Гніздо зозулі та “Х-парк”. Пріквел
Спогади свідка дерибану земель острову Муромець та знищення “Всеукраїнського парку борців за свободу та незалежність України”. До чого тут мер Києва Віталій Кличко, син президента-втікача Саша Янукович, депутат від Партії регіонів він же – гендиректор “Київводоканалу”, а також генделики та купа виритих озер, поножовщина із азербайджанцями та наркотики – в матеріалі KВ.
Влітку 2022 року КиївВлада опублікувала журналістське розслідування про знищення комунального київського парку “Всеукраїнський парк борців за свободу та незалежність України”, який розташований на острові Муромець, підвідомчий Департаменту культури КМДА, але сьогодні забудований ресторанами, готелями, банями та іншими альтанками. І ніхто вже й не пам’ятає, що той комунальний парк там був, а знають цю територію, як приватний “Х-парк”.
Багато киян були в “Х-парку”, тому що там можна зайнятись різним спортом (за гроші, звісно), а ще випити, поїсти, попаритись, перепочити та навіть і пожити на свіжому повітрі біля річки Десенки та Дніпра. Фактично це не парк, хоч в назві це і заявлено, а велика рекреаційна зона в середині столиці України на дніпровському острові між Оболонню та Троєщиною – загалом 36 гектарів, яку експлуатує різного роду бізнес: і спортивний, і ні.
Безумовно, цей бізнес сплачує орендну плату (тільки в “Х-парку” вона називається інакше – “соінвестиціями”), от тільки не в бюджет міста, а компанії з оточення мера Києва ВІталія Кличка ТОВ “Інноваційний спортивний парк”, якому цю територію ще в 2015 році було передана містом без будь-якої орендної плати.
Київ від “Х-парку” отримує рівно “нуль”, хоча за нашими підрахунками, міг би получати від 150 до 175 млн гривень. Сьогодні ці гроші явно йдуть в “чорну касу”.
Детальніше: X-Park і замурований Чорторий
ТОВ “Інноваційний спортивний парк” засновано генеральним директором ПрАТ АК “Київводоканал” Олегом Лисюком та радником Віталія Кличка та колишнім бізнес-партнером його брата Володимира Кличка – Юрієм Зозулею. До того ж, спільний бізнес Зозулі та Кличка і був саме тут – на Муромці. Підконтрольна Володимиру Кличко компанія “КлівліФемілі Офіс Аі” разом із Юрієм Зозулею в 2018 році заснувала ТОВ “Діджитал Муромець”, а в 2020 році– ТОВ “Екстрім спорт Муромець”.
Юрій Зозуля та Володимир Кличко, фото: klitschko-brothers.com
Офшор вийшов із засновників цих компаній в 2021 році, а після публікації нашого розслідування у 2022 році власники навіть змінили назву "Екстрім спорт Муромець" на “Опт Мінусіс Трейд 126”. Тим не менш, в “Х-парку” постійно вихваляються зв’язком з Віталієм Кличко, натякаючи про індульгенцію, яку вони мають на незаконну забудову берегів, вириті озера, крадений пісок, та за очі розповідають про нібито великий процент мера в цій справі.
Завдяки нашому розслідуванню 13 липня 2022 року ДБР Києва розпочало відповідне кримінальне провадження. Втім, минуло вже 1,5 року, а прокуратура досі не оголосила нікому підозри.
Спробуємо ще раз допомогти слідству. Про беззаконня на Муромці і те, звідки воно росте, говоримо із Валерієм Кухарем (на фото) – останнім де-факто реальним директором “Всеукраїнського парку борців за свободу та незалежність України в Києві”. За освітою пан Кухар – юрист, в нього чіпкий погляд слідчого, і це невипадково: він майже 20 років пропрацював в Латвії, очолюючи слідчий відділ по боротьбі із торгівлею наркотиками.
Про "Всеукраїнський парк борців за свободу та незалежність України", дружину мера Москви, а також про домовленості Олександра Попова і Юрія Зозулі
KВ: Як воно: працювати в правоохоронних органах на Заході? Чого повернулись в Україну?
В.К.: Та там трохи нудно (сміється). Справи маленькі, тиша. А якщо серйозно, то якщо ти не латиш, то піднятись по кар’єрним сходинкам вище якоїсь позиції неможливо, ну, це і зрозуміло. Я повернувся в Україну, почав займатись бізнесом.
KВ: Яким саме?
В.К.: Мені запропонували очолити компанію, яка займалась розчисткою водойм – ТОВ “Українська гідромеханіка”. В 2011 році ми почали перемовини із КП “Плесо”, в якого був проєкт з розчистки водойми на острові Муромець.
Я вивчив ситуацію та зрозумів, що в “Плесо” недобачили, бо збиралися проводити роботи не на своїх відведених землях. Вказана земельна ділянка знаходилась у віданні Департаменту культури КМДА. Ми пішли на прийом до директора Департаменту, який тоді очолювала Світлана Зоріна, з якою ми вже були знайомі раніше. Вона знала мій підхід – дотримуватись вимог законодавства, і запропонувала перейти до неї – стати директором “Всеукраїнського парку борців за свободу та незалежність України” та контролювати ситуацію вже з цієї позиції.
KВ: Спочатку цей парк знаходився в іншому місці – на Троєщині, а на острів Муромець його перенесли на прохання дружини колишнього мера Москви Юрія Лужкова Олени Батуриної, бо вона там щось хотіла побудувати?
В.К.: Так. Це земельна ділянка з іншої сторони Десенки на Троєщині, там і сьогодні стоїть кам’яна стела з назвою парку. Та коли я прийшов, парк вже був на Муромці, більш того, в нас була конкретна земельна площею 37 гектарів та державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №389598.
KВ: Для Києва це дійсно диво. Тут 99% парків функціонують без затверджених проєктів землеустрою та меж. Ми якось намагались змінити цю ситуацію, спростити процедуру встановлення меж парків, але не злетіло. Схоже, що місту це невигідно.
В.К.: Щоб мати можливість побудувати, а потім відвести частину земельної ділянки під інше цільове призначення, наприклад, заклад громадського харчування. Але сучасний “Х-парк”, запам’ятайте, це важливо, і зараз знаходиться на земельній ділянці, чиє цільове призначення – це “Всеукраїнський парк борців за свободу та незалежність України”. Тому те, що тут відбувається – тим більше незаконно.
Територія "Всеукраїнського парку борців за свободу та незалежність України" в 2015 році
KВ: Коли ви стали директором Всеукраїнського парку, чи був вже на Муромці “Х-парк” і де він знаходився?
В.К.: Він тоді називався “Екстрім-парк” і знаходився з іншої сторони затоки на комунальних землях, які, здається були відведені КО “Київзеленбуд”, але я не певен. Частину земельної ділянки, щось біля гектару, власник “Екстрім-парку” Юрій Зозуля орендував, але насправді парк займав значно більшу територію.
KВ: Коли ви познайомились із Юрієм Зозулею?
В.К.: Тоді і познайомився. Чесно кажучи, він сам та його ідеї про спортивний парк мені тоді дуже сподобались. Особливо, коли мова йшла про дитячі змагання. Весною 2012 року попросив його намалювати мені ескізну пропозицію і пішов з цим до директора Департаменту Зоріної. А вона мені каже: “Ти хоч розумієш, з ким зв’язався?”. Не дозволила.
KВ: А в міста тоді було бачення, яким має бути “Всеукраїнський парк борців за свободу та незалежність України”?
В.К.: Пам’ятаю, щось було – в кабінеті Зоріної великі аркуші із ескізним проєктом парку. Але то було зовсім на папері, а треба було якось жити, бюджетних коштів на комунальний парк зовсім не виділялось, ми заробляли прибиранням, вивозом сміття, інвестори були потрібні. Тим більше ці здавалися такими ідеологічними, патріотичними.
KВ: Виходить, Зоріна щось знала?
В.К.: Виходить так, але потім Юрію Зозулі вдалося її обійти. Було святкування Дня Києва, і він влаштував на Муромці змагання з вейкбордінгу, дитячі виступи, було дуже красиво. Запросив на це свято голову КМДА Олександра Попова, йому дуже сподобалось і він спустив зверху доручення Зоріній – створити цей спортивний парк на ділянці “Всеукраїнського парку борців за свободу та незалежність України”.
Розробили інвестиційний конкурс, він тривав до літа 2013 року - і ТОВ “Інноваційний спортивний парк” його виграло. Конкурентів не було від слова зовсім.
Але насправді будівництво “Х-парку” на нашій території потроху почалося ще до інвестиційного договору – з 2013 року.
КВ: А як Юрій Зозуля запросив на свято Олександра Попова, хто йому допомагав?: Віталій Кличко?
В.К.: Ні, Кличко тоді на Муромці вже бував, приїздив часто, він тоді був народним депутатом України, але з Поповим домовлявся не він. Координацією з КМДА займався радник Олександра Попова Роман Лелюк.
KВ: Це той самий, який донедавна очолював Департамент суспільних комунікацій КМДА?
В.К.: Так.
KВ: Чому між містом та ТОВ “Інноваційний спортивний парк” не було підписано інвестиційний договір ще в 2013 році?
В.К.: Тоді процедура ще не було опрацьована, як зараз, треба було ще пройти комісії.
Думаю, вони просто не встигли до початку Революції Гідності, а потім, коли Кличко став мером, просто відновили той же самий договір під ту саму компанію. Ви ж бачили, що в інвестиційному конкурсі в 2015 році приймало участь усього одне ТОВ “Інноваційний спортивний парк”.
KВ: Яка була роль в Олега Лисюка? Вони з Юрієм Зозулею навесні 2013 року зареєстрували ТОВ “Інноваційний спортивний парк”, як розумію, саме під цю історію?
В.К.: Олег Лисюк – це гроші, не свої, можливо донецького бізнесу, а також менеджмент парку, як будівництва. Він в будівництві давно. На той час він був депутатом Донецької міськради.
KВ: Пам’ятаю, про нього писали, як про найбільшого прогульника сесій та директора “галікоптерного майданчику Віктора Януковича” та людину молодшого сина президента – Олександра. В “Х-Парк” було вкладено гроші Януковичів?
В.К.: Цього я не можу сказати (дістає папку з документами). Але на літо 2013 року, коли ТОВ “Інноваційний спортивний парк” виграло інвестиційний конкурс міста на створення “спортивного парку”, найбільша ділянка мала потрапити під “інвестиції” саме Олега Лисюка.
Відступ про документи
Публікуємо проєт забудови земель острову Муромець, складений до Революції Гідності.
Найбільша частка земель мала перейти під контроль Олега Лисюка (дві окремі ділянки біля центрального входу і велика впритул до Дніпра – майже 2/3 земель Департаменту культури КМДА), також були “загальні землі” – напроти входу, частка Юрія Зозулі під вейкбордінг біля водойми, козирне місце для “Носорогів” біля штучно розширеної затоки Дніпра і невеличкий трикутничок зі сторони в’їзду в парк, підписаний “Самохін”.
Під “Носорогами” варто розуміти постійних партнерів Юрія Зозулі (або його самого), бо оренда ділянки (де сьогодні “Ріно Парк”) проводилась на ФОП Озерянко Володимира Олександровича, в якого із ним декілька спільних компаній, у тому числі ТОВ “Науково-виробниче об’єднання “Техноконтинент” (історичний зв'язок), ТОВ "Науково-Дослідницький Центр "Ай.Бі.Тек". “Носороги”, за згадками Валерія Кухар, почали будуватись першими. Сьогодні на цій території розташований “Ріно Парк”.
Договір оренди з "Носорогами"
Територія під "Носорогів"
Олексій Самохін – це тогочасний депутат Київради від Партії регіонів, він же екс-член Блока Леоніда Черновецького, який активно пензлював з МАФами, а після перемоги Революції Гідності перейменував свою партію “Пробуждение” в “АВТО-МАЙДАН”. Олексій Самохін від цього “Автомайдану” балотувався на виборах на посаду мера столиці, але не пройшов, і після того на офіційному сайті “АвтоМайдану” станом на вересень 2015 року був занесений до чорного списку організації, надалі взагалі зник з політичного горизонту, а також проєкту забудови острову Муромець та “Х-парку”.
Про Автомайдан, Азера, та боротьбу із алкоголем на острові
KВ: Схоже, що всі головні “інвестори” залишились ті ж самі: Олег Лисюк, Юрій Зозуля, він же “Носороги”. А що хотів зробити в “Х-парку” Олексій Самохін?
В.К..: Ристалище – місце для проведення середньовічних боїв.
KВ: Цікаво, але, схоже, що в “Х-парку” ставку зробили на іншого мера. Тепер там ближче до входу велотрек. Земельну ділянку під нього окремо внесли в Держгеокадастр, коли в 2021 році незаконно подробили комунальні землі. До речі, Віталій Кличко був частим гостем на Муромці?
В.К.: Ще з 2013 року, коли почали будувати “Х-парк”.
KВ: А де проходили такі зустрічі?
В.К.: В ресторані “Гніздо зозулі” на лівому березі Дніпра – навпроти ТРЦ “Скаймол”.
KВ: Так це ж не Муромець, а в “Х-парку” теж є “Гніздо”.
В.К.: Тоді воно ще називалось кафе “Екстрім парку”. Але збиралися спочатку в “Гнізді” на Троєщині. От згадую, як вони зібрались там в квітні 2013 року, планували боротьбу із генделиками на острові, тоді вони стояли там, де сьогодні центральний вхід в парк і належали азербайджанцям. Готувалися до дуже жорсткого протистояння.
KВ: А що це було?
В.К.: Пам’ятаєте був такий відомий активіст Дмитро Булатов (екс учасник “Автомайдану”, зараз воює проти російської навали в ЗСУ, – авт.), він після Революції Гідності був міністром молоді та спорту? До речі, спортсмен, вейкбордіст. Він організував на Муромці тоді акцію проти алкоголю та генделиків “Гєндєлик, давай до свіданія”, запросили депутатів, багато спортивних об’єднань та громадських організацій (дехто з представників спортивних організацій наразі веде бізнес в “Х-парку”, а деякі медіа публікують огульні звинувачення на адресу журналістів, громадськість та правоохоронців, – авт.).
Дмитро Булатов навіть обіцяв для цього пригнати БТР. Вони тоді збиралися знести генделики, які належали Азеру (Абдуллаєв Азер Мурадом Огли, власник ресторана “Шашличний хутір”, який знаходить поруч із “Х-парком”, але ближче до Північного мосту, – авт.).
KВ: Подралися?
В.К.: Таке, було, стінка на стінку. Уявить, з однієї сторони кілька десятків громадян Азербайджану, з іншої – “спортсмени” від депутата Київради від "Блоку Литвина" Олександра Ліщенка.
KВ: Ви маєте на увазі, мабуть, Лічу – з банди Рибки. Я чула, що тоді Азер приставив йому ніж до горла, і якось само собою вирішилось, що вони залишаться на острові. Цікаво, зараз ті, хто приймав участь в суботнику, розуміють, що це була не боротьба із алкоголем, а перерозподіл ринку?
В.К.: Так, з урахуванням того, що відбувалось далі, це скоріше друге. І якщо б тільки алкоголь! А коли наркотики? Уявіть собі місце в місті, де майже немає цивілізації, як системи контролю. Де купа домівок на березі. Людина випила чи щось прийняла і лізе в воду. Трупи були часто. Але за межі Департаменту муніципальної безпеки (тоді він називався Департамент ДСНС міста Києва) це не виходило, люди не знали.
KВ: Згадала київські плітки, що нібито, коли під час Революції Дмитра Булатова на декілька днів викрали, то його бачили у “Гнізді зозулі” (Булатов це спростовував, звинувативши в усьому Юрія Зозулю, Олексія Гриценка та Сергія Кобу, – KВ). І це був негарний момент, коли члени громадського руху пересварилась через гроші. Ви там випадково не були у той час?
В.К.: Був.
KВ: Як бачу, історія Автомайдану і Муромця тісно переплетені. Хоч би тому, що Юрій Зозуля разом із Сергієм Кобою та Юрієм Тебенко є співзасновниками ГО “Громадський рух Автомайдан”. Втім всі вони, як і Дмитро Булатов, на сайті Автомайдану станом на вересень 2015 року занесені до чорного списку організації. А в парку вони намагались співпрацювати?
В.К.: Звісно. Юрій Тебенко (один з колишніх лідерів Автомайдану, наразі знаходиться за кордоном та з вересня 2017 року присутній в базі “Миротворцю”, – авт.), наприклад, вже після Революції Гідності поставив в “Х-парку” вейк. Він придбав у Юрія Зозулі зроблене ним спорядження для вейкбордінга, встановлене на водоймі в “Х-парку”. Кажуть, що йому це обійшлось в 30 тис. доларів, а крім того, він повинен був віддавати великий відсоток від заробленого. Але коли Тебенко трохи розкрутився, Юрій Зозуля попросив його залишити територію та демонтувати куплене спорядження.
KВ: Тобто розійшлися якось негарно. А коли Юрій Зозуля зрозумів, що його головним активом буде Віталій Кличко?
В.К.: Пам’ятаєте 19 січня 2014 року? От тоді все і почалося. До речі, це теж сталося в “Екстрім парку”.
Замальовок: Криваве Водохреще, кафе “Гніздо зозулі” на Муромці (в той час ще кафе “Екстрім парку”)
19 січня 2014 року, “Гніздо зозулі” на Муромці. Група чоловіків святкує, занурюючись у холодну воду та зігріваючись біля столу – десь півтора десятка спортсменів, активістів, депутатів Київради та Верховної Ради. В теплій компанії, крім безпосередньо господаря цього кафе та голови Федерації вейкбордінгу та воднолижного спорту України Юрія Зозулі, є справжня зірка – це Віталій Кличко, відомий боксер і народний депутат України. А також – Олег Лисюк, депутат Донецької міськради від Партії регіонів.
Олег Лисюк засвітився в ЗМІ, як представник ТОВ “Амадеус Ко”, яке було інвестором будівництва комерційного центру на Парковій дорозі з галікоптерним майданчиком, але в подальшому Юрій Зозуля, пояснюючи ЗМІ, що він робить поруч із Олегом Лисюком, казав, що той просто “проявлявся, як дуже талановита людина, яку в результаті Янукович кидав то туди, то сюди”.
Посеред святкування чоловіки побачили чорний дим, який підіймався десь над центром міста. Саме тоді після Віче, присвяченого обговоренню прийнятих Верховною Радою низки “диктаторських законів”, мітингувальники пішли вулицею Грушевського в сторону урядового кварталу, але біля стадіону “Динамо” ім. Валерія Лобановського “Беркут” поставив вантажівки та автобуси і перекрив шлях. Один з цих автобусів підпалили футбольні фанати, після чого почалося жорстке протистояння.
19 січня 2014 року, криваве Водохреще в центрі Києва, фото: з відкритих джерел
Віталій Кличко кинув Водохреще та швидко поїхав з парку. В той день він прорвався в Межигір’я на зустріч до Віктора Януковича, де нібито наврочив тому початок кінця. За місяць Революція Гідності перемогла, Янукович втік, були призначені новий уряд, обраного нового Президента. А Віталій Кличко на початку літа 2014 року після виборів обійняв посаду мера столиці, пожертвувавши своїми президентськими амбіціями на користь Петра Порошенка. Нагадаємо, це сталося 22 квітня 2014 року в Відні на зустрічі із Петром Порошенко, Сергієм Льовочкіним і Дмитром Фірташем. Тоді лідеру “УДАРу” було обіцяно, що на майбутніх виборах він стане Президентом, а Київ – його тренувальний майданчик та плацдарм.
Після цього Юрій Зозуля повідомив близькому оточенню, що тепер, завдяки новому політичному розкладу та тісним зв’язкам із мером Києва, вони можуть спокійно будувати на Муромці. Так і сталося. І тепер два “гніздечка зозулі” працювали на адміністративний ресурс.
“Гніздо” на Муромці стало офіційним майданчиком для зустрічей. А, перше, на Троєщині, залишилось, що називається, для душі. Кияни згадують, що нібито саме там відбувались гучні т.зв. “гей-вечірки” за участю відомих осіб. І, до речі, саме там в 2021 році святкувала Водохреще фракція Київради “Солідарність”, яка була, нагадаємо, сформована з депутатів “УДАРу” та “ЄС”. Платив тоді за цей банкет ПрАТ АК “Київводоканал”, в який після перемоги Революції Гідності на місто очільника дирекції з питань реконструкції Бортницької станції аерації (БСА) пішов відбілювати репутацію колишній директор вертолітного майданчику Януковича – Олег Лисюк.
Олег Лисюк, фото: Асоціація водоканалів України
До Лисюка були запитання щодо провалу міжнародного інвестиційного проєкту із реконструкції БСА за гроші Японського агентства міжнародного співробітництва та кримінальні справи у зв’язку із розкраданням кредитних грошей на реконструкції станції, це не завадило йому згодом бути призначеним генеральним директором ПрАТ АК “Київводоканал”.
Про нові озера на Муромці та втрачений пісок, кримінальні справи та новий Департамент культури
KВ: Коли ви вирішили йти з посади директора “Всеукраїнського парку борців за свободу та незалежність України”?
В.К.: Я не вирішував. Навпаки – Департамент культури КМДА зі мною припинив договір.
KВ: Яка була причина?
В.К.: Виник конфлікт із новим керівництвом Департаменту, його навесні 2014 року очолила Діана Попова (в команді Попової в той час працювали заступниками з цього напрямку Сергій Анжияк та Микола Шуляк, які сьогодні є директором та заступником директора Департаменту, відповідно, – авт.).
Я тоді намагався боротись за парк, писав їй листи, попереджав про те, що є порушення законодавства, а відповідати треба буде нам. Влітку та на початку осені 2013 року на березі почалася капітальна забудова, в 2014-2015 рока вона продовжилась – рили та закладали фундаменти, встановлювали палі. До речі, це “Носороги” почали будуватись першими, там, де зараз “Піно-парк”.
Я розумів, що це порушення вимог Водного кодексу, що заборонено будувати в заповіднику, але мене вже ніхто не хотів чути. Юрій Зозуля відмахувався, Діана Попова навіть почала погрожувати.
KВ: Я бачила програму журналістських розслідувань “Люстратор. 7. 62” телеканалу “2+2” за осінь 2015 року. Там видно, що в парку вже йшла забудова, при чому капітальна, показали і бетонні фундаменти, і залізні палі.
В.К.: Так, це я розповів журналістам, що відбувається в парку. Тоді ще не було навіть підписано інвестиційний договір між містом та ТОВ “Інноваційний спортивний парк”, але вже почалося будівництво, і воно відразу було капітальне. Ніхто й не намагався нічого сховати. Вони діяли так, ніби в них індульгенція на беззаконня.
Після виходу цієї програми мене і звільнили. Більш того, потім я дізнався, що восени 2015 року СВ Деснянського УП ГУНП у Києві по дзвінку невідомого громадянина щодо мене завело кримінальне провадження нібито за незаконний продаж піску з водойм парку в 2012 році.
KВ: Невідомим громадянином був Юрій Зозуля?
В.К.: Скоріш за все… І навіть є інформація про розмір винагороди – 5 тис. доларів. Це ціна за мої 7 років, поки йшло розслідування і йде суд. Але вони нічого не доб’ються, оскільки я в азартні ігри з державою не граю, і в мене на все є документи та докази. В 2012 році ми робили роботи з розчистки водойм за договором з Департаментом культури КМДА, а пісок продавали на комунальні підприємства Києва в рамках підготовки до Євро-2012.
Ба більше, на той час ми були єдиною компанією в Києві, яка перед продажем піску оформила все, згідно вимогам податкового законодавства. Ми замовили аудит законодавства в цій сфері, і аудитори рекомендували мені заплатити податок за використання корисних копали місцевого значення – 10% з суми продажу. Для цього в податковій повинен був існувати спеціальний рахунок, яким ми і користувались. Я ходив спеціально на прийом к керівнику в податкову, вони відкрили тій рахунок і тільки руками розводили, мовляв, які ви законослухняні. Але тепер мені це дуже допомагає.
KВ: Скільки нових водойм з’явилось на острові Муромець вже після ваших робіт із розчистки? До речі, Київрада не приймала рішення щодо їх створення, як-то вимагає законодавство.
В.К.: Перебуваючи на острові, а також передивляючись надану вами аерофотозйомку за різні роки, я бачу 7 нових водойм поза проєктом. Видно, що ще в червні 2010 року проводились інтенсивні роботи по розчистці існуючої водойми “Екстрім парку” та будівництво капітальних споруд навколо неї. Показано початок робіт з офіційної розчистки в липні – листопаді 2012 року. На зйомці за березень 2014 року можна побачити, що всі роботи виконані згідно з проєктом.
Але за період 2015-2021 років з'явилися ще водойми: два окремих нових ставка, також десь на 1/3 розширено центральне “озеро”, на якому облаштовано вейкбординг, виритий канал, який поєднує його із Дніпром. Крім того, на півночі ділянки вздовж берега Дніпра штучно створено невеличкий рукав, а, відповідно, відокремлені ними земельні діляночки перетворено на острови.
KВ: Поруч із одним з таких каналів знаходяться великі вочевидь капітальні приміщення, в яких зберігаються катери, як мені казали, дуже схожі на особисті Олега Лисюка, кажуть, що в нього їх п’ять.
В.К.: Так, все може бути. В тих споруд й дизайн ніби нагадує заміський маєточок колишнього “директора вертолітного майданчику”. До речі, в аналогічному стилі оформлена локація, яка знаходиться поруч з іншим штучним каналом і називається клуб риболовлі та дайвінгу “Fisherman”. Можливо, будувала одна компанія.
KВ: Невже в Олега Лисюка є будинок в Києві? На гендиректора ПрАТ АК “Київводоканал” оформлено багато підприємств, але в засновника вказана донецька прописка. Думала, в Києві він винаймає.
В.К.: Шуткуєте? То, скоріше, щоб податки не платити.
KВ: А скільки можно було добути піску зі дна при створенні 7 нових водойм і на яку суму?
В.К.: Якщо порахувати збитки, завданими роботами за межами проєкту, то вони оцінюються не сотнями тисяч гривень, а мільйонами.Точно можливо сказати після проведення експертизи.
KВ: Директор “Всеукраїнського парку борців за свободу та незалежність України”, якого було призначено після вас, намагався боротись із незаконною забудовою чи видобутком піску?
В.К.: Після мене були формальні директори, наскільки я знаю, то були люди Зозулі, ніхто вже не боровся. Більш того, наскільки розумію, після мого звільнення “Всеукраїнський парк” вже нікого в Департаменті культури КМДА не цікавив. В мене на руках залишилась печатка парку, статут та інші дані про зелені насадження на території. Ніхто більше не враховував ті дерева.
До речі, в парку було набагато більше дерев, а зараз немає. Якщо відновлювати парк, природу, яка тут була, це буде коштувати місту шалених коштів. Тут змінився повністю ландшафт. Парку практично немає, є “шанхай”, який влітку перетворюється на загальноміську пиятику. Треба призначати природоохоронну та будівельну експертизу – і це серйозні кримінальні наслідки.
Коментар фахівця
Сергій Шевчук, завідувач сектору гідрографії відділу гідрології та державного водного кадастру Центральної геофізичної обсерваторії ім. Бориса Срезневського:
- В межах земельної ділянки 800000000:62:206:0085, яка знаходиться на березі р. Десенка (Чорторий), є три основні водні об’єкти різної геометричної форми та походження.
Перший площею 2521,88 кв метрів - це штучно створена водойма правильної прямокутної форми (ставок), який за даними дистанційного зондування Землі було створено у 2017 році шляхом видобування піску.
Другий водний об’єкт, назвемо його “Канатна дорога вейкбордінгу (існуюча)”, також є штучно створеною водоймою неправильної овальної форми (ставок), в межах якого за даними дистанційного зондування Землі з початку 2010 року розпочато видобуток піску. Вказану штучну водойму за даними дистанційного зондування Землі було створено шляхом поступового видобування піску від існуючої заболоченої ділянки, яка є старичним озером і повязана з річкою Десенка (Чорторий).
Третій водний об’єкт знову ж таки є штучно створеною водоймою правильної прямокутної форми (ставок), яку за даними дистанційного зондування Землі було створено упродовж 2019 року шляхом видобування піску механізованим способом. На березі цього штучно створеного ставка помічено ознаки піщаних відвалів, утворення яких було здійснено за допомогою спеціалізованої будівельної техніки.
Хронологічні зміни наявних водних об’єктів та появи нових штучних водойм (ставків) в межах кадастрової ділянки 800000000:62:206:0085 наведені на наступних супутникових знімках високої роздільної здатності з 2001 року по 2019 рік
26.10.2001 року
Червень 2004 року
Травень 2008 року
Червень 2010 року
Вересень 2010 року
Липень 2012 року
Серпень 2012 року
Вересень 2012 року
Березень 2014 року
Квітень 2014 року
Вересень 2015 року
Березень 2017 року
Квітень 2018 року
Квітень 2019 року
Грудень 2019 року
Супутникові знімки високої роздільної здатності станом на 2021 рік. У зв’язку з введенням військового стану, доступ до супутникових даних зондування Землі в Україні обмежена.
Післямова
Сьогодні в керівництві Департаменту культури КМДА працюють чиновники, які були в команді Діани Попової під час підписання інвестиційного договору з ТОВ “Інноваційний спортивний парк” у 2015 році. За 1,5 року після публікації нашого першого розслідування щодо знищення “Всеукраїнського парку борців за свободу та незалежність України” не зроблено нічого для порятунку цього комунального парку.
Історія створення “Х-парку” та дружній зв’язок мера столиці з засновниками ТОВ “Інноваційний спортивний парк” пояснюють, чому так сталося. Але чи дозволимо ми далі продовжуватись цьому беззаконню?
Якщо не почати відновлювати комунальний парк, то буде як із 10 га “Зеленбуду” та “Київавтодору”, які теж передали під “Х-парк” у 2021 році, але вже розбили на частини і половину віддають забудовникам. А Держгеокадастр і Київрада пасуть задніх.
ДАЛІ БУДЕ
Фото: авторки тексту