п'ятниця, 13 вересня 2024 г.

Будівництво ЖК “Gravity Park” на просп. Перемоги, 139 обростає новими скандалами

Будівництво ЖК “Gravity Park” на просп. Перемоги, 139 обростає новими скандалами

Мешканці Святошинського району столиці продовжують боротьбу проти будівництва ЖК “Gravity Park” (12 чи 13 багатоповерхівок з апартаментами) на просп. Перемоги, 139. Наразі громадський актив “оббиває пороги” різних “екологічних” і правоохоронних органів, щоб змусити їх зупинити масштабне будівництво впритул до НПП “Голосіївський” (багатоповерхівки будуються фактично на території лісу) і притягнути до відповідальності чиновників, які пішли на порушення містобудівного та природо захисного законодавства. Зокрема, вже є дані про те, що тернопільський забудовник “Креатор-Буд” знищив зелені насадження на ділянці біля ЖК, ймовірно, провівши там “викачку” грунтових вод. Втім, поки що інтересам забудовників, схоже, ніщо не загрожує. Відповідне слідство (кримінальне провадження від 2 листопада 2021 року) йде мляво, адміністрації НПП “Голосіївський” на сполох не б'є, а міністр захисту довкілля навіть доповів активістам, що забудовник перед здійсненням будівельних робіт міг і не здійснювати оцінку їхнього впливу на довкілля.

Як стало відомо KВ, громада Святошинського району Києва продовжує боротися проти будівництва житлового комплексу (ЖК) “Gravity Park” на просп. Перемоги, 139.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Цей проєкт забудовника “Креатор-Буд” реалізується на земельній ділянці площею 18,05 га, яка знаходиться в постійному користуванні АТ "Туристичний комплекс (ТК) "Пролісок” (кадастровий номер – 8000000000:75:186:0001, цільове призначення – для будівництва, реконструкції, експлуатації та обслуговування комплексу будівель і споруд).


Розташування майбутнього ЖК на карті

За інформацією місцевої мешканки Марини Антощук, наприкінці серпня 2023 року Державна екологічна інспекція столичного округу здійснила інспекцію ділянки, яка межує з цим будівництвом – 119-го кварталу Святошинського лісництва КП “Святошинське лісопаркове господарство”, що входить до території національного природного парку (НПП) “Голосіївський”. Цей захід було ініційовано громадою Святошинського району, яка напередодні зафіксувала на даній території велику кількість сухостійних дерев. У ході перевірки ці факти було офіційно підтверджено. Разом з тим, як повідомила KВ Марина Антощук, екоінспектори відмовилися надавати оцінку даній ситуації, пославшись на те, що в них немає профільних спеціалістів, які б точно сказали, що стало причиною пошкодження зелених насаджень.

Однією з ймовірних причин місцеві мешканці вважають дренажні роботи, які, ймовірно, були проведені забудовником. Справа в тому, що дана територія знаходиться в зоні підтоплення грунтовими водами, а тому, на думку окремих активістів, там могло бути здійснено їхнє відкачування для закладання фундаментів будинку, що і вплинуло на стан рослинності. 

У зв'язку з цим 26 вересня поточного року громада звернулася до адміністрації НПП “Голосіївський” з проханням, зокрема, “звернутися до відповідних органів, які видали дозвіл на будівництво, з питанням стосовно того, чи були заплановані на даній території дренажні роботи”. Також активісти пропонують звернутися до Національної академії наук (НАН) України, щоб її фахівці підтвердили або спростували припущення громади. На переконання місцевих мешканців, у разі підтвердження “гіпотези” щодо несанкціонованих дренажних робіт, керівництво НПП “Голосіївський” повинно звернутися до правоохоронних органів із заявами про екологічний злочин.

Крім того, наприкінці вересня 2023 року громада Святошинського району провела зустріч із міністром захисту довкілля та природних ресурсів Русланом Стрільцем, під час якої озвучила посадовцю низку фактів щодо порушень при будівництві ЖК “Gravity Park”. 

За словами Марини Антощук, одним із ключових питань до міністра було те, чому забудовники перед здійсненням будівельних робіт не здійснили оцінку їхнього впливу на довкілля. Руслан Стрілець у свою чергу повідомив активістам, що діюче законодавство України прописане так, що в багатьох випадках забудовникам фактично дається вибір – чи отримувати вищевказані документи, чи ні. Схожа відповідь, до речі, зафіксована і у відповіді Міндовкілля від 18 вересня 2023 року на письмове звернення активістів щодо даного будівництва. Крім того, Руслан Стрілець повідомив активистам, що розглядом більшості озвучених ними фактів мають займатися правоохоронців, але все ж пообіцяв надати відповіді на їхні питання і надалі “в терміновому порядку” відповідати на їхні звернення.


Один із будинків ЖК “Gravity Park” станом на серпень 2023 року (фото з офіційного сайту цього проєкту)

При цьому, ініціативна група мешканців Святошина, які виступають проти цього будівництва, продовжує “оббивати пороги” правоохоронних органів. За словами Марини Антощук, ще 2 листопада 2021 року Святошинське управління Нацполіції Києва за заявою громади відкрило кримінальне провадження №12021100080002838 за фактом самоправства при проведенні робіт на просп. Перемоги, 139. Втім, жодних активних дій по розслідуванню озвучених місцевими мешканцями фактів правоохоронці не здійснили. Ба більше – з активістами навіть жодного разу не зв'язався слідчий. У зв'язку з цим протягом останніх місяців активісти направили низку звернень до Головного управління Нацполіції Києва, Офісу Генерального прокурора та Державного бюро розслідувань з вимогами перевірити законність дій забудовників ЖК “Gravity Park”.

У відповідних листах місцеві мешканці, зокрема, інформували правоохоронців, що дане будівництво є самочинним. Такого висновку активісти дійшли через те, що ділянка, на якій здійснюються будівництво, не відведена для цієї мети, а містобудівні умови та обмеження (МУО), якими було погоджено проєктування даних робіт, були “видані з порушенням вимог законодавства та мають бути оскаржені в суді”. Йдеться про те, що “містобудами” від 5 травня 2021 року, які були видані Департаментом містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА), передбачена реконструкція тоді ще розташованого на цій ділянці готельно-житлового комплексу “Пролісок” в готельно-туристичний комплекс, але по факту на цій території здійснюється будівництво 12 житлових будинків.


Рендер ЖК “Gravity Park”

Активісти впевнені, що дані “містобуди” суперечать вимогам законодавства України ще й через те, що, згідно з Генеральним планом Києва, за функціональним призначенням ділянка на просп. Перемоги, 139 входить до території рекреаційної забудови, а тому на ній не можна зводити житло для проживання – нехай і апартаменти, а не квартири. Крім того, за інформацією громади, посадовці вищевказаного департаменту КМДА у своїх МУО навіть не визначили відсоток забудови земельної ділянки. Також активісти констатували, що величезна кількість звернень до міської влади з приводу цього будівництва не принесла жодного результату. На фоні цих та інших обставин громадські активісти попросили правоохоронців, зокрема, відкрити кримінальне провадження за фактом незаконної видачі МУО.

Крім того, Марина Антощук повідомила KВ, що наразі достеменно невідомо, чи входить територія, на якій забудовники планують облаштовувати парковку, до меж НПП “Голосіївський”. На цю невизначеність місцеві мешканці звертали увагу ще минулого року. Головною її причиною є те, що межі нацпарку досі не виділені в натуру. 

“Парковка буде впритул до нацпарку. Насправді, якщо так дивитися, то мені здається, що це взагалі вже його територія, але точно сказати не можу. Важливим є і те, що вивести певну землю з території НПП “Голосіївський” не так і складно – ми це побачили по деяким сусіднім ділянкам, де хочуть побудувати ресторан на озері”, – розповіла Марина Антощук. 

При цьому, вона вкотре звернула увагу, що забудовники вдалися до низки маніпуляцій при реалізації свого проєкту.

“Наразі [в рамках “Gravity Park”] вже побудовано 3 чи 4 “коробки” будинків. Санаторій “Пролісок”, який мав бути реконструйований, по факту знищений, і саме на його місці вже є два будинки. Як взагалі можлива реконструкція на 18 га, якщо там була усього одна споруда? Також цікаво, що там плануються облаштування апартаментів, а як відомо, апартаменти призначені для тимчасового проживання. Тобто, знищуючи зелену зону, дехто отримує можливість заробляти за рахунок здачі житла в оренду. Забудовники пообіцяли знижки для воїнів у розмірі 20%, але хіба це може бути виправданням?” – наголосила Марина Антощук.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Передісторія

Як раніше повідомляла KВ, ділянка на просп. Перемоги, 139 в постійному користуванні АТ “ТК “Пролісок” знаходиться з 1998 року. Вказана компанія у свою чергу довгий час знаходилася у власності держави – у різні періоди її контролювали Фонд державного майна України (ФМУ), держкомітет по туризму та інші структури. В кінці 2019 року ФМУ продав державний пакет акцій ВАТ “Україна туристична” (власник ключових пакет акцій АТ “ТК “Пролісок”) новим власникам – ТОВ “Будівельний союз “Моноліт” – за 60,5 млн гривен. Відповідно, розташований на цій території готель “Пролісок” також отримав нових власників, які й почали займатися питаннями комерційного освоєння 18 га землі біля НПП “Голосіївський”.

5 травня 2021 року Департамент містобудування та архітектури КМДА наказом №508 затвердив для АТ “ТК “Пролісок” Містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування реконструкції цього комплексу в готельно-туристичний комплекс.

Згідно з документом, вказана компанія отримала право проєктувати реконструкцію своїх будівель на пр-ті Перемоги, 139 площею 9,6 тис. кв.м. У КМДА вирішили, що у результаті цієї реконструкції висота вказаних будівель не повинна перевищувати 45 метрів (близько 15 поверхів. – KВ). 

В МУО було підтверджено, що об'єкт проєктування розташований в зоні підтоплення грунтовими водами, у зв'язку з чим АТ “ТК “Пролісок” має виконати інженерну підготовку і захист даної території у відповідності до державних будівельних норм (ДБН). Також в документі вказано, що ділянка проєктування потрапляє в зону обмежень забудови за умови безпеки польотів, що вимагає від АТ “ТК “Пролісок” врахування відповідних вимог Повітряного кодексу України. Інші вихідні дані запланованої реконструкції – наприклад, кількість будівель, які підлягають реконструкції, кількість машиномісць, які мають з'явитися на цій території, тощо – в МУО зазначені не були.

Вже 11 вересня 2021 року Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) надала АТ “ТК “Пролісок” дозвіл №ІУ013210906546 на проведення 1-ої черги будівельних робіт з реконструкції готельно-житлового комплексу "Пролісок" в готельно-туристичний комплекс. Генеральним підрядником цих робіт було вказано ПП “Креатор-Буд”.

В документі зазначається, що загальна площа забудови території на пр-ті Перемоги, 139 повинна скласти трохи більше 7 тис. кв.м., а загальна площа цього комплексу має скласти 50,1 тис. кв.м. (у тому числі паркінг площею 1 тис. кв.м.). Згідно з дозволом, даний комплекс може складатися з 9-поверхових будівель, кількість яких в документі не зазначається. При цьому в дозволі вказано, що за результатами реконструкції в готельно-туристичному комплексі “Пролісок” планується створити 496 апартаментів – тобто, приміщень для проживання, в яких не буде оформлятися “прописка” та в яких комунальні послуги потрібно сплачувати за більш високими ніж в квартирах тарифами.

Читайте: ГАСИ разрешила застраивать жилыми девятиэтажками 18 га земли в Святошино

Відзначимо, що на сайті нерухомості “ЛУН” повідомляється, що ЖК “Gravity Park”, буде складатися з 13 будинків, а не 12, як зазначають місцеві мешканці. У свою чергу, кількість апартаментів у цьому комплексі дорівнюватиме 406.

Коли розпочалася підготовка до забудови, мешканці Святошинського району столиці спершу помітили велику кількість вивісок з рекламою цього ЖК, а вже через короткий проміжок часу територія готелю була огороджена і на неї почали звозити будівельну техніку. Протягом наступних декількох місяців, на межі 2021-2022 років, активні роботи у вказаній локації не проводились. Втім, наприкінці весни 2022-го на цю територію знову почала заїжджати важка техніка. Тоді ж мешканці району помітили, що будівельники почали розбирати будівлі готелю.

Зокрема, громаду обурив можливий негативний вплив цих робіт на екосистеми НПП “Голосіївський”. Місцеві мешканці вказували на те, земельна ділянка під санаторієм фактично оточена нацпарком, а тому, на їхню думку, безпосередньо самі будівельні роботи і майбутнє “заселення” цієї території можуть нести загрозу для НПП, який може втратити своє рекреаційне призначення. Крім того, громадські активісти висловлювали занепокоєння стосовно того, що зведення нових багатоповерхівок ще більше ускладнить ситуацію з транспортним трафіком у даній місцевості – мовляв, “уже сьогодні в'їзд в Київ та виїзд з міста займає до трьох годин, а що буде після будівництва ще декількох десятків будинків?”.

Зупинити цю забудову намагалися і окремі парламентарі. Так, 26 листопада 2021 року народний депутат України Дмитро Гурін (обирався від “Слуги народу”) направив звернення до НПП “Голосіївський” з приводу можливого впливу запланованих будівельних робіт пр-ті Перемоги, 139 на екологічну обстановку в цій місцевості. У відповідь на це 9 грудня 2021 року нацпарк повідомив, що процес будівництва багатоповерхівок на вказаній території та їх подальша експлуатація, додаткове проведення та використання підземних комунікацій, світлове та шумове навантаження незворотньо вплинуть на стан довкілля, в першу чергу – на природні екосистеми прилеглої частини НПП “Голосіївський”. 

Проте адміністрація нацпарку тоді не запропонувала жодних дієвих механізмів недопущення зазначеного негативного впливу на екологію – лише висловила занепокоєння та “на словах” підтримала вимоги громади Святошинського району щодо зупинення будівельних робіт.

Читайте: Житло під виглядом готелю: як тернопільські забудовники хочуть освоїти 18 га землі в Святошинському районі Києва

Зазначимо, що проблема забудови прилеглої до НПП “Голосіївський” території, так званої “буферної зони”, не є новою. Вона насамперед пов'язана з тим, що протягом останніх півтора десятка років, з моменту створення нацпарку в 2007 році, КМДА так і не розробила документацію із землеустрою території цього природоохоронного об'єкту, не встановили та не внесли межі  тисяч га зелених насаджень у натуру. 

Як наслідок – де-факто поки що цей парк існує лише на папері, а забудовників ніхто не може зупинити в їхніх апетитах щодо освоєння “жирних” земель по периметру нацпарка. На необхідності вирішення цього питання неодноразово звертали увагу і депутати Київради, і представники центральних органів влади, але віз і нині там.  У якості альтернативи громадськість пропонувала міській владі своїм рішенням встановити мораторій на забудову 500-метрової буферної зони НПП “Голосіївський”, проте і такий варіант не знайшов практичного втілення.

Читайте: Национальный парк “Голосеевский” просит Ермака решить вопрос с границами и финансированием

Про бенефіціарів апартаментів в лісі

За даними аналітичної системи Youcontrol, АТ “ТК “Пролісок” (до 2010 року – ВАТ, замовник будівництва) було зареєстровано в Києві у 1994 році. Його керівником вказано Юрія Сухова. Власниками найбільших пакетів акцій даної компанії зазначено АТ “Україна туристична” (81,02%) та Віталій Шаповал (11%).  У свою чергу, 100% акцій “України туристичної” володіє ТОВ “Будівельний союз “Моноліт”. Кінцевий бенефіціар АТ “ТК “Пролісок”, АТ “Україна туристична” і ТОВ “Будівельний союз “Моноліт” – мешканець міста Тернопіль Ігор Гуда (на колажі ліворуч).

ПП “Креатор-Буд” (генпідрядник будівництва) було зареєстровано у 2006 році у Тернополі. Керівником підприємства зазначено Олега Лахиту, засновниками – ТОВ “Будівельний альянс-плюс” та згаданого вище Ігоря Гуду, який також є кінцевим бенефіціаром цього ПП.

Система Youcontrol відносить АТ “ТК “Пролісок” і ПП “Креатор-Буд” до групи сімей Гуди та Цимбалюк. Основними напрямками діяльності компаній цієї групи є будівництво, нерухомість, медична практика та торгівля медичними виробами. Ключові особи групи – підприємець і власник будівельної компанії “Креатор-Буд” Ігор Гуда та сестра його дружини Анна Цимбалюк. До речі, її свекр – екс-голова Львівської та Тернопольскої облдержадміністрацій і народний депутат IX скликання від ВО “Батьківщина” Михайло Цимбалюк (член політичної ради вказаної партії, на колажі праворуч).

Забудовник “Креатор-Буд” має в своєму портфоліо майже три десятки житлових комплексів у Києві, Львові та Тернополі – як реалізованих, так і тих, що наразі будуються.

Читайте: ГАСИ без проблем разрешила строить ЖК “Creator City” на Лукьяновке

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, будівництво, тов, жк, валентина пелих, реконструкція, петро оленич, забудова, департамент земельних ресурсів, дабі, олександр свистунов, святошинський район, житловий комплекс, департамент містобудування та архітектури, муо, містобудівні умови та обмеження, пп, во батьківщина, нпп голосіївський, нацпарк голосіївський, жк gravity park, екологічне питання, національний природний парк голосіївський, санаторій пролісок, пансіонат пролісок, ат туристичний комплекс пролісок, будівельний союз моноліт, креатор-буд, пп креатор-буд, креатор буд, ігор гуда, анна цимбалюк, михайло цимбалюк, туристичний тов будівельний союз моноліт, ат україна комплекс пролісок, туристична

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій