Київметробуд"; підприємств, установ та організацій річкового, автомобільного та вантажного транспорту незалежно від форм власності; підприємств, установ та організацій зв'язку, кабельного телебачення та поштового зв'язку незалежно від форм власності; виробничого держпідприємства "Скіф"; державного НДІ надпровідникової радіоелектроніки "Айсберг"; науково-виробничого державного підприємства „Термохолод”; ДП "Центр обслуговування наукової та інженерної роботи"; державного НВП "Захід"; малого ДП “Навчальний науково-виробничий центр „Перспектива”.

Розпорядженням КМДА від 20 травня 2020 року №737 Віталій Кличко дещо розширив повноваження Миколи Поворозника – тепер за його дорученнями почали діяти відділ контрольно-аналітичного забезпечення заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень управління контрольно-аналітичного забезпечення першого заступника голови КМДА та заступників голови КМДА.

З 26 травня 2020 року Поворозник, вже після тимчасового звільнення з посади, функціонально виконував обов'язки, визначені Київським міським головою, та ніс персональну відповідальність за стан справ на дорученій йому ділянці роботи. Проте функції курирування діяльності будь-яких підприємств в нього вже не було.

Він забезпечував здійснення повноважень КМДА у галузях: соціально-економічного розвитку; ЗЕД; у сфері інвестиційної діяльності та державно-приватного партнерства; бюджету, фінансів та цін; охорони здоров'я; забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод та законних інтересів громадян; надання безкоштовної первинної правової допомоги з питань управління персоналом та нагородження державними нагородами України.

Направляв, координував та контролював діяльність структурних підрозділів КМДА безпосереднього підпорядкування: апарату та департаментів: економіки та інвестицій; фінансів та охорони здоров'я. Координував діяльність Печерської, Шевченківської та Голосіївської РДА.

З протоколів засідань столичного штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації від 14 серпня 2020 року №57 і від 21 серпня 2020 року №58 стало відомо, що Микола Поворозник відвідує засідання столичного штабу боротьби з епідемією COVID-19 як запрошена особа.

З протоколу засідання колегії КМДА від 8 грудня 2020 року стало відомо, що Микола Поворозник провів колегію КМДА замість Віталія Кличка На засіданні було розглянуто та схвалено головні фінансові проекти столиці: соціально-економічного розвитку Києва на 2021-2023 роки та бюджету на 2021 рік.

З 31 грудня 2020 року, відповідно до нового розподілу обов'язків, Віталій Кличко не лише залишив Поворознику більшу частину повноважень, а й додав кілька найбільш “хлібних” (земля, містобудування, міжнародні відносини).

При цьому від Поворозника до Петра Пантелеєва перейшла сфера забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод та законних інтересів громадян.

На користь Ганни Старостенко у Поворозника забрали контроль за діяльністю Департаменту охорони здоров'я КМДА, залишивши лише функцію координації його роботи.

Отже, з 31 грудня 2020 року, відповідно до розпорядження КМДА від 31 грудня 2020 року №2096  Микола Поворозник забезпечував здійснення повноважень КМДА у галузях: містобудування та архітектури; соціально-економічного розвитку; зовнішньоекономічної діяльності; інвестиційної діяльності та державно-приватного партнерства; бюджету, фінансів та цін; використання та охорони земель; регулювання земельних та міжнародних відносин; управління персоналом та нагородження державними нагородами.

Пропонував разом із Департаментом земельних ресурсів КМДА постійній комісії Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин продовжити без відповідного рішення міськради договори оренди земельних ділянок, термін дії яких закінчився.

Направляв та контролював діяльність структурних підрозділів КМДА безпосереднього підпорядкування: Апарату та департаментів: містобудування і архітектури; економіки і інвестицій; фінансів і земельних ресурсів.

Координував діяльність: Департаменту охорони здоров'я, Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю та Печерської РДА.

У зв'язку з появленням в керівництві КМДА нового, 13-го заступника голови КМДА та погодженням КМР кандидатур ще трьох, розпорядженням КМДА від 2 квітня 2021 року №770 були знов перерозподілені зони відповідальності керівників адміністрації.

Найбільше функцій новому заступнику голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петру Оленичу (призначеному 1 квітня 2021 року) перейшли від першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника, який офіційно повернувся до роботи 12 березня 2021 року. Це  – обов'язки контролю за сферами використання та охорони земель, регулювання земельних відносин та містобудування та архітектури на території Києва.

Тепер саме Петро Оленич, а не Поворозник, почав спрямовувати і контролювати роботу найважливіших підрозділів КМДА – Департаменту земельних ресурсів та Департаменту містобудування і архітектури. Миколі Поворознику при цьому додали "втішну" функцію "координації" діяльності цих двох підрозділів..

Також від першого заступника голови КМДА до "новачка" Оленича перейшла ще одна "серйозна" функція – пропонувати разом з Департаментом земельних ресурсів КМДА постійній комісії Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин продовжувати без відповідного рішення міськради договори оренди земельних ділянок, термін дії яких закінчився.

Згідно розпорядження КМДА від 9 листопада 2021 року №2311 Микола Поворозник знов почав спрямовувати та контролювати діяльність Департаменту транспортної інфраструктури КМДА.

10 лютого 2022 року розпорядженням №338 Віталій Кличко знов скоригував повноваження керівництва КМДА у зв'язку з переходом Олексія Кулеби на роботу до Офісу Президента (ОП). Від Кулеби до Петра Пантелеєва перейшов обов'язок спрямовувати, координувати та контролювати діяльність Департаменту міського благоустрою КМДА. Йому ж відтоді повністю належали повноваження щодо координації, спрямування і контролю діяльності Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА та Управління екології і природних ресурсів КМДА (раніше роботу цих департаментів координував Кулеба).

Проте, Микола Поворозник не координував, як раніше, діяльність Департаменту охорони здоров'я КМДА та Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю Києва КМДА.

На запит редакції КВ від 20 березня 2023 року столична адміністрація надала відповідь, що на протязі 2022-2023 років у розподіл повноважень між керівництвом КМДА зміни вносились сім разів. Зокрема, розпорядженням від 1 листопада 2022 року №618  функції контролю Департаменту охорони здоров'я КМДА, які виконувала Ганна Старостенко з кінця 2020 року, були знов  повернуті Миколі Поворознику. 

Участь у дорадчих органах

Розпорядженням КМДА від 3 березня 2017 року №244 заступник голови КМДА Микола Поворозник був призначений головою міського комітету доступності осіб з інвалідністю і інших маломобільних груп населення до об'єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури. З 16 березня 2018 року заступником голови цього комітету за посадою був директор Департаменту соціальної політики КМДА, а з 16 листопада 2023 року – директор Департаменту територіального контролю КМДА.

Відповідно до розпорядження КМДА від 20 березня 2020 року №488 перший заступник голови КМДА Микола Поворозник очолює спеціальну комісію з питань надзвичайних ситуацій технологічного та природного характеру регіонального рівня в місті Києві. Його заступником був призначений заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Згідно до розпорядження КМДА від 18 лютого 2021 року №319 за посадою входив до складу Ради розвитку громади та території міста Києва при КМДА, очолюваної Київським міським головою. Рада була ліквідована розпорядженням самого Миколи Поворозника від 21 січня 2022 року №165.

Розпорядженням КМДА від 3 березня 2021 року №444 Микола Поворозник був призначений головою робочої групи з розробки проєкту Стратегії розвитку міста Києва до 2035 року. Його першою заступницею у складі робочої групи була призначена директор Департаменту економіки і інвестицій КМДА Наталія Мельник.

Згідно розпорядження КМДА від 18 березня 2021 року №571 Микола Поворозник очолив спеціальну комісію з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій технологічного та природного характеру регіонального рівня в місті Києві. І в цій комісії його заступником був Петро Пантелеєв.

Розпорядженням КМДА від 31 березня 2021 року №748 Микола Поворозник був призначений першим заступником голови комісії з питань проведення конкурсу з визначення приватного партнера для здійснення державно-приватного партнерства для реалізації проєкту “Впровадження системи фіксації порушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі у місті Києві”, яку очолює Київський міський голова Віталій Кличко.

Розпорядженням КМДА від 8 червня 2021 року №1285 Микола Поворозник був призначений співголовою робочої групи з опрацювання питань розробки проєкту концепції створення адміністративно-ділового центру з розташування органів влади. Іншим співголовою став радник Київського міського голови з питань координації проєкту Kyiv Smart City Лев Парцхаладзе, заступником – заступник директора департаменту – начальник управління з питань інвестиційної та зовнішньоекономічної політики Департаменту економіки і інвестицій КМДА Олег Світличний.

Розпорядженням КМДА від 6 вересня 2021 року №1911 Поворозник був призначений головою робочої групи з питань громадського бюджету. Його заступником був призначений перший заступник директора Департаменту суспільних комунікацій КМДА Дмитро Рубан.

Відповідно до розпорядження КМДА від 11 жовтня 2021 року №2130 Микола Поворозник очолив новоутворену госпітальну раду при КМДА. 

Розпорядженням КМДА від 13 грудня 2021 року №2570 Поворозник був призначений координатором проєкту “Київська міська мобільність”.

Розпорядженням КМДА від 18 березня 2021 року №578 Микола Поворозник був призначений головою Київської міської координаційної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції СНІДу. Його заступницею була визначена директор Департаменту охорони здоров'я КМДА Валентина Гінзбург

Відповідно до змін, внесених розпорядженням КМДА від 14 липня 2021 року №1547 до розпорядження КМДА від 12 лютого 2007 року №139 “Про заходи з проведення соціального діалогу” (в редакції розпорядження від 15 жовтня 2014 року №1150) першого заступника голови КМДА Миколу Поворозника було призначено співголовою міської тристоронньої соціально-економічної ради при КМДА.

За посадою, відповідно до розпорядження КМДА від 2 листопада 2021 року №2244, перший заступник голови КМДА входить до складу Колегії КМДА.

Розпорядженням КМДА від 24 лютого 2022 року №447 Микола Поворозник був призначений заступником керівника Ради оборони Києва – мера міста Віталія Кличка.

Відповідно до розпорядження Київської міської військової адміністрації від 20 вересня 2023 року №730 за посадою Микола Поворозник є першим заступником голови Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій КМДА, очолюваної Київським міським головою.

Зв'язки, схеми, скандали

У КМДА відставний капітан ЗСУ працював на благо Києва ще з 2001 року, змінивши цілу низку управлінь та департаментів. При цьому ніхто з градоначальників, за каденцію яких встиг попрацювати Поворозник, а це – Олександр Омельченко, Леонід Черновецький, Олександр Попов, Володимир Макеєнко, Володимир Бондаренко та Віталій Кличко – претензій до нього не висловлював.

Джерела, опитані КВ запевняють, що не розуміють, у чому секрет багаторічної чиновницької кар'єри Поворозника, натякаючи як на його гіперпрацездатність, так і на зв'язки з мешканцями владного Олімпу.

2016 року журналісти розгледіли на руці Миколу Поворозника годинник, вартість якого становить 8,4 тис. доларів, або на той час – близько 223 тис. 440 гривень. При цьому, згідно з декларацією чиновника, сукупна сума його доходів за весь 2015 рік склала трохи більше вартості цього годинника.

У квітні 2016 року колишній головний лікар найстарішої в Україні Олександрівської лікарні – Роман Василишин пішов на підвищення до МОЗ. У зв'язку з вакантною посадою, колектив шанованої медичної установи піклувався про те, щоб головного лікаря призначили з числа працівників лікарні. Проте 15 квітня Поворозник, який після підвищення почав курирувати також і столичну медицину, представив лікарні нову очільницю – Людмилу Антоненко. Трохи пізніше, у 2017 році Олександрівська лікарня стала одним з найбільших замовників будівельних робіт ТОВ “Нідком”, заснованого невісткою Поворозника – Олександрою Ринк. За деякими даними, Людмила Антоненко є двоюрідною сестрою одіозного депутата ВР VI скликання (2010-2012 рр., №212 за списком “Партії Регіонів”, член однойменної фракції) та ІХ скликання (№11 за списком “ОПЗЖ”, фракція “ОПЗЖ”) Вадима Столара, який до початку повномасштабного вторгнення залишив Україну, доєднавшись до т. зв. “Батальйону Монако”. 

У червні 2016 року викликало низку питань службове відрядження заступника голови КМДА Поворозника у ПАР, метою якої було відвідування конференції, присвяченої боротьбі з ВІЛ/СНІД. За найскромнішими підрахунками, поїздка спустошила міську скарбницю щонайменше на 200 тис. гривень.

Відповідно до розпорядження КМДА від 2 жовтня 2017 року №1200 Микола Поворозник був відряджений з 3 по 7 жовтня у м. Нью-Йорк (США) одноособово з метою участі у глобальній консультації з питань боротьби з ВІЛ, туберкульозом та малярією, та з 7 по 12 жовтня на чолі групи медичних керівників столиці у м. Тулузу (Франція) для обміну досвідом у питаннях боротьби з ВІЛ/СНІД, онкології та кардіології.

4 грудня 2018 року голова комісії Київради VIII скликання з питань регламенту та депутатської етики Олег Макаров (позафракційний, ДГ “Київська команда”) звернувся до заступника голови КМДА Петра Пантелеєва з питанням, хто розписується на офіційних документах замість керівництва столичної держадміністрації

У своєму зверненні депутат повідомив, що наприкінці минулого місяця він запитував у першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника точну дату та час погодження ним проекту рішення Київради про затвердження ДПТ у межах пр-ту Григоренка, вул. Ахматової, Драгоманова, Ревуцького та пр-ту Бажана. У відповіді Поворозник повідомив депутату, що зазначений проект рішення йому на погодження не надходив, а в період з 8 по 11 жовтня 2018 року, коли проект ймовірно і потрапив керівництву КМДА на погодження, він взагалі перебував у службовому відрядженні у Лондоні.

Також Поворозник повідомив, що відповідно до розпорядження Київського міського голови від 5.10.2018 року №702, обов'язки першого заступника голови КМДА на той час виконував Петро Пантелеєв. Аналогічну відповідь Олег Макаров отримав і за проектом рішення Київради щодо затвердження ДПТ у межах вул. Північна, пр-т Оболонський, пр-т Героїв Сталінграда, вул. Маршала Малиновського. Однак у згаданих проектах рішень Київради, які Олег Макаров прикріпив до звернень, підпис стоїть під ім'ям саме Миколи Поворозника.

26 березня 2020 року перший заступник голови КМДА Микола Поворозник на засіданні Київради VIII скликання від 26 березня 2020 року, відповідно до запитання Костянтина Богатова (ДГ “Київська команда”) відреагував на скандал, що вибухнув у ЗМІ через оприлюднений наказ Департаменту охорони здоров'я КМДА, яким у київських лікарнях передбачається створення окремих медбригад та окремих палат з особливими умовами комфорту для “особливих пацієнтів”. “Цьому рішенню вже 20 років. На сьогоднішній день їх ніхто не збирався по-новому створювати. Вони існують згідно з попередніми рішеннями”, – повідомив Микола Поворозник.

14 квітня 2020 року низка ЗМІ написала про те, що СБУ затримала посередника у справі про хабарництво після отримання 60 тис. доларів. За версією слідства, через цього посередника Микола Поворозник вимагав неправомірну вигоду у розмірі 125 тис. доларів від представника компанії-забудовника. За ці гроші чиновник нібито обіцяв вплинути на ухвалення рішення щодо погодження ГУО.

У повідомленні, оприлюдненому 17 квітня на Facebook-сторінці Микола Поворозник стверджував, що "не вимагав ні з кого грошей і хабара не брав". "Я ухвалив рішення і звернувся до міського голови з проханням усунути мене від виконання обов'язків першого заступника голови КМДА на час проведення слідства", – додав Поворозник.

8 травня 2020 року під час онлайн прес-конференції столичний градоначальник заявив, що звернувся у правоохоронні органи з вимогою надати інформацію про хід розслідування щодо Поворозника, оскільки на момент його звернення останнього нібито ще не викликали на допит – ані в якості свідка, ані в статусі підозрюваного. Правоохоронці не надали жодних підтверджень тієї інформації, яка була оприлюднена у ЗМІ, та не зробили жодних офіційних повідомлень у справі.

Служба безпеки України відмовилася надати інформацію на журналістський запит “Українських Новин” про хід розслідування можливого факту хабарництва, пославшись на таємницю досудового розслідування. Також СБУ не повідомила інформацію про те, чи передано справу до НАБУ за підслідністю.

30 червня 2020 року трудовий колектив орендного підприємства "Спеціалізоване ремонтно-налагоджувальне управління №7" звернувся до Президента Володимира Зеленського, тодішньої Генпрокурорки Ірини Венедиктової та до столичного голови Віталія Кличка у зв'язку з тим, що їхнє підприємство не отримало 2,8 млн гривень, які були виділені як фінансова підтримка об'єктів ЖКГ з бюджету Києва на 2017 рік. Заявники наголошували, що Микола Поворозник ігнорував судові рішення та виконавчі листи, “вважаючи їх сміттям”, а також здійснював ревізію судових рішень, які набрали чинності.

14 вересня 2020 року журналіст та блогер Олександра Зубченко на своїй сторінці у соцмережі Facebook написав, що ситуацію з кримінальною справою, до якої нібито має відношення Поворозник, використовує “наглядаючий” Денис Комарницький щоб “тримати його на гачку”. Для цього Комарницький нібито підключив свого партнера, шоумена та депутата ВР IX скликання Миколу Тищенка  (київський ТВО №219 – Святошин, з 29.08.2019 по 6.2.2023 рр. – фракція "Слуга народу", наразі – позафракційний, заступник голови комітету ВР з питань транспорту та інфраструктури) та свої зв'язки в Офісі Президента.

16 вересня 2020 року Печерський районний суд Києва продовжив термін розслідування кримінального провадження №42019000000002294 до 30 грудня 2020 року (справа №757/36869/20-к). Затриманий на отриманні грошей посередник (всього вимагав за документ 131,35 тис. доларів – з розрахунку 15 доларів за 1 кв. м майбутнього об'єкта) показів не дає, а “праву руку” Віталія Кличка – Миколу Поворозника кінцевим одержувачем неправомірної вигоди слідство вже не вважає. Що стосується вірогідного "хабародавця" (ТОВ "Еф ай ем офіс центр – 3"), то омріяні ГУО на проектування реконструкції по вул. Лінійній, 17 цій компанії КМДА видала ще влітку та, можливо, безкоштовно.

7 березня 2021 року Микола Поворозник на своїй сторінці у соцмережі Facebook повідомив, що досудове розслідування справи про хабарництво, з яким пов'язували його ім'я, завершено та передано до суду. За словами першого заступника голови КМДА, ані він, ані будь-хто інший із працівників КМДА не є сторонами або учасниками цього кримінального провадження.

Також Поворозник оприлюднив листа начальника слідчого управління ГУ СБУ у Києві та Київській області Ігоря Хоменка, надісланого керівнику Апарату КМДА Дмитру Загуменному. Як випливає з документа, Миколі Поворознику не повідомлялося про підозру у скоєнні будь-якого злочину. Крім того, він "не є стороною або учасником кримінального провадження №42019000000002294 від 30.10.2019".

24 травня 2021 року на офіційному порталі Києва Микола Поворозник, коментуючи обшуки і перевірки ключових комунальних підприємств та департаментів КМДА, які вже два тижні здійснювали ДФС, ДБР та Нацполіція (загалом проведено понад 70 обшуків), заявив, що у столиці відбувається навмисна дестабілізація роботи міських служб.  "...Такі дії паралізують роботу міста та спрямовані на блокування …Комусь політично вигідно, щоб місто зупинилося, але наслідки відчують усі кияни", – сказав Поворозник.

22 липня 2021 року на засіданні Київради Микола Поворозник, як доповідач, переконав депутатів погодитись віддати під знесення приміщення КП “Київський метрополітен” на Арсенальній площі, 1Б. Мовляв, чудове рішення – на їхньому місці меценат із групи UFuture Василя Хмельницького (ТОВ “Войткон”) облаштує фонтан та громадський простір, а замість потреб КП передасть у комунальну власність приміщення по вулиці Гарматній, 6. Депутати без обговорення дали Поворознику 60 голосів, не звернувши увагу на один нюанс – зноситимуть приміщення вартістю 40 млн гривень, а киянам віддадуть приміщення вартістю лише 1,38 млн гривень.

11 червня 2021 року політичний експерт та блогер Володимир Цибулько на сторінці у соцмережі Facebook розповів, що під керівництвом першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника проводиться негласна вакцинація для київських депутатів та чиновників американським препаратом Pfizer, тоді як кияни змушені стояти в чергах за китайською вакциною.

 24 червня 2021 року, під стіни КМДА  вийшли активісти "Національного Корпусу" з протестною акцією "Ні корупції у київській владі!". Учасники акції стверджували, що мер Віталій Кличко разом зі своїми заступниками Олександром Густєлєвим, Миколою Поворозником, а також бізнес-партнером Денисом Комарницьким систематично грабують міський бюджет.

У цей же день політичний експерт та блогер Кирило Сазонов у соцмережі Facebook повідомив, що незважаючи на корупційний скандал, який щойно вгамувався, Микола Поворозник продовжує брати хабарі за вирішення будь-яких питань, пов'язаних з київським бюджетом. Сазонов навіть оприлюднив “звичайну” корупційну “ставку” Поворозника: 2-3% (виключно готівкою) від виділених коштів міського бюджету.

20 серпня 2021 року голову КМДА Віталія Кличка запросили на засідання РНБО нібито лише за 2,5 години до його початку. Мер Києва заявив, що не зможе бути присутнім на засіданні, оскільки виїхав зі столиці у робочу поїздку до Чернігова. Директор аналітичного центру “Діалог” Андрій Миселюк повідомив, що на засіданні РНБО мали розглядати найбільш скандальні корупційні кейси Києва, відмивання мільярдів гривень та тотальну корупцію у столиці. На його думку, через цю інформацію Кличко злякався і не прийшов на засідання РНБО, “придумавши” відрядження до Чернігова, який знаходиться лише за 100 км від Києва.

Після цього в ОП запросили на засідання РНБО Миколу Поворозника. Але, як повідомив Поворозник у соцмережі, коли він прийшов до ОП, йому заявили, що присутність на засіданні вже потрібна. “Трохи дивно, але в нинішній ситуації я вже мало чого дивуюсь... Якщо хотіли розглядати питання столиці, то, мабуть, об'єктивна інформація та аргументовані відповіді на запитання нікому не потрібні”, – написав чиновник у повідомленні.

13 жовтня 2021 року КМДА видала розпорядження №2152, яким кошторисна вартість будівництва Подільського мосту в інтересах одіозного “наглядаючого” Дениса Комарницького була збільшена майже вдвічі – до 19,91 млрд гривень. Блогер і політичний експерт Олексій Біловол звернув увагу на те, що по-перше, документ підписав перший заступник Кличка Микола Поворозник, а по-друге, це було зроблено напередодні довгих вихідних, щоб подію максимально проігнорували ЗМІ та громадськість.

У другій половині 2021 року у Поворозника загострилися відносини з ексрадником Київського міського голови Віталія Кличка (20.09.2019-17.06.2020 рр.) зі стратегічних питань, інвестиційної діяльності, питань діджиталізації, інформаційних технологій, транспортної інфраструктури, архітектури та містобудування (на громадських засадах) Максимом Бахматовим.

28 вересня 2021 року Максим Бахматов, голова “Офісу трансформації”, оприлюднив у YouTube розслідування, у якому розповів,що за три роки компанія, раніше пов'язана з невісткою першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника, виграла 21 муніципальний тендер. Олександра Поворозник (Ринк) у свій час була засновником компанії “Нідком”, яка з 2019 по 2021 рік заробила на наданні послуг за рахунок міського бюджету 565 млн гривень. Нагадаємо, що з травня 2019 року компанія отримала 30 підрядів на 705,79 млн ​​гривень. Найбільшими замовниками стали: КМКЛ №1, КМКЛ №7 та "Олександрівська клінічна лікарня".

У цей же день пресслужба КМДА, посилаючись на допис Миколи Поворозника у соцмережі Facebook повідомила, що той подає до суду на колишнього радника Київського міського голови. Також Поворозник нібито звернувся до НАБУ з вимогою оперативно провести повну та неупереджену перевірку інформації, поширену у соцмережах та ЗМІ, з подальшим оприлюдненням результатів перевірки.

19 листопада 2021 року Максим Бахматов поширив у соцмережах та на комунікаційних платформах (зокрема у Telegram-каналі "Чорний квартал") сатиричне відео, на якому Адольф Гітлер, озвучений як мер Києва Віталій Кличко, у бункері проводить нараду зі своїм штабом з приводу підвищення цін на проїзд у київському громадському транспорті у 2,5 рази.

Під час “наради” підлеглі пропонують уявному меру Києва Віталію Кличку підвищити вартість проїзду в столиці до 20 гривень (“мій фюрер, проїзд має коштувати 20 гривень”), мотивуючи це тим, що гроші вкрадені та нема за що будувати Подільсько-Воскресенський мостовий перехід

1 серпня 2022 року Максим Бахматов з великою долею іронії повідомив журналісту , що позову першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника, яким він погрожував Бахматову, до суду подано не було. "Позова не було. Коля п@кнув у вічність", – написав в месенджері Максим Бахматов. Сам Микола Поворозник відмовився надати будь-які коментарі з цього приводу, в тому числі на офіційний запит до КМДА.

Натомість, ТОВ “Нідком” без конкурсу отримало від Департаменту регіонального розвитку Київської ОВА замовлення на виконання поточних ремонтів в житлових будинках Бучі, які зазнали пошкоджень внаслідок бойових дій. На роботи в пяти багатоповерхівках Бучі цьому товариству станом на середину липня було перераховано 2,78 млн гривень авансів. Пікантності в історію додає те, що тодішній очільник області Олексій Кулеба і Микола Поворозник певний період одночасно обіймали посади перших заступників Віталія Кличка.

25 січня 2022 року  із повідомлення у Telegram-каналі мера Києва Віталія Кличка стало відомо, що Миколі Поворознику оголосили про підозру у справі про позбавлення апарату РНБО землі у Києві. Йдеться про ділянку біля метро "Сирець", де облаштували сквер замість запланованих РНБО багатоповерхових будинків. Цей факт Кличко використав як пояснення чергової серії обшуків, проведених правоохоронцями в КМДА та пов'язаних структурах. Нагадаємо, 10 вересня 2021 року до апарату КМДА з обшуками по справі про земельну ділянку біля станції метро “Сирець” прийшли представники Київської прокуратури та Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції.

28 січня 2022 року Микола Поворозник був допитаний по “сирецькій” справі у Київській міській прокуратурі.

Радники Миколи Поворозника:

Доходи, власність

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2014 рік.

Відповідно до даних, зазначених у декларації, ніякої нерухомості у Миколи Поворозника у 2014 році не було. Його дружина у Гостомелі (Ірпені) Київської області з 2007 року володіла земельною ділянкою площею 1496 кв. м та з 2014 року – житловим будинком 193,5 кв. м. Діти Юрій та Марта з 2014 року спільно володіли квартирою у Гостомелі площею 43,4 кв. м.

З 2010 року Микола Поворозник володів лише мотоциклом BMW K1200R 2006 р. в., а його дружина двома автомобілями: з 1997 року – "Москвич" М-412 (1990 р. в.), з 2014 року – Volvo V40 (2013 р. в.).

Внески до статутних капіталів підприємств (яких – невідомо) мав тільки Микола Поворозник в розмірі 59 тис. 80 гривень.

За 2014 рік Микола Поворозник отримав дохід у розмірі 354 тис. 626 гривень: 204 тис. 928 грн – заробітна плата, 29 тис. 598 грн – проценти (дивіденди), 100 грн – дарунки та 120 тис. грн – від відчуження майна (якого – незрозуміло).

Дружина заробила 178 тис. 55 гривень: 58 тис. 55 грн – заробітна плата та 120 тис. від відчуження майна (що точно відповідає аналогічному запису у відповідній графі декларації чоловіка).

На кінець року накопичення мав тільки Микола Поворозник – 416 тис. 206 гривень на банківських рахунках.

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2015 рік.

Незважаючи на задекларований дохід від відчуження рухомого чи нерухомого майна, перелік об'єктів рухомого та нерухомого майна подружжя Поворозників у декларації за 2015 рік залишився без змін.

У 2015 році корпоративних прав у Миколи Поворозника вже не було, проте його дружина отримала:

  • 33% в ТОВ “Єдиний розрахунковий центр”  (ЄДРПОУ 36589578), профіль – діяльність національної пошти, комп'ютерне програмування. Партнерами Валентини Поворозник у цій компанії були: Дмитро Стеценко – ексрадник мера Леоніда Черновецького, який відповідав за налагодження “гарячих” ліній мерії і “прославився” на ниві продажу квитків через термінали самообслуговування та Олександр Вінницький, людина менш публічна, яка свого часу встигла попрацювати помічником у таких знаменитих персонажів, як: міністр Кабінету міністрів Анатолій Толстоухов, прем'єр-міністр Анатолій Кінах та глава Держагентства з інвестицій та інновацій Людмила Супрун. На місцевих виборах 2015 року Вінницький засвітився як кандидат до Київоблради від партії “Наш Край”, але вибори програв;

  • 50% в ТОВ “Лєста-А” (ЄДРПОУ 35755480), профіль – оптова торгівля чорними та кольоровими металами, поліграфія, оптова та роздрібна торгівля, торгове посередництво, ТО та ремонт автомобілів.

Дохід Миколи Поворозника, як зазначено у декларації за 2015 рік становив 279 тис. 811 гривень: 222 тис. 522 грн – зарплата та 57 тис. 289 грн – відсотки. 

Дружина отримала тільки 36 тис. 24 гривні зарплати за основним місцем роботи.

Наприкінці 2015 року Микола Поворозник зберігав 681 тис. 19 грн на банківських рахунках та 375 тис. грн – готівкою. Його дружина мала накопичення тільки у готівці – 150 тис. гривень.

Син Юрій зберігав 150 тис. грн і донька Марта 75 тис. грн – обидва тільки готівкою.

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2016 рік.

У 2016 році у власності Миколи Поворозника з'явилися: дві земельні ділянки по 1000 кв. м у Василькові Київської області, а також дві недобудовані квартири у Києві площею 42,24 кв. м та 47,58 кв. м на правах оренди в КП "Житлоінвестбуд УКБ". 

Син Юрій у звітному році придбав квартиру у Києві площею 86,1 кв. м.

У 2016 році Микола Поворозник мав прибуток виключно у вигляді зарплати – 382 тис. гривень. 

Сімейний бюджет також поповнили його дружина – на 27 тис. 572 грн у вигляді зарплати та син – на 803 тис. 347 грн доходу від підприємницької діяльності.

Свої накопичення Микола Поворозник зберігав на банківських рахунках (у т. ч. і в банку Хрещатик) у розмірі 972 тис. 752 гривні. 

Дружина зберігала 180 тис. грн і донька 80 тис. грн – обидві тільки готівкою. 

2016 року Поворозник витратив 1 млн 330 тис грн. на придбання двох квартир.

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2017 рік.

У 2017 році Микола Поворозник отримав 1 млн 649 тис. 150  гривень: 600 тис. 96 грн – зарплата, 1 тис. 54 грн – відсотки “Ощадбанку” та 1 млн. 48 тис. грн – від відчуження нерухомості.

Син, Юрій задекларував 1 млн 127 тис. 202 грн від підприємницької діяльності.

Наприкінці 2017 року усі свої накопичення родина Поворозників зберігала виключно у готівці: Микола Поворозник – 1 млн 48 тис. грн, дружина  – 180 тис. грн, донька Марта – 80 тис. грн, син Юрій – 250 тис. грн.

Читайте: За 2017 рік Микола Поворозник задекларував мотоцикл, земельні ділянки, готівку та 1,6 млн гривень доходу

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2018 рік.

У 2018 році дружина Миколи Поворозника переписала на доньку Марту 33,3% сімейного житлового будинку площею 193 кв. м у Гостомелі. Син позбувся квартири у Києві 86,1 кв. м, придбаної у 2016 році, а в самого Миколи Поворозника не стало квартири незавершеного будівництва площею 47,58 кв. м.

За 2018 рік Микола Поворозник отримав 1 млн 184 тис. 881 гривню: 625 тис. 761 грн – зарплата, 9 тис. 789 грн – відсотки “Ощадбанку” та 549 тис. 331 грн – від відчуження нерухомості.

Дружина отримала 1 млн 242 тис. 400 гривень: 460 тис. грн від відчуження нерухомого майна та 782 тис. 400 грн – від відчуження корпоративних прав (33,3% у ТОВ “Єдиний розрахунковий центр”) Дмитру Стеценку.

Донька Марта отримала 76 тис. 95 грн від відчуження нерухомості. 

Читайте: Микола Поворозник у 2018 році задекларував майже на півмільйона гривень менший дохід, ніж у 2017-му

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2019 рік.

Річний дохід Миколи Поворозника становив 1 млн 35 тис. 54 гривні: 893 тис. грн – зарплата та 142 тис. грн – відсотки.

Дружина задекларувала 50 тис. грн від зайняття підприємницькою діяльністю.

Накопичення Поворозника склали: 1 млн. 447 тис. грн готівкою та 1 млн. 470 тис. грн – на банківських рахунках.

Його дружина зберігала 690 тис. грн та 30 тис. доларів готівкою. Дочка Марта – 156 тис. грн готівкою.

Наприкінці 2019 року Микола Поворозник зберігав 700 тис. грн на банківських рахунках та 1 млн. 597 тис. 331 грн – готівкою. Дружина зберігала 640 тис. грн та 30 тис. доларів готівкою. Донька Марта зберігала 156 тис. 95 грн – готівкою.

Читайте: Сім'я першого заступника голови КМДА Миколи Поворозника у 2019 році почала тримати на 700 тис. готівкових гривень більше, ніж роком раніше

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2020 рік.

У 2020 році з володіння доньки Поворозника – Марти та сина Юрія вибула квартира у Гостомелі площею 43,4 кв. м, якою вони спільно володіли з 2014 року. Сам Микола Поворозник позбувся другої квартири незавершеного будівництва площею 42,24 кв. м.

Валентина Поворозник продала обидва автомобілі: "Москвич" М-412 (1990 р. в.), який перебував у її власності з 1997 року, та Volvo V40 (2013 р. в.), яким володіла з 2014 року. Натомість вона придбала AUDI A7 2017 року випуску.

За підсумком 2020 року Микола Поворозник отримав 479 тис. 402 гривні: 252 тис. 582 грн зарплати та 226 тис. 820 грн відсотків “Ощадбанку”.

Валентина Поворозник отримала 600 тис. грн від підприємницької діяльності.

Наприкінці 2019 року Микола Поворозник зберігав 1 млн 819 тис. 15 грн на банківських рахунках та 1 млн. 122 тис. 916 грн – готівкою. Дружина зберігала 245 тис. 99 грн на банківських рахунках та 420 тис. грн і 30 тис. доларів готівкою. Донька Марта зберігала 156 тис. 95 грн – готівкою.

Читайте: За минулий рік зарплата Поворозника у КМДА суттєво скоротилася через тимчасове усунення з посади

Декларації про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2021 рік у Єдиному реєстрі немає, за звітний період є тільки два повідомлення про зміни у майновому стані:

від 6 липня 2021 року – Микола Поворозник задекларував свою зарплату у розмірі 119 тис. 195 гривень;

від 6 вересня 2021 року – Микола Поворозник задекларував свою зарплату у розмірі 135 тис. 547 гривень.

Нагадаємо, що в період з 21 квітня 2020 по 11 березня 2021 року Поворозник був усунений від виконання службових обов'язків у зв'язку з розслідуванням кримінальної справи.

Декларація про майно, доходи, витрати та зобов'язання фінансового характеру за 2022 рік (подана 12 січня 2024 року).

У декларації за 2022 рік син Поворозника – Юрій вже не фігурує.

У 2022 році Микола Поворозник задекларував об'єкт незавершеного будівництва – квартиру у Києві площею 100 кв. м на праві оренди в ОСББ “Тетріс Холл”.

За підсумком 2022 року Микола Поворозник отримав 479 тис. 402 гривні: 1 млн 108 тис. 711 грн зарплати та 49 тис. 238 грн відсотків “Ощадбанку”.

Валентина Поворозник отримала 375 тис. грн від підприємницької діяльності.

Наприкінці 2022 року Микола Поворозник зберігав 379 тис. 851 грн на банківських рахунках та 42 тис. 400 доларів – готівкою. Дружина зберігала 48 тис. 764 грн на банківських рахунках та 70 тис. доларів готівкою.

Читайте: Копієчка до копієчки: скільки за час воєнного стану офіційно заробили Кличко та його 12 заступників

Останнє оновлення: 25.01.2024 року

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Теги: КМДА, Віталій Кличко, ірпінь, гостомель, анкета, Київ, новини, володимир бондаренко, валентин мондриївський, максим бахматов, вадим столар, денис комарницький, батьківщина, біографія, досьє, бют, василь хмельницький, людмила антоненко, леонід черновецький, Андрій Шевченко, геннадій пліс, олександр омельченко, олександр попов, київська міськдержадміністрація, володимир макеєнко, валентина поворозник, володимир кісліцин, сергій сергійчук, сергій вавдюк, тов єдиний рорзрахунковий центр, тов лєста, юрій поворозник, олександра поворозник ринк, тов нідком, віталій корж, ігор довбань, бф ніхто крім нас

понеділок, 18 березня 2024 г.
20:45
У столиці цього тижня заплановані продуктові сільськогосподарські ярмарки (локації)
20:34
Кличко попросив журналістів Bihus.info передати правоохоронцям інформацію щодо розслідування по заробіткам оточення Брагінського на контрактах з “Київським метрополітеном"
20:23
На Новопавлівському напрямку ворог, за підтримки авіації, 21 разів намагався прорвати оборону, - Генштаб ЗСУ
20:02
В Ірпені відкрили денний центр підтримки дітей та сімей
19:43
Зеленський зустрівся із членом Сенату Конгресу США Гремом
19:22
“Муніципальна Охорона” провели навчання з відпрацювання дій у разі позаштатної ситуації в столичних закладах освіти
19:05
Ірпінь відвідали представники міжнародної організації ЮНІДО
18:46
9 років тюрми отримав самопроголошений голова Димерської тергромади, який співпрацював з окупантами
18:26
На озері Богатирському було виявлено перевищення норми нафтопродуктів у 3,6 рази, - “Плесо”
18:03
На Київщині пройде лекція-презентація “Історія дайвінгу у Світі та Україні”
17:46
Чеська залізниця запускає новий поїзд до України
17:27
Столичні правоохоронці повідомили про підозру організаторам черговой схеми незаконного виїзду за кордон (фото)
17:05
У Києві спростять порядок встановлення меморіальних дощок
16:45
У Деснянському районі п’яний водій вчинив потрійну ДТП, постраждали двоє водіїв
16:25
Міноборони у лютому заблокувало постачання 264 т неякісних продуктів до військових частин
16:03
Відзавтра, 19 березня, на станції метро “Шулявська” розпочнеться капітальний ремонт ескалатора
Календар подій