четвер, 25 квітня 2024 г.
Основні типи болю в області серця та допомога при кожному з них

Основні типи болю в області серця та допомога при кожному з них

Ганна Солощенко

лікар-кардіолог вищої категорії

Сьогодні звідусіль чути, як в кожного українця, в якому б куточку земної кулі він не був, болить серце за Україну. Але для деяких з нас наразі ці слова – не просто метафора чи порівняння, але і справжній біль в серці, викликаний військовими умовами життя. Враховуючи те, що медичне обстеження та лікарська допомога наразі майже нікому не доступні, я вирішила сьогодні розповісти вам про основні типи болю в області серця та допомогу при кожному з них.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Перше, що нам потрібно запам’ятати – це те, що біль в області серця, це не завжди біль в серці. Та взагалі, проекція болю на поверхню нашого тіла не завжди відповідає розташуванню хворого органу. Тобто може боліти в одному місці, а орган, з яким не все гаразд, може знаходитись в іншому. Пояснення цьому феномену полягає в розташуванні нервових сплетінь, до яких, ніби електричні дроти, збігаються нерви, що відповідають за різні органи та тканини. Та й в проекції серця знаходиться ще чимало органів, окрім серця – легені, шлунково-кишковий тракт, ребра, м’язи тощо.

Тепер давайте перерахуємо найчастіші причини болю в області серця.

1) Частіше за все болять хребет, нерви, що виходять з або входять в хребтовий канал, ребра, міжреберні м’язи и міжреберні нерви. Лікарі називають ці болі радикулярними, від слова radix, корінь на латині ( мається на увазі нервові корінці). Для радикулярних болів характерий зв’язок із глибоким диханням (посилюється на вдосі або при кашлі), положеннням тіла (наприклад, більше болить на лівому боці) або окремих частин тіла (болить при підйомі лівої руки або відведенні її назад). Характер болю частіше ниючий, колючий, часто пацієнти характеризують його як кол наскрізь (біль в грудному відділі хребта) або по ходу якого-небудь ребра (міжреберна невралгія). Болить довго, иноді годинами або днями. Такий біль може з’явитися при переохолодженні або довгому незручному положенні. Назвемо в ці часи це “біль у бомбосховищі").

Що робити при такому болю? Зігрівання, протизапальни мазі, протизапальні препарати в будь-якому вигляді (свічки, таблетки, ін’єкції, що знайдете в аптеках чи вдома).Тепло, теплий вовняний шарф, просто час також допоможуть.

2) Болі в області серця також можуть виникати та тлі тривожних станів та розладів. Хронічний стрес, втома, недосипання можуть викликати тривожний розлад. Назвемо ці болі "тривогою під час війни" В таких випадках біль в області серця може бути тривалий, годинами, днями, носити ниючий, колючий характер, не пов’язаний із фізичними навантаженнями та положенням тіла. Лікування – седативні, медитації, аутотренінг, позитивні емоції,повноцінний сон, рухи на свіжому повітрі, дихальні вправи.

3) Болі, що характерні для захворювань шлунково-кишкового тракту (шлунок, стравохід, підшлункова залоза). Нерегулярне харчування, нездорові продукти, стрес викликають ураження ШКТ. Болі в таких випадках, як правило, пов’язані із прийомом їжі або його відсутністю. “Голодні” болі, коли Ви певний час не приймали їжу, характерні для гастриту із підвищеною кислотністю або виразкової хвороби. Болі одразу після їжі (взагалі або після певної їжі) – для проблем, пов’язаних із шлунком. Для виразкової хвороби дванадцятипалої кишки та проблем із підшлунковою характерний біль через годину-півтори після прийому їжі. Болі частіше пекучого характеру. Симптомами гастроезофагальної рефлюксної хвороби (коли їжа повертається в стравохід разом із агресивним шлунковим соком) є печія, відрижка кислим. Що робити в таких випадках? Вживаємо інгібітор протонної помпи (омепразол, пантапразол та інші “празоли”), пакетики із обволікуючою дією (гавіскон подвійної дії, альмагель тощо).

4) Болі, що пов’язані із захворюваннями органів дихання можуть мати різноматнітну локалізацію та характер, але думаємо про них тоді, коли вони супроводжуються іншими характерними симптомами – кашлем, підвищенням температури, симтомами застуди чи ГРВІ і т.д. Лікування – відхаркувальні, антибіотики тощо.

5) Власно болі, що пов’язані із захворюваннями серцево-судинної системи. Найбільш типовими кардіологи вважають давлячі, пекучі болі за грудиною або в області сердця, які виникають під час физичних навантажень (ходьба, біг, підйом по сходах), проходять в спокої або відразу після прийому нітрогліцерину під язик (якщо пройшло через 20 хвилин, то не рахується). Також подібні болі можуть з’являтися при підвищенні тиску. Такі болі і є стенокардією. Болі часто поширюються (ірадіюють) в ліву руку або обидві руки, шию, нижню щелепу або в міжлопаткову область. Болі при інфаркті (якщо він, на жаль, відбувся) можуть бути просто більш інтенсивним та сильним проявом стенокардії (якщо вона вже турбувала раніше) або можуть мати трохи інший характер та виникати вперше. Якщо ви відчули подібні болі, треба зробити все можливе, щоб дістатися медичної допомоги, лікарні, зняти ЕКГ. Якщо це не можливо, лікування полягає в нормалізації тиску за допомогою антигіпертензивних препаратів, розрідженні крові (аспірин 75-100 мкг та\або клопідогрель 75 мг на день), вживанні бета блокаторів (бісопролол, метопролол, небівалол – якщо немає зниженого пульсу або тиску), вживанні нітратів короткої дії під язик при нападах болю (нітрогліцерин, ізокет спрей тощо – якщо немає зниженого тиску, бо дуже падає тиск) або тривалої дії всередину (кардикет, нітросорбід тощо). Якщо Ваш стан схожий на описаний в цьому пункті, але Ви, на жаль, не можете добратися до лікарні, не забувайте, що наразі багато кардіологів консультують онлайн чи по телефону, шукайте телефони в інтернеті, їх багато. Можна просто проконсультуватися із диспетчером швидкої допомоги за телефоном 103.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

А я бажаю вам всім здоров’я, витримки, поскорше миру та безпеки, доступної медичної допомоги, оптимізму. Завжди серцем з вами – Ваш кардіолог.

Читайте:

Что не следует делать при гипертонических кризах

Гипертония у гипотоников – как такое может быть

Профилактика сердечно-сосудистых осложнений при ковиде

Чому потрібно здавати аналізи перед візитом до кардіолога

Навіщо пити таблетки, якщо нічого не болить

Чому важливо чітко розуміти мету вакцинації

Боли в области сердца. Стенокардия или нет

Низкое давление. Причины гипотонии

Что должен успеть врач за одну консультацию

Что может привести к гипертоническому кризу

Анна Солощенко, врач-кардиолог высшей категории

КиевVласть

Теги: війна в україні, Анна Солощенко, советы кардиолога, бомбосховище, стенокардия, боль в груди, боль в области сердца, здорове

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій