четвер, 2 травня 2024 г.
Предменопауза та менопауза. Як зробити їх безпечними для здоров’я жінки?

Предменопауза та менопауза. Як зробити їх безпечними для здоров’я жінки?

Ганна Солощенко

лікар-кардіолог вищої категорії

Вітаю всіх на сторіночках нашого з вами блогу. В повітрі відчувається запах осені, все менше зеленого листя на деревах, всі більше кольорів та відтінків багряного , жовтого, помаранчового кидається у вічі. Небо вкрилося тучками, а сонечко все менше радує нас своїм далеким теплом. На порозі листопад. Але все ж осінь прекрасна та дуже поетична пора року. Багато хто зітхає з полегшенням, коли на зміну літній спеці приходить красива та плідна осінь. Пора збору врожаю, пора перевести дух після літньої праці, пора милуватися та грітися в затишку домівки. Сьогодні я хочу розповісти про осінь, яка наступає в нашому, жіночому житті. Вона також прекрасна та затишна, але як зробити її безпечною?

Пременопауза та менопауза. Чимало жінок після 40 років помічають певні зміни менструального циклу – зменшення інтенсивності, тривалості менструації, деякі порушення циклічності. Це може бути першою ознакою зниження рівня жіночих статевих гормонів. Звичайно, то є привід перевірити певні гормони (ФСГ, ЛГ, естрогени) та завітати на прийом до гінеколога. Але зниження рівня жіночих статевих гормонів призводить не лише до змін у циклі, але й до інших, більш неприємних процесів. Тому сьогодні поговоримо про те, як убезпечити та зменшити негативний вплив менопаузи на наш організм.

Коли ми говоримо про ризики серцево-судинних захворювань, ми не раз вказуємо чоловічу стать як додатковий ризик. Така гендерна несправедливість має під собою наукове підгрунття – доведено, що жіночі статеві гормони захищають організм від серцево-судинних захворювань. Ризик гіпертонії, атеросклерозу, інфарктів, інсультів у жінок значно нижчий, захист працює відмінно. Але термін цього захисту, на жаль, спливає, коли рівень гормонів починає знижуватись у пременопаузі. В період менопаузи частота серцево-судинних захворювань у жінок та чоловіків стає практично однаковою.

Як запобігти зростанню частоти серцево-судинних захворювань в такому випадку? Звичайно, своєчасним виявленням проблеми та профілактичними оглядами у кардіолога. Якщо жінка розуміє, що знаходиться на порозі менопаузи чи наближається до нього, їй потрібно діяти, а не чекати.

1. Контроль тиску. В період менопаузи та предменопаузи потрібно частіше вимірювати тиск, звертати увагу на такі скарги, як головні болі, головокружіння, запаморочення, шум у вухах. Якщо є подібні скарги або тик часто перетинає верхню межу норми , 130\80, потрібно повести 7 днів щоденник тиску та пульсу і записатися на профілактичний огляд до грамотного кардіолога. Своєчасне призначення м’яких антигіпертензивних препаратів попередить пошкодження судин та знизить ризик серцево-судинних захворювань в майбутньому.

2. Контроль рівня холестерину та “поганих “ ліпідів. Я вже не раз розповідала в своїх статтях, що 80% відсотків нашого холестерину виробляється в нашому організмі. Часто генетично рівень вироблення підвищений, що призводить до атеросклерозу, інфарктів та інсультів. Але сам по собі холестерин в нашому тілі не є шкідливою, зайвою сполукою. Значна кількість синтезованого холестерину одразу витрачається на побудову статевих гормонів, що є основним будівельним матеріалом для них. З початку предменопаузи рівень вироблення жіночих статевих гормонів знижується, а синтез лишається тим самим ,окрім випадків значного пошкодження печінки, коли вона просто не може виробляти достатньо холестерину. Не забувайте, що продукція холестерину є нормальною функцією печінки, а високий рівень холестерину опосередковано свідчить про здоров’я печінки, а не навпаки. Отже, кожним роком наближення менопаузи рівень загального та погано холестеринів буде зростати. Потрібно щороку здавати аналіз крові на ліпідограму та з цим аналізом завітати до кардіолога. Своєчасні поради по зниженню цих показників попередить атеросклероз та його ускладнення – інфаркти, інсульти, порушення пам’яті, зору, роботи нирок тощо.

3. Саме час подумати про звільнення від шкідливих звичок – паління, нездорового харчування, зловживання солодощами, малорухомого способу життя. Всі ці фактор дають додаткові ризик та “допомагають” природнім факторам ризику. Нам не потрібні союзники для пошкодження наших судин, серця та внутрішніх органів.

4. Доплер судин шиї – це ранній маркер початку атеросклерозу. Він допоможе вчасно розпочати профілактику та уникнути багатьох проблем із здоров’ям. Проходьте щороку в одному самому місці, щоб помітити мінімальни зміни та порушення.

5. Зниження активності роботи яєчників призводить до збільшення кількості жирової тканини. Бо саме жирова тканина бере на себе функцію вироблення жіночих гормонів під час менопаузи. Але зростання ваги, об’єму талії (найшкідливіший жирок завжди на талії) призводить на підвищення ризику цукрового діабету 2 типу. Вживайте продукти із низьким глікемічним індексом, обмежте солодощі, відмовтесь від транс жирів. Не “хапайте” перекуси між прийомами їжі. Не можна їсти на ніч, нічна перерва між вечерею та сніданком має бути не менше 12, а краще 14 годин. Також щороку потрібно робити аналізі крові на глікозильований гемоглобін та індекс HOMA, а при відхиленні цих показників від норми – звертатися до ендокринолога.

6. Не варто забувати також і про зростання ризику остеопорозу. Зниження рівня жіночих статевих гормонів призводить до вимивання кальцію із кісток, зменшення їх міцності. Регулярно перевіряйте рівень в крові вітаміну Д(повертає кальцій в кістки), кальцію та паратгормону( виводить кальцій із кіток). В разі відхилення від норми цих важливих показників, не призначайте лікування самостійно, а звертайтеся до професіоналів.

7. Шорічно проходьте огляд кардіолога, гінеколога та мамографію.

А я бажаю всім жінкам прекрасної та здорової осені. Не забувайте, що це найяскравіша та найромантичніша пора року та життя. І не варто її пропускати через хвороби. Бо, ви вже всі знаєте, що…

Профілактика та лікування. Роби все вчасно!

Запитання можна задати в приватних повідомленнях або на сайті https://vashcardiolog.com.ua/

Записатися на консультацію можна також на сайті або за телефоном\вайбером 095 1 095 095

Читайте: Навіщо потрібні кардіологи?

Основні типи болю в області серця та допомога при кожному з них

Что не следует делать при гипертонических кризах

Гипертония у гипотоников – как такое может быть

Профилактика сердечно-сосудистых осложнений при ковиде

Чому потрібно здавати аналізи перед візитом до кардіолога

Навіщо пити таблетки, якщо нічого не болить

Чому важливо чітко розуміти мету вакцинації

Боли в области сердца. Стенокардия или нет

Низкое давление. Причины гипотонии

Что должен успеть врач за одну консультацию

Что может привести к гипертоническому кризу

Ганна Солощенко, лікар-кардіолог вищої категорії

КиївВлада

Теги: Анна Солощенко, поради кардіолога, менопауза, предменопауза

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій