субота, 29 червня 2024 г.

Ми перезапустили Київщину і вивели область зі стагнації, - Ярослав Москаленко

Ми перезапустили Київщину і вивели область зі стагнації, - Ярослав Москаленко

Київоблрада VIII скликання щойно вийшла з зони політичної турбулентності. Протягом 6 місяців від початку каденції в колегіальному органі заявляли про підтасовування голосувань з боку керівництва, простоях, скандалах. Лише в кінці квітня фракції КОР “За Майбутнє”, “Європейська Солідарність” і “Слуга Народу” об'єдналися для переобрання свого голови і нової президії. После цього, як стверджують самі депутати, КОР запрацювала конструктивніше та ефективніше. Про це та інші процеси, а також про соціально-економічне становище Київщини – в інтерв'ю KV розповів голова фракції “За Майбутнє” Ярослав Москаленко.

КиевVласть: Від першого пленарного засідання КОР цього скликання минуло 7 місяців. Як ви оцінюєте ці пів року роботи ради?

Ярослав Москаленко: “Простій” облради я вважаю ключовим при оцінці першого півріччя роботи. Навіть більше – це ключовий фактор, що визначив ситуацію на Київщині загалом. Коли за пів року проводиться лише дві сесії, на одній з яких незаконно, в порушення регламенту, обирається керівництво, а потім включається якийсь “сплячий режим” – це ненормально. Київщину штучно загнали в стагнацію, цілі напрямки видатків не фінансувалися, обласні програми заморозили, тисячі людей не отримували зарплату, а місцева влада фактично опинилася наодинці зі своїми проблемами.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Ви знаєте, що близько 2 місяців тому нам вдалося змінити керівництво облради і лише з цього часу у нас почалася конструктивна робота. Ми перезапустили обласні програми, профінансували статті видатків, почали стратегічну роботу над кількома важливими напрямками.

Тобто роботу Київської облради оцінюю неоднозначно. З одного боку, погано, що ми втратили стільки часу, але дуже добре, що ми змінили ситуацію і уже практично вийшли на ефективний формат роботи і співпраці.

КиевVласть: Минулої осені вам не вистачило одного голосу, щоб бути обраним головою Київоблради. Після цього ваша фракція пішла у жорстку опозицію до всього, що відбувалося у КОР.

Ярослав Москаленко: Я б назвав це конструктивною опозицією, оскільки ми завжди налаштовані на конструктив. Але у тих умовах будь-яка конструктивна співпраця виявилася неможливою.

У двох словах нагадаю, як усе відбувалося. Цього голосу мені не вистачило не просто так, а тому що серед “Слуг”, ОПЗЖ і “Батьківщини” пройшла дуже жорстка рознарядка щодо моєї непідтримки. Тиск у цих фракціях на своїх же депутатів був шалений, я вважаю, що він підпадає під статтю Кримінального кодексу “Перешкоджання діяльності депутата”. Для контролю над голосуванням депутатам давали різнокольорові ручки, змушували їх покидати залу засідань, вигадали абсолютно незаконну схему з окремими бюлетенями для кожного кандидата, поспіхом і фактично таємно змінили лічильну комісію, перенесли місце голосування. Увінчалось це все урочистим голосуванням з демонстрацією на камери заповнених бюлетенів так, щоб було видно вибір депутата. Це організували безпосередньо люди, які потім стали керівництвом облради.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Ми вийшли з цього процесу відразу ж. Уже під час повторного голосування з незаконними розділеними бюлетенями я відкликав свою кандидатуру, бо зрозумів до чого все йде. Абсолютно аналогічна ситуація трапилася у КОР в 2015 році, коли ті ж фракції ОПЗЖ і “Батьківщини” провернули такий же фінт і прийшли до влади в облраді шляхом маніпуляцій і схем. У 2015 році вони втягнули у свої ігри “Євросолідарність”, у 2020-му – “Слуг народу” і Олександра Склярова. Словом, на наших очах відбувалося абсолютне беззаконня і ми вирішили, що йдемо до суду. Жодна інша стратегія для нас виглядала неетичною, оскільки всі вони включали б той чи інший рівень співпраці з незаконно обраним керівництвом і участь у цій вакханалії.

КиевVласть: Яку роль у цьому відіграв нардеп Олександр Дубінський, якого ще називали куратором “Слуг” Київщини?

Ярослав Москаленко: Мені складно про це говорити, оскільки я жодним чином не є причетним до команди “Слуг народу”. З того, що я чув, у Дубінського було дуже чітке завдання: головою облради має бути обраний саме “слуга”. Як досвідчений і професійний політик, Дубінський своє завдання виконав. Але, і це вже моя думка, він не дуже заглиблювався у деталі і всі ці інтриги, в результаті яких і з'явилася кандидатура Склярова. А у Склярова була своя гра і свої стосунки з ОПЗЖ і “Батьківщиною”.

Читайте: “Три фракції Київоблради позбавили конкурентів Склярова права бути обраними головою Київоблради”, – адвокатка

КиевVласть: Потім був сумнозвісний “простій”?

Ярослав Москаленко: Так. Але ми у “За Майбутнє” були впевнені, що виграємо в суді справу щодо незаконного обрання керівництва КОР, тому не панікували. Якщо я правильно пам'ятаю, то позовну заяву я подав уже наступного ж дня і ми почали працювати на юридичному рівні. Ну і, повторюсь, у нас не було іншого виходу, оскільки ми не хотіли бути причетними до беззаконня.

Читайте: “За Майбутнє” Киевщины успешно оспорила в суде регламент Киевоблсовета VIII созыва

КиевVласть: Однак керівництво облради було змінене іншим шляхом.

Ярослав Москаленко:  У фракціях, які склали ту коаліцію, з самого початку не було єдності. Уже у вечір після незаконного голосування за Склярова зі мною зустрічалися двоє депутатів зі “Слуги народу” і один із “Батьківщини”, які розповіли, що їх змусили дати голоси, але більше вони не будуть брати участі у цій коаліції. А потім Скляров і компанія залягли на дно і з кожним тижнем все більше депутатів, зокрема зі “Слуги народу”, задавалися питанням, що ж відбувається у них у фракції, в облраді, в області загалом. У них наростало нерозуміння, зростав градус напруги, і в якийсь момент ми усі зрозуміли, що готові до переформатування облради.

Але наголошую на тому, що наш позов щодо незаконності обрання Склярова досі знаходиться в суді, ми не збираємося його відкликати. По ньому уже навіть є позитивне рішення суду і залишилося пройти усі апеляційні інстанції. Навіть сьогодні, коли керівництво КОР уже змінилося, ми принципово доведемо цей процес до логічного завершення, щоб було створено прецедент. Щоб у майбутньому кожен керівник виборного органу знав, що його чекатиме в суді після таких порушень, а суди мали приклади вирішення таких спорів. Аналогічно ми уже довели до кінця питання незаконної зміни регламенту від попередньої президії КОР.

Ми хочемо показати, що Київська облрада – це місце законності. І доки є наша фракція – ніхто безкарно не порушуватиме тут закони і регламент.

Читайте: “За Майбутнє” обещает продолжить отстаивать соблюдение закона в стенах Киевского облсовета

КиевVласть: Чому ви не висунули свою кандидатуру знову, при переобранні голови КОР у новому форматі?

Ярослав Москаленко: Ми завжди були за командну роботу у її найширшому розумінні. Як бачите, цього разу ми взагалі не подавали нашої кандидатури на посаду голови. Нам подобається нинішній формат роботи КОР і ми довіряємо нашим партнерам. Ми вважаємо себе частиною спільної команди більшості в облраді. Виходячи з цього, посади для нас не є принципово важливими.

Так само посади не важливі особисто для мене. Тому на посаду першого заступника ми висунули Ярослава Добрянського, який є супердосвідченим управлінцем з 20-річним стажем. Мені важко придумати кращу кандидатуру. А пів року тому ситуація була дещо іншою, тому тоді ми висували мою кандидатуру.

Я вважаю свою місію на цьому етапі виконаною. Ми повернули облраду у русло законності і перезапустили Київщину. У фракції “За Майбутнє” потужна професійна команда, якій я довіряю на сто відсотків. Наші депутати працюють у президії і комісіях. Цього цілком достатньо для мене. Я продовжу працювати у фракції і комісії з питань свободи слова і ЗМІ, де я є заступником голови. Ключовим словом у нас залишається “команда”.

Окрім того, особисто я планую зосередитися на кількох масштабних загальнонаціональних проєктах, від яких виграє, в тому числі, і Київська область.

КиевVласть: Що саме було зроблено, відколи у КОР сформувалася нова більшість і було обране нове керівництво?

Ярослав Москаленко:  По-перше, і найголовніше, ми перезапустили Київщину. Повторюсь, область була у стагнації. Пів  року усі програми були практично заморожені, оскільки попереднє керівництво КОР не могло навіть знайти голоси для їх затвердження чи продовження. Ми відразу ж внесли зміни до 14 обласних програм, які передбачають мільярдне фінансування з різноманітних бюджетів. До прикладу, лише на дитячу соціальну інфраструктуру – дитсадки, школи тощо – ми виділили близько 324 млн грн. Фінансування програми “Здоров'я Київщини” збільшили на 10 млн грн. На дороги області піде більше мільярда гривень, причому абсолютна більшість цих коштів – не з обласного бюджету.

Ми прийняли низку організаційних рішень та змін до статутів комунальних підприємств, які теж допоможуть перезапустити їх. Наприклад, ми схвалили безоплатну передачу майна з балансу Білоцерківського протитуберкульозного диспансеру на баланс Білоцерківського обласного онкологічного диспансеру. Це дозволить продовжити реорганізацію медзакладів у місті і наблизити появу сучасного онкоцентру, який обслуговуватиме усю область.

Читайте: Київська облрада “впритул” зайнялася проблемами Білої Церкви

Не можу не згадати про ситуацію з трьома громадами області: Поліською, Іванківською і Славутицькою. Справа в тому, що коли на ЧАЕС будували Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива, Енергоатом взяв на себе зобов’язання перед цими громадами – їм пообіцяли 10% від вартості цього будівництва. А це величезні кошти, які могли б вирішити переважну більшість проблем цих громад. Ви ж розумієте, що це дуже депресивні громади, економіка та інфраструктура яких підточена безпосередньою близькістю до Зони відчуження. Словом, там цих коштів досі не бачили. Тому ми підняли це питання перед Володіним і обласним керівництвом і будемо вимагати, щоб зобов’язання перед цими громадами були виконані.

Читайте: “За Майбутнє” закликала владу Київщини вирішити питання боргу “Енергоатому” перед громадами біля Зони відчуження

КиевVласть: З останнього “ударного” голосування депутатів КОР виглядає, що новій коаліції вдалося досягти необхідного рівня довіри, взаєморозуміння і співпраці з обласною владою.

Ярослав Москаленко:  Безумовно це був один з ключових моментів. І я, чесно кажучи, навіть не очікував такого конструктиву. Ми схвалили близько 40 звітів щодо виконання обласних програм, схвалили звіт про виконання обласного бюджету. І усе це відбулося виключно у рамках закону і регламенту.

Ми у фракції “За Майбутнє” чітко розуміємо, що найбільше вини і відповідальності за ту кризу лежить на Олександрові Склярову і попередньому керівництві облради.

КиевVласть:  У червні керівництво та депутати облради провели низку зустрічей з керівниками медзакладів області щодо ситуації з фінансуванням. Які результати?

Ярослав Москаленко:  Спочатку розповім про мету. На жаль, переважна більшість медичних закладів Київської області опинилися у досить скрутному становищі. У рамках медичної реформи Національна служба здоров'я України отримала повноваження щодо державного фінансування лікарень, у той час як їх перевели на баланс громад. При цьому, НСЗУ до фінансування підходить дуже жорстко. Кожен медзаклад повинен довести, що має усі необхідні ресурси – фінансові, людські, матеріально-технічні – для лікування за конкретним напрямком. Довели – НСЗУ дає відповідний пакет фінансування. Не змогли довести – вибачайте. Це називається “гроші ходять за пацієнтом”. Усі фінансові потреби лікарні, які не покриваються НСЗУ, лягають на плечі громад. Які переважно не витягують такі фінансові навантаження.

Читайте: Председатель Иванковской ОТО ежемесячно ищет деньги на зарплаты врачам – Ярослав Москаленко

На жаль, такий механізм призвів до своєрідного замкнутого кола. Лікарня не може отримати пакет фінансування за конкретним напрямком, бо, наприклад, не має для такого лікування обладнання. Але вона й не в змозі його закупити, бо ледве зводить кінці з кінцями.

Тому ми вирішили розірвати це замкнене коло. Ми профінансуємо для медзакладів ті напрямки, на які вони не отримують коштів від НСЗУ. Завдяки цьому вони зможуть закупити обладнання, сформувати базу, запросити лікарів і відкрити кабінети. І вже після цього вони отримають фінансування від НСЗУ.

Остаточних результатів і висновків поки що немає, оскільки ми все ще працюємо над цим. Проміжний результат – ми уже маємо чітку картину проблем і потреб переважної більшості комунальних медичних закладів області. Наразі наше завдання – опрацювати цю інформацію і уже в рамках бюджетного процесу-2022 скласти на її основі відповідні статті видатків.

Читайте: Богуславская больница почти вдвое увеличила финансирование от НСЗУ

КиевVласть: До речі, бюджетний процес не за горами?

Ярослав Москаленко: Так, ми уже почали працювати над Бюджетом-2022. Щодо цього фракція “За Майбутнє” має одну дуже чітку умову: весь процес має бути максимально прозорим. Усі напрямки фінансування, усі статті мають пройти широке обговорення. Усі консультації, в тому числі з обласною чи центральною владою, мають відбуватися на рівні комісій і робочих груп. Усі політичні сили і депутати мають право брати участь у цьому процесі. Під час останньої сесії ми уже показали досить високий рівень відкритості і співпраці з обласною владою, тому думаю, що вийде й цього разу.

КиевVласть: Ви говорили про масштабні проєкти, на яких плануєте зосередитися. Про що йдеться?

Ярослав Москаленко: Один з таких проєктів – Київська обхідна дорога. Хоча йдеться нібито про місто Київ, але за планом вона має пройти територією області. Тому Київська облрада не може не включитися у цей проєкт, оскільки ми маємо дуже пильно проконтролювати його виконання з тим, щоб були враховані саме наші інтереси – мешканців області і конкретно тих населених пунктів, де вона проходитиме.

Ми розуміємо, що Києву та всій державі потрібна ця дорога. Більш того, столичні чиновники включають цей проєкт у ширший контекст створення столичної агломерації. Так-от, оскільки ми, Київщина, маємо бути частиною цієї агломерації, значить і наші інтереси мають бути враховані максимально. Інакше обласна рада просто не допустить цей проєкт до реалізації.

В першу чергу, йдеться про два аспекти. Перший – власне інфраструктурний. Ми розуміємо, що агломерація, по-факту, уже існує. Дуже багато мешканців Київщини працюють у столиці (і, до речі, сплачують там податки), а живуть, відпочивають, лікуються – в області. Вони щодня вранці їдуть до Києва, а ввечері повертаються додому. Йдеться про сотні тисяч людей. І сьогоднішня транспортна інфраструктура зовсім не справляється з таким навантаженням. Тому майбутня дорога, з нашої точки зору, має дуже серйозно спростити їм життя. Зважаючи на те, які ресурси буде у неї вкладено, вона має стати інфраструктурним проривом і одним з драйверів економіки Київщини саме у розрізі покращення умов для економічної, трудової, туристичної мобільності.

Другий момент – довкілля. Поточний проєкт не ідеальний і до нього багато претензій у екологів та спеціалістів. Тому наше завдання – налагодження максимально конструктивного діалогу із залученням усіх сторін. Фінальний проєкт має бути надбанням усіх – державної, столичної і обласної влади, Київоблради, територіальних громад, де проходитиме дорога, екологів, інших профільних спеціалістів.

Це, звісно ж, дуже непросто – знайти баланс між захистом довкілля і втіленням такого потужного інфраструктурного проєкту. Ми розуміємо, що в будь-якому випадку буде великий спротив з боку певних груп населення, адже дорога проходитиме через землі громад і кожен відстоюватиме свої інтереси. Тут безумовно присутня значна соціальна напруга. Нам треба повернути процес у конструктивне русло, знайти точки дотику, запустити реальну роботу. Доопрацьований проєкт мусить бути максимально лояльним і до екологічних, і до соціальних застережень. Це наша принципова позиція.

КиевVласть: Ви багато говорите про довкілля і потребу зміни нашої екологічної парадигми. Що саме необхідно?

Ярослав Москаленко: Це якраз другий напрямок, на якому я планую зосередитися. Сьогодні екологічні проблеми уже є одними з тих, що визначально впливають на якість життя мешканців як Київщини, так і всієї країни. Для початку я хочу сконцентруватися на проблемі сміття і сміттєзвалищ, адже ситуація на Київщині у цьому плані катастрофічна. Абсолютно усе сміття, що продукує Київ, вивозиться на полігони і сховища області. Минулого року звезли 2 мільйони тонн сміття, 80% якого було з Києва. При цьому офіційно відкритий і працює лише один полігон. Усі інші переповнені і офіційно закриті. Але це, звісно ж, нікого не зупиняє.

Сміттєзвалища – це справжня катастрофа для України. Життя людей поблизу сміттєзвалищ дуже часто перетворюється на пекло. Офіційної статистики про такий вплив в Україні, звісно ж, немає. Чиновникам абсолютно невигідно її вести, тому що тоді доведеться щось робити і зі сміттям, і з промисловим забрудненням довкілля. Водночас фахівці говорять, що навіть офіційно облаштовані полігони стають небезпечними для довкілля і здоров'я людей, коли перевищуються ліміти їх використання. Вони забруднюють ґрунт, ґрунтові води і повітря. Наприклад, повітря поблизу полігонів насичується мікропластиком, який значно підвищує ризик виникнення раку.

Одним з найбільш поширених методів поводження зі сміттям у цивілізованому світі є переробка на сміттєпереробних заводах. А ми у 2021 році досі викидаємо сміття на звалища. У нас переробляється лише 5% відходів.

Як Київщині, так і всій Україні потрібні сміттєпереробні заводи. Це просто наш обов'язок перед людьми. Але сміттєвий бізнес не настільки прибутковий, як прийнято вважати, тому ніхто на цей ринок і не поспішає. Наше завдання як депутатів обласної ради – створити умови для появи таких заводів. Для цього потрібна співпраця з державною владою. КОР, КОДА і центральна влада мають напрацювати механізм і разом створити умови для того, щоб справа зрушила з мертвої точки. І ми повинні рухатися якнайшвидше, бо, наприклад, люди у Нових Петрівцях уже на всі сто відчувають радість життя поблизу сміттєзвалища. Це має стати нашим соціальним проєктом. Над цим ми уже працюємо в партії “За Майбутнє” і запрошуємо інших приєднуватись до нас. Бо це якраз той випадок, коли “завтра буде пізно”.

КиевVласть: Тобто, йдеться про два великі проєкти – Київська обхідна дорога і вирішення проблем зі сміттєзвалищами?

Ярослав Москаленко: Є ще третій. Це будівництво нової, суперсучасної обласної клінічної лікарні. До цього ми дійшли якраз у процесі спілкування з представниками обласних медзакладів і вивчення ситуації з медициною в області. Ми зрозуміли, що питання уже стоїть дуже гостро і розглядаємо його стратегічно, у контексті системного розвитку усієї інфраструктури області, в тому числі й медичної.

Я уже казав, що в процесі медреформи Київщина зіткнулася із серйозними проблемами у сфері охорони здоров'я. Ми в облраді зрозуміли, що держава уже вважає свою місію виконаною, тому далі усе на наших плечах. Після наших консультацій з представниками абсолютно усіх медзакладів області ми дійшли висновку, що Київщині потрібен цей проєкт. Він вирішить значну частину проблем, а іншу, як я вже казав, вирішить наше дофінансування інших медзакладів, щоб вони могли розширити пакети фінансування від НСЗУ. Таким чином ми будемо завершувати медичну реформу на Київщині, яку держава залишила нам недоробленою.

Вважаю, що цей проєкт має бути втілений за поточного скликання обласної ради, і ми над цим активно працюємо, процес уже запущено. Ми маємо попередні домовленості з представниками влади і громад, під будівництво уже виділено землю в Гатнянській територіальній громаді, що під Києвом. Наразі працюємо над виділенням коштів на початок реалізації цього проєкту у Бюджеті-2022. Ми, фракція “ЗА МАЙБУТНЄ”, маємо дуже чітке бачення: нинішня обласна рада має втілити цей проєкт до завершення поточної каденції. Абсолютно впевнений, що за 4 роки Київщина матиме найсучаснішу суперклініку.

Загалом, якщо нам вдасться реалізувати ці три проєкти, то за 4 роки Київщина буде областю з динамічною економікою, класною системою охорони здоров'я, увагою до проблем довкілля. Тобто уже за 4 роки ми матимемо на Київщині зовсім іншу якість життя з позитивною динамікою. Це і є моєю особистою метою.

Читайте: К 2023 году могут вывести из оборота все пластиковые пакеты, – Ярослав Москаленко

Фото: соцмережі

КиевVласть

Вероніка Злацька

Теги: новости киевской области, новости киевщины, позиція, мнение, позиция, власть киевщина, киевоблсовет, За майбутнє, За майбутнє, ярослав москаленко, итоги

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій