понеділок, 6 травня 2024 г.

Як заробити 14 млн гривень: Нацполіція розслідує “бюджетні розпили” в СКП “Київтелесервіс”

Як заробити 14 млн гривень: Нацполіція розслідує “бюджетні розпили” в СКП “Київтелесервіс”

Голосіївське управління Нацполіції розслідує факти можливого нанесення збитків спеціалізованому комунальному підприємству (СКП) “Київтелесервіс” на суму близько 14 млн гривень. Саме стільки грошових коштів, на думку правоохоронців, посадовці переплатили ТОВ “Софтнет Груп” у 2021 році при розбудові безпроводової мережі LoRaWan. За інформацією слідства, вказана компанія, якою володіє ексголова Оболонської РДА Микола Тихонов, продала “Київтелесервісу” апаратні маршрутизатори майже втричі дорожче ринкових цін. Що цікаво, претензії до співпраці СКП і цієї ТОВки раніше також мали фахівці Держаудитслужби, а “стиль” роботи “Київтелесервіс” сильно критикували аудитори КМДА. Втім, ніякої відповідальності (ні кримінальної, ні дисциплінарної) посадові особи СКП та профільні чиновники мерії не понесли. 

Як стало відомо KВ, наразі правоохоронці розслідують факти можливих порушень законодавства при закупівлі “Київтелесервісом” мережевого обладнання.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42022102010000209, яке було відкрито Голосіївським управлінням Нацполіції 1 грудня 2022 року. Фігурантам цього розслідування попередньо інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч.3 ст. 191 Кримінального кодексу України – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб.

У чому вбачається кримінал

Як зазначено в судових ухвалах по вказаному провадженню, 16 серпня 2021 року між СКП “Київтелесервіс” і ТОВ “Софтнет Груп” було укладено договір на постачання “обладнання, комплектуючих та супутніх послуг з побудови опорної безпроводової мережі LoRaWan (бездротова технологія звʼязку, яка складається у тому числі з системи датчиків, що дозволяють, зокрема, контролювати стан навколишнього середовища, мікроклімат в школах та лікарнях тощо. – KВ). Загальна вартість закупівлі за вказаною угодою мала скласти 59,8 млн гривень. Згідно з даними системи Prozorro, надалі ТОВ “Софтнет Груп” отримало “обіцяні” кошти.

Втім, як стало відомо правоохоронцям із відкритих джерел, під час торгів, при наданні тендерної документації із пропозиціями, посадові особи вказаної компанії  збільшили ціни на обладнання більш ніж в два рази. Йшлося про те, що шлюз мережі LoRaWAN “Kona Macro MIKO1CEU868” (апаратний маршрутизатор для сполучення комп'ютерних мереж) на території України в середньому коштував 56,5 тис. гривень за один комплект, але це обладнання було продано “Київтелесервісу” за 156 тис. гривень. Внаслідок цього, за попередніми підрахунками слідчих, міському бюджету було завдано збитків на суму близько 14 млн гривень.

Обшук в офісі ТОВ “Софтнет Груп” у Києві на вул. Олександра Пироговського, 19 правоохоронці здійснили 23 березня 2023 року. Під час нього було вилучено низку документів, у тому числі – технічну документацію та робочий проєкт по вказаній закупівлі. Надалі компанія намагалася оскаржити вилучення цих документів у Київському апеляційному суді. Одним із аргументів адвокати “Софтнет Груп” називали те, що правоохоронці начебто “забрали папірці”, що не були зазначені в ухвалі Голосіївського районного суду від 2 березня 2023 року, згідно з якою їм було надано дозвіл на обшук. Втім, 11 травня 2023 року апеляційний суд відмовив компанії в задоволенні відповідної апеляційної скарги.

Варто зазначити, що того ж дня слідчі в рамках даного провадження здійснили обшук в офісі ще однієї компанії – ТОВ “Білінтех Україна”. Тоді також були вилучені деякі документи, і адвокати цього ТОВ також безуспішно намагалися оскаржити в суді такі дії правоохоронців. Яке відношення дана компанія має до цієї закупівлі та, відповідно, цього слідства, в судових ухвалах не уточнюється. Втім, із переліку документів, вилучених у “Софтнет Груп”, відомо, що ці дві ТОВки, серед іншого, співпрацювали між собою – наприклад, укладали акти прийому-передачі певних робіт та послуг.

Що цікаво, профільні держоргани і після цього знаходили порушення у співпраці “Київтелесервісу” і “Софтнет Груп”. 

Наприклад, 30 грудня 2022 року Північний офіс Державної аудиторської служби України оприлюднив висновок щодо порушень вимог законодавства при закупівлі цим СКП у вказаної ТОВки засобів зв'язку – в тому числі комплекту датчиків моніторингу відкриття дверей LoRaWAN “Smartico P22-LR” – на суму 6,1 млн гривень. Свої претензії аудитори пояснили, серед іншого, тим, що “Софтнет Груп” у документації по своїй пропозиції надали сертифікат на датчики іншої моделі (“Smartico-20-LO-868”), яка, мовляв, не відповідає “технічним характеристикам та вимогам, зазначеним замовником”. У зв'язку з цим, на переконання “ревізорів”, зобов'язання по відповідній угоді від 12 грудня минулого року повинні бути “припинені”.

На початку поточного року СКП “Київтелесервіс” звернулося до Київського окружного адмінсуду із вимогами щодо визнання протиправним та скасування вказаного  висновку аудиторів. У підприємстві вказували, серед іншого, на те, що “у складі датчику LoRaWAN “Smartico P22-LR” є радіомодуль моделі “Smartico-20-Lo-868”, а тому, мовляв, “усе чисто і законно”. Служителів Феміди ці та інші аргументи переконали, а тому 2 червня 2023 року вищезгаданий суд задовольнив позов “Київтелесервісу” до Держаудитслужби.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Дійові особи

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Софтнет Груп” було зареєстроване у квітні 2019 року в Києві. Із квітня 2020 року керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром є мешканець столиці України Микола Тихонов, а з моменту заснування компанії ці ролі виконував інший киянин – Назарій Омельян.

Згаданий вище Микола Тихонов протягом нетривалого проміжку часу, у квітні-серпні 2014 року, очолював Оболонську районну в місті Києві державну адміністрацію (РДА), звідки пішов на фронт – тоді ще на антитерористичну операцію. Зокрема, він брав участь у боях за Донецький аеропорт. Також Микола Тихонов був помічником народних депутатів Анатолія Гриценка (VI скликання Верховної Ради, у 2010 році також був його довіреною особою як кандидата на президентських виборах), Олександра Бригинця (VII і VIII скликання) та Дмитра Андрієвського (VIII скликання). Той факт, що мова йде про одного і того ж Миколу Тихонова, доводить його сторінка у Facebook, де вказані місця роботи і держслужби.

ТОВ “Софтнет Груп” є активним учасником тендерів, які проводять державні та комунальні структури у різних куточках України. Усього з моменту свого заснування дана компанія стала переможцем у 37 торгах на загальну суму близько 251 млн гривень. При цьому, левову частку “бюджетних підрядів” складають договори з СКП “Київтелесервіс” та ще одним відомим столичним комунальним підприємством “інформаційно-комунікаційного сектору” – “Інформатикою”. Так, між ТОВ “Софтнет Груп” та “Київтелесервісом” було укладено 14 договорів на загальну суму більш ніж 194 млн гривень, а КП “Інформатика” підписала з цією компанією 2 контракти на суму більш ніж 19 млн гривень.

Зазначимо, правоохоронні органи не вперше звертають увагу на діяльність СКП “Київтелесервіс”. Як повідомляла KВ, у жовтні 2019 року Головне управління Служби безпеки України у Києві та Київській області розпочало слідство за фактами можливого присвоєння бюджетних коштів під час закупівель цим підприємством різного обладнання та програмного забезпечення за завищеними цінами. Тоді правоохоронців зацікавили договори на загальну суму 693 млн гривень, які “Київтелесервіс” протягом 2017-2019 років укладало з двома підрядниками – ТОВ “ВМ Констракшн Україна” і ТОВ “Білінтех Україна” (тієї компанії, офіс якої поліцейські обшукували в рамках вищеописаного провадження. – KВ). 

Читайте: СБУ заинтересовалась “бюджетными распилами” в СКП “Киевтелесервис”

Втім, станом на сьогодні СБУ, схоже, не проводить активних дій по цьому слідству – остання судова ухвала по відповідному кримінальному провадженню датована 24 вересня 2021 року.

Нагадаємо, “цифровізація та діджиталізація” столиці, за яку відповідає Департамент інформаційно-комунікаційних технологій Київської міськдержадміністрації (ІКТ КМДА), обходиться міському бюджету у мільярди гривень і дуже часто супроводжується скандалами з корупційним “присмаком”. 

Наприклад, у минулому році аудитори столичної мерії встановили, що три КП, які підпорядковані вказаному департаменту (вищезгадані “Інформатика” і “Київтелесервіс”, а також “ГІОЦ”) у 2018-2020 роках допустили фінансових порушень на суму 274,86 млн гривень, що призвело до втрати близько 61,33 млн бюджетних гривень. Зокрема, “ревізори” з'ясували, що ці підприємства закуповували обладнання, яке потім ніяк не використовувалось, виплачували своїм контрагентам “зайву” винагороду за надані послуги, проводили тендери за завищеними цінами, бездіяли у питанні впровадження більш ніж двох десятків цифрових сервісів (наприклад, оплата харчування в дитсадках через “Особистий кабінет киянина”) тощо. 

За результатами перевірки порушникам було надано 100 рекомендацій щодо усунення недоліків, але станом на лютий 2023 року лише дві з них були повністю враховані. У Департаменті ІКТ КМДА повністю проігнорували вимоги аудиторів щодо зміни менеджменту в цих КП та стосовно притягнення до відповідальності осіб, винних у фінансових порушеннях.

Читайте: Фінансові порушення у сфері ІКТ не підштовхнули керівництво Києва до звільнень та покарань

Обов'язки директора СКП “Київтелесервіс” з 11 лютого 2021 року тимчасово виконує заступник керівника цього підприємства з юридичних питань Павло Черніков. Протягом 2018-2020 років на цьому підприємстві чотири рази змінювалося керівництво – його почергово очолювали Сергій Бондаренко (на посаді директора працював найдовше – з березня 2008 року по липень 2019 року), Олег Бакаєв, Андрій Приступа і Олег Ващенок.

Департамент ІКТ КМДА, у підпорядкуванні якого знаходиться “Київтелесервіс”, з 27 серпня 2021 року очолює Олег Половинко (на колажі). З 3 березня 2017 року по 29 квітня 2020 року, цією структурою керував Юрій Назаров, який був “обличчям цифровізації в Києві” та з персоною якого пов'язують численні порушення в даній сфері. Після його звільнення та до призначення Половинка Департаментом ІКТ КМДА на правах “т. в.о. директора” керувала Ганна Лисик.

Діяльність Департамента ІКТ КМДА з 2 квітня 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, тов, петро оленич, кримінальне провадження, нацполіція, олег половинко, розтрата бюджетних коштів, департамент ікт, привласнення бюджетних коштів, департамент інформаційно-комунікаційних технологій, юрій назаров, київтелесервіс, скп київтелесервіс, павло черніков, павло черніков, мережеве обладнання, ганна лисик, lorawan, софтнет груп, тов софтнет груп, микола тихонов

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій