п'ятниця, 26 квітня 2024 г.

Фінансові порушення у сфері ІКТ не підштовхнули керівництво Києва до звільнень та покарань

Фінансові порушення у сфері ІКТ не підштовхнули керівництво Києва до звільнень та покарань

Аудитори продовжують фіксувати факти зловживань у роботі Департамента інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) КМДА і трьох підпорядкованих йому комунальних підприємств (КП) – “Інформатики”, “ГІОЦ” і “Київтелесервісу”. Було виявлено, що у 2018-2020 роках ці структури допустили фінансових порушень на суму 274,86 млн гривень, що призвело до втрати близько 61,33 млн бюджетних гривень. Зокрема, вказані підприємства закуповували обладнання, яке потім ніяк не використовувалось, виплачували своїм контрагентам “зайву” винагороду за надані послуги, проводили тендери за завищеними цінами, бездіяли у питанні впровадження більш ніж двох десятків цифрових сервісів (наприклад, оплата харчування в дитсадках через “Особистий кабінет киянина”) тощо. За результатами перевірки порушникам було надано 100 рекомендацій щодо усунення недоліків, але лише дві з них були повністю враховані. Наприклад, у згаданому департаменті “начхали” на вимоги щодо зміни менеджменту в цих КП та стосовно притягнення до відповідальності винних у порушеннях осіб.

Як стало відомо KВ, нещодавно Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту Київської міськдержадміністрації (КМДА) оприлюднив результати позапланового аудиту ефективності діяльності Департаменту ІКТ КМДА та підпорядкованих йому комунальних підприємств “Інформатика”, “Київтелесервіс” та “Головний інформаційно-обчислювальний центр” (“ГІОЦ”).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідний аудиторський звіт №070-2-1-04/17 датований 29 листопада 2022 року. На сайті вищезгаданого департаменту цей документ було опубліковано наприкінці січня поточного року – коли стало відомо, які зауваження аудиторів столичної міськдержадміністрації були враховані керівниками вищезгаданих структур, а які були проігноровані.

Як зазначено у звіті, профільний департамент КМДА перевіряв, чи дотримувалися посадовці Департаменті ІКТ КМДА та підпорядкованих йому КП законодавства України при проведенні процедур закупівель, при укладенні та виконанні договорів і т.д. у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року. Даний аудит проводився з 2 липня 2020 року по 13 серпня 2021 року.

Що знайшли аудитори

У ході перевірки “ревізори” з'ясували, що протягом 2018–2020 років Департамент ІКТ КМДА отримав з міського бюджету Києва грошових коштів на суму 2,4 млрд гривень (95% від затверджених Київрадою асигнувань) на виконання та реалізацію заходів низки міських цільових програм. Більшу частину цього фінансування – 2,36 млрд гривень – вказаний департамент спрямував до підпорядкованих йому КП “Інформатика”, КП “ГІОЦ” і спеціалізованого комунального підприємства (СКП) “Київтелесервіс”.

За результатами аудиту було встановлено, що протягом 2018–2020 років на вказаних трьох КП були допущені фінансові порушення та недоліки на загальну суму 274,86 млн гривень, з яких 61,33 млн гривень – порушення, що призвели до втрат (в т.ч. втрати, які виникли внаслідок неефективних операцій – 38,82 млн гривень), 51,08 млн гривень – порушення з ризиком втрат і 162,45 млн гривень – порушення без ризику втрат.

Своєрідним "лідером" стало КП "ГІОЦ" – аудитори встановили на цьому підприємстві порушень та недоліків на загальну суму 187,8 млн гривень (16,28 млн гривень – прямі втрати, 10,46 млн гривень – порушення з ризиком втрат і 161,07 млн гривень – без ризику втрати). У свою чергу, керівництво КП “Інформатика” допустило таких “недопрацювань” на суму 75,01 млн гривень, але саме це підприємство “взяло пальму першості” за прямими втратами – їхня загальна сума дорівнює 39,09 млн гривень (також було допущено порушень з ризиком втрат на суму 35,5 млн гривень і без ризику втрат на суму 0,4 млн гривень). Що стосується СКП “Київтелесервіс”, то на цьому підприємстві аудитори КМДА “нарахували” фінансових порушень та недоліків на суму 12,04 млн гривень (5,96 млн гривень – прямі втрати, 5,11 млн гривень – з ризиком втрат і 0,97 млн гривень – без ризику втрат). 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Так, за даними аудиторів, КП “Інформатика” допустило ряд недоліків і прорахунків при реалізації заходів зі створення та впровадження програмно-апаратного комплексу Єдиного диспетчерського центру моніторингу роботи транспорту та збору інформації (”ЄДЦ”). Ревізори КМДА зробили висновок, що такі “помилки” негативним чином вплинули на “функціонування окремих компонентів автоматизованої системи "ЄДЦ" та призвели до виникнення ризиків щодо неефективного і зайвого використання бюджетних коштів”.

Наприклад, станом на період проведення аудиту КП “Інформатика” не задіювало та не використовувало за цільовим призначенням придбане у 2018-2019 роках обладнання для забезпечення роботи програмно-апаратного комплексу “ЄДЦ” (зокрема, 235 одиниць бортових комп’ютерів транспортних засобів та 713 одиниць сенсорних терміналів водія). В аудиторському звіті зазначено, що уся ця електроніка зберігалася у складському приміщенні вказаного КП, і даний факт, на думку “ревізорів”, може вказувати на “відсутність реальної потреби в здійсненні таких закупівель”. Ці дії керівництва КП “Інформатика” призвели до втрати гарантійних термінів обслуговування цього обладнання, т.зв. “відволікання бюджетних коштів” (тобто – витрачання їх не на те, що дійсно потрібно громаді у конкретний період часу. – KВ) та виникнення ризику понесення столичною скарбницею неефективних витрат у сумі 20,7 млн гривень.

Читайте: Прокуратура подозревает, что КП “Информатика” имитировала закупку сертифицированного софта

Також аудитори встановили, що Департамент ІКТ КМДА і КП “Інформатика” не забезпечили результативне та ефективне використання бюджетних коштів у сумі 18,62 млн гривень, виділених на закупівлю та встановленням інформаційно-довідкових терміналів на туристичних об’єктах та маршрутах Києва. 

Зокрема, за даними ревізорів, 45 із 105 інфотерміналів, закуплених у 2016-2017 роках, так і не були встановлені протягом наступних чотирьох років, а знаходилися на зберіганні у ПрАТ “Промзв’язок” (постачальника цього обладнання) та, відповідно, не використовувалися за цільовим призначенням. При цьому, інші 60 терміналів станом на період проведення аудиту належним чином не функціонували: за інформацією “ревізорів”, це обладнання було вимкнене, а в окремих випадках воно було навіть не підключеним до інженерних (електроживлення) та телекомунікаційних  (зокрема, відсутнє з’єднання з Інтернетом) мереж. В аудиторському звіті зазначено, що такі проблеми у функціонуванні інформаційних терміналів мають системний і довготриваючий характер, адже аналогічні недоліки виявлялись і під час проведення попередніх перевірок у 2018 році.

У свою чергу КП “ГІОЦ”, за даними аудиторів, у неповній мірі реалізувало завдання створення автоматизованої системи оплати проїзду (АСОП) у частині закупівлі в 2018-2019 роках терміналів з продажу разових квитків та поповнення засобів оплати проїзду в станціях КП “Київський метрополітен” і приміщеннях КП “Київпастранс”. 

Зокрема, в ході аудиту було встановлено, що лише 90 таких терміналів (15% від загальної кількості) передбачають можливість здійснення оплати банківськими картками. При цьому, під час перевірки аудиторам стало відомо, що жоден з усіх встановлених терміналів не видавав решту за оплату проїзд. У зв'язку з цим, на думку ревізорів КМДА, існує ризик того, що КП “ГІОЦ” доведеться понести додаткові витрати на модернізацію та дооснащення цього обладнання. 

Більше того – аудиторів зацікавило і те, яким чином встановлювалися згадані термінали самообслуговування. Наприклад, за даними “ревізорів”, ТОВ “МКМ Сервіс ЛТД” здійснювало їхній монтаж у вестибюлях станцій метрополітену без розроблення робочих проєктів. А КП “ГІОЦ” складало акти надання цих послуг у довільній формі – без урахування обсягів матеріалів, які зазначені в схемах монтажу. Такі дії комунального підприємства і його підрядника, як вважають в аудиторському департаменті КМДА, створили ризик завищення вартості робіт з монтажу на загальну суму 675,93 тис. гривень та призвели до неефективного використання коштів на суму 3,5 млн грн, які КП “ГІОЦ” довелося заплатити ТОВ “УкрНДІагропроект” за розробку проєктів монтажу терміналів вже після їхнього фактичного встановлення.

Читайте: “Киевпастранс” обвинили в необоснованном выборе ГИВЦ как подрядчика для обслуживания АСОП

Крім того, за інформацією аудиторів, Департамент ІКТ КМДА і КП “ГІОЦ” станом на 2020 рік не впровадили в промислову експлуатацію жоден з 25 програмних продуктів, розроблених або створених за бюджетні кошти у 2015-2018 роках. На думку “ревізорів”, це свідчить про “відсутність досягнення очікуваного результату від використання бюджетних коштів на суму 150,79 млн гривень”. 

Наприклад, мешканці столиці так і не отримали можливість використовувати програмний модуль “Система замовлення відеоконтенту”, який мав би дозволити фізичним особам отримувати записи з вуличних камер відеоспостереження через інформаційну систему “Особистий кабінет киянина”. Це було пов'язано з тим, що у Положенні про комплексну систему відеоспостереження Києва не було зазначено, які особи, згідно з чинним законодавством, можуть замовляти такий контент. 

Також, серед іншого, станом на жовтень 2020 року мешканці міста не могли через все той же ”Особистий кабінет киянина” здійснювати оплату харчування своїх дітей в дитсадках, поповнювати рахунок на мобільному телефоні та оплачувати штрафи за порушення правил дорожнього руху, хоча усі ці послуги для киян були офіційно впроваджені. Причина цієї проблеми була більш ніж простою – вказані електронні сервіси не були підключені до платіжної системи, яка повинна здійснювати обробку та проведення відповідних платежів.

Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА знайшов й інші порушення у роботі КП “ГІОЦ”. Зокрема, ревізорів зацікавила його співпраця з ТОВ “ФК “Герц” – компанією, яка у Києві займається продажем електронних квитків та прийомом комунальних платежів і з якою вказане підприємство активно судиться протягом останніх декількох років.

Читайте: Не поділили гроші: столичний “ГІОЦ” та одеський “Герц” заплутались в “білінгових” підрядах

Так, аудитори встановили, що КП “ГІОЦ” не стало застосовувати до ТОВ “ФК “Герц” штрафних санкції (пеню) за несвоєчасне перерахування коштів від продажу електронних квитків на рахунки КП “Київпастранс” і КП “Київський метрополітен”, хоча таке “покарання” було передбачено умовами відповідного договору. Внаслідок цього, як вважають ревізори, КП “ГІОЦ” втратило можливість отримати кошти у вигляді операційного доходу в розмірі 933,2 тис. гривень.

До того ж КП “ГІОЦ”, за інформацією аудиторів, нарахувало вказаній компанії “зайву” винагороду за фінансові послуги на суму 219,9 тис. гривень. Як було встановлено, вказане КП обраховувало розмір цієї нагороди за формулою “2% від суми отриманих ТОВ “ФК “Герц” платежів”, тоді як договором було передбачено, що ці відсотки потрібно “віднімати” від суми платежів, перерахованих на розподільчий рахунок КП “ГІОЦ”. 

У Департаменті внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА звернули увагу і на низку порушень в роботі СКП “Київтелесервіс”. Зокрема, як було встановлено, дане підприємство не забезпечило прозоре ціноутворення та розрахунок вартості послуг по створенню локально-обчислювальної мережі для закладів охорони здоров′я на загальну суму 17,56 млн грн, що створило ризики зайвих витрат бюджетних коштів. Вказаний проєкт було реалізовано для впровадження електронної медицини в комунальних медичних закладах – передбачає переведення паперового документообігу в електронний вигляд та надання сервісного обслуговування киянам. 

Крім того, аудитори КМДА з'ясували, що СКП “Київтелесервіс” при проведенні 12 тендерів на закупівлю товарів та послуг на загальну суму 313,2 млн грн не обґрунтовувало очікувану вартість цих закупівель (стартову вартість тендеру). У зв'язку з цим, як вважають аудитори, “неможливо впевнитись у коректності формування такої вартості”, що призводить до ризиків завищення закупівельних цін. 

Наприклад, лише по 4 договорам на придбання мережевого та комп’ютерного обладнання аудиторами було зафіксовано завищення цін на загальну суму 5,7 млн гривень, що складало у середньому від 20% до 51% суми угод. Аудитори також встановили випадки недотримання конкуренції між учасниками торгів, які організовує СКП “Київтелесервіс” – мова йде про відсутність у деяких учасників належного досвіду виконання аналогічних договорів, що, на думку перевіряючих, створило ризики завищення ринкової вартості закупівлі. 

Читайте: СБУ заинтересовалась “бюджетными распилами” в СКП “Киевтелесервис”

За результатами цих перевірок Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА надав Департаменту ІКТ КМДА та трьом вищезгаданим комунальним підприємствам 100 рекомендацій щодо усунення виявлених порушень, з яких лише 2 рекомендації були повністю враховані і одна рекомендація була врахована частково. 

Наприклад, у КП “Інформатика” дослухалися до рекомендації стосовно встановлення 17 одиниць комунікаційних терміналів (кнопок виклику аварійних служб), які були придбані підприємством ще у 2017 році в рамках створення комплексних систем відеоспостереження міста Києва та які раніше не були встановлені. Разом з тим, переважна більшість важливих вимог аудиторів були проігноровані. Серед таких – рекомендації Департаменту ІКТ КМДА щодо розгляду питання стосовно зміни менеджменту на підпорядкованих йому комунальних підприємствах; стосовно притягнення до відповідальності осіб, які винні у виявлених аудиторами порушеннях, тощо.

Скандальний бекграунд

Як неодноразово повідомляла KВ, діяльність Департаменту ІКТ КМДА та згаданих вище КП неодноразово критикувалася деякими депутатами Київради і звертала на себе увагу правоохоронних органів.

Наприклад, ще у жовтні 2018 року Служба безпеки України розпочала слідство  за фактами можливих “бюджетних розпилів”, допущених керівництвом КП “ГІОЦ”. За даними правоохоронців, у тому ж році вказане підприємство втратило орієнтовно 20,8 млн гривень при впровадженні комплексу “Оперативно-диспетчерське обслуговування житлового фонду та систем управління, контролю та забезпечення безпеки ліфтового обладнання”. В епіцентрі уваги правоохоронців опинилися відразу декілька осіб, у тому числі тепер вже ексдиректор КП “ГІОЦ” Віталій Козубський та керівник компанії-підрядника ТОВ “Українські Бізнес Комунікації” Єгор Бургомістренко. Наразі обвинувальні акти у відношенні фігурантів провадження знаходяться на розгляді Вищого антикорупційного суду України.

Читайте: СБУ вменяет директору КП “ГИВЦ” Виталию Козубскому растрату более 20 млн гривен

Також ще у жовтні 2019 року СБУ відкрила кримінальне провадження за фактом можливого присвоєння бюджетних коштів при впровадженні системи управління та контролю мереж зовнішнього освітлення Києва, чим займалося КП “Інформатика”. Слідство попередньо встановило, що при реалізації цього проєкту була в тому числі завищена вартість обладнання. Також, за даними правоохоронців, таке обладнання в більшості випадків не вдавалося виявити, а його використання з метою економії коштів було просто неможливим. При цьому, в КМДА навіть приблизно не могли пояснити, як окупаються і окупатимуться ці вкладення, а декілька депутатів столичної міськради висловили думку, що головна мета цієї ініціативи – просто вкрасти бюджетні гроші “під соусом так званої “інтелектуальної складової”.

Читайте: Полтора миллиарда из воздуха: как столичный бюджет расплачивается за работу Юрия Назарова

Нагадаємо, обов'язки директора КП “Інформатика” з 6 вересня 2021 року тимчасово виконує Вероніка Малкова. На цій посаді вона змінила такого ж “тимчасово керівника” Миколу Пихтіна, який очолював дане підприємство у такому статусі з 9 жовтня 2017 року.

КП “ГІОЦ” на правах “т.в.о. директора” з 12 липня 2020 року очолює перший заступник керівника цього підприємства Оксана Мисак. До неї, з 13 липня 2016 року по 12 липня 2020 року, КП “ГІОЦ” очолював вищезгаданий Віталій Козубський.

Обов'язки директора СКП “Київтелесервіс” з 11 лютого 2021 року тимчасово виконує заступник керівника цього підприємства з юридичних питань Павло Черніков. Протягом 2018-2020 років на цьому підприємстві чотири рази змінювалося керівництво – його почергово очолювали Сергій Бондаренко (на посаді директора працював найдовше – з березня 2008 року по липень 2019 року), Олег Бакаєв, Андрій Приступа і Олег Ващенок.

Департамент ІКТ КМДА, якому підпорядковані три вищезгадані КП, з 27 серпня 2021 року очолює Олег Половинко (на колажі ліворуч). З 3 березня 2017 року по 29 квітня 2020 року, цією структурою керував скандально відомий Юрій Назаров (на колажі праворуч), який був “обличчям цифровізації в Києві” та з персоною якого пов'язують численні порушення в даній сфері. Після його звільнення та до призначення Половинка Департаментом ІКТ КМДА на правах “т. в.о. директора” керувала Ганна Лисик.

Діяльність Департамента ІКТ КМДА з 2 квітня 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич. Протягом 2018-2020 років, роботу цієї структури почергово контролювали заступники голови КМДА Дмитро Давтян (звільнений з посади 29 листопада 2019 року) і Олександр Густєлєв (звільнений 1 грудня 2021 року), перший заступник голови КМДА Микола Поворозник, а також безпосередньо сам голова КМДА Віталій Кличко.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, бюджет, кп, київрада, аудит, петро оленич, бюджет києва, перевірка, олег половинко, гіоц, кп гіоц, кп інформатика, асоп, ревізія, інформатика, юрій назаров, вероніка малкова, цифровізація, фінансові порушення, головний інформаційно-обчислювальний центр, київтелесервіс, скп київтелесервіс, павло черніков, микола пихтін, оксана мисак, втрати бюджету, автоматизована система оплати проїзду, віталій козубський, фінансове порушення, департамент інформаційно комунікаційних технологій, сергій бондаренко, бюджетні втрати, єдиний диспетчерський центру моніторингу роботи транспорту та збору інформації, єдц, фінансові недоліки

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій