вівторок, 27 лютого 2024 г.

Шахрайство та підробка: до суду передали чергову справу по “розпилам” на КП “Плесо”

Шахрайство та підробка: до суду передали чергову справу по “розпилам” на КП “Плесо”

Столичні правоохоронці передали до суду одну із справ щодо розкрадання бюджетних коштів керівництвом КП “Плесо”. В даному випадку, за інформацією Нацполіції, це КП перерахувало ТОВ “Сіті-О” 18,5 млн гривень за роботи по розчистці та благоустрою ставка в селищі Мриги (місцевість на південній околиці Києва), які  фактично не виконувались. Теоретично обвинувальні вироки суду за службове підроблення та шахрайство в результаті можуть отримати четверо осіб. Серед них – ексзаступник гендиректора КП “Плесо” Григорій Сойкіс (на колажі), який також є фігурантом справи щодо розтрати бюджетних коштів на “фейковій” паспортизації київських водойм. Як з'ясувалося, при розслідуванні історії щодо ставка у Мригах правоохоронці з невідомих причин “забули” про деякі цікаві обставини справи. При цьому, знову ж таки не виключений варіант закриття провадження через збіг термінів давності.

Як стало відомо KВ, є шанс, що найближчим часом служителі Феміди почнуть розглядати справу щодо розкрадання бюджетних коштів в КП “Плесо”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснювалося в рамках кримінального провадження №12022000000001476, яке було відкрито Головним слідчим управлінням (ГСУ) Нацполіції Києва 29 грудня 2022 року. Обвинувачуваними в цій справі є четверо осіб – ексзаступник генерального директора КП "Плесо" з капітальних вкладень Григорій Сойкіс, ексдиректор компанії-підрядника ТОВ “Сіті-О” Денис Кубяк, а також заступник начальника відділу проектування та підготовки будівництва КП “Плесо” та провідний інженер технічного нагляду на цьому ж підприємстві. Відомо, що останніх двох осіб звати Олександр Семенов і Микола Клименко, але хто з них хто, у відкритих джерелах інформація відсутня.

Фігурантам даного провадження офіційно інкримінується вчинення злочинів, передбачених трьома статтями Кримінального кодексу (КК) України:

  • ч. 1 ст. 366 (службове підроблення);

  • ч. 4 ст. 190 (шахрайство, вчинене у великих розмірах);

  • ч. 5 ст. 27, ч.4 ст. 190 (пособництво у вчиненні вищезгаданого правопорушення).

Зазначимо, максимальне покарання за вказаними статтями – до 8 років позбавлення волі.

Примітно, що спочатку обвинувальний акт стосовно цих осіб надійшов до Дніпровського районного суду – так як у відповідному районі розташований головний офіс КП “Плесо”. Втім, 8 листопада 2023 року слідча суддя Оксана Бірса за клопотанням одного з обвинувачених вирішила передати цей документ до Київського апеляційного суду для подальшого визначення підсудності. Це було пояснено тим, що Дніпровський суд не може розглядати цю справу через “територіальну юрисдикцію” – це, мовляв, має робити або Голосіївський районний суд (ймовірний злочин було скоєно в межах його територіальної юрисдикції) або Печерський районний суд (в цьому районі базується столичне ГСУ Нацполіції). 

Як розкрадаються гроші 

30 травня 2019 року між КП “Плесо” та ТОВ “Сіті-О” було укладено договір на проведення розчистки та благоустрою ставка у селищі Мриги у Голосіївському районі. Вартість робіт мала скласти 35 млн гривень. За ці  кошти підрядник повинен був до кінця 2020 року знести дерева з пнями в районі цього ставка (26 штук), зрізати чагарники (на території 0,5 га), перекласти труби (360 метрів), розчистити водойму та берегову лінію тощо

Читайте: КП “Плесо” за 35 млн гривен заказало у оптовых торговцев расчистку пруда в поселке Мрыги

За два тижні після підписання цього договору, 12 червня 2019 року, сторони погодили зменшення обсягів робіт та їх вартості до 7,8 млн гривень. Також КП “Плесо” та ТОВ “Сіті-О” домовилися, що ці роботи мають бути виконані до 31 грудня 2019 року. За даними системи Prozorro, до кінця того ж року підрядник отримав належну йому "зменшену" суму.

Надалі, 10 грудня 2019 року КП “Плесо” та ТОВ “Сіті-О” уклали ще один договір на розчистку та благоустрій ставка у селищі Мриги. Вартість робіт знову мала скласти 7,8 млн гривень. При цьому КП “Плесо” зробило цікавий “фінт” – ці роботи були названі “додатковими” до зазначеного вище договору підряду, що нібито дозволяло підприємству замовити їх у компанії без проведення тендеру. Мовляв, заміна підрядника могла "привести до проблем технічного характеру". Тоді ця схема, правда, не спрацювала – вже 18 грудня сторони розірвали цей договір через відсутність бюджетних асигнувань.

Втім, 2 березня 2020 року КП “Плесо” знову підписало договір на розчистку та благоустрій того ж ставка з тим самим підрядником – ТОВ “Сіті-О”. Ці роботи замовник знов визначив як додаткові, а їхня вартість вже мала скласти 27,19 млн гривень. Спочатку передбачалося, що підрядник виконає свої зобов'язання за цим договором до кінця липня 2020 року, проте надалі сторони кілька разів погоджували продовження цього терміну, і зрештою домовилися, що ТОВ “Сіті-О” завершить їх до кінця 2020 року. За даними Prozorro, до кінця 2020 року підрядник отримав від КП "Плесо" за свої послуги 25,3 млн. гривень.

Оплата за цим договором здійснювалася відповідно до актів виконаних робіт. Як з'ясували правоохоронці, до 8 таких документів, підписаних сторонами у період з березня по грудень 2020 року, були внесені недостовірні відомості щодо обсягів та вартості цих робіт. Йшлося про те, що підрядник не виконував розробку ґрунту плавучими землесосними дизельними снарядами, як це було передбачено договором підряду, але все ж отримав від КП “Плесо” грошові кошти за ці роботи на суму 18,5 млн гривень. 

На переконання слідчих, ТОВ “Сіті-О” в результаті незаконно отримало фінансові ресурси, якими тодішній директор цього ТОВ Денис Кубяк мав можливість “розпоряджатися на власний розсуд”. Із даних, наведених в судовій ухвалі по даному провадженню, не можна зробити достеменний висновок, чи йдеться про “розпил цих вказаних 18,5 млн”, чи точна сума збитків все ж відрізняється, адже до актів виконаних робіт могли бути включені й інші роботи. Точно відомо тільки те, що слідчі вважають організатором схеми із привласнення бюджетних коштів саме Дениса Кубяка, який, мовляв, залучив до реалізації злочинного умислу “трійцю” посадовців КП “Плесо”.


Скріншот ухвали суду по цьому провадженню від 8 листопада 2023 року

Варто зазначити, що вищевказане слідство де-факто і де-юре є продовженням кримінального провадження №42019000000001665, яке було відкрито ГСУ Нацполції Києва ще 1 серпня 2019 року. 

Як повідомляла KВ, в рамках цього розслідування правоохоронцям стало відомо, що станом на 2 жовтня та 18 листопада 2020 року, тобто вже ближче до завершення дії “крайнього” договору підряду, роботи з розчистки та благоустрою прибережної зони ставка в селищі Мриги не проводилися. Відповідні обставини були зафіксовані під час оглядів даної території, які здійснювали працівники управління з питань запобігання та виявлення корупції апарату Київської міськдержадміністрації (КМДА) та слідчі Нацполіції.

При цьому, поліцейські під час огляду виявили біля ставка три насипи піску (загальний обсяг – 38,5 тис. куб.м., загальна вага – 57,7 тис. тон) та екскаватор “Volvo”, а на самій водоймі – два земснаряди. У ході подальшого слідства правоохоронці встановили, що посадові особи КП “Плесо” та посадові особи ТОВ “Сіті-О” створили схему з видобутку піску безпосередньо у місці проведення робіт по об'єкту “розчистка та благоустрій ставка у селищі Мриги” і  продавали видобутий пісок фізичним та юридичним особам із Києва та Київської області "за готівку". Надалі цей пісок, за інформацією слідства,  івикористовувався для "облаштування приватних земельних ділянок", власником яких станом на червень 2021 року було ТОВ “Нова Конча-Заспа Делюкс”. 

Читайте: “Распил” и добыча песка: Нацполиция заинтересовалась, как КП “Плесо” облагораживало пруд в Голосеевском районе

Втім, з невідомих причин усі ці обставини мабуть не були доведені правоохоронцями – принаймні в судовій ухвалі, відповідно до якої справа була направлена до Київського апеляційного суду для визначення підсудності, про такі правопорушення вже немає жодного слова.

Варто зазначити, що в 2020 році проти проведення вказаних робіт активно виступали мешканці селища Мриги. Вони вказували на те, що в результаті гідронамиву піску з дна ставка, який начебто здійснювався при його благоустрої, із водойми почала зникати вода і разом з тим була затоплена “сусідня” територія.  в 200-250 м. Це, на переконання місцевих мешканців, робилося для того, щоб “на місці осушеного озера постала друга черга котеджного містечка “Нова Конча-Заспа Crystal”.

Для довідки. Мриги – це колишній однойменний хутір, а нині місцевість на південній околиці Києва. Вона відокремлена від міської забудови Конча-Заспівським лісництвом та межує із селами Ходосівка та Підгірці Обухівського району Київщини.

На жаль, коли слідство триває надто довго, їх фігуранти просто звільняються від кримінальної відповідальності через закінчення строків давності (з дня вчинення злочину)

Читайте: Справи щодо зловживань при благоустрої зелених зон Києва закриваються через сплив строків давності

Чим відомі фігуранти 

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ "Сіті-О" (підрядник) було зареєстроване у липні 2009 року. На даний момент кінцевим бенефіціаром і керівником компанії є громадянин Молдови, житель Кишинева Олексій Лефтер. Такі ролі на нього були покладені у грудні 2020 року. Вищезгаданий Денис Кубяк, був його попередником – пост директора ТОВ “Сіті-О” він займав з березня 2020 року. До грудня того ж року ТОВ "Сіті-О" було зареєстровано у Києві, а відтоді і на даний момент компанія має одеську "прописку".

ТОВ “Нова Конча-Заспа Делюкс” (власник ділянок, для облаштування яких начебто використовувався пісок з селища Мриги) було зареєстроване у селі Ходосівка Київської області у грудні 2017 року. Засновниками компанії є мешканець Києва Михайло Тарасюк, мешканець смт Брусилів Житомирської області Віктор Тарасюк, мешканець міста Макіївка Донецької області (окупована територія) Віталій Кононов та мешканець Вінниці Владислав Кононов (також зазначений як керівник цієї ТОВки).

У 2019 році ЗМІ називали Владислава Кононова керуючим партнером AVM Development Group – девелоперської компанії, під брендом якої будувалися котеджні містечка (КМ) "Голландський квартал" та вищезгадане "Нова Конча-Заспа Crystal", житлові комплекси (ЖК) "Нова Конча-Заспа" та "Власна" (все – в Ходосівці), ЖК "Супутник-Теремки" в Гатному і т.д. Сам Кононов офіційно володіє однойменним ТОВ "АВМ Девелопмент Груп".

У 2015 році Владислав Кононов балотувався до Київради від ВО “Батьківщина” по виборчому округу №6 (Голосіївський район), але мандат не отримав. У жовтні 2019 року він подавав декларацію про доходи як кандидат на посаду голови Держгеокадастру, а у 2020 році, під час підготовки до місцевих виборів, був керівником виборчого штабу “Слуги народу” на виборчому окрузі №91 у Київській області (Фастів, Макарівський та Фастівський райони, а також частина Києво-Святошинського району).

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як неодноразово повідомляла KВ, різні контролюючі та правоохоронні органи регулярно звертають увагу на діяльність КП “Плесо” та звинувачують його посадовців у корупції.

Читайте: Прокуратура готова доказать, что на расчистке ручья Сырец украли 1 млн гривен

У 2019 році Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА встановив, що з початку 2016 року по перше півріччя 2018 року включно КП “Плесо” викривляло фінансову звітність та допустило фінансових порушень на суму 613,8 млн гривень, що призвело до втрати 14 млн гривень і створило ризик втрат 77,8 млн гривень. При цьому, “ревізори” навіть не змогли зрозуміти, за якими критеріями це КП встановлює ціни на ряд своїх послуг, а перевірити, як підприємство прибирало столичні пляжі та зони відпочинку, взагалі було нереальною задачею, адже у документах була відсутня навіть площа цих об'єктів.

Читайте: Как КП “Плесо” за 2,5 года “расстроило киевлян” на 613,8 млн гривен

Вищезгаданий ексзаступник генерального директора КП “Плесо” з капітальних вкладень Григорій Сойкіс наразі “проходить не по одній кримінальній справі”. Наприклад, як раніше повідомляла КВ, слідчі Нацполіції також інкримінують йому нанесення збитків міському бюджету Києва на суму 866,2 тис. гривень, які, за інформацією правоохоронців, КП “Плесо” за підписом Сойкіса неправомірно перерахувало своєму підряднику – ТОВ “ЦТГТ” – за паспортизацію озера Мартишів та струмка Віта. Слідчі встановили, що фактично відповідні послуги надані не були. Схоже, замість того, щоб реально встановлювати технічні параметри та гідрологічні характеристики столичних водойм, “Плео” просто “видає папірці”, що усе це робиться. За це Григорію Сойкісу також загрожує до восьми років позбавлення волі. 

Читайте: “Липові папірці”: експосадовця КП “Плесо” підозрюють у “бюджетних розпилах” при паспортизації столичних водойм

Зазначимо, що служителі Феміди при цьому “карати корупціонерів” не поспішають.

Наприклад, у вересні 2021 року Дніпровський районний суд Києва визнав екс-гендиректора цього підприємства Олега Юсипенка невинним у службовій недбалості при будівництві берегоукріплювальних споруд та зони відпочинку вздовж Русанівської протоки. Слідчі Нацполіції не змогли переконати суддю Галину Галигу у тому, що столичний бюджет втратив на цих роботах 1,56 млн. гривень. Схоже, не останню роль такому розвитку подій зіграло те, що аудитор, який виявив порушення при виконанні цього підряду, на суді не зміг згадати обставини перевірки. 

Читайте: Суд оправдал экс-директора КП “Плесо” Олега Юсипенко по делу о служебной халатности

У столичній прокуратурі з таким судовим вердиктом не погодилися і подали відповідну апеляційну скаргу. Втім, 30 січня 2023 року Київський апеляційний суд залишив її без задоволення. 

Григорій Сойкіс працював на посаді заступника гендиректора КП “Плесо” з капітальних вкладень з 30 жовтня 2017 року, коли саме він був звільнений з цього підприємства, інформації немає – його “трудова біографія” у відкритому доступі відсутня. Разом з тим, відомо, що наразі Сойкіс є заступником директора з капітального будівництва у державному спеціалізованому підприємстві "Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами". 

КП “Плесо” з 26 квітня 2021 року очолює В'ячеслав Савицький. Його попередниками на цій посадці були вищезгаданий Григорій Сойкіс (був в.о. керівника з січня по лютий 2020 року), Віталій Боярчук (з лютого 2020 року по квітень 2021 року) та все той же Олег Юсипенко (з вересня 2017 року по грудень 2019 року). 

Вказане КП підпорядковане Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА (до червня 2023 року - Управління екології та природних ресурсів), яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний. З 26 липня 2018 року до 21 травня 2020 року цю структуру очолював Андрій Мальований. Після звільнення Мальованого та до призначення Возного обов'язки начальника згаданого структурного підрозділу КМДА виконував Олександр Савченко

Сферою екології столиці вже майже десяток років опікується заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, кп, київрада, плесо, тов, кримінальне провадження, нацполіція, розслідування, капітальний ремонт, голосіївський район, олег юсипенко, шахрайство, петро пантелеєв, слідство, благоустрій, конча-заспа, олександр возний, пісок, кримінальна справа, управління екології та природних ресурсів, андрій мальований, видобуток піску, розчистка, Олександр Савченко, службове підроблення, ставок, розпил, присвоєння бюджетних коштів, григорій сойкіс, віталій боярчук, avm development group, владислав кононов, сіті-о, тов сіті-о, нова конча- делюкс, авм девелопмент груп, мриги, видобуток корисних копалин

вівторок, 27 лютого 2024 г.
13:21
Мешканців Димерської громади повідомляють про можливі вибухи
13:04
За екснардепа від “Батьківщини” Пашинського внесли заставу, він вийшов із СІЗО
12:46
Національний театр імені Івана Франка закуповує оксамиту на 2 млн гривень
12:27
Київ визначив кращі і найгірші РДА (рейтинг)
12:05
На Східному напрямку ЗСУ знищили черговий російський літак
11:43
Столична влада збирається зробити більш інклюзивними майже 800 пішохідних переходів
11:26
Макрон оголосив про створення коаліції для постачання Україні ракет великої дальності
11:03
Столична інспекція з паркування попереджає: припарковані на велосмугах автомобілі евакуйовуватимуть
10:45
Бучанська РДА витратить 12,8 млн гривень на дрони
10:24
Заступник Кличка хоче утеплити ушкоджений російською ракетою будинок на Солом’янці за міжнародний кошт
10:02
Сили оборони за добу знищили 850 окупантів, - Генштаб ЗСУ
09:44
Столичні правоохоронці затримали 50-річного киянина, який налагодив збут зброї, вибухівки та наркотиків через поштові відправлення (відео)
09:26
Повітряні Сили знищили 11 “шахедів” та дві ракети, випущені рф по Україні
09:05
На Мар’їнському напрямку районі Новомихайлівки за добу ворог 25 разів намагався прорвати оборону, - Генштаб ЗСУ
понеділок, 26 лютого 2024 г.
20:45
У Києві до 9 березня частково обмежили рух транспорту шляхопроводом на проспекті Броварському (схема)
20:26
На Київщині бізнес може навіть не сумніватися у нашій підтримці, - очільник КОВА Руслан Кравченко
Календар подій
Держава проти "Столиці”: як “група Молчанової” забудовує землі ДП “НДВА “Пуща-Водиця”
27 лютого 2024 г. 09:00
Держава проти "Столиці”: як “група Молчанової” забудовує землі  ДП “НДВА “Пуща-Водиця”
У столичних судах вже майже три роки розглядається справа щодо оскарження інвестиційного договору на забудову 9,7 га землі на житловому масиві Виноградар, на якій вже фактично добудовано ЖК “Варшавський-2”. Цій договір було укладено ще в 2008 році між ДП “НДВА “Пуща-Водиця” і ТОВ “Олівер-Буд” – компанією із орбіти девелопера “Stolitsa Group”, співзасновником якого є одіозна Владислава Молчанова (на колажі). Позивачем у цій справі виступає саме держпідприємство – його юристи вказують на те, що відповідна угода не була погоджена з Кабміном і ФДМУ, як цього вимагає законодавство. При цьому, нещодавно Фонд держмайна остаточно програв ще одну справу по цій землі, намагаючись в судовому порядку скасувати наказ Держземагентства від 2014 року, завдяки якому на цій території було дозволено житлову забудову. Таким чином держава поки нічого не може вдіяти із забудовниками, які активно освоюють Подільський район Києва – не допомогають ні кримінальні провадження, ні судові спори по іншим ділянкам за схожими обставинами.
Тетіївська громада відсуджує у московської єпархії місцевий храм
26 лютого 2024 г. 09:00
Тетіївська громада відсуджує у московської єпархії місцевий храм
Тетіївська громада б’є на сполох, намагаючись відстояти у московського патріархату громадський храм у центрі міста, що став центром релігійної ворожнечі. Ще наприкінці 2022 року релігійна громада Свято-Миколаївська парафія вирішила приєднатися до єдиної Православної церкви України. Мешканці зустріли зрештою значний спротив щодо доступу до храму від ще однієї релігійної громади УПЦ – Свято-Успенської парафії. Ситуація загострилася, коли місцева влада вирішила навести лад з майном і поставити на облік цю будівлю. У результаті храм став об’єктом судового позову, в якому суддя зупинив всі дії міськради. Кому належить будівля храму, у кого в оренді перебуває відповідна ділянка і чи планує влада міста і надалі в суді відстоювати майно у московитів – у матеріалі КВ. 
Екологічний скандал: влада Васильківщини не відмовляється від створення промзони біля заказника “Казковий яр”
24 лютого 2024 г. 09:00
Екологічний скандал: влада Васильківщини не відмовляється від створення промзони біля заказника “Казковий яр”
На Київщині триває боротьба Великобугаївської громади із Васильківською місцевою владою: люди чинять спротив розвитку промислового кластеру на землях сільськогосподарського призначення, які оточені з усіх боків об’єктами природно-заповідного фонду – заказниками “Васильківські Карпати” та “Казковий Яр”. Саме на захист останнього стала громада, адже він за останні роки прославив Велику Бугаївку як “туристична перлина”. Втім, місцева влада хоче дозволити побудувати поблизу промислове підприємство. Задекларована мета – створити нові робочі місця та наповнити податками збіднілий бюджет. При цьому, у виконкомі Васильківської міськради запевняють, що мова про будівництво асфальтно-бетонного заводу наразі вже не йде – лише про склади і повністю екологічно безпечний цех з виробництва тротуарної плитки. Чи постраждає в результаті екологія регіону, і в якому обсязі, покаже час.