субота, 27 квітня 2024 г.

Порушення і затримки: як столична влада будує ЖК “Forest” для мешканців “гуртожитку-вбивці”

Порушення і затримки: як столична влада будує ЖК “Forest” для мешканців “гуртожитку-вбивці”

Будівництво ЖК “Forest” на Лісовому Масиві, замовником якого виступає КП “Спецжитлофонд”, продовжує обростати скандалами. Нещодавно вказаному КП і його підрядникам вдалося оскаржити в судовому порядку один із двох десятків приписів та штрафів, які були накладені ДАБІ в 2019-2020 роках за порушення містобудівного законодавства. Паралельно “Спецжитлофонд” судиться з Держаудитслужбою, яка знайшла порушення в закупівлі робіт з добудови першої черги цього комплексу. Ці та інші судові спори проходять на фоні значних фінансових порушень, які знайшли аудитори столичної мерії, та значних затримок у будівництві. Схоже, саме через такі “затягування” загальна вартість цих робіт за два роки вже зросла з 679,3 млн до 1,06 млрд гривень, і міська влада наразі вже роздумує, де знайти на це кошти. При цьому,  директор “Спецжитлофонду” Володимир Шарій (на колажі) знаходиться під слідством за фактом неповернення до каси підприємства 21,8 млн гривень, виплачених одному з підрядників. Усе це навряд чи заспокоює мешканців відомого “будинку-вбивці” вул. Мілютенка, 23-А, яким ще в 2016 році пообіцяли квартири в даному ЖК.

Як стало відомо KВ, наразі столичні суди розглядають відразу декілька справ, які стосуються будівництва житлового комплексу (ЖК) “Forest” на перетині вул. Мілютенка та вул. Шолом-Алейхема в Деснянському районі Києва – проєкта КП “Спецжитлофонд”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Так, 4 серпня 2023 року Київський окружний адмінсуд (КОАС) частково задовольнив спільний позов згаданого підприємства та його підрядників по справі №640/17203/19. Вони намагалися оскаржити низку приписів та штрафів, які були накладені Державною архітектурно-будівельною інспекцією (ДАБІ, наразі її функції виконує Державна інспекція архітектури та містобудування) після перевірок цього будівництва у 2019-2020 роках. Разом з тим, ставити крапку у цій справі ще зарано, адже відповідач має право на оскарження в апеляційній інстанції програшного для себе рішення суду.

Той же суд найближчим часом розгляне позов КП “Спецжитлофонд” до Північного офісу Державної аудиторської служби України про визнання протиправним та скасування висновку цього органу про результати моніторингу закупівлі робіт з добудови першого пускового комплексу ЖК “Forest” (справа №320/25186/23). Крім того, нещодавно КП “Спецжитлофонд подало позов до Господарського суду Києва щодо стягнення 21,8 млн гривень з одного зі своїх підрядників – ТОВ “Скайбуд Груп” (справа №910/10685/23). Йдеться про кошти, які були сплачені при “невдалій” спробі будівництві все того ж першого пускового комплексу, але не були використані при проведенні робіт. 


ЖК “Forest” на карті

Зважаючи на довгу і скандальну історію будівництва цього житлового комплексу, KВ вирішила проаналізувати, чому його зведення відбувається зі значними затримками і які порушення при реалізації цього проєкту вже знайшли різні контролюючі органи.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Невдала історія порятунку

У 2016 році в Києві почалося активне обговорення питання відселення мешканців колишнього гуртожитку заводу "Хімволокно" на вул. Мілютенка, 23-А. Це було пов'язано з тим, що у даній п'ятиповерхівці (зведена в 60-х роках минулого століття) було зафіксовано наявність близько чотирьох десятків видів грибків, через яких в гуртожитку постійно стояв сморід і які могли провокувати виникнення у людей низки хвороб, у тому числі астми і раку легень. 

Читайте: Депутаты Киевсовета решили построить для жителей “дома-убийцы” на Милютенко новое жилье


Під'їзд “будинку-вбивці” на вул. Мілютенка, 23-А (фото з відкритих джерел, 2017 рік)

Спочатку міська влада планувала знести цю будівлю і звести на її місці новий будинок (попередньо йшлося про 25-поверхівку), у якому мали б бути виділені і житлові площі для мешканців вказаного гуртожитку, і квартири на продаж "усім охочим”. Але в подальшому плани змінилися: для нового житлового комплексу було обрано інше місце, приблизно в 700 метрах від “будинку-вбивці” – на перетині вул. Мілютенка та вул. Шолом-Алейхема.

6 жовтня 2016 року Київрада рішенням №168/1172 погодила передачу в постійне користування КП “Спецжитлофонд” двох ділянок за вказаною адресою площею 0,5514 га (кадастровий номер – 8000000000:62:029:0030) та площею 0,1726 га (кадастровий номер – 8000000000:62:029:0072) “для будівництва, обслуговування та експлуатації житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями”. Надалі, 26 липня 2017 року, голова Київської міськдержадміністрації (КМДА) Віталій Кличко своїм розпорядженням №903 визначив вказане підприємство замовником робіт з будівництва цього будинку. 

Читайте: Для жителей “дома-убийцы” на ул. Милютенко замаячила перспектива переселения (фото)

Зводити цей ЖК, який отримав “іміджеву” назву “Forest” (вочевидь від назви Лісового масиву), міська влада вирішила за рахунок залучених коштів, тобто – продаючи “вільні” квартири у даному будинку. Будівництво було заплановано у три пускових комплекси (черги). Це повинен бути один п'ятисекційний будинок з перемінною висотністю (9, 18 і 25 поверхів) приблизно на півтисячі квартир. 

Підрядниками цих робіт стали ТОВ “Скайбуд Груп” (1-ий пусковий комплекс, на підставі договору з КП “Спецжитлофонд” від 7 грудня 2017 року вартість робіт мала б скласти 75,6 млн гривень) і ТОВ “БК Роял Хауз” (2-ий і 3-ій пускові комплекси, договори від 22 квітня та 30 травня 2019 року, вартість робіт – 268,7 млн гривень). Крім того, окремим пунктом витрат було визначено прокладання інженерних мереж до даного комплексу – виконувати ці роботи взялося все те ж ТОВ "Скайбуд Груп", з яким 6 липня 2020 року було укладено відповідний договір підряду на суму 60,4 млн гривень.

Із самого початку реалізація цього проєкту відбувалася зі "скрипом". Однією з головних проблем були значні затримки в будівництві – наприклад, дозвіл на проведення будівельних робіт було отримано “Спецжитлофондом” лише 25 січня 2019 року. У тому числі через це, а також на фоні “коронавірусного карантину” 2020 року, до договорів підряду вносилися зміни щодо продовження терміну виконання робіт. Така “повільність”, серед іншого, викликала невдоволення мешканців “будинку-вбивці”. Вони неодноразово скаржилися на свої умови проживання і до початку будівельних робіт (наприклад, у 2018 році), і вже під час будівництва ЖК “Forest” (у 2021 році). Але жодного впливу на темпи будівництва це не мало.

На вказані факти у 2021-2022 роках звернули увагу фахівці Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА. Вони з'ясували, що, відповідно до планів КМДА, ЖК “Forest” повинен був бути побудований ще в 2021 році, однак станом на кінець того року жоден з його трьох пускових комплексів не був завершений – їхня ступінь готовності складала від 14% до 56%. Обґрунтованих причин таких затримок підприємство “ревізорам” не назвало. Втім, на думку аудиторів, причиною затримок стало неефективне управління та недостатній контроль за роботою підрядників з боку “Спецжитлофонду”. Зокрема, йшлося про те, що КП "Спецжитлофонд" неналежно "організувало забезпечення будівельних робіт" – йшлося в тому числі про "затягування" з отриманням дозволу на будівництво. 

Крім того, “ревізори” столичної мерії встановили низку фінансових порушень при проведенні цих робіт, і деякі з них були також пов'язані із затримками в будівництві. Зокрема, аудитори з'ясували, що вказані підрядники отримали аванси на будівництво, але не використали ці кошти в "передбачені договорами гранично допустимі терміни", через що на КП "Спецжитлофонд"  станом на 1 вересня 2022 року накопичилася дебіторська заборгованість на суму 56,7 млн гривень (36,5 млн гривень – борги ТОВ “Скайбуд Груп”, 20,1 млн гривень – борги ТОВ “БК Роял Хауз”). Це, наприклад, дозволило вказаним компаніям "безперешкодно та безоплатно користуватися значними сумами коштів "Спецжитлофонду". 

При цьому, за інформацією аудиторів, у 2020-2021 роках це КП не подало жодного позову до суду про повернення цих коштів. Лише станом на момент здійснення вказаного аудиту "Спецжитлофонд" ініціював три судові справи щодо повернення частини цієї заборгованості на суму 9,37 млн гривень. Також аудитори встановили, що станом на 11 серпня 2022 року покупці квартир у цьому ЖК перерахували “Спецжитлофонду” 271,3 млн гривень, але при цьому підприємство направило на будівництво лише 231,1 млн гривень (85% від загальної суми). Більше того – лише 183,3 млн гривень (68%) цих фінансових ресурсів було фактично використано, а усі інші кошти інвесторів – близько 40,2 млн гривень – КП “Спецжитлофонд” спрямовувало на власні потреби. 

Крім того, у Департаменті внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА з'ясували, що вартість робіт з прокладання зовнішніх інженерних мереж до ЖК “Форест” могла бути завищена на 1,3 млн гривень – за рахунок завищення обсягів робіт, вартості матеріалів тощо.

Читайте: Управлінський хаос та відсутність контролю: аудитори знайшли на КП “Спецжитлофонд” порушень на 70 млн гривень 

Порушення при будівництві ЖК “Forest” знаходили й інші контролюючі органи. Наприклад, у період з серпня 2019 року по січень 2020 року ДАБІ винесла 11 приписів про зупинення будівельних робіт та 10 постанов про накладення штрафів (остаточна сума у відкритих джерелах не зазначена, але шляхом підрахунку йдеться про більш ніж 853 тис. гривень. – KВ) щодо ТОВ “Скайбуд Груп”, ТОВ “БК Роял Хауз” і ТОВ “Проджект Білдінг” (проєктант цього комплексу). 

Так, фахівці ДАБІ під час своїх перевірок з'ясували, що підрядники будівництва, серед іншого, не встановили схему руху автотранспорту біля в'їзду на будівельний майданчик, не облаштували суцільний козирок на вході до 2 секції будинку тощо. У свою чергу, до ТОВ “Проджект Білдінг” було висунуто претензії, зокрема, стосовно того, що в проєкті будівництва не було передбачено машиномісця для постійного зберігання автомобілів та паркінг, що є порушенням вимог містобудівних умов та обмежень на проєктування цієї забудови (відповідні МУО були видані Департаментом містобудування та архітектури КМДА ще 5 грудня 2016 року, але у відкритому доступі повна версія цього документу відсутня. – KВ). 

Ще восени 2019 року, після перших перевірок, КП “Спецжитлофонд” спільно з трьома вищезгаданими компаніями подали позов стосовно оскарження приписів та постанов ДАБІ. Розгляд цієї справи тривав майже чотири роки, аж поки у серпні 2023-го, як зазначалося вище, КОАС частково не задовольнив вимоги позивачів. Служителі Феміди визнали протиправним та скасували припис щодо ТОВ “Проджект Білдінг” від 13 серпня 2019 року про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Цим приписом до компанії було висунуто претензії в частині того, що в проєкті ЖК “Forest”, серед іншого, не були передбачені сміттєпроводи. 


Скріншот рішення суду від 4 серпня 2023 року

16 березня 2023 року депутат Київради Юрій Зубко (фракція “ВО “Батьківщина”) зареєстрував проєкт рішення щодо внесення змін до рішення міськради про передачу ділянки під ЖК “Forest” в постійне користування КП “Спецжитлофонд”. 

Народний обранець запропонував внести у вказане рішення уточнення, що завершення будівництва цього житлового будинку має відбуватися за рахунок бюджетних коштів. Таку ініціативу він пояснив, зокрема, тим, що у часи повномасштабної війни, через відсутність попиту на нерухомість на фоні просідання рівня доходів населення, неможливо реалізувати вільні площі. При цьому, депутат вказав на те, що кошторисна вартість будівництва зросла (наскільки, депутат не уточнив. – KВ). Це, мовляв, серед іншого, повязано з тим, що у період військової агресії рф потрібно відкоригувати проєктну документацію будівництва, виключивши з неї будівельні матеріали виробництва білорусі та росії та замінивши їх аналогічними матеріалами інших виробників.

Разом з тим, Юрій Зубко висловив переконання, що цей ЖК треба терміново добудовувати, адже 30% площ у ньому буде безкоштовно передано мешканцям "будинку-вбивці" на вул. Мілютенка, 23-А, а ще 80 квартир передбачені для дітей-сиріт, черговиків квартирного обліку тощо. Проте, станом на сьогодні вказаний проєкт рішення не було затверджено Київрадою.

Незважаючи на явні фінансові негаразди, КП "Спецжитлофонд" 14 червня 2023 року уклало з ТОВ “БКФ “Граніт” договір на завершення будівництва 1-ої пускового комплексу ЖК “Forest”. За 92,6 млн гривень вказана компанія взяла на себе зобов'язання до 30 грудня 2023 року завершити роботи, які не встигло виконати ТОВ “Скайбуд Груп”. Справа в тому, що з “першим” підрядником цього будівництва ще 1 листопада 2021 року було розірвано відповідний договір з офіційним формулюванням “за згодою сторін”.

Ще під час проведення тендеру на добудову свої претензії до цих торгів висловив Північний офіс Державної аудиторської служби України. Наразі KВ не вдалося знайти повний перелік зауважень аудиторів, але деякі з них поверхово згадуються на сторінці цього тендеру в Prozorro. Зокрема, “ревізори” вказали на порушення Закону України “Про публічні закупівлі” при відхиленні інших тендерних пропозицій, а також на “необ’єктивне та упереджене визначення переможця”. Вочевидь, саме для того, щоб у подальшому при реалізації цього договору “не було проблем” і щоб ця угода не була скасована контролюючими органами в судовому порядку, КП “Спецжитлофонд” й ініціювало оскарження висновків державних аудиторів в КОАС.

Що цікаво, в тендерній документації до цієї закупівлі була оприлюднена інформація щодо змін вартості цього будівництва. Так, станом на 6 липня 2021 року кошторисна вартість робіт (будинок плюс паркінг) становила 679,3 млн гривень (у т.ч. 1-ий пусковий комплекс – 137,3 млн гривень), а станом на 1 листопада 2022 року вона вже дорівнювала 1,06 млрд гривень (1-ий пусковий комплекс – 205,2 млн гривень).

Як повідомляла KВ, 19 червня 2023 року Подільське управління Нацполіції Києва відкрило кримінальне провадження за фактом службової недбалості з боку посадовців КП “Спецжитлофонд” (ч.2 ст. 367 Кримінального кодексу України) при реалізації договору підряду з будівництва 1-ої черги ЖК “Forest”. А вже 5 липня підозру у скоєнні вказаного злочину отримав директор цього КП Володимир Шарій.

Під час слідства правоохоронці встановили, що ТОВ “Скайбуд Груп” встигло виконати робіт на загальну суму 52,3 млн гривень (70% від запланованих обсягів), після чого угода, як зазначалося вище, була розірвана. Разом з тим, слідчим стало відомо, що станом на 1 лютого 2022 року за компанією-підрядником обліковувалася заборгованість перед "Спецжитлофондом" по отриманим авансовим платежам на суму 21,1 млн гривень – йдеться про роботи, які фактично не були виконані. Разом з тим, на переконання поліцейських, Володимир Шарій мав здійснити “претензійно-позовну роботу” стосовно повернення вказаних коштів на рахунки очолюваного ним КП, але такий обов'язок ним не було виконано.

Читайте: Директору столичного КП “Спецжитлофонд” загрожує до 5 років в'язниці за службову недбалість

Того ж дня, 5 липня поточного року, “Спецжитлофонд” все ж подав до Господарського суду Києва позов про стягнення з ТОВ “Скайбуд Груп” грошових коштів у сумі 21,8 млн гривень – саме така сума була зазначена в додатковій угоді про розірвання договору від 1 листопада 2021 року (чому Нацполіція називає іншу суму заборгованості, наразі невідомо. – KВ). Свої вимоги в КП обгрунтували тим, що компанія, в рамках реалізації договору підряду з будівництва ЖК “Forest”, мала використати аванс на вказану суму протягом трьох місяців, а у разі неосвоєння цих коштів – повернути їх “Спецжитлофонду”. Але, мовляв, ні того, ні іншого зроблено не було. Можна припустити, що у найближчі місяці ця справа не буде розглянута по суті, адже на 22 серпня 2023 року заплановане лише підготовче засідання суду.


Будівельний майданчик ЖК “Forest” станом на серпень 2023 року (фото – “ЛУН”)

Хто будує

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Скайбуд Груп” було зареєстроване у червні 2015 року. Засновником та кінцевим бенефіціаром цієї компанії є киянин Олександр Степенко (з червня 2019 року), керівником – Ігор Софтенко (з липня 2021 року). На момент підписання вищезгаданої угоди з КП “Спецжитлофонд” і перших періодів її реалізації власником цього ТОВ був мешканець міста Миронівка Київської області Олександр Безкровний (з травня 2016 року по червень 2019 року), а керівниками – Володимир Філончук (2017-2018 роки), вищезгаданий Олександр Безкровний (2018-2019 роки), Тимофій Гнатюк (2019 рік) та Михайло Музиченко (з 2019 року і до призначення Софтенка).

ТОВ “БК Роял Хауз” було зареєстроване у Києві в квітні 2018 року. Його керівником є Сергій Полікарпов, засновником та кінцевим бенефіціаром – киянин Олександр Шершньов (компанія у його власності з березня 2019 року). При цьому, що цікаво, з грудня 2018 року по березень 2019 року власником “БК Роял Хауз” був вищезгаданий Олександр Степенко.

Столичне ТОВ “ПКФ Граніт” було зареєстроване у грудні 2007 року. Його засновниками є кияни Петро Старченко (також є керівником цього ТОВ), Геннадій Базілевич, Поклікарп Бамбізо, Олександр та Віктор Видренки (останній також є кінцевим бенефіціаром даної компанії) і ПАТ “ЗНВКІФ “Граніт-Інвест”.

ТОВ “Скайбуд Груп”, ТОВ “БК Роял Хауз” і ТОВ “БКФ “Граніт” є активними учасниками тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури (переважно – Києва). Із моменту запровадження системи Prozorro ці компанії отримали 37 підрядів на загальну суму більш ніж 3,2 млрд гривень. При цьому, найбільш активним їхнім клієнтом є саме “Спецжитлофонд”. Так, це КП уклало з ТОВ “Скайбуд Груп” 7 контрактів на суму 705,5 млн гривень, з ТОВ “БК Роял Хауз” – 11 договорів на суму 1,3 млрд гривень, а з ТОВ “БКФ “Граніт” – 8 договорів на суму 539,1 млн гривень. 

Нагадаємо, Володимир Шарій очолює КП “Спецжитлофонд” з березня 2016 року, а до цього з лютого 2015 року працював на посаді заступника директора вказаного підприємства. У минулому VIII скликанні Київради Шарій паралельно був депутатом від “Солідарності” і входив до постійної комісії міськради з питань містобудування, архітектури та землекористування. 

Вказане КП підпорядковане Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, яким із 2 липня 2021 року керує Борис Работнік. З 22 березня 2016 року по 25 жовтня 2019 року цей департамент очолював Костянтин Федотов, з 25 жовтня 2019 року по 1 липня 2020 року – Володимир Денисенко, з 1 липня 2020 року по 14 грудня 2020 року – Сергій Мартинчук.

Діяльність цього департаменту з 2018 року контролює заступник голови КМДА Вячеслав Непоп. Останній відомий як екс-директор КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (з 2002 по 2018 рік) і депутат IV, V, VII, VIII скликань та чинного IX скликання Київради (на останніх виборах пройшов від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, кп, київрада, штраф, вячеслав непоп, будівництво, аудит, тов, кримінальне провадження, константин федотов, розслідування, дабі, договір, слідство, спецжитлофонд, порушення, діам, службова недбалість, Владимир Денисенко, борис работнік, гуртожиток, скайбуд груп, кп спецжитлофонд, припис, сергій мартинчук, підряд, подільський районний суд, жк форест, жк forest, тов скайбуд груп, владимир шарій, аудитори, відселення, держаудитслужба україни, тов бк роял хауз, тов пкф граніт

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.