неділя, 26 червня 2022 г.

В Раді розглядають додаткові повноваження голів тергромад та начальників військових адміністрацій

В Раді розглядають додаткові повноваження голів тергромад та начальників військових адміністрацій

В Верховній Раді (ВР) тиждень тому проголосовано законопроект, яким голови територіальних громад на час дії воєнного стану та місяць після нього надається право без погодження з місцевими радами вносити зміни до бюджету, змінювати структуру та кількість виконавчих органів, надавати органам самоорганізації населення (ОСН) додаткові повноваження та ресурси тощо. Начальникам обласних військових адміністрацій (ОВА) та районних військових адміністрацій (РВА) надаються такі ж повноваження, як головам тергромад, плюс право порушувати перед Президентом України питання про усунення голови тергромади від виконання обов`язків та призначення на його місце начальника місцевої військової адміністрації (ВА). В монобільшості впевнені, що ці новації покращують керування країною в умовах воєнного стану. В опозиції переконані, що такі зміни – шлях до узурпації влади.

Про це KВ стало відомо з законопроекту №7269 “Про внесення змін до Закону України "Про правовий режим воєнного стану" щодо функціонування місцевого самоврядування у період дії воєнного стану” авторства народного депутата Віталія Безгіна (фракція “Слуга народу”) та групи нардепів, за який у першому читанні (за основу із скороченням строку підготовки до другого читання) 21 квітня проголосували 230 народних депутатів.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

На сайті ВР тексту законопроекта  немає. Він є на сайті Liga.Закон – разом з порівняльною таблицею до першого читання та пояснювальною запискою. Це далеко не вперше, коли на офіційних ресурсах не публікуються проекти документів, але водночас вони оприлюднюються на приватному онлайн-ресурсі.

Під час обговорення в сесійній залі цей законопроект наразився на щільну критику з боку опозиційних та союзницьких до монобільшості фракцій і груп. Проти нього виступили:

 • Микола Княжицький (фракція “Європейська солідарність”), який сказав про узурпацію влади;

 • Сергій Власенко (фракція ВО “Батьківщина”), який висловив думку, що цей законопроект можна використати, зокрема, проти мерів Ірпеня Олександра Маркушина та мера Бучі Анатолій Федорука;

 • Тарас Батенко (співголова депутатської групи “За Майбутнє”), який зазначив, що до проекту документу багато питань і, ймовірно, його депутатська група не буде голосувати за законопроект у другому читанні.

Зважаючи на критично невелику кількість голосів за законопроект у першому читанні (мінімальна кількість голосів для прийняття закону – 226), моно сміливо передбачити палкі дискусій під час обговорення поправок в профільному комітеті – з питань національної безпеки, оборони та розвідки, який очолює Олександр Завітневич (фракція “Слуга народу”).

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Опитані KВ представники фракції “Слуги народу” вважають, що критика законопроекту є невиправданою, але до другого читання подається багато поправок. На думку одного нардепа з монобільшості, спротив опозиції і не тільки спричинений двома причинами: бажанням відновити контроль над місцевими бюджетами та намаганням легалізувати своїх депутатів з місцевих рад, які з початком війни потікали хто куди, а зараз повертаються та починають “качати права” всупереч тверезому глузду.

“Хіба війна закінчилась? Ні. А вони (опоненти, - KВ) ведуть себе так, немов ми вже перемогли путіна й космічними темпами відновлюємо Україну. Цей законопроект покликаний для нормального існування громад в час воєнного стану та під час відновлення держави, а не потурати депутатам в окремих регіонах в їх бажанні чхати на центральну владу й творити на місцях що заманеться”, – наголосив народний депутат.


Відеозапис сесії ВР, на якому розглядався законопроект №7269

Згідно із законопроектом, громади, на територіях яких ведуться бойові дії, а також населені пункти, які є оточеними, визначаються відповідними ОВА за погодженням з Генеральним штабом ЗСУ.

Зазначається що у період дії воєнного стану особливості надання адміністративних та інших публічних послуг в громадах, на територіях яких ведуться бойові дії, можуть визначатись центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сфері надання відповідних послуг. Послуги надаються через відповідні центри. 

Водночас адміністратори центрів надання адміністративних послуг, посадові особи виконавчих органів (структурних підрозділів) місцевих рад, які прийняли рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, та які перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, де проводяться бойові дії, мають переважне право на призначення на вакантні посади в ОМС без конкурсного відбору, за умови наявності у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства.

Також додано, що в умовах воєнного стану неприпустимо припиняти повноваження органів публічної влади (зараз це органи державної влади й інші державні органи), в тому числі, Нацполіції, Нацгвардії, СБУ, СЗР і  Державної прикордонної служби.

Повноваження голів тергромад під час воєнного стану

У період дії воєнного стану голова громади, на території якої не ведуться бойові дії та не створені ВА населених пунктів, ”виключно для здійснення заходів правового режиму воєнного стану” може прийняти рішення, з обов’язковим інформуванням начальника відповідної обласної ВА протягом 24 годин щодо:

 1. Внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету відповідної сільської, селищної, міської ради.

 2. Затвердження тимчасової структури виконавчих органів сільської, селищної, міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, утворення інших виконавчих органів ради. В цьому випадку працівники, які не отримали роботу в тимчасовій структурі, переводяться на рівнозначну або нижчу посаду, або в їх роботі оголошується простій. Рішення про затвердження тимчасової структури виконавчих органів місцевої ради втрачає чинність не пізніше, ніж через 30 днів з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо ним не встановлено більш ранній строк втрати чинності.

 3. У період дії воєнного стану голова тергромади має право призначати та звільняти з посад в органах місцевого самоврядування, а також керівників комунальних підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління відповідного ОМС.

Звільнення може здійснюватися у разі невиконання працівником законних вимог свого безпосереднього керівника, зміни організаційної структури юридичної особи, з якою працівник перебуває у трудових відносинах, або іншої зміни істотних умов праці без дотримання вимог законодавства про працю щодо попередження про наступне вивільнення, переважного права на залишення на роботі, отримання згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) та неприпустимості звільнення окремих категорій осіб.

Призначення на вакантні посади відбуваються без конкурсного відбору, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад. Особа, яку призначають, у період дії воєнного стану, не подає декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а також документ про підтвердження рівня володіння державною мовою. Стосовно такої особи у цей період не проводяться спеціальні перевірки, передбачені законами “Про запобігання корупції” та “Про очищення влади”.

Але такі перевірки проводяться протягом трьох місяців після припинення воєнного стану і  протягом трьох місяців після припинення воєнного стану такі особи мають подати декларацію, передбачену законом “Про запобігання корупції”, та копію Державного сертифіката про рівень володіння державною мовою або витяг з реєстру Державних сертифікатів про рівень володіння державною мовою. Конкурс оголошується не пізніше шести місяців після припинення чи скасування воєнного стану.

В той же час, граничний строк перебування особи на посаді, на яку її призначено у період дії воєнного стану, становить не більше 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.

4. Наділення органів ОСН окремими власними повноваженнями ОМС, а також передачі коштів, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення. Тут КВ має зазначити, що більшість ОСН – квазігромадські угруповання, які створюються місцевими радами, як правило, для освоєння бюджетних коштів з невизначеною метою “розбудови громадянського суспільства”.

5. Внесення до місцевого бюджету змін, необхідних для здійснення заходів правового режиму воєнного стану військовим командуванням або відповідною ВА, а також для реалізації рішень, прийнятих головою громади – згідно з вище викладеними пунктами.

Також у період дії воєнного стану голова громади, на території якої не ведуться бойові дії та не прийнято рішення про утворення ВА населених пунктів, “виключно для здійснення заходів правового режиму воєнного стану” може прийняти рішення щодо:

 1. Передачі коштів з відповідного місцевого бюджету на потреби ЗСУ.

 2. Управління майном, що належить до комунальної власності відповідної тергромади. Виключення – відчуження, у тому числі, шляхом приватизації, комунального майна, затвердження містобудівної документації та надання комунального майна в оренду на строк більше одного року.

 3. Створення та реорганізації комунальних підприємств, установ та організацій, у тому числі, затвердження їх статутів.

 4. Створення за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету установ з надання безоплатної первинної правової допомоги, призначення на посади і звільнення з посад керівників таких установ, залучення у встановленому законом порядку фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правової допомоги.

 5. Встановлення або внесення змін до правил благоустрою територій населених пунктів територіальної громади, забезпечення на території громади чистоти і порядку.

 6. Боротьби зі стихійним лихом, епідеміями, епізоотіями.

 7. Поводження з небезпечними відходами.

 8. Внесення змін до програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.

Договори, укладені головою тергромади, у відповідності до цих змін, не потребують затвердження місцевою радою. Всі ці рішення мають негайно доводитись до відома жителів відповідної тергромади.

Повноваження ВА та їх начальників під час воєнного стану

У разі утворення ВА, до голови ВА переходять повноваження місцевої ради та її виконавчих органів, а начальник ВА набуває повноважень голови тергромади. Ця норма чинна протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення. 

У разі наявності фактів порушення головою тергромади законів, начальник ОВА порушує перед Президентом України питання про утворення ВА населеного пункту.

У період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення чи скасування ОВА та РВА та їхні начальники:

 • здійснюють повноваження обласних рад (у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області) та районних рад, а облради та райради тимчасово не виконують свої повноваження;

 • начальнику відповідної ВА підпорядковуються виконавчий апарат, посадові та службові особи місцевого самоврядування, які працюють у районних та обласних (у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області) радах;

 • управляють та керують комунальними підприємствами, установами та організаціями, які засновані на базі майна спільної власності тергромад району або області (у разі тимчасової окупації або оточення адміністративного центру області);

 • начальники РВА призначають та звільняють своїх підлеглих в ОМС за погодженням з начальником відповідної ОВА.

КиївВлада розраховує, що до другого читання законопроект та всі додатки до нього, включаючи фінальну порівняльну таблицю, будуть оприлюднені на офіційному сайті ВР.

Читайте: Команда Кличко несподівано почала демонтувати в Києві законні кіоски та створила критичну протестну ситуацію

Фото: з відкритих джерел

КиївВлада

Антон Подлуцький

Теги: новини київщини, новини київської області, новини україни, новини києва, війна росії проти україни, Верховна Рада, воєнний стан, військові адміністрації, новини територіальних громад україни, новини військових адміністрацій, голови територіальних громад, законопроект 7269, органи місцевого самоврядування

субота, 25 червня 2022 г.
18:40
російські окупанти пошкодили ядерну підкритичну установку “Джерело нейтронів” у Харкові, - Держатомрегулювання
18:05
Вночі Україна була атакована 60-ма ракетами російських агресорів, - Сапожко
17:12
На столичному Печерську виявили тіло чоловіка з вогнепальним пораненням в голову
16:07
У одному з районів Києва зафіксовано випадок сказу в куниці
15:10
Поблизу села Борщів на Київщині ремонтують міст через Трубіж
14:35
Комендантська година на Київщині продовжена до 3 липня
14:05
На Київщині відбудеться фестиваль повітряних зміїв
13:43
Мери Берліна та Мадрида поговорили з фейковим Кличко
13:02
Реактивні системи залпового вогню M142 HIMARS вже працюють в інтересах оборони України, - Залужний (відео)
12:33
Ракетні удари з території Білорусі – провокація РФ з метою втягнення Білорусі у війну, - ГУР України
12:15
У Київському зоопарку до літнього вольєру вийшли велетенські черепахи (фото)
11:38
Внаслідок збройної агресії рф в Україні загинули 339 дітей, понад 611 отримали поранення
11:05
Армія рашистів втратила в Україні 217 літаків та 184 гелікоптери, - Генштаб ЗСУ
10:45
За минулу добу на Київщині знешкодили 319 вибухонебезпечних предметів
10:14
Київська прокуратура викрила організатора схеми по збуту неякісних бронежилетів для ЗСУ
09:28
У суботу, 25 червня, ярмарки пройдуть у восьми районах столиці (адреси)
Календар подій
Киянам та гостям столиці: “перемикатись з війни” треба в міру - без пияцтва у публічних місцях та мажорів за кермом
14 червня 2022 г. 10:15
Не всім, можливо, це сподобається, але мушу написати. Мене дещо шокує той карнавал веселощів, безтурботно-радісного настрою, який спостерігається на вулицях Києва, особливо у вихідні. Парапет у парку Слави перетворили в розпивочну – пивом і шампанським увесь залитий. Голосно кричать, регочуть, нецензурні слова через одне. Мажори гасають на великих швидкостях по вулицях, їхні динаміки гупають на усю силу. Патрульної поліції не видно. Але ж адміністративну відповідальність за таке нахабство за кермом, лихослів'я, куріння та вживання алкоголю в громадських місцях ніхто не скасовував.