субота, 20 липня 2024 г.

Обмежена відповідальність: аудитори Кличка відзвітували про перевірки в 2023 році

Обмежена відповідальність: аудитори Кличка відзвітували про перевірки в 2023 році

У 2023 році “муніципальні” аудитори здійснили 83 перевірки фінансово-господарської діяльності столичних КП, структурних підрозділів КМДА і РДА і зафіксували при цьому факти порушень на загальну суму 241,7 млн гривень, з яких 52,4 млн гривень визнали остаточно втраченими. Мова йде про вибіркові перевірки і порівняно невеликі суми, бо, наприклад, за 2022 рік було нараховано порушень на майже вп'ятеро більшу сумму – 1,2 млрд гривень. Як завжди мова йде про неправомірне завищення вартості робіт, товарів і послуг, а також – безпідставне нарахування  різних премій та заохочень “в умовах стабільної збиткової діяльності” своїм працівникам (в основному – керівництву). “Рекордсменом” з порушень у 2023-му стало КНП “Київський міський центр нефрології та діалізу”. При цьому, за весь минулий рік “легким дисциплінарним покаранням” керівництво Києва піддало лише 7 посадовців, а правоохоронці відкрили 26 кримінальних проваджень (такі справи традиційно розслідуються роками).

Про те, які факти фінансових зловживань і маніпуляцій в роботі міських комунальних структур були зафіксовані “муніципальними ревізорами” у минулому році, KВ стало відомо зі звіту Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту Київської міськдержадміністрації (КМДА) про результати діяльності за 2023 рік.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Як зазначено у документі, протягом 2023 року в столичних КП, структурних підрозділах КМДА і районних в Києві державних адміністраціях (РДА) було проведено 83 аудити (72 планових та 11 позапланових). Цими перевірками займався як Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА, так підрозділи внутрішнього аудиту при різних управліннях і департаментах столичної мерії та РДА. 

За результатами цих аудитів “ревізори” встановили порушень на загальну суму 241,7 млн гривень, а саме: 189,3 млн гривень – порушення, що не призвели до втрати фінансових та матеріальних ресурсів та 52,4 млн гривень – порушення, що призвели до таких втрат. Для порівняння, за 2022 рік аудитори нарахували порушень на загальну суму 1,2 млрд гривень. При цьому, частину виявлених минулоріч порушень, на загальну суму 55,2 млн гривень, структурні підрозділи КМДА, а також столичні КП і РДА, все ж усунули. Із них 28,4 млн гривень – це порушення з втратами, 26,8 млн – порушення без втрат. 

“За 2023 рік загальний фінансовий ефект (заощаджені та повернуті комунальні ресурси) від врахування рекомендацій Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА становить 247,5 млн гривень та економічний ефект (майбутня вигода від врахування рекомендацій та усунення порушень, що не призвели до втрат) становить 19,1 млн гривень у порівнянні з фактичним фінансуванням департаменту [на 2023 рік] 21,2 млн гривень”, – зазначено у звіті.

Також у звіті повідомляється, що протягом 2023 року до правоохоронних органів були передані матеріали за 40 об’єктами аудиту, з яких 15 – це матеріали за аудитами, що були здійснені в минулому році (відповідно, можна припустити, що решта матеріалів стосуються більш ранніх перевірок. – KВ). 

Всього станом на 31 грудня минулого року у правоохоронних органах було зареєстровано 241 кримінальне провадження, які були зареєстровані за матеріалами перевірок аудиторського департаменту КМДА або до яких були долучені матеріали таких перевірок. 26 таких справ були відкриті у 2023 році, з яких 10 проваджень – за матеріалами аудитів, здійснених у минулому році. Аудитори КМДА поінформували, що по всім вказаним кримінальним провадженням підготовлено 92 повідомлення про підозру “відповідальним за правопорушеннях особам”, а по 38 справам до судів вже було передано обвинувальні акти. 

Також зазначається, що по результатами аудитів у 2023 році до різних видів відповідальності було притягнуто 7 посадових осіб: 3 посадовців було позбавлено премій і надбавок, 3 посадовцям було винесено попередження, ще одній особі було оголошено догану.

Про зафіксовані “гріхи” муніципальних структур

У звіті профільного департаменту КМДА перераховано найбільш “яскраві” випадки порушень, що були знайдені “ревізорами” в минулому році. 

Так, зокрема, управлінням будівництва Подільської РДА за проведенням будівельних робіт при здійсненні реконструкції будівлі на проспекті Правди, 4 для розміщення центру комплексної реабілітації для осіб з iнвалiднiстю було втрачено бюджетні кошти на суму 8,5 млн гривень. Це сталося через завищення обсягів і вартості виконаних будівельних робіт. 

За схожих обставин комунальне некомерційне підприємство (КНП) “Київський міський центр нефрології та діалізу” втратило 8,2 млн гривень на капітальному ремонті своїх приміщень на вул. Запорожця, 26 у Дніпровському районі (йдеться про роботи на 4-5 поверхах і в терапевтичному корпусі). Крім того, цей заклад в порушення умов договору підряду при проведенні вищезгаданого капремонту заплатив своєму підряднику 13,2 млн гривень за будівельні роботи, які не передбачались угодою і проєктною документацією. Варто зазначити, що саме вищезазначене КНП стало “лідером” за сумою ”розбазарених” коштів – усього під час минулорічної перевірки аудитори встановили факти порушень зі втратами фінансових ресурсів на суму 23,2 млн гривень.

Читайте: Операція “оптимізація”: створення “Медичного центру Києва” насправді витягує з міського бюджету величезні кошти

У свою чергу в КО “Київзеленбуд” виявили втрати бюджетних коштів на суму 5,5 млн гривень в результаті неналежного контролю за тим, як його підрядник займався проведенням капітального ремонту скверу між будинками на просп. В. Маяковського, 15-Б та вул. Оноре де Бальзака, 14 у Деснянському районі. За інформацією аудиторів, ще 2,7 млн гривень при здійсненні вищевказаних робіт були неефективно використані. Причиною цього стало те, що “Київзеленбуд” при визначенні своїх витрат у кошторисній документації по цьому капремонту неналежним чином проаналізував “поточні ціни на ринку будівельних матеріалів, виробів та конструкцій”.

Читайте: Як втратити 6 млн гривень на двох скверах: аудитори КМДА відзвітувалися про чергову перевірку “Київзеленбуду”

Також аудитори столичної мерії встановили порушення в роботі КП “Автотранспортне підприємство (АТП) КМДА”. Зокрема, його керівництво протягом двох років допускало збитки – 2,1 млн гривень у 2021 році та 1,4 млн гривень у 2022 році. За інформацією “ревізорів”, це стало наслідком відсутності “прозорої та дієвої схеми раціонального та ефективного використання економічних можливостей підприємства”. Крім того, вказане КП у 2023 році неефективно розподілило свої фінансові ресурси на суму 1,1 млн гривень – йдеться про виплату працівникам різних премій та заохочень “в умовах стабільної збиткової діяльності”.

Читайте: Премії при збитках: аудитори Кличка перевірили діяльність КП “АТП КМДА”

Схожі “нюанси” “ревізори” зафіксували і в діяльності Київського науково-методичного центру по охороні, реставрації та використанню пам’яток історії, культури і заповідних територій. Так, за даними аудиторів, у вказаному закладі неодноразово виплачувалися премії керівництву (в.о. генерального директора та заступникам директора) без погодження з Департаментом охорони культурної спадщини КМДА, якому він підпорядкований. Результатом цього стало неправомірне використання бюджетних коштів у сумі 764,8 тис. гривень. Також “перевіряльники” встановили відсутність у даному Центрі товарно-матеріальних цінностей – трьох ікон ХVІІІ-ХІХ ст. та іншого майна – загальною вартістю 279,4 тис. гривень. При цьому, за інформацією “ревізорів”, про такі факти керівництву закладу стало відомо ще в 2018 році. 

Крім того, Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА виявив порушення в роботі КП “Спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт” (“СУППР”). Зокрема, “ревізори” встановили ймовірну нестачу 76 одиниць протизсувних споруд (підпірних стінок, лотків тощо) залишковою вартістю 1 млн гривень. На переконання аудиторів, це сталося через “формальний підхід підприємства до прийняття об’єктів на баланс та тривале (10 років) недотримання процедур проведення інвентаризацій”. Також фахівці аудиторського департаменту з'ясували, що контроль вказаного КП за протизсувними заходами в столиці фактично зводиться лише до “складання листів-повідомлень про порушення протизсувного режиму, які здебільшого мають низьку дієвість та результативність”.

Читайте: Втрата гідротехнічних споруд і формальні перевірки: аудитори зафіксували порушення в роботі КП “СУППР”

Серед іншого, в результаті неякісного моніторингу цін на товари і послуги низка комунальних підприємств і закладів допустили завищення вартості закупівель. Тобто, при проведенні тендерів вони закладали на закупівлі та, відповідно, сплачували постачальникам і підрядникам більше коштів, ніж це було необхідно. Цим, зокрема, “грішили” управління освіти Солом’янського району (2,6 млн гривень), КП “Київпастранс” (1,47 млн), Святошинський психоневрологічний інтернат (1,2 млн), управління освіти Дніпровського району (1 млн), управління освіти Подільського району (758,6 тис.) тощо.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як працюють аудитори КМДА

Як неодноразово повідомляла КВ, аудитори КМДА охоплюють своїми перевірками лише малу частину структур, які підпорядковуються столичній міськдержадміністрації – одних лише КП у Києві налічується близько 2 тис. І попри наявність фактів явних фінансових порушень (як звичайних “бюрократичних помилок”, так і відвертих “ розпилів” бюджетних коштів), лише невелика кількість чиновників притягається до хоч якоїсь відповідальності.

Так, з 2017 року по 2022 рік включно Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА спільно з колегам з інших підрозділів провів у підпорядкованих столичній міськдержадміністрації структурах 318 аудиторських перевірок. Найбільше аудитів за цей період було проведено у 2018 році (73 аудити), найменше – у 2022 році (41 така "ревізія"). За ці шість років “перевіряльники” нарахували фінансових порушень на загальну суму більш ніж 5,1 млрд гривень – як тих порушень, які спричинили втрату столичним бюджетом його ресурсів, так і тих, що не призвели до безпосередніх втрат. "Рекордним" для столиці став 2019 рік, коли сума таких порушень склала 2,2 млрд гривень, а найменше їх було зафіксовано у 2020 році – всього 229 млн гривень.

При цьому, протягом 2017-2022 років за результатами аудитів до дисциплінарної відповідальності за фінансові порушення було притягнуто всього 122 посадових особи: найбільше чиновників потрапило "під роздачу" у 2018 році (48 осіб), найменше – у 2022 році (всього 5 посадових осіб). 

Нагадаємо також, що фінансові “огріхи” в роботі підпорядкованих столичній мерії структур знаходять не лише фахівці з її профільних структурних підрозділів, а й фахівці Держаудитслужби. 

Зокрема, у минулому році стало відомо, що КП “Київтеплоенерго” за період з 1 січня 2018 року по 30 червня 2021 року “наробило” порушень і недоліків на рекордні 20,28 млрд гривень, із яких було остаточно втрачено 3,26 млрд гривень. Майже третину загальної суми цих порушень – 7,7 млрд гривень – склали втрати тепла і води внаслідок критичного стану мереж. Серед іншого: незаконні витрати коштів без підтверджуючих документів, завищення вартості замовлених робіт, сумнівне “успадкування” боргів ПАТ “Київенерго”, переплати при закупівлях газу, нарахування “зайвих грошей” своїм працівникам тощо. 

Зважаючи на такий “букет” проблем, аудитори запропонували Віталію Кличку розглянути питання покарання винних, кадрових змін в керівництві “Київтеплоенерго”, зобов'язати дане КП відшкодувати збитки. Втім, міська влада обрала іншу тактику – опосередковано звинувачує “ревізорів” в упередженості та намагається оскаржити їхні дії в суді.

Читайте: Порушень на 20 мільярдів: результати державної перевірки КП “Київтеплоенерго”

Департаментом внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА з 4 березня 2016 року керує Оксана Колтик (на колажі праворуч). Діяльність цього департаменту вже не перший рік контролює особисто міський голова Києва Віталій Кличко (на колажі ліворуч).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, кп, Віталій Кличко, підозра, аудит, київпастранс, кримінальне провадження, київзеленбуд, звільнення, оксана колтик, перевірка, обвинувальний акт, ко київзеленбуд, ревізія, кп суппр, кп київпастранс, суппр, фінансові порушення, кп атп кмда, департамент внутрішнього фінансового контролю, аудит фінансово-господарської діяльності, догана, автотранспортне підприємство кмда, київський мiський центр нефрологiї та дiалiзу, спеціалізоване управління протизсувних підземних робіт

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.