понеділок, 11 грудня 2023 г.

Кримінальна приватизація: “тенісна партія Гудзя-Кононенка” могла коштувати бюджету Києва 47 млн гривень

Кримінальна приватизація: “тенісна партія Гудзя-Кононенка” могла коштувати бюджету Києва 47 млн гривень

Столичні правоохоронці вивчають можливі порушення законодавства при здійсненні приватизації будівель і тенісних кортів на просп. Повітрофлотському, 63. За даними слідства, при продажу цих об'єктів міський бюджет Києва втратив близько 47 млн гривень внаслідок їхньої некоректної оцінки. Нещодавно підозри у цій справі за фактами службової халатності та привласнення майна отримали п'ятеро осіб. Серед них – директор Департаменту комунальної власності КМДА Андрій Гудзь (на колажі ліворуч) і керівник ТОВ “Уміда Інвест”, яке, вочевидь, входить до орбіти Ігоря Кононенка (на колажі праворуч) – екснардепа, бізнес-партнера та політичного соратника 5-го президента України. Що цікаво, раніше Нацполіція розслідувала також факти недоотримання столичною скарбницею 1,34 млн гривень від тієї ж компанії за оренду цих тенісних кортів, але відповідна карна справа так і не була передана до суду.

Як стало відомо KВ, наразі правоохоронці вивчають факти можливого порушення законодавства чиновниками Київської міськдержадміністрації (КМДА) та посадовцями декількох компаній при здійсненні приватизації будівель і тенісних кортів на Повітрофлотському проспекті, 63 (Солом'янський район столиці).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023102090000175, яке було відкрито Соломянським управлінням Нацполіції Києва 14 вересня 2023 року. Матеріали для цієї справи збирали співробітники Головного управління Служби безпеки України (СБУ) в Києві та Київській області. Наразі фігурантам цього слідства інкримінується скоєння злочинів, передбачених трьома статтями Кримінального кодексу (КК) України – ч. 5 ст. 191 (привласнення майна, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою), ч.5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 (пособництво у вчиненні вищезгаданого злочину) та ч. 2 ст. 367 (службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки).

Наразі підозри в цій справі вручено п'ятьом особам: директору Департаменту комунальної власності КМДА Андрію Гудзю, його заступнику – начальнику управління моніторинга цього департаменту Юрія Плотнікову (обом інкримінується ч.2 ст. 367 КК України), керівникам ТОВ “Тенісна група “Смеш” (ч.5 ст. 191 КК України) і ТОВ “Оціночна компанія “Місто” (ч.5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України), а також оцінювачу, який встановлював вартість вищезгаданих об'єктів на просп. Повітрофлотському, 63 (ч.5 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України).

7 листопада 2023 року Солом'янський районний суд Києва обрав щодо Андрія Гудзя запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання на термін до 19 грудня поточного року. Це означає, що він не має права без дозволу правоохоронців або суду відлучатися з Києва та Київської області, повинен здати свій закордонний паспорт, має прибувати до правоохоронців та суду за першою вимогою тощо. Слідчі клопотали про застосування відносно цього чиновника запобіжного заходу у вигляді застави на суму 53,6 тис. гривень, але їм було в цьому відмовлено.

10 листопада 2023 року той же суд обрав такий же запобіжний захід на аналогічний термін щодо Юрія Плотнікова, а 13 листопада – стосовно ще одного фігуранта справи (якого саме, у відповідній судовій ухвалі не уточнюється).

Трохи раніше, 9 листопада, Солом'янський райсуд надав слідчим Нацполіції та прокурорам Солом'янської окружної прокуратури дозвіл на проведення огляду вказаних будівель та кортів. Це потрібно для того, щоб у подальшому провести судову оціночну-будівельну експертизу в рамках даного провадження. 

Обставини спави

Як раніше повідомляла КВ, на Повітрофлотському проспекті, 63 довгий час знаходилися тенісні корти, які обслуговувало КП “Спортивний комплекс” та на яких безкоштовно тренувалися діти зі спортшкіл. 28 квітня 2015 року КМДА своїм розпорядженням №423 закріпила ці об'єкти за КП “Київжитлоспецексплуатація”, яке підпорядковується Департаменту комунальної власності КМДА. За кілька місяців після цього у Київраді спалахнув скандал: чиновники КМДА заявили про плани передати ці корти в оренду приватній компанії. Проти цього на той час активно виступали опозиційні депутати.

Читайте: У киевских детей хотят отобрать теннисные корты

Втім, такі протести ні до чого не привели. Як наслідок – 28 липня 2016 року Київрада рішенням №892/892 погодила передачу ТОВ “Тенісна група “Смеш” трьох нежитлових будівель та тенісних кортів на просп. Повітрофлотському, 63 площею 7354,1 кв.м. під "розміщення фізкультурно-спортивного закладу, діяльність якого спрямована на організацію та проведення занять різними видами спорту". Термін оренди мав становити 2 роки 360 днів. Вказана компанія отримала це комунальне майно як єдиний претендент, тобто – без проведення конкурсу. За користування цим майном ТОВ “Тенісна група “Смеш” мало щомісячно сплачувати до столичного бюджету 3% від оцінки його вартості.

Така оцінка має проводитись до укладання договору оренди. Саме тому 30 вересня 2016 року суб'єкт оціночної діяльності ТОВ “Континент Експерт” підготувало звіт про оцінку зазначеного майна, оцінивши його в 11,9 млн гривень. Через три місяці, 30 грудня 2016 року, між Департаментом комунальної власності КМДА та ТОВ “Тенісна група “Смеш” було укладено відповідний договір оренди.

Як встановили правоохоронці в рамках вищезгаданого кримінального провадження, 31 липня 2017 року директор ТОВ “Тенісна група “Смеш” звернувся до КП “Київжитлоспецексплуатація” та Департаменту комунальної власності міста КМДА з проханням щодо проведення ремонтних робіт та невід'ємних поліпшень будівель та тенісних кортів на просп. Повітрофлотському, 63. Тобто, йшлося про таке “покращення” цього майна, яке б призвело до збільшення його вартості та дало б компанії можливість у майбутньому приватизувати ці об'єкти таким же чином, як вона отримала їх в оренду – на позаконкурсній, або вірніше на “позааукціонній” основі.

За даними слідства, отримавши відповідні погодження та провівши ремонтні роботи, в грудні 2018 року директор ТОВ “Тенісна група “Смеш” направив Департаменту комунальної власності КМДА документи про виконання невід'ємних поліпшень. Втім, як встановили правоохоронці, у цих “папірцях” він вказав недостовірні відомості про кількість побудованих тенісних кортів, а чиновники вищевказаного департаменту  фактичне виконання невід'ємних поліпшень не перевіряли.

Як з'ясували слідчі, надалі, 17 вересня 2019 року, між ТОВ “Тенісна група “Смеш” і ТОВ “Оціночна компанія “Місто” було укладено договір про проведення оцінки будівель та тенісних кортів на просп. Повітрофлотському, 63. За результатами реалізації цієї угоди була офіційно встановлено вартість цього майна – 22,04 млн гривень. Проте, за даними правоохоронців, у звіті про незалежну оцінку об'єкта малої приватизації, який підготувало ТОВ “Оціночна компанія “Місто”, серед іншого, також були зазначені недостовірні відомості про фактичну кількість тенісних кортів – 9 одиниць замість фактичних 13-ти кортів.

Після цього директор ТОВ “Тенісна група “Смеш” звернувся до Департаменту комунальної власності КМДА із листом щодо продовження терміну дії договору оренди. 21 жовтня 2019 року департамент передав це питання на розгляд комісії Київради з питань власності, яка 5 листопада того ж року прийняла рішення погодити пролонгацію угоди на 2 роки і 364 дні (саме вказана комісія має повноваження на продовження орендних договорів у таких випадках. – КВ). 28 листопада 2019 року між зазначеною компанією, Департаментом комунальної власності КМДА і КП “Київжитлоспецексплуатація” було підписано угоду про продовження оренди.

Надалі, 27 лютого 2020 року, Київрада своїм рішенням №138/8308 затвердила перелік нерухомого комунального майна, що підлягає приватизації. Він включав 129 об'єктів, серед яких у т.ч. – три будівлі та тенісні корти на просп. Повітрофлотському, 63.

26 червня 2020 року між Департаментом комунальної власності КМДА та ТОВ “Тенісна група “Смеш” було укладено договір купівлі-продажу зазначених об'єктів на просп. Повітрофлотському, 63. Вартість приватизації склала 13,5 млн гривень. Дане майно було продано без проведення аукціону на платформі Prozorro.Sale. Справа в тому, що ТОВ “Тенісна група “Смеш” скористалося опцією викупу, про яку зазначалося вище – коли орендар має право придбати комунальне майно без будь-якої конкуренції за умови проведення так званих “невіддільних поліпшень” (ремонт, збільшення площі орендованого майна та ін.).

Зазначимо, у договорі було зазначено, що ринкова вартість об'єктів за вказаною адресою, згідно з новою оцінкою, яку 15 червня 2020 року здійснило вищезгадане ТОВ “Оціночна компанія “Місто”, склала 18,9 млн гривень. Однак частина цієї суми – 5,4 млн гривень – значилася як “частка орендаря”. Ймовірно, таким чином оцінили ті самі “невід'ємні поліпшення” – тобто, до вартості будівель і кортів було включено вартість ремонтних робіт, вартість будівельних матеріалів тощо.

15 липня 2020 року ТОВ “Тенісна група “Смеш” перерахувало на рахунок Департаменту комунальної власності КМДА 13,5 млн гривень за приватизацію об'єктів на просп. Повітрофлотському, 63. Через два дні, 17 липня, вказаний департамент підписав з цією компанією акт їхнього прийому-передачі. Разом з тим, в рамках досудового розслідування правоохоронці встановили, що станом на 30 березня 2020 року фактична ринкова вартість цих будівель та кортів становила 75,4 млн гривень. У зв'язку з цим, на переконання правоохоронців, внаслідок цієї приватизації столичному бюджету було нанесено збитки на суму 47 млн гривень. 

Надалі, 30 листопада 2020 року власником будівель і тенісних кортів на просп. Повітрофлотському, 63 стало ТОВ “Міжнародна тенісна академія” (“МТА”). Ця ж компанія є їхнім власником і наразі – підтвердження цьому міститься в судовій ухвалі від 9 листопада 2023 року щодо надання дозволу на проведення огляду даних об'єктів.

Зазначимо, за даними офіційного сайту МТА, на просп. Повітрофлотському, 63 розташована тенісна "Арена МТА: Жуляни" – платний заклад. Також "МТА" володіє ще двома тенісними клубами у столиці – на вул. Максима Кривоноса, 2-г (Солом'янський район) та на вул. Міській, 9 (Оболонський район, Пуща-Водиця).

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Як повідомляла KВ, раніше правоохоронці вже звертали увагу на співпрацю столичної влади і ТОВ “Тенісна академія “Смеш”. 

Так, в рамках кримінального провадження №42020000000000945 від 28 травня 2020 року Нацполіція, зокрема, вивчала факти можливої “неповної” сплати орендної плати за використання вищезгаданого майна на просп. Повітрофлотському, 63. Правоохоронці припускали, що внаслідок “заниженої” оцінки вартості цього майна та, відповідно, некоректного розрахунку орендної плати лише за період з листопада 2019 року по серпень 2020 року міський бюджет Києва міг недоотримати близько 1,34 млн гривень. Крім того, слідчі висували версію, що з цієї ж причини столична скарбниця могла недоотримати кошти за приватизацію даних об'єктів, але тоді в Нацполіції не зазначали, яким може бути розмір збитків. 

Читайте: Полиция разбирается в “теннисной партии Гудзя-Кононенко”

Втім, наразі, схоже, це не особливо важливо, адже в подальшому в рамках згаданого провадження правоохоронці почали розслідувати зовсім інші правопорушення. Йдеться про сумнівну приватизацію чотирьох комунальних приміщень на столичному Академмістечку загальною площею 628,9 кв.м., через яку столичний бюджет міг втратити 5,6 млн гривень. В рамках цієї справи наприкінці 2022 року слідчі повідомили про підозри у вчиненні різних злочинів десятьом фігурантам, у тому числі вищезгаданому Юрію Плотнікову та першому заступнику голови Святошинської РДА Василю Григоренку.

Читайте: Корупційна багатоходівка: Нацполіція розслідує сумнівну приватизацію приміщень на столичному Академмістечку

Впливові фігуранти

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Уміда Інвест” (до листопада 2023 року – ТОВ “Тенісна група “Смеш”, екс-орендар майна на просп. Повітрофлотському, 63) було засноване у Києві у червні 2015 року, але з листопада 2023 року ця компанія має одеську “прописку”. З цього ж періоду її керівником та офіційним власником є громадянин Узбекистану Уміджон Тешабоєв. 

Зазначимо, з лютого 2017 року по листопад 2023 року керівником вказаної ТОВки був Ігор Гержан – наймовірніше, саме він отримав підозру від правоохоронців. У цей же період співзасновником даної компанії було вищезгадане ТОВ "МТА" – нинішній власник тенісних кортів на Повітрофлотському проспекті, 63. При цьому, з листопада 2020 року по листопад поточного року кінцевими бенефіціарами “Тенісної академії “Смеш” були вказані кияни Ганна Коваленко та Ігор Кононенко. Останній також наразі є офіційним власником все того ж ТОВ "МТА".

Нагадаємо, Ігор Кононенко – народний депутат VIII скликання від “БПП “Солідарність”, близький соратник пятого президента України і нардепа декількох скликань Верховної Ради Петра Порошенка. У свою чергу, Ганна Коваленко станом на 2017 рік була громадянською дружиною екс-заступника голови Фонду державного майна України (ФДМУ) Володимира Державіна (працював на даній посаді у 2016-2019 роках). Після 2017 року він більше не вказував її як свою громадянську дружину у щорічних деклараціях про доходи. Володимир Державін також у різний час був помічником-консультантом двох нардепів – Дмитра Андрієвського (VII скликання, ВО “Батьківщина”) та згаданого Ігоря Кононенка.

До слова, система Youcontrol відносить ТОВ “Уміда Інвест” і ТОВ “МТА” до групи “Укрпромінвест”, ключовою особою якої є саме Петро Порошенко. Ця група об'єднує понад дві з половиною сотні компаній різної спрямованості в Україні та за кордоном. Серед основних активів групи – кондитерська корпорація “Рошен”, агрохолдинг “Укрпромінвест-Агро” тощо.

ТОВ “Оціночна компанія “Місто” було зареєстроване в столиці у серпні 2009 року. Його керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром вказано мешканця міста Ніжин Чернігівської області Сергія Гнедюка. Найімовірніше, саме він отримав підозру від правоохоронців, адже, наприклад, посаду директора займає з 2017 року.

Одіозні чиновники

Нагадаємо, що Андрій Гудзь очолює Департамент комунальної власності КМДА з 5 листопада 2014 року. До цього протягом 2010-2014 років він працював у даному структурному підрозділі столичної мерії на “нижчих” посадах. Ще раніше, у 1996-2007 роках, Гудзь займав різні пости у Фонді державного майна України, Міністерстві транспорту і зв'язку та Міністерстві вугільної промисловості. 

За час роботи на чолі Департаменту комунальної власності КМДА він неодноразово піддавався критиці з боку депутатів Київради, які, зокрема, звинувачували Гудзя в неефективній роботі та корупції. Крім того, прізвище цього чиновника протягом останніх двох років неодноразово фігурувало в “кримінальних хроніках”.

Читайте: Рейдерский бардак: как Андрей Гудзь “бережет” коммунальное имущество столицы

Так, у грудні 2021 року Нацполіція завершила розслідування справи за фактом порушень при передачі будівлі кінотеатру “Київ” на вул. Великій Васильківській, 19 в оренду ТОВ “Сінема-Центр”. В рамках цього провадження Андрій Гудзь разом зі своїм першим заступником Олегом Шмуляром та керівником КП “Київкінофільм” Денисом Хомичем офіційно мають статуси обвинувачених у службовій недбалості. За даними слідства, Департамент комунальної власності КМДА, ймовірно, незаконно призупинив нарахування орендної плати за вказаний об'єкт, через що столичний бюджет недоотримав близько 22,3 млн гривень.

Читайте: Преступная щедрость: расследование дела об аренде кинотеатра “Киев” почти завершено

Майже аналогічна історія трапилася і у випадку з орендою комунальних приміщень на вул. Івана Франка, 26, літ. Б. Правоохоронці впевнені, що Департамент комунальної власності КМДА незаконно звільнив їхнього орендаря ГО “АНПВДП” від сплати орендної плати та зменшили вартість цього об'єкта. Як наслідок – столичний бюджет недоотримав близько 200 тис. гривень, а самі приміщення ризикують бути приватизованими за “несправедливою вартістю”. У липні 2022 року все ті ж Андрій Гудзь та Олег Шмуляр отримали від правоохоронців підозри у службовій недбалості. Що цікаво, вигодонабувачами в цій схемі, схоже, є люди пов'язані з росією, Владою Молчановою, Віктором Медведчуком та Андрієм Портновим.

Читайте: Злочинні преференції: Андрію Гудзю “світить” до 5 років в'язниці

Юрій Плотніков обіймає посаду заступника директора – начальника управління моніторингу Департамента комунальної власності КМДА з квітня 2016 року. До цього він протягом 2003-2016 років працював на різних посадах у Фонді державного майна України, Міністерстві транспорту та зв'язку України і Державної адміністрації залізничного транспорту України.

З червня 2022 року здійснення повноважень КМДА у галузі управління комунальним майном та приватизації забезпечує депутат Київради від фракції “УДАР”, заступник голови КМДА Владислав Андронов

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, тов, кримінальне провадження, службова недбалість, приватизація, департамент комунальної власності, андрій гудзь, ігор кононенко, тов мта, міжнародна тенісна академія, юрій плотніков, тов тенісна група смеш, тенісна група смеш, уміда інвест, тов уміда інвест, мта

понеділок, 11 грудня 2023 г.
18:31
Очільник гміни Дорогуськ розблокував КПП “Дорогуськ - Ягодин” на польсько-українському державному кордоні
18:24
Білоцерківська міська рада викупила ТЕЦ, яку забрали за борги у бізнесмена Жеваго
18:04
У столиці оголосили торги на право дрібнороздрібної торговлі на 30 локаціях
17:42
Відзавтра у Києві змінять маршрути автобуси №2-М та тролейбуси №12 (схеми)
17:26
Відсьогодні угорці та словаки блокуватимуть рух українських вантажівок
17:03
Столичні правоохоронці затримали працівника “Київводоканалу”, який вимагав хабар за не відключення автомийки від водопостачання
16:45
На фронті загинули відомі українські актори Андрій Павленко та Василь Кухарський
16:26
Глевахівська селищна рада планує закупити понад сотню ноутбуків на 2,5 млн гривень
16:01
На кордоні Із Польщею розблокували пункт пропуску “Ягодин-Дорогуськ”, – Кубраков
15:44
KAN Development прозвітувала про динаміку будівництва ЖК UNIT.Home у листопаді
15:22
У Києві на Лютеранській через обвал підпірної стіни загинув будівельник (фото)
15:05
У столиці за 46 млн гривень надумали реставрувати будинок, де жили відомі художники
14:44
Група компаній DIM розповіла про вигідні грудневі спецпропозиції
14:25
Підтримайте збір на антидрони для ТрО
14:04
Для обслуговування осіб з інвалідністю в Святошинському району за 2 млн гривень закуповують авто
13:58
В інтернеті анонсовано новорічний “смертельний феєрверк” для російських міст з підприємствами ВПК
Календар подій
10 мільярдів на два роки: Київрада зі скандалом затвердила нову освітню програму
11 грудня 2023 г. 09:00
10 мільярдів на два роки: Київрада зі скандалом затвердила нову освітню програму
Столична міськрада затвердила комплексну міську цільову програму “Освіта Києва. 2024-2025 роки”. Протягом наступних двох років влада Києва має намір направити на її реалізацію 10,4 млрд гривень в рамках шести підпрограм – "Безпечне освітнє середовище", "Мистецька освіта", "Цифровий освітній простір Києва" тощо. Зокрема, 1,3 млрд гривень планується направити на капітальні ремонти в школах і дитсадках, 850,9 млн – на будівництво та реконструкцію таких закладів, 768,9 млн гривень – на облаштування і ремонт укриттів у цих закладах тощо. Окремі депутати Київради мали низку серйозних претензій до проєкту програми. Вказували, зокрема, на дефіцит укриттів в навчальних закладах, прогалини у якості знань, що заважає випускникам шкіл вступати до вишів “на бюджет”, та відсутність у чиновників КМДА намірів змінити ситуацію на краще. Втім, на результативність голосування “за” цей документ це не вплинуло.
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2023-го витрачав Київ
8 грудня 2023 г. 09:00
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2023-го витрачав Київ
Витрати столиці у листопаді пройшли під знаком будівельних та ремонтних робіт – на це спрямували понад 60% від загальної ціни укладених минулого місяця договорів (усього укладено 5 641 договір на сумму 3,48 млрд гривень). Найдорожчою серед листопадових замовлень була угода вартістю 692 млн гривень на капремонт в Київському центрі нефрології та діалізу, куди після реорганізації планують “переселити” Центр трансплантації кісткового мозку. Значними були і витрати як на “латання дірок” (майже на 120 млн гривень замовили відновлення дорожнього покриття після розривів тепломереж), так і на модернізацію освітлення (сотня мільйонів “піде” на капремонти вуличного освітлення із встановленням економних світильників). Також серед замовлень – ноутбуки та принтери для Київради на 3 млн гривень, саджанці дерев та кущів на понад 2 млн гривень, досить неочікуване для зимового часу встановлення поливних систем у парку Відрадний та на Дніпровській набережній за 1,8 млн гривень тощо.
Мерський тролінг: до конфлікту між мерами Ірпеня і Бучі долучили ресурси Офісу Президента
7 грудня 2023 г. 14:20
Мерський тролінг: до конфлікту між мерами Ірпеня і Бучі долучили ресурси Офісу Президента
Мер Бучі Анатолій Федорук (обраний від “Слуг народу”) зареєстрував на сайті Президента України петицію та пропонує присвоїти звання Героя України своєму сусідові – меру із Ірпеня, Олександру Маркушину (обраний від “Нових облич”). За словами “бучанця”, “ірпінець” в одному із інтерв’ю заявив, що "особисто звільняв Бучу" – тож, він точно герой. Федорук не приховує, що таким чином тролить Маркушина і називає його розповіді про звільнення Бучі дезінформацією в стилі російських пропагандистів. Мер Ірпеня, у свою чергу, вже охрестив петицію наругою над вищою державною нагородою. На його думку, очільника Бучі потрібно притягнути до відповідальності за подібні провокації. Баталія між очільниками міст викликала величезний резонанс в громадах, де різко критикують таку відверто недоречну поведінку можновладців під час війни.