субота, 22 червня 2024 г.

“Туалетна схема” рулить: у Київраді зацікавились захопленням землі на Осокорках

“Туалетна схема” рулить: у Київраді зацікавились захопленням землі на Осокорках

Столична влада повинна розібратися з черговою “туалетною схемою” в сфері оформлення землі. Нещодавно стало відомо, що ТОВ “БК Інтербуд”, зареєструвавши на себе тимчасовий будівельний вагончик на вул. Григорія Ващенка, 8, звернулося до Київради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення землі під цим майном. У столичному муніципалітеті таку ініціативу сприйняли насторожено. Депутати звернули увагу на те, що площа вказаного вагончика за невідомих обставин “на папері” збільшилася з 96 кв.м. до 2403 кв. м., а потенційний землекористувач, не дочекавшись відводу ділянок, почав проводити підготовчі роботи для подальшого зведення там нової будівлі комерційного призначення. На сполох б'є і громадськість Дарницького району, адже проведення робіт на цій ділянці може спровокувати транспортний колапс на Осокорках через особливості дорожнього руху в цій місцевості.

Як стало відомо KВ, найближчим часом столична влада планує розглянути питання явно незаконного захоплення земельних ділянок на вул. Григорія Ващенка, 8 у Дарницькому районі Києва.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 


Розгляд цього питання ініціював депутат Київради Микола Конопелько (фракція “Слуга народу”, на колажі в центрі). Ще 14 листопада 2022 року народний обранець направив відповідне письмове звернення до комісії міськради з питань містобудування, архітектури та земельних відносин, заступником голови якої він є. Минулого тижня, 18 січня, вказана комісія прийняла рішення створити робочу групу, яка має вивчити цю проблему та запропонувати шляхи її вирішення. Очолив дану робочу групу сам Микола Конопелько. Хто ще увійшов до складу даного органу та якою буде тривалість його діяльності, члени “земельно-містобудівної комісії” Київради не уточнили.

Що відбувається з ділянками

Як зазначено у зверненні Миколи Конопелька, 23 листопада 2020 року ТОВ “БК Інтербуд” подало до Київради клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення двох ділянок на вул. Григорія Ващенка, 8 загальною площею 0,6 га (кадастрові номери – 8000000000:90:290:0013 та 8000000000:90:290:0079, діюче цільове призначення – для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови). У відповідних документах було зазначено, що на цій землі розташована споруда площею 96 кв.м., яка належить вказаній компанії та зареєстрована в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. При цьому, як уточнюється у зверненні, наразі у даному реєстрі зазначено, що площа вказаної споруди була суттєво збільшена і дорівнює 2403 кв. м. 

Також Конопелько повідомив, що, не очікуючи рішення міськради, ТОВ “БК Інтербуд” замовило розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї землі (найімовірніше, мова йде про оренду. – KВ). А вже станом на сьогодні, як зазначено у зверненні, на цій землі проводяться підготовчі роботи для подальшого будівництва. При цьому, за результатами перевірки даної землі, яку проводив Департамент земельних ресурсів Київської міськдержадміністрації (КМДА), було встановлено, що Київрада не приймала рішень про передачу вказаної земельної ділянки будь-якій фізичній чи юридичній особі, зокрема і ТОВ “БК Інтербуд”, у власність чи користування.

Депутат уточнив, що вказане вище майно, яке належить потенційному орендареві – це будівельний вагончик, який є тимчасовою спорудою. Він зазначив, що такі споруди не підлягають державній реєстрації – відповідно до вимог закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”. 

“Звертаю Вашу увагу на те, що, використовуючи таку схему, тимчасові споруди оформлюються як об’єкти нерухомості для того, щоб створити прецедент для подальшого оформлення земельної ділянки у власність, користування або в оренду. У даному випадку вбачаються наступні порушення норм чинного законодавства: незаконна реєстрація нерухомого майна та незаконна спроба відведення земельної ділянки на підставі фіктивних документів”, – повідомляється у зверненні.

У документі депутат попросив невідкладно включити це питання до порядку денного “земельно-містобудівної комісії” та запросити на його обговорення представників Департамента земельних ресурсів КМДА, Київської міської прокуратури і Дарницького управління Нацполіції Києва. Під час засідання комісії, яке відбулося 18 січня 2023 року, Микола Конопелько уточнив, що, на його думку, в даному випадку необхідно створити робочу групу з вивчення цієї ситуації.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Які ризики існують

У ході засідання “земельно-містобудівної” комісії 18 січня Микола Конопелько повідомив, що наразі на вказаній землі немає споруд площею 2,4 тис. кв.м. – по факту майно ТОВ "БК Інтербуд" займає меншу територію. При цьому, за інформацією депутата, на цих ділянках планується будівництво "великих будівель комерційного використання". 

“Місцеві мешканці дуже обурені. Щодня через осокорківські дачі проїжджають десятки тисяч автомобілів та сотні тисяч людей. Все це відбувається через одну-єдину вулицю, яка є допоміжною та проходить вздовж вулиці Григорія Ващенка. Вона хоч якось розвантажує цей транспортний потік. Наразі ці особи встановили паркани [на вул. Григорія Ващенка, 8] та звузили ділянку проїзду, через що виїзд з [осокорківських] садів став неможливим, адже там не можуть роз'їхатися дві машини. Це стало причиною утворення заторів на дорогах", – зазначив Микола Конопелько.


Ділянки на вул. Григорія Ващенка, 8

За словами депутата, розслідуванням цієї "земельної історії" вже займаються правоохоронці. У свою чергу міська влада, на думку Миколи Конопелька, повинна зробити все від себе залежне, щоб розібратися у даній ситуацій та, можливо, у майбутньому створити на вказаній території зелену зону.

"За даним фактом вже відкрито кримінальне провадження, наразі проводяться слідчі дії. Важливо те, що у минулому це була зелена зона, і мабуть, в подальшому нам треба буде повернути цій ділянці її попередній статус”, – розповів Микола Конопелько.

У свою чергу депутат Київради минулого VIII скликання Ігор Мірошниченко (обирався від “ВО “Свобода” по виборчому округу №23 в Дарницькому районі), який відвідав згадане засідання “земельно-містобудівної” комісії, повідомив, що дорога, що пролягає біля зазначених ділянок, не знаходиться на балансі міста. На його думку, транспортний колапс, який може виникнути на цій території в результаті її забудови, є лише питанням часу.

“Ця дорога не на балансі міста, і це головна проблема цілого мікрорайона: люди за власний кошт її ремонтують та обслуговують. Якщо там з'явиться будь-який об'єкт, це буде транспортний колапс. Сьогодні його немає виключно через те, що війна, і транспортні потоки не такі інтенсивні, як зазвичай. Схема, про яку розповів депутат Конопелько, абсолютно зрозуміла. Через реєстр “вносять” неіснуючі об'єкти, право власності на які зареєстроване, але по факту цих об'єктів немає, а потім намагаються відвести земельні ділянки під неіснуючими об'єктами для того, щоб створити ці об'єкти. Це очевидна шахрайська схема”, – заявив Ігор Мірошниченко.

Як працюють “туалетні схеми”

Як неодноразово повідомляла KВ, процедури відведення комунальних земельних ділянок під “сумнівними” або навіть неіснуючими спорудами нерідко називають “туалетними схемами” або “відводами землі під собачі будки”. Експерти, громадськість та опозиційні депутати Київради регулярно критикують керівництво міста за землевідводи даного виду, в тому числі через те, що вони призводять до недоотримання коштів бюджетом Києва. Це у свою чергу пов'язано з тим, що, відповідно до норм українського законодавства, ділянки з існуючими спорудами можна передавати власникам такого майна без проведення земельних аукціонів, тобто – без можливості підвищення орендної ставки за рахунок конкуренції між різними претендентами на землю.

Читайте: Киевсовет отдал очередной кусок Труханова острова частной фирме, – Гриценко

Так, 23 червня 2022 року Київрада передала ділянку на вул. Петра Вершигори 2А/2 (Райдужний масив, Дніпровський район) площею 0,46 га в оренду ТОВ “Еталон-2021”. Таким чином вказана компанія (входить до орбіти власника мережі автозаправок “БРСМ–Нафта” Андрія Біби) зможе побудувати на цій ділянці “об’єкти інженерної та транспортної інфраструктури”. 

Юристи і журналісти відразу же назвали даний землевідвід незаконним і припустили, що його було здійснено з корупційних мотивів вищого керівництва столиці. На їхню думку, вказану ділянку треба було передати в оренду лише через аукціон, а дивна споруда площею 121 кв.м., яка знаходиться на ній і яка послугувала підставою для землевідводу, очевидно була побудована та легалізована без дозвільних документів. Цілком можливо, що вже найближчим часом законність таких дій Київради доведеться встановлювати правоохоронним органам та суддям.

Читайте: Півгектара за “собачу будку”: Київрада погодила скандальний землевідвід на Райдужному масиві

Нерідко справи щодо таких землевідводу розглядають суди. Наприклад, 20 липня 2022 року Велика Палата Верховного Суду поставила “крапку” в резонансному спорі щодо передачі Київрадою ділянки площею 0,529 га на вул. Бродівській, 81-п (Голосіївський район) в оренду ТОВ "Енерджі-ВМ". В рамках даної справи столична прокуратура довела, що столична влада незаконно проігнорувала необхідність проведення земельного аукціону та наділила орендаря значно більшою ділянкою, ніж йому було необхідно для обслуговування розміщеної на цій локації споруди площею 12,9 кв.м. Ще до винесення вказаного судового вердикту окремі депутати Київради заявили, що у випадку, якщо служителі Феміди дослухаються до аргументів правоохоронців, може бути сформовано судовий прецедент – мовляв, міська влада може бути позбавлена можливості здійснювати “туалетні схеми”.

Читайте: “Туалетна схема”: Верховний Суд може позбавити Київраду одного із механізмів дерибану землі

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “БК Інтербуд” було зареєстроване у грудні 2015 року. Засновниками та кінцевими бенефіціарами цієї компанії є мешканці Києва Євген Савін та Ірина Мишута. Остання також є офіційним керівником цього ТОВ.

Зазначимо, до вересня 2021 року одним із співзасновників ТОВ “БК Інтербуд” був киянин Олексій Санжаревський, який має бізнес-інтереси у сфері паркування. Зокрема, за даними ЗМІ, його компанія ТОВ “Градо-Інвест” як мінімум до 2021 року заробляла кошти на парковці біля бізнес-центру “Парус” на вул. Шовковичній в Києві. Серед партнерів Санжаревського за іншими проєктами українські медіа називали Олексія Поліщука (син екскерівниці КП “Київтранспарксервіс” Олени Поліщук), оточення Геннадія Ільїна (бізнес-партнер сім'ї Анатолія Даниленка – заступника генпрокурора Віталія Яреми) тощо.

Читайте: Суд признал недействительной продажу по заниженной цене автобазы Киевского облсовета в центре столицы

Нагадаємо, Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич (на колажі ліворуч), який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Комісію Київради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин з 8 грудня 2020 року очолює депутат Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”, на колажі праворуч). До складу цього органу входять 24 народних обранці,

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, прокуратура, КМДА, київрада, будівництво, осокорки, слуга народу, тов, валентина пелих, петро оленич, кримінальне провадження, звернення, земельна ділянка, во свобода, нацполіція, дарницький район, земельне питання, департамент земельних ресурсів, слідство, тс, фракція, михайло терентьєв, зелена зона, оренда ділянки, микола конопелько, землевідвід, депутатське звернення, реєстрація права власності, ігор мірошниченко, затори, захоплення землі, олексій санжаревський, тимчасова споруда, бк інтербуд, тов бк інтербуд, євген савін, ірина мишута, транспортний колапс, захоплення ділянки

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій