Чи є препарати для покращення пам’яті?
Дуже часто ви питаєте мене, як можна покращити пам’ять. Пам’ятати, згадувати, не забувати – лише з роками ми розуміємо, яка то насправді велика цінність. Зараз я читаю книгу одного із своїх найулюбленіших сучасних авторів, Фредеріка Бакмана, “Шляхи життя”. Це якраз про поступову та невідворітну втрату пам’яті, а з нею і,власне, життя. Бо хто ми без згадок та вчорашнього дня? “Сьогодні кімната знову стала меншою” -, говорить головний герой книги, маючи на увазі свою пам’ять. Цей чудовий твір та ваші побажання підштовхнули мене написати статтю.
Давайте почнемо із того, що перерахуємо основні причини погіршення пам’яті.
1. Тривалий стрес. Якщо ми довгий час знаходимося в досить сильному стресі, наш мозок включає систему енергозбереження. Часто цей процес є абсолютно зворотнім, але все залежить від інтенсивності та тривалості стресу. Та від способів боротьби із ним. В будь якому разі, не треба вчити вірші під час війни, щоб повернути пам’ять. Це не допоможе. Краще поспіть, сходіть на тренування, проведіть час з друзями. Намагайтеся, наскільки це можливо, хоч на годину в день відволікатися від тривожних думок. Почніть робити щось нове, але цікаве для вас.
2. Відсутність розумової діяльності, що не пов’язана із професією чи роботою. Наш головний мозок, по суті, знаходиться в бездіяльності, якщо ми використовуємо його лише в професійній діяльності або в автоматичних побутових діях. Навіщо організму підтримувати такий енергетично затратний механізм, якщо він використовується лише на декілька відсотків. Це як утримувати яхту та не плавати на ній. Краще її продати чи здати в оренду. Тому з роками нам потрібно розширювати межі діяльності мозку, починати вчити нові мови, вчитись новим навикам, знайомитись з новими друзями та місцями, слухати іншу музику. Вивчати математику та логіку, якщо ми гуманітарії, вчити вірші, якщо маємо технічну освіту або роботу в сфері бізнесу. Вчитися грати на музичному інструменті, якщо раніше до музики не мали жодного відношення. Іти навчатися танцювати, якщо останній танець був на шкільному випускному. Моя бабуся ще в 96 років щодня розгадувала кросворди. Після її смерті лишилися великі стопки цих газет і журналів, і там жодне слово не лишилося нерозгаданим. Це допомагало їй підтримувати світлий розум до такого поважного віку.
3. Малорухомий спосіб життя. Сигнали від м’язів ніг, шиї під час рухів постійно підживлюють головний мозок та тримають його в тонусі. Якщо таких сигналів мало – мозок швидко старіє та починає все забувати. Спорт, довгі прогулянки, фізичні вправи збагачують мозок новим імпульсами та тримають у тонусі. "Навіщо йому голова, якщо він нікуди не ходить?" Приблизно так розмірковує наш організм. Майте це на увазі.
4. Втрата здатності чомусь дивуватися, відкривати нове та цікаве. Найінтенсивніше пам’ять працює коли? Вірно, в дитинстві. Це часи, коли нас дивує геть усе навкруги. Метелик, що літає з квітки на квітку, нові іграшки, звуки, літак, що гуде у небі, веселка після дощу, новорічні подарунки. Коли ми старішаємо, ніщо вже не може нас здивувати. І лише люди, здатні говорити в душі голосно “АХ!” при вигляді навіть звичних речей, довше лишаються молодими, як і їх пам’ять.
Запам’ятайте, будь ласка. Якщо причиною погіршення пам’яті є вищеперераховані фактори, то ніякі чудо препарати, навіть розрекламовані, навіть на натуральний основі, навіть дуже дорогі, що допомогли другові чи сусідці, нам не допоможуть. Бо таблеток, що покращують таку важливу функцію, як пам’ять, просто не існує. Навпаки, є ряд дій, які ми можемо виконувати, регулярно та настійливо, а пам’ять буде покращуватись чи хоча б не буде прогресувати її погіршення.
Ідемо далі. Які ще причини можуть призвести до погіршення пам’яті?
6. Миготлива аритмія без відсутності оптимального лікування.
Цими питаннями займається саме кардіолог. Не чудо ліки, що ви знайдете в інтернеті, а антигіпертензивні препарати, ліки для розрідження крові, статини, ліки від цукрового діабету стануть в нагоді для покращення пам’яті.
7. Депресія. Робота з психологом, антидепресанти, спорт можуть покращити ситуацію.
8. Власне неврологічні захворювання (перенесений інсульт, хвороба Паркінсона або Альцгеймера та інші серйозні неврологічні порушення можуть спричинити значне зниження пам’яті. Тут також немає спеціальних ліків для відновлення, можна лише лікувати основне захворювання разом із грамотним доказовим неврологом.
Сподіваюсь, ця саття була корисною. Які причини погіршення пам’яті ви віднайшли для себе, розповідайте в коментарях.
А я ще й ще нагадую вам, що …
Профілактика та лікування. Роби все вчасно!
Записатися на консультацію можна також на сайті або за телефоном\вайбером 095 1 095 095
Читайте: Предменопауза та менопауза. Як зробити їх безпечними для здоров’я жінки?
Основні типи болю в області серця та допомога при кожному з них
Что не следует делать при гипертонических кризах
Гипертония у гипотоников – как такое может быть
Профилактика сердечно-сосудистых осложнений при ковиде
Чому потрібно здавати аналізи перед візитом до кардіолога
Навіщо пити таблетки, якщо нічого не болить
Чому важливо чітко розуміти мету вакцинації
Боли в области сердца. Стенокардия или нет
Низкое давление. Причины гипотонии
Что должен успеть врач за одну консультацию
Что может привести к гипертоническому кризу
Ганна Солощенко, лікар-кардіолог вищої категорії