вівторок, 20 лютого 2024 г.

Премії при збитках: аудитори Кличка перевірили діяльність КП “АТП КМДА”

Премії при збитках: аудитори Кличка перевірили діяльність КП “АТП КМДА”

Аудитори Київської міськдержадміністрації (КМДА), перевіривши діяльність КП “АТП КМДА” за два роки, встановили факти фінансових порушень та недоліків на загальну суму 1,5 млн гривень. Що цікаво, за минулий рік це підприємство (возить чиновників мерії на хороших автомобілях), отримавши з бюджету столиці більше 60 млн гривень, зафіксувало збитки на суму 30,1 млн гривень. І при цьому там не соромилися виплачувати своїм працівникам різноманітні премії до свят і за “виконання особливо важливих завдань”. Також “АТП КМДА” не ефективно використовувало свою матеріально-технічну базу для комерційної діяльності, не контролювало терміни ремонту автомобілів, не зареєструвало права на нерухоме майно, тощо. За результатами перевірки керівництву КП було надано 7 рекомендацій щодо усунення порушень, але станом на сьогодні лише одна з них була повністю врахована.

Як стало відомо KВ, нещодавно Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА оприлюднив результати позапланового аудиту діяльності КП "Автотранспортне підприємство (АТП) КМДА”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідний аудиторський звіт №070-2-1-04/28 датований 30 червня 2023 року, але на сайті вищезгаданого департаменту його було опубліковано минулого тижня – після того, коли стало відомо відомо, які рекомендації аудиторів були враховані керівництвом КП “АТП КМДА”, а на які “транспортні комунальники” заплющили очі.

Аудиторський департамент КМДА перевіряв, наскільки ефективно на вказаному КП функціонувала система внутрішнього контролю, як це підприємство виконувало свої цілі та завдання, які ризики в діяльності “АТП КМДА” негативно впливають на виконання його функцій тощо. В рамках цієї перевірки була охоплена діяльність підприємства у період 2021-2022 років, тривав даний аудит майже три місяці – з 14 березня по 9 червня 2023 року.

У результаті перевірки аудитори КМДА підтвердили ризики щодо недостатнього внутрішнього контролю за отриманням прибутку, випадки необгрунтованого планування потреб у бюджетному фінансуванні, “нестворення” системи контролю за справедливим та ефективним використанням коштів підприємства на матеріальні заохочення працівників, незабезпечення контролю за проведенням ремонтних робіт автомобілів сторонніми організаціями тощо.

Крім того, в ході аудиту встановили факти фінансових порушень та недоліків на загальну суму 1,5 млн гривень. Зокрема, йдеться про втрату 88,7 тис. гривень, ризик втрати 1,2 млн гривень, а також про порушення без ризику втрат на суму 239,3 тис. гривень. 

Претензії аудиторів

Як встановили аудитори, у 2021-2022 роках КП "АТП КМДА" отримало з бюджету Києва 130 млн гривень – 67,6 млн у 2021-ому та 62,3 млн у 2022-ому. Переважну частину цього фінансування – 83,8 млн гривень – підприємство витратило на оплату праці. 

Разом з тим, станом на 31 грудня 2022 року непокриті збитки "АТП КМДА" склали 30,1 млн гривень. Основною їхньою причиною є нарахування т.зв. “амортизаційних відрахувань”. Йдеться про те, що підприємство не використовує у комерційній діяльності автомобілі, придбані за рахунок зароблених ним коштів та за рахунок бюджету, і що по факту ці транспортні засоби використовуються для перевезень чиновників КМДА. Тобто, фактично КПшці потрібно утримувати автомобілі, які не приносять їй доходів. Яким чином, на думку “ревізорів”, ці збитки мають бути компенсовані, в аудиторському звіті не уточнюється.

При цьому, протягом вказаного періоду підприємство не досягло виконання стратегічних показників, які були встановлені для нього Департаментом економіки та інвестицій КМДА. Зокрема, як зазначалося вище, замість прибутків КП отримувало збитки, а чистий дохід від комерційної діяльності був нижчим на 22% у 2021 році та на 34% у 2022 році. Крім того, показник "підвищення продуктивності праці" в позаминулому році був реалізований на 80%, а в минулому – на 71%.

На переконання аудиторів, КП "АТП КМДА" має достатньо ресурсів "для виконання статутних та стратегічних завдань та цілей", але такий потенціал використовується не на повну потужність. 

Так, за даними "ревізорів", вказане підприємство має в своєму використанні дві матеріально-технічні бази – на вул. Бориса Грінченка, 3-А в Шевченківському районі та на вул. Залізничній, 14 в Солом'янському районі. На цих територіях функціонують станції технічного обслуговування (СТО, у 2022 році надання цих послуг становило 3% в структурі доходів КП), мийки (5% в структурі доходів) та місця для зберігання автомобілів (58% в структурі доходів). Крім того, "АТП КМДА" надає послуги з перевезень трьома автобусами – станом на минулий рік це принесло підприємству 34% доходів. 

Разом з тим, незважаючи на привабливе місце розташування бази на вул. Бориса Грінченка, повне заповнення місць для автомобілів на ній документально не підтверджується. Тобто, вочевидь, "ревізори" вказали на те, що "за документами" там регулярно є вільні місця. Крім того, як зазначено в аудиторському звіті, КП "АТП КМДА" практично не здійснювало маркетингову (збутову) діяльність, яка необхідна для реалізації його комерційних послуг. Ймовірно, “ревізори” мали на увазі, що у відкритих джерелах важко знайти відповідну рекламу СТО та стоянок КП для “зацікавлених автомобілістів”.

При цьому, КП “АТП КМДА” у 2021-2022 роках за рахунок доходів від комерційної діяльності, в умовах збиткової роботи, виплачувало своїм працівникам різні матеріальні заохочення та премії. Офіційно ці кошти перераховувалися до численних свят (Різдва Христового, Дня Києва, Дня Перемоги, Дня автомобіліста, ювілейних дат з дня народження працівників тощо) та за “виконання особливо важливих завдань”. Усього таким чином “комунальники” отримали на свої зарплатні картки близько 1,1 млн гривень. Разом з тим, аудитори встановили, що на КП у цей період діяли Положення про преміювання, якими було передбачено, що "фінансово нагороджувати" працівників можна лише за умови наявності прибутку.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Крім того, як з'ясували “ревізори”, при закупівлі підприємством послуг з технічного обслуговування і ремонту автомобілів не складалися “наряди-замовлення та акти передавання-приймання колісного транспортного засобу”. При цьому, обов’язкова наявність таких документів передбачена відповідними договорами підряду та нормативно-правовими актами. На фоні цього, як зазначають аудитори, неможливо відслідковувати відповідність визначених договорами термінів проведення ремонтних робіт. Такі випадки зафіксували, зокрема, при закупівлі послуг з ремонту і технічного обслуговування автоматичних коробок передач автомобіля Toyota Camry у 2021 році та ремонту турбокомпресорів автобусів Mercedes 2022 році.

Також аудитори мерії мають претензії до обліку активів КП "АТП КМДА". Зокрема, під час перевірки встановили матеріальні цінності на суму 51,2 тис. гривень, які є зайвими та не використовуються підприємством у його господарській діяльності. Переважно це запчастини до автомобілів, яких немає на балансі даного КП.

“Ревізори” також висловили зауваження стосовно того, що КП “АТП КМДА” не зареєструвало право власності на будівлі своїх матеріально-технічних баз за вищезгаданими двома адресами та право користування на ділянки під ними. При цьому, ще у 2013 році Київрада доручила своїм КП здійснити такі заходи.

“З огляду на зазначене вище, наявні на підприємстві управлінські механізми потребують істотних змін, насамперед пов’язаних із ґрунтовним вдосконаленням системи внутрішнього контролю, запровадженням ефективних моделей управління доходами, витратами, матеріальними заохоченнями, запасами, виконанням ремонтних робіт, процесами планування тощо”, – резюмували аудитори КМДА.

За результатами перевірки Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА надав КП “АТП КМДА” 7 рекомендацій щодо усунення виявлених порушень та їхнього недопущення в майбутньому. Наразі лише одне з цих зауважень було враховано керівництвом підприємства повністю, 4 – враховані частково, а ще 2 рекомендації станом на сьогодні не враховані. 

Зокрема, керівництво підприємства розглянуло питання продажу запчастин для автомобілів, яких не має на балансі "АТП КМДА" і які не можуть використовуватися ним у господарській діяльності. Відповідно, така рекомендація вважається врахованою. Разом з цим КП лише частково врахувало зауваження щодо необхідності вжиття заходів з реєстрації речових прав на балансові будівлі та ділянки, які використовуються підприємством. Також КП "АТП КМДА" поки не виконало рекомендацію щодо розробки та затвердження спеціального порядку внутрішнього контролю, який визначатиме, хто саме і за яких умов зможе отримувати грошові премії.

Як працює “АТП КМДА”

Як повідомляла KВ, КП “АТП КМДА” організовує “транспортування” чиновників столичної мерії із точки в точку. Для виконання таких задач підприємство має автопарк, до якого входять у тому числі досить престижні автомобілі Toyota Camry і Toyota Highlander. І при цьому, закупівля транспортних засобів даним КП нерідко супроводжується скандалами. 

Наприклад, у травні 2023 року підприємство оголосило тендер на придбання 17 автомобілів Toyota Camry за 20 млн гривень, що викликало значний суспільний резонанс. Відреагували на таку закупівлю і в депутатському корпусі Київради – народні обранці попросили мера Києва Віталія Кличка скасувати даний тендер і за можливості направити передбачені на це кошти на закупівлю транспортних засобів для потреб армії. Серед іншого, депутати вказували на те, що міська влада в умовах війни не має права розпоряджатися бюджетними коштами таким чином – для комфортного перевезення чиновників. Врешті-решт, 16 червня тендер був скасований з офіційним формулюванням “відсутність подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг”.

Читайте: Кличко наказав скасувати закупівлю 17 легкових авто і повернути виділені на них кошти, – ЗМІ

Нагадаємо також, 14 липня 2022 року Київрада прийняла рішення передати КП “АТП КМДА” в підпорядкування столичної міськради та перейменувати його в КП “АТП Київради”. Таке рішення пояснювалося, зокрема, тим, що згідно з українським законодавством, апарат КМДА, у підпорядкуванні якого знаходиться КП, може використовувати автомобілі та інші ресурси цього КП лише для організації роботи структурних підрозділів столичної міськдержадміністрації та районних в Києві державних адміністрацій (РГА). Тоді як підпорядкування даного КП Київраді, мовляв, дозволить використовувати цю матеріально-технічну базу як столичною міськрадою, так і КМДА з РДА.

Читайте: Київрада “відібрала” у КМДА автотранспортне підприємство

Втім, 19 липня того ж року столичний мер Віталій Кличко зупинив дію вказаного рішення. Офіційна причина – в документі не чітко вказано, яка постійна комісія Київради повинна погоджувати статут “перепідпорядкованого” КП перед тим, як його своїм розпорядженням затвердить міський голова. Відповідно, як зазначив Віталій Кличко, це питання потрібно додатково врегулювати. Втім, станом на сьогодні цього так і не було зроблено.

КП “АТП КМДА” було засноване в 1992 році. Із березня 2023 року цим підприємством керує Михайло Кульчицький. Його попередником на цій посаді був Віктор Власов (на колажі), який очолював дане КП з червня 2013 року. Апарат КМДА, якому підпорядковане вказане підприємство, з 9 жовтня 2018 року очолює Дмитро Загуменний. Діяльність цього структурного підрозділу столичної мерії протягом останніх років контролює перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, тендер, кп, київрада, Віталій Кличко, аудит, закупівля, микола поворозник, збитки, стоянка, автомобілі, перевірка, активи, ревізія, запчастини, дмитро загуменний, премії, зарплати, департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту, апарат кмда, облік, фінансово-господарська діяльність, атп кмда, кп атп кмда, матеріально-технічна база, автотранспортне підприємство кмда, віктор власов, михайло кульчицький, облік активів

вівторок, 20 лютого 2024 г.
20:45
Укроборонпром оголосив про співпрацю з провідним виробником ракет у ЄС
20:26
Північний міст в Києві готують до поточного ремонту за 28 млн гривень
20:03
В ЄС анонсували гуманітарну допомогу Україні у розмірі 75 млн євро
19:43
Генштаб ЗСУ: За добу на фронті на 20 боєзіткнень менше, ніж напередодні
19:24
Руслан Кравченко: КОДА розширює співпрацю у сфері профілактики та лікування серцево-судинних захворювань
19:13
На Бориспільщині у поштоматі виявили 5 кг амфетаміну
19:03
У Гребінках за 1 млн відремонтують укриття в ліцеї
18:44
Омбудсмен Лубінець: додому з російської неволі повернулися ще 11 українських дітей (фото)
18:29
“Інтергал-Буд” пропонує придбати квартири у своїх проєктах зі знижкою до 20%
18:16
Герої Майдану продовжують захищати нашу незалежність на фронті, – Артур Палатний
18:03
У Горенці за 1,52 млн гривень відремонтують дорогу
17:46
Все більше українців звертається до рієлторів під час пошуку житла, – експертка
17:25
“Кожна нова безпекова угода – черговий крок до Перемоги України та миру”, - Руслан Кравченко
17:01
Рух трамваїв до Пущі-Водиці заблокувало повалене дерево
16:44
У Києві затримали “ділків”, які за 60 тисяч доларів обіцяли повернути військових з полону
16:22
Руслан Кравченко у 10 річницю масових розстрілів на Майдані: Українці й сьогодні продовжують боротьбу за незалежність
Календар подій
Квартири для Кубракова: за що скандальний київський забудовник пропонував хабар віцепрем'єру
19 лютого 2024 г. 09:00
Квартири для Кубракова: за що скандальний київський забудовник пропонував хабар віцепрем'єру
НАБУ мінімум до 21 квітня 2024 року розслідуватиме справу щодо пропозиції неправомірної вигоди очільнику Мінінфраструктури Олександру Кубракову (також є віцепрем'єр-міністром з відновлення України, на колажі). Відповідне слідство було продовжено у середині січня. Наразі детективам вже відомо, що фактичний власник ТОВ “Сітігазсервіс” (де-факто входить до групи будівельних компаній “СКМ-Груп”) Сергій Копистира, просив цього посадовця в обмін на квартири не тільки не розривати договір щодо будівництва житлового комплексу на вул. Тираспільській, 43 в Києві, а й надати деякі інші “послуги”. Зокрема, бізнесмен сподівався, що міністр посприяє йому в передачі під забудову сусідніх земельних ділянок, у виділенні коштів з держбюджету на модернізацію електричних мереж на них, в отриманні МУО на проєктування будівництва, які профільний департамент КМДА відмовився надавати, тощо. При цьому, Кубракову було обіцяно збільшення розміру хабара – на додачу до 15 квартир, які вже були “переписані” на його “довірену особу”.