середа, 28 лютого 2024 г.

Мільярди на квартири: Київрада значно збільшила статутний капітал КП “ФК “Житло-Капітал”

Мільярди на квартири: Київрада значно збільшила статутний капітал КП “ФК “Житло-Капітал”

Столична міськрада на 2 млрд гривень збільшила розмір статутного капіталу КП “ФК “Житло-Капітал” (вже збільшувала на таку ж суму у вересні 2022-го). Ці кошти хочуть залучити із бюджету Києва на закупівлю квартир, які дане підприємство теоретично буде здавати в оренду учасникам бойових дій та внутрішньо переміщеним особам (ВПО) на пільгових умовах з правом викупу. У сесійній залі Київради це питання викликало палку дискусію. Зокрема, керівництво даного КП звинувачували у тому, що воно переплатило за “попередні” 567 квартир та використала з них за призначенням дуже малий відсоток. Також зазначалось, що “ФК “Житло-Капітал” не звітує перед міськрадою щодо своєї роботи, а тому не можна зрозуміти, наскільки ефективною та рентабельною є його діяльність, що грошей в казні для цього немає, що фінанси краще направляти на підтримку обороноздатності Києва, що влада хоче просто підтримати бюджетними грошима “дружніх” забудовників, тощо. Втім, голосів депутатів для підтримки відповідної ініціативи КМДА все ж вистачило.

Як стало відомо KВ, 23 листопада 2023 року Київрада погодила збільшення розміру статутного капіталу КП “Фінансова компанія (ФК) “Житло-інвест” на 2 млрд гривень (з 2,6 млрд до 4,6 млрд гривень).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Суб'єктами подання відповідного проєкту рішення №08/231-1433/ПР від 14 листопада 2023 року виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Вячеслав Непоп (на колажі) і Департамент будівництва та житлового забезпечення КМДА. У сесійній залі міськради за затвердження цього документу після суперечок і звинувачень на адресу керівництва міста все ж проголосували 64 депутати.

Згідно з прийнятим рішенням, отримані фінансові ресурси КП “ФК “Житло-Інвест” буде витрачати на закупівлю квартир, які в подальшому це підприємство буде здавати в оренду з переважним правом викупу. Отримувати таке житло мають право учасники бойових дій в Україні та ВПО. Термін такої оренди може складати до 10 років, а її вартість для вказаних категорій громадян становитиме 50% від незалежної експертної оцінки, яка повинна розраховуватися щорічно. 

Завдяки цьому мають намір досягти декількох цілей, зокрема – збільшити доходи вказаного КП від здійснення своєї статутної діяльності та зменшити кількість осіб, які перебувають на квартирному обліку і на даний час потребують допомоги у вирішення власних житлових питань.

Під час обговорення цього проєкту рішення в сесійній залі директор КП “ФК “Житло-Капітал” Віктор Погребной повідомив, що підприємство закупило 567 квартир для передачі їх в оренду за вищезгаданою схемою. Це стало можливим завдяки тому, що у вересні 2022 року Київрада вже збільшила розмір статутного капіталу даного КП на 2 млрд гривень. Ефективність таких фінансових вливань поки що не дуже зрозуміла. За інформацією Погребного, станом на 23 листопада до підприємства надійшли заявки 52 громадян щодо отримання житла в оренду, і з двома особами вже було укладено відповідні договори. Проте, мовляв, у зв'язку з тим, що така “житлова програма” користується попитом, потрібно більше фінансових ресурсів для її реалізації.

Читайте: На поліпшення житлових умов: підлеглим Непопа “підкинули” 2 млрд гривень з бюджету Києва

Низка депутатів Київради виступала категорично проти затвердження вказаного документу. 

Зокрема, представник фракції “Єдність” Ваган Товмасян розповів своїм колегам, що КП “ФК “Житло-Капітал” закуповувало вищезгадані квартири за завищеними цінами і що насправді така програма передачі житло в оренду не є популярною.

“На 2 млрд гривень, які були в цьому році освоєні фінансовою компанією, було закуплено приблизно 600 квартир. За моєю інформацією, ціни на квадратні метри в цих квартирах були завищені – [вони становили] більш ніж 55 тис. гривень за 1 кв.м. За моєю інформацію, менше 5% [цих квартир] були реалізовані за схемою “оренда – викуп”. Навіщо ще 2 млрд гривень, якщо ці квартири не будуть реалізовані за програмою “оренда – викуп”? Виходить, що їх доведеться реалізовувати “на ринку”, при цьому – “з мінусом”. Бо за тією ціною, за якою вони були закуплені, реалізувати їх буде не можна”, – підкреслив депутат.

Віктор Погребной частково заперечує такі звинувачення. За його словами, середня вартість закупівлі квартир становила 52 тис. гривень за 1 кв.м, що, мовляв, нижче ринкової вартості. Як підкреслив Погребной, такі дані підтверджуються незалежною експертною оцінкою. За словами директора “ФК “Житло-Капітал”, в подальшому ці квартири будуть продаватися за ринковою ціною, що буде приносити підприємству прибутки. 

У свою чергу голова комісії Київради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Андрій Вітренко (фракція “Слуга народу”) заявив, що в міській скарбниці просто немає фінансових ресурсів для того, щоб виділити “ФК “Житло-Капітал” додаткові 2 млрд гривень. Він закликав прихильників цього проєкту рішення сказати йому, звідки візьмуться ці кошти – за рахунок зменшення яких видатків. Відповіді на це йому ніхто не дав.

Крім того, вже традиційно під час повномасштабної війни, зазначалося, що столична влада повинна в першу чергу направляти бюджетні кошти на підтримку обороноздатності Києва та України. Цю тезу в даному випадку висловив представник фракції “Слуга народу” в Київраді Микола Конопелько. Було висловлено і обурення тим, що проєкт рішення є “непідготовленим” – зокрема, документ не пройшов низку погоджень, у тому числі “не отримав візу” Департаменту фінансів КМДА (на цьому наголошував депутат з фракції “Єдність” Роман Ярошенко).

Разом з тим, член фракції “Голос” у Київраді Тарас Козак у цілому підтримав запропоновану КМДА ініціативу, але зазначив, що це питання потребує доопрацювання. Йдеться про те, що після прийняття рішення про збільшення розміру статутного капіталу це фінансування повинно бути закладене в бюджеті, і вказана політична сила, мовляв, не проголосує за таке питання, допоки не будуть виправлені деякі недоліки. 

“Фінансова компанія не звітує перед Київрадою та бюджетною комісією про стан своєї діяльності – скільки отримано прибутків, наскільки ефективною є робота, з якою рентабельністю вона працює. Також нам не подобається, що житло надається виключно через сайт фінансової компанії, а він не дуже популярний. І навіть якщо буде проводитися рекламна кампанія, все рівно недостатня кількість військових будуть розуміти, що є можливість [взяти житло в оренду]. Потрібна співпраця з департаментами і районними в Києві державними адміністраціями (РДА), щоб люди, які звертаються до цих органів, мали можливість прямо там записатися [до квартирної черги]”, – озвучив свої думки Тарас Козак.

Під час обговорення цього питання навіть лунали тези про те, що в КМДА просто вирішили допомогти бюджетним фінансуванням приватним забудовникам. Втім, врешті-решт зазначене рішення було прийнято. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Складається враження, що на Хрещатику, 36 вирішили саме зараз кинути всі сили на те, щоб забезпечити житлом усіх льготників.

Під час цього ж пленарного засідання столична міськрада також на 550 млн гривень збільшила обсяги фінансування програми забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Додаткове фінансування протягом 2023-2024 років планується витратити на будівництво або закупівлю 170 квартир (середня вартість однієї – 3,2 млн гривень) для громадян, які проживають в аварійних будинках або будинках, знищених в результаті катастроф. Таким чином загальний кошторис цієї програми зріс з 5,9 млрд гривень до 6,4 млрд гривень.

Читайте: Київрада докинула підлеглим Непопа півмільярда гривень на придбання квартир

Як раніше повідомляла KВ, столична влада раніше явно не справлялася із забезпеченням житлом тих, кого за законом має ним забезпечувати. Наприклад, за даними звіту про виконання у 2021 році Стратегії розвитку Києва до 2025 року, в позаминулому році середній термін перебування на квартирному обліку соціально незахищеними громадянами (на момент отримання ними житла) становив 12 років. Це дуже високий показник – на момент затвердження вказаної Стратегії столична влада прогнозувала, що він буде дорівнювати 5 рокам. При цьому, у звіті чиновники уточнили, що лише 0,2% пільговиків, які перебувають на квартирному обліку, у минулому році були забезпечені житлом, або їм було поліпшено житлові умови (прогноз – 5%). Аргументація таких цифр звична – дефіцит фінансування із міського бюджету Києва.

Читайте: Карантин і брак коштів: як команда Кличка виконувала Стратегію розвитку Києва в 2021 році 

При цьому треба зазначити, що раніше КП “ФК “Житло-Інвест” неодноразово фігурувало в скандалах за фактами фінансових порушень. Наприклад, у 2015 році Департамент внутрішнього фінансового контролю і аудиту КМДА встановив, що дане підприємство протягом 2012-2014 років неефективно використало кошти на загальну суму майже 279,9 млн. грн. Через це КП “ФК “Житло-Інвест” не отримано доходів орієнтовно на суму 126,5 млн гривень, а бюджет Києва недоотримав частину чистого прибутку орієнтовно в розмірі 63,3 млн гривень. Причиною цього аудитори КМДА назвали у тому числі невиважені управлінські рішення.

Читайте: После аудита Кличко уволил директора КП “Жилье-Инвест” Михаила Серого

Також нагадаємо, що виділення величезних обсягів бюджетних коштів на будівництво багатоквартирних житлових будинків під керівництвом вищезгаданого Вячеслава Непопа багато років поспіль викликає скандали з корупційним підтекстом. З одного боку, зрозуміло, що столиця і так живе під час неприривного “будівельного буму”, коли приватні забудовники будують його там де можна і не можна, завжди знаходячи для цього кошти. Допомогати здійснювати покупку такого житла будь-яким пільговикам теоретично можна і за допомогою різного роду пільгових кредитів, відповідні програми, за якими деяким категоріям громадян при купівлі квартири з бюджету компенсують частину кредитної ставки, існують. З іншого – виявляється, що приватний будівельний бізнес ще й отримує пряме фінансування з міської казни.

Читайте: Строим за бюджетные: Непоп и Голица ударно опустошают столичную казну

При цьому, обіцянки міської влади по вирішенню конкретних житлових проблем не виконуються десятиріччями. Чого тільки вартий приклад “будинку-вбивці” по вул. Мілютенка, 23а. Будівля цього гуртожитку була визнана такою, що не відповідає санітарним нормам, ще у 2005 році. У 2016 році міською владою було знайдено рішення – будівництво нового дому, квартири в якому будуть надані мешканцям гуртожитку. Але досі нічого не реалізовано. На заваді, як завжди, схоже, стоїть корупція.

Читайте:“ Розпил на розпилі”: столичні правоохоронці знайшли нові порушення при будівництві ЖК “Forest” 

Віктор Погребной очолює КП “ФК “Житло-Інвест” з квітня 2015 року. Це підприємство знаходиться в підпорядкуванні Департаменту будівництва і житлового забезпечення КМДА, який з 2 липня 2021 року очолює Борис Работнік. Діяльність цього департаменту з 2018 року контролює вищезгаданий заступник голови КМДА Вячеслав Непоп (також є депутатом діючого IX скликання Київради від партії “УДАР”).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, кп, київрада, вячеслав непоп, проєкт рішення, впо, внутрішньо переміщені особи, ваган товмасян, роман ярошенко, тарас козак, військовослужбовці, андрій вітренко, борис работнік, департамент будівництва і житлового забезпечення, микола конопелько, учасники бойових дій, забезпечення житлом, фк житло-інвест, кп фк житло-інвест, міський бюджет києва, міський бюджет, фінансування будівництва житла, програма забезпечення житлом, віктор погребной, фінансова компанія житло-інвест, кп фінансова компанія житло-інвест, статутний капітал, квартирна черга

середа, 28 лютого 2024 г.
09:05
На Новопавлівському напрямку в районах Красногорівки, Георгіївки, Новомихайлівки ворог 29 разів атакував оборону військ ЗСУ
вівторок, 27 лютого 2024 г.
20:42
Киян попередили про можливе підвищення рівня води в Дніпрі 27-29 лютого
20:22
Протягом доби відбулося 86 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
20:01
Керівництво ДП “Антонов” судитимуть за перешкоджання військовим, унаслідок чого ворог знищив “Мрію”
19:44
В чотирьох селах Таращанської громади проведуть профілактичні щеплення собак та котів проти сказу
19:27
100 Волинська бригада ТрО запрошує на службу в підрозділах бригади
19:04
Посадовицю Київського метрополітену підозрюють у службовій недбалості, яка завдала понад 300 тисяч гривень збитків
18:46
Київ планує виділити 69 мільйонів гривень на навчання та техзабезпечення операторів БПЛА
18:21
Повітряні сили ЗСУ за день збили два ворожих винищувача-бомбардувальника Су-34
18:06
На Київщині викрито злочинну групу на чолі з депутатом, яка займалась незаконним заволодінням земельних ділянок
17:45
Кабмін дозволив користуватися єЧергою для перетину кордону легковикам
17:22
На Сумщині двоє поліцейських загинуло та четверо поранені внаслідок російського обстрілу
17:06
У Бучі за 300 тисяч гривень планують до провести відлов та стерилізацію безпритульних котів і собак
16:45
У Києві на перехресті вулиці Гавела та проспекту Любомира Гузара вантажівка на повному ходу влетіла у трамвай
16:26
Представники іноземних ЗМІ відвідали Бучу для фіксації воєнних злочинів
16:02
У Держбюро розслідувань запевнили, що жодних слідчих дій відносно мережі лабораторій “Сінево” не проводилося
Календар подій