субота, 27 квітня 2024 г.

Топменеджери “Київпастрансу” на межі розплати за корупційну реконструкцію трамвайної лінії

Топменеджери “Київпастрансу” на межі розплати за корупційну реконструкцію трамвайної лінії

Найближчим часом Вищий антикорупційний суд (ВАКС) може поставити крапку у справі про розкрадання коштів бюджету Києва при реконструкції трамвайної лінії від вул. Милославської до Дарницького залізничного вокзалу. Мова йде про обвинувальний акт щодо в.о. заступника гендиректора “Київпастранс” Павла Кирилюка (на колажі праворуч) та ексочільника однієї з дирекцій даного КП Юрія Курбаля (на колажі ліворуч). Обом інкримінують нанесення збитків столичній громаді на суму 13,2 млн гривень (16% від суми договору) і у випадку визнання цих осіб винними, їм доведеться повернути дані кошти до міського бюджету. Що цікаво, наприкінці весни 2023-го Юрій Курбаль вже отримав обвинувальний вирок за інші свої “гріхи”. Йому було призначено 1 рік “умовного терміну” в рамках історії щодо надання “відкату” директору компанії-підряднику за те, що той залучить “правильного” субпідрядника при реконструкції трамвайної “гілки” з Борщагівки на Відрадний. 

Як стало відомо KВ, найближчим часом на розгляд ВАКС має надійти обвинувальний акт щодо в.о. заступника генерального директора КП “Київпастранс” Павла Кирилюка і ексдиректора “Дирекції по будівництву та утриманню об'єктів транспорту та допоміжної інфраструктури” (далі – “Дирекція”) цього ж підприємства Юрія Курбаля.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Їм обом інкримінується вчинення злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 (розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем, вчинена в особливо великих розмірах або організованою групою) та ч. 2 ст. 28 і ч. 2 ст. 366 (службове підроблення, що спричинило тяжкі наслідки і було вчинене за попередньою змовою групою осіб) Кримінального кодексу (КК) України. Максимальне покарання за вказані порушення – до дванадцяти років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Досудове розслідування щодо цих осіб проводилося в рамках кримінального провадження №22021101110000171, яке було відкрито Деснянським управлінням Нацполіції 12 вересня 2021 року. Але надалі, в рамках підготовки обвинувального акту до направлення в суд, матеріали по цим фігурантам були виокремлені в “нове” кримінальне провадження – під №72022000120000003 від 3 червня 2022 року.

Зазначимо, спочатку відповідний обвинувальний акт був направлений столичною прокуратурою до Шевченківського районного суду Києва. Втім, 13 вересня 2023 року суддя Тетяна Овсепян вирішила "переадресувати" ці матеріали до Київського апеляційного суду задля подальшої зміни підсудності. Надалі, згідно з існуючою процедурою, вони “по ланцюжку” через Касаційний кримінальний суд мають опинитися у ВАКС. 

Справа в тому, що “звичайні” міські суди не можуть розглядати такі “серйозні” справи. Сума нанесених збитків, яка інкримінується обвинуваченим, складає 13,2 млн гривень, що у дві тисячі і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Що цікаво, в рамках цього провадження прокуратура також заявила цивільний позов про відшкодування обвинуваченими цих збитків – тобто, якщо даних осіб визнають винними, їм доведеться виплатити міському бюджету грошові кошти на вищезазначену суму.

За що судитимуть 

23 жовтня 2020 року між КП “Київпастранс” та ТОВ “Енергоспецремонт” було укладено договір на реконструкцію трамвайної лінії від вул. Милославської до Дарницького залізничного вокзалу в Деснянському районі столиці. Підписував згадану угоду Павло Кирилюк. Вартість цих робіт мала скласти 97,6 млн гривень, але в грудні того ж року сторони погодили зменшення цієї суми до 82 млн гривень. Згідно з угодою, роботи повинні були завершити до 31 грудня 2020 року. Як інформувала тоді КВ, це був перший договір з низки запланованих. Завершити реконструкцію вказаної трамвайної лінії планували у 2022 році. ЇЇ повну вартість у КМДА на початок 2020 року оцінювали у 517 млн. гривень, а на початку листопада того ж року збільшили в 1,74 рази – до 898,73 млн. гривень.

Читайте: В Киеве приступили к реконструкции трамвайной линии с Троещины до Дарницкого вокзала

Врешті-решт, за даними системи Prozorro, ТОВ “Енергоспецремонт” отримало від “Київпастрансу” 81,8 млн гривень. При цьому слідчі встановили, що під час реалізації вказаного договору було розтрачено грошові кошти на суму 13,2 млн гривень. В судових ухвалах по цьому провадженню не уточнюється, яким був механізм цього “розпилу”, але можна припустити, що традиційно йдеться про завищення вартості необхідних для реконструкції будматеріалів та/або вартості самих робіт. Також в цих матеріалах не зазначається, через що до відповідальності має бути притягнутий Юрій Курбаль. Але, вочевидь, саме на очолюваний ним підрозділ “Київпастрансу” покладені зобов'язання щодо контролю за різного роду ремонтними роботами та реконструкціями. 

Разом з тим, в судових ухвалах повідомляється, що обвинувальний вирок може отримати і директор ТОВ “Енергоспецремонт”, якого будуть судити в рамках іншого провадження. Проте наразі матеріали по підозрі або обвинуваченню цієї особи відсутні у відкритому доступі, а тому встановити, що саме інкримінується керівнику компанії-підрядника, досить проблематично.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Варто зазначити, що раніше в рамках “початкового” кримінального провадження правоохоронці також вивчали факти можливих порушень при I та II чергах реконструкції та будівництва трамвайної лінії від вул. Гнати Юри до ЗАТ “Кисневий завод”, замовником яких виступало все те ж КП “Київпастранс”. Підрядником цих робіт виступало ТОВ “Реммонтаж-Строй”, а їхня вартість за відповідним договором від 28 серпня 2021 року оцінювалася в 396,9 млн гривень.

Читайте: “Киевпастранс” не опубликовал смету в 400 млн гривен по трамвайной линии с Отрадного на Борщаговку

В ході слідства було встановлено, що вищезгаданий Юрій Курбаль “посприяв” тому, щоб директор ТОВ “Реммонтаж-Строй” отримав неправомірну вигоду в розмірі 606 тис. гривень від представників ТОВ “Будком-Ніко”. За ці гроші посадовець компанії-підрядника мав залучити останню ТОВку до виконання вищезгаданих робіт в якості субпідрядника. Вказана сума – це 10% вартості частини реконструкції за декількома актами передачі робіт. При цьому, правоохоронці встановили, що вчиняти цей злочин вказаному посадовцю допомагала ще низка осіб, у тому числі – один із його підлеглих по “Дирекції”. На переконання слідчих, таким чином Курбаль та його спільники діяли в інтересах компаній-субпідрядників. При цьому, під час обшуків на робочому місці Юрія Курбаля правоохоронці знайшли ручну осколочну гранату Ф-1.

23 травня 2023 року Подільський районний суд Києва визнав ексочільника “Дирекції” у скоєнні злочинів, передбачених ч.2 ст. 368-3 (комерційний підкуп службової особи, вчинений за попередньою змовою групою осіб)  ч. 1 ст. 263 КК України (придбання та зберігання бойових припасів без передбаченого законом дозволу). Відповідним вироком Юрію Курбалю було передбачено покарання у вигляді 3 років позбавлення волі, яке було замінено на 1 рік іспитового (“умовного”) терміну.

Чим відомі фігуранти

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Енергоспецремонт” було засновано у Києві у листопаді 2002 року. З осені 2020 року засновником, кінцевим бенефіціаром та керівником цієї компанії вказано мешканця міста Кременчук Полтавської області Олександра Гузира. 

Столичне ТОВ “Реммонтаж-Строй” було зареєстроване у грудні 2018 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром є мешканець села Щербаки Кременчуцького району Полтавської області Ігор Моісеєв.

Обидві вказані компанії є постійними підрядниками “Київпастрансу” – усього між цими ТОВками і КП було укладено 11 договорів на загальну суму більш ніж 1,4 млрд гривень. Зокрема, “Енергоспецремонт” має в своєму активі 7 угод на суму 303,7 млн гривень, а “Реммонтаж-Строй” – 4 угоди на суму 1,16 млрд гривень. При цьому, дані ТОВки співпрацювали в якості підрядників лише з “Київпастрансом”.

Як раніше повідомляла KВ, “Київпастранс” по декілька разів на рік фігурує в “кримінальних хроніках” через ймовірні “бюджетні розпили”.

Зокрема, ще у грудні 2019 року Нацполіція розпочала слідство за фактом можливих розтрат і присвоєння бюджетних коштів при вищезгаданій реконструкції трамвайної лінії від вул. Гната Юри до ЗАТ "Кисневий завод". Правоохоронці припускали, що в 2017-2019 роках на цих роботах, які виконувалися в рамках декількох договорів підряду, було “розпиляно" близько 100 млн із 300 млн гривень. 

Читайте: При реконструкции трамвайной линии с Борщаговки на Отрадный могли украсть более 100 млн гривен

Служба безпеки України (СБУ) теж з вересня 2020 року розслідувала факти можливого розкрадання коштів керівництвом КП “Київпастранс”. Попередньо йшлося про співпрацю цього підприємства як мінімум із 8 компаніями, яким комунальні "транспортники" протягом останніх трьох з половиною років перерахували близько 406 млн гривень. Серед таких – ТОВ “СК “Адамант”, яке раніше пов'язували з одіозним Максимом Микитасем. Ця компанія, до речі, була одним із субпідрядників будівництва Подільсько-Воскресенського мостопереходу – використання бюджетних коштів під час проведення цих робіт неодноразово звертало на себе увагу правоохоронних органів.

Читайте: В СБУ заинтересовались сотрудничеством “Киевпастранса” со скандальными компаниями

Втім, у результаті обидва розслідування “заглохли”, і жоден з можливих фігурантів так і не отримав обвинувального вироку.

Зазначимо, у відкритих джерелах відсутня інформація щодо трудових кар'єр Павла Кирилюка і Юрія Курбаля. Втім, деякі дані щодо їхньої ролі в діяльності “Київпастрансу” все ж можна знайти.

Так, першого ЗМІ згадують як заступника гендиректора цього КП починаючи з 2016-2017 років. При цьому, українські медіа неодноразово називали Кирилюка “смотрящим за “Київпастрансом”, приписуючи йому отримання доходів з “чорної каси” підприємства, яка формується з різних закупівель. Також наприкінці 2021 року у відкритих джерелах “гуляла” інформація, що Павла Кирилюка можуть підвищити до генерального директора КП “Київпастранс”, але в результаті він залишився на своїй посаді.

У свою чергу Юрій Курбаль, за даними аналітичної системи Youcontrol, очолив “Дирекцію” в 2015 році. Але у вищезгаданому обвинувальному вироку він вже згадується як “тимчасово непрацюючий”. 

Його персона також є досить скандальною. Раніше ЗМІ неодноразово повідомляли про те, що в тендерах, які проводить КП “Київпастранс”, виграють компанії, повязані з дядьком Юрія Курбаля – Віктором Рафальським. Зокрема йшлося про ТОВ “Архітектурно-реставраційне підприємство “Софія” (здійснювало проєктування різних робіт) і ТОВ “КП Спецавтоматика” (ще один із підрядників будівництва трамвайної гілки від вул. Гната Юри до “Кисневого заводу”). При цьому, Юрій Курбаль повідомляв журналістам, що зі своїм дядьком, мовляв, не спілкується.

КП “Київпастранс” з 30 серпня 2016 року очолює Дмитро Левченко. Дане підприємство підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури Київської міськдержадміністрації (КМДА), яким з 1 вересня 2021 року керує Руслан Кандибор. Діяльність цього структурного підрозділу з 9 листопада 2021 року особисто контролює очільник столиці Віталій Кличко.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, кп, київрада, будівництво, тов, реконструкція, кримінальне провадження, вакс, департамент транспортної інфраструктури, обвинувальний акт, дмитро левченко, розтрата бюджетних коштів, договір підряду, службове підроблення, павло кирилюк, трамвайна лінія, киїпастранс, юрій курбаль, енергоспецремонт, тов енергоспецремонт, тов реммонтаж-строй, реммонтаж-строй, олександр гузир

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій