понеділок, 11 грудня 2023 г.

Корупційна багатоходівка: Нацполіція розслідує сумнівну приватизацію приміщень на столичному Академмістечку

Корупційна багатоходівка: Нацполіція розслідує сумнівну приватизацію приміщень на столичному Академмістечку

Нацполіція вже майже три роки розслідує сумнівну приватизацію чотирьох комунальних приміщень на столичному Академмістечку загальною площею 628,9 кв.м. Правоохоронці попередньо встановили, що внаслідок заниження вартості цього майна міська скарбниця могла втратити 5,6 млн гривень. Продажу даних об'єктів передувала цікава “багатоходівка”: претенденти на ці приміщення спочатку добилися їхнього поділу, щоб уникнути орендного конкурсу, а потім начебто провели там ремонт задля викупу в обхід аукціонів. Наприкінці 2022 року підозри у скоєнні низки злочинів отримали відразу десятеро фігурантів, серед яких – заступник директора Департамента комунальної власності КМДА Юрій Плотніков і екс перший заступник голови Святошинської РДА Сергій Пилипчук (на колажі ліворуч та праворуч відповідно). При цьому, найближчим часом відповідати на питання слідчих буде і Андрій Гудзь (на колажі в центрі) – вочевидь, йому доведеться пояснювати, чому в зоні його відповідальності відбувається відверте свавілля. 

Як стало відомо KВ, правоохоронці розслідують факти можливих порушень з боку окремих посадовців столичних органів влади, підприємців та суб'єктів оціночної діяльності при здійсненні приватизації нерухомого майна комунальної власності територіальної громади Києва.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Дане слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42020000000000945, яке було відкрито Головним слідчим управлінням Нацполіції України 28 травня 2020 року. 

Спочатку правоохоронці класифікували дії фігурантів цієї справи за ч.2 ст. 364 Кримінального кодексу (КК) України – зловживання владою або службовим становищем, яке спричинило тяжкі наслідки. Але в 2022 році до переліку злочинів, інкримінованих ймовірним зловмисникам, “додалися” ч.5 ст. 191 (привласнення або розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем, якщо вони вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою) та ч.1 і ч.2 ст. 367 (службова недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки) КК України.

В рамках цього слідства правоохоронців зацікавила приватизація чотирьох приміщень на вул. Академіка Доброхотова, 11 (Святошинський район столиці) загальною площею 628,9 кв.м., яку в 2020 році здійснили посадовці Департаменту комунальної власності КМДА. 

За попередніми даними Нацполіції, внаслідок продажу цього майна територіальній громаді Києва були нанесені збитки на суму 5,6 млн гривень – через те, що вказані об'єкти були приватизовані за заниженою вартістю. Наразі слідчі припускають, що це було зроблено чиновниками з метою отримання неправомірної вигоди, а передувала даній приватизації “тривала багатоходівка”.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Суть схеми

За інформацією правоохоронців, приблизно восени 2017 року у двох фізичних осіб-підприємців (їхні прізвища відсутні в судових ухвалах по цьому провадженню. – КВ) виник умисел на заволодіння вказаним майном. На той час це було одне приміщення площею 628,9 кв.м., яке підприємці планували спочатку отримати в оренду. Надалі даний об'єкт було поділено на чотири приміщення – площею 177,4 кв. м., 177 кв. м., 170 кв. м., 112,8 кв. м., а згадані підприємці залучили до своєї діяльності ще двох неназваних "колег-комерсантів". За інформацією правоохоронців, реєстрацію “нових” об'єктів здійснював державний реєстратор Департаменту комунальної власності КМДА. 

Підставою для такої реєстрації стали технічні паспорти на ці приміщення, які згадані підприємці замовили у ТОВ “Київське бюро технічної інвентаризації” і в подальшому направили до балансоутримувача цього майна – КП “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району”.

За версією правоохоронців, такий поділ був необхідний для того, щоб рішення стосовно передачі даних приміщень в оренду приймала Святошинська районна в місті Києві державна адміністрація (РДА), з керівництвом якої були знайомі підприємці. Справа в тому, що, згідно з Положенням про оренду майна територіальної громади Києва (затверджено рішенням Київради №415/1280 від 21 квітня 2015 року), столичні РДА можуть розпоряджатися лише комунальними об'єктами площею менше 200 кв.м., а всі інші приміщення може передавати в оренду лише міськрада, до того ж – за результатами конкурсу. А тому підприємцям, схоже, це було невигідно. 

Надалі, протягом березня 2018 року, між Святошинською РДА, КП “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району” і вказаними чотирма "комерсантами" було укладено договори оренди згаданих приміщень терміном на 2 роки 364 дні.

Наступним кроком, який потрібно було зробити підприємцям – здійснити так звані “невід'ємні поліпшення” приміщень. Мова йде про проведення ремонтних робіт, які б “покращили” ці об'єкти і дозволили орендарям приватизувати їх шляхом викупу – тобто, без проведення відкритих торгів. І цей етап підприємці також успішно пройшли – 26 квітня 2019 року Святошинська РДА своїми чотирма листами надала їм згоду на проведення невід'ємних поліпшень. При цьому, в судових ухвалах зазначається, що на той час ремонт приміщень вже було частково виконано.

Надалі вказані об'єкти потрапили до переліку об'єктів комунальної власності, які підлягають малій приватизації – його протягом 2019 року підготував Департамент комунальної власності КМДА. Після цього, 27 лютого 2020 року, Київрада рішенням №138/8308 затвердила такий перелік. 

20 травня 2020 року між Департаментом комунальної власності КМДА і двома суб'єктами оціночної діяльності – ТОВ “Експертно-оціночна компанія” і ТОВ “Оціночна компанія “Місто” – було укладено чотири договори на проведення оцінки вищезазначених приміщень. 25 травня того ж року до вказаного департаменту надійшли виконані оцінювачами звіти про незалежну оцінку об'єктів малої приватизації та висновки про вартість цього майна. Згідно з цими документами, загальна вартість вказаних приміщень на час проведення оцінки складала 17,4 млн гривень, з яких 13,75 млн – частка територіальної громади, 3,7 млн гривень – частка орендаря (вартість здійснених невід'ємних поліпшень, яку підприємцям не потрібно сплачувати при викупі об'єктів. – KВ).

25 червня 2020 року між Департаментом комунальної власності КМДА та підприємцями-фігурантами було підписано чотири договори купівлі-продажу приміщень загальною вартістю 13,05 млн гривень. Чому ця цифра відрізняється від вартості частки територіальної громади, визначеної оцінювачами, в судових ухвалах не уточнюється. 

Зазначимо, що правоохоронці та судді не можуть вказувати імена підприємців через “презумпцію невинуватості”. Втім, КВ стало відомо, що вказані об'єкти у територіальної громади викупили Стефан Балабанов, Вікторія Балабанова, Юрій Рищук і Родіон Помазан. Інформація про це зазначена у відповіді Департамента комунальної власності КМДА від 13 січня 2021 року на інформаційний запит редакції. 

Надалі, в ході розслідування, за результатами судової оціночно-будівельної та економічної експертизи від 29 грудня 2021 року, правоохоронцями було встановлено, що ринкова вартість вказаних об'єктів нерухомого майна становить більш ніж 23,5 млн гривень (ймовірно, включаючи вартість невід'ємних поліпшень. – KВ). Таким чином, віднявши від цієї цифри вартість згаданих поліпшень, і була сформована вищевказана сума можливих збитків. Скільки грошових коштів у якості згаданої вище неправомірної вигоди отримали посадовці РДА і КМДА, в судових ухвалах по цьому слідству не уточнюється.

Наприкінці 2022 року правоохоронцы повідомили про підозри у вчиненні вищезгаданих злочинів десятьом фігурантам даного провадження. Серед них – заступник директора – начальник управління моніторингу Департамента комунальної власності КМДА Юрій Плотніков (ч. 2 ст. 364 КК), та той час перший заступник голови Святошинської РДА Сергі Пилипчук (ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК, тобто пособництво у розтраті чи заволодінні майном), посадовці компаній-“оцінювачів” (ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК) та усі четверо підприємців (ч. 5 ст. 191 КК України). Підозрюваним вже було обрано запобіжні заходи – наприклад, Пилипчук та Плотніков повинні знаходитися “під особистим зобов'язанням” (не можуть виїжджати за кордон, повинні з'являтися до правоохоронців за кожною вимогою тощо) до 10 травня і 14 травня 2023 року відповідно.

Строк досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні спливає 14 червня 2023 року. До цього часу правоохоронці, серед іншого, планують допитати в якості свідка директора Департаменту комунальної власності КМДА Андрія Гудзя – в судових ухвалах зазначається, що він начебто не був обізнаним про злочинні наміри щодо привласнення згаданих об'єктів. Також слідчі мають намір допитати посадовців Святошинської РДА та КП “Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району”, повідомити про підозру ще одному фігуранту цієї історії, скласти обвинувальні акти та передати їх до суду тощо.

Зазначимо, на перших етапах слідства по даному кримінальному провадженню, в 2020-2021 роках, правоохоронці вивчали зовсім інший випадок сумнівного розпорядження комунальним майном. Мова йшла про “взаємовідносини” Департаменту комунальної власності КМДА з ТОВ “Тенісна група “Смеш” – компанією з орбіти екс-нардепа Ігоря Кононенка, який є бізнес-партнером та політичним соратником 5-го президента України Петра Порошенка. 

Тоді в рамках розслідування правоохоронці попередньо з'ясували, що вказана компанія “недоплатила” до міського бюджету Києва грошові кошти за оренду і подальшу приватизацію тенісних кортів на Повітрофлотському проспекті, 63. Точну суму збитків слідчі не називали, але лише “на оренді” даного майна, ймовірно, було “заощаджено” близько 1,34 млн гривень – також "завдяки “неправильній оцінці". 

Читайте: Полиция разбирается в “теннисной партии Гудзя-Кононенко”

Втім, у 2022 році ТОВ “Тенісна група “Смеш” більше не згадувалось в судових ухвалах по даному провадженню, і це може свідчити про те, що у Нацполіції офіційно більше немає до нього претензій.

Як у Києві розпоряджаються комунальним майном

Як неодноразово повідомляла KВ, посадовці КМДА мають вкрай незвичайне уявлення про те, як треба розпоряджатися  комунальною власністю столичної громади, що призводить до чималої кількості порушень законодавства. Наслідком цього є регулярні претензії з боку правоохоронних та контролюючих органів.

Так, за даними Департаменту комунальної власності КМДА та районних у місті Києві державних адміністрацій (РДА), станом на червень 2020 року у столиці налічувалося понад сотню комунальних приміщень та будівель, які були зайняті чи захоплені “лівими” людьми. Загальна площа такого майна перевищувала 21 тис. кв. У прокуратурі Києва вже тоді били на сполох: столична міськрада неефективно контролює використання комунальної власності, через що питання про повернення “втрачених” об'єктів необхідно вирішувати в рамках кримінальних справ (їх налічується понад п'ять десятків) та судових позовів.

Читайте: Рейдерский бардак: как Андрей Гудзь “бережет” коммунальное имущество столицы

У березні 2021 року Державне бюро розслідувань (ДБР) відкрило кримінальне провадження за фактом можливого привласнення комунального будинку на вул. Богдана Хмельницького, 34, літ. Б, Б', який в 2019 році придбало ТОВ “ВІТ-Плюс” – компанія із орбіти групи братів Кличків. Серед іншого, правоохоронці перевіряли, чи здійснював мер Києва Віталій Кличко свій вплив на перебіг однієї з судових справ щодо даного об'єкту. 

Передували цьому слідству тривалі скандали – наприклад, незадовго до приватизації депутати Київради встановили, що ТОВ “Альтернатива” (ним володіють особи з оточення Кличків), яке в 2013-2019 роках орендувало цю будівлю, використовували її не так, як це передбачено договором оренди. Справа в тому, що замість музею та бібліотеки, які були прописані в угоді, в цьому приміщенні була облаштована кухня розташованого поруч готелю “11 Mirrors". 

Читайте: Продажа Владимиру Кличко здания на ул. Богдана Хмельницкого может обойтись киевлянам в 433 млн гривен

Втім, за два роки розслідування правоохоронці не притягли до відповідальності жодної особи.

Також наразі правоохоронці розслідують низку фактів можливих порушень з боку посадовців Департамента комунальної власності КМДА у сфері оренди майна територіальної громади. Наразі слідчі вже попередньо встановили, що чиновники незаконно сприяли звільненню декількох орендарів комунального майна від сплати орендної плати – для цього спеціальні комісії перевіряли стан таких об'єктів та складали акти про неможливість їхнього використання з різних причин. 

Такі “пільги”, серед іншого, отримали орендарі нежитлових приміщень на вулиці Іоанна Павла ІІ, ринку “Рибалка” та кінотеатру “Київ”. Внаслідок цього міський бюджет недоотримав мільйони гривень. За результатами слідчих дій підозри в службовій недбалості отримали директор Департамента комунальної власності КМДА Андрій Гудзь та його перший заступник Олег Шмуляр.

Читайте: Преступная щедрость: расследование дела об аренде кинотеатра “Киев” почти завершено

Вочевидь, у тому числі такі дії посадовців профільного департаменту призводять до недоотримання міським бюджетом Києва фінансових ресурсів. 

Наприклад, протягом 2021-2022 років до столичної скарбниці надійшло трохи більше 233 млн гривень від приватизації та 75,6 млн гривень від оренди комунального майна, і такі результати чиновники вважають непоганими. Втім, насправді посадовців навряд чи можна хвалити, адже спочатку вони планували “заробити” на цьому 400 млн та 89,9 млн гривень відповідно, а коли у КМДА і Київраді помічали, що виконати такі завдання неможливо, прогнозні показники просто зменшувалися.

Читайте: Київ у 2022 році знов “перевиконав” план наповнення бюджету від приватизації та оренди комунального майна

Юрій Плотніков займає посаду заступника директора – начальника управління моніторингу Департамента комунальної власності КМДА з квітня 2016 року. До цього він протягом 2003-2016 років працював на різних посадах у Фонді державного майна України, Міністерстві транспорту та зв'язку України і Державної адміністрації залізничного транспорту України. Андрій Гудзь очолює Департамент комунальної власності КМДА з 5 листопада 2014 року.

Сергій Пилипчук працював на посаді першого заступника голови Святошинської РДА з листопада 2015 року. Інформації про його “трудову кар'єру” у відкритих джерелах небагато. 

Наразі першим заступником голови Святошинсько РДА є Василь Григоренко. Головою Святошинської РДА з 18 травня 2020 року є Сергій Павловський.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, бюджет, київрада, аукціон, рішення, оренда, приватизація, департамент комунальної власності, андрій гудзь, комунальне майно, надходження, мала приватизація, столична скарбниця, викуп олег шмуляр, сергій пилипчук

понеділок, 11 грудня 2023 г.
10:44
“Ощадбанк” знов намагається продати під забудову паркову зону на Микільській Слобідці
10:21
ТРЦ Respublika Park став кращим великим ТРЦ за версією RAU Awards 2023
10:04
Внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей пошкоджені приватні будинки у громаді на Київщини, - Руслан Кравченко
09:47
У Києві триває протиожеледна обробка вулиць
09:25
Внаслідок нічної ракетної атаки постраждали чотири людини в Дарницькому районі Києва, є руйнування (фото)
09:05
Сили оборони успішно відбили 49 атак противника на Авдіївському напрямку, - Генштаб ЗСУ
неділя, 10 грудня 2023 г.
18:01
У Києві рух закритою ділянкою “синьої” гілки метро на маршрутах дублюють 77 автобусів та 20 тролейбусів (схеми)
17:01
Ексзятю Черновецького дозволено знов видобувати мінводу “Софія Київська”
16:03
Киянам та жителям області нагадали про штрафи за незаконно зрубані ялинки
15:01
ЦНАП Дніпровського району столиці витратить понад 600 тисяч гривень на нові меблі
14:02
НДІ Українознавства просить Зеленського врятувати заклад
13:01
Від 8 до 340 тисяч: Верховна Рада підтримала законопроєкт про штрафи за порушення комендантської години
12:03
У Бородянській громаді при ліквідації пожежі в будинку виявили тіло чоловіка
11:01
За добу втрати ворога зросли на 700 осіб та 10 бронемашин, - Генштаб ЗСУ
10:02
У неділю, 10 грудня, ярмарки пройдуть в п'яти районах Києва (адреси)
09:25
Між зачиненими станціями київського метро розглядають можливість запуску “човникового руху”
Календар подій