четвер, 2 травня 2024 г.

Биківня замість Лисої гори: у Києві наблизились до створення військового меморіального кладовища

Биківня замість Лисої гори: у Києві наблизились до створення військового меморіального кладовища

Столична і державна влада погодили місце розташування Національного військового меморіального кладовища. Для облаштування цього об'єкта було обрано територію національного заповідника “Биківнянські могили”. Планується, що кладовище займатиме близько 90 га, з яких 8 га – комунальна земля громади міста. Відповідну ділянку Київрада найближчим часом може відвести держустанові, підпорядкованій Міністерству у справах ветеранів. Завершити даний проєкт планується до кінця 2023 року. За це час, зокрема, вказану місцевість збираються ще дослідити, адже за часів СРСР там ховали жертв політичних репресій. Від ідеї розмістити цей меморіал в урочищі “Лиса Гора”, проти якої з різних причин виступали громадські активісти і науковці, посадовці вимушені були відмовитися, а інші ймовірні локації, в тому числі Співоче поле, з різних причин були відкинуті.

Як стало відомо KВ, 20 квітня 2023 року депутати Київради затвердили два рішення по вказаному питанню.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Мова йде про проєкти рішень: 

  • №08/231-209/ПР від 15 лютого 2023 року “Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Київради від 27 жовтня 2022 року №5526/5567 “Про розроблення проєкту детального плану території (ДПТ) для розташування НВМК на території урочища “Лиса Гора”;

  • №08/231-448/ПР від 14 квітня 2023 року “Про надання державній установі  “Національне військове меморіальне кладовище” (ДУ “НВМК”) дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування для будівництва та експлуатації НВМК на просп. Броварському”.

Суб'єктами подання першого документу виступив секретар міськради Володимир Бондаренко, другого – заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА.

Згідно з прийнятими рішеннями, столична влада офіційно підтвердила, що військове кладовище все ж не буде розміщуватися на території Лисої Гори. Задля цього було скасовано рішення, яким Департаменту містобудування та архітектури КМДА було доручено замовити розробку ДПТ вказаної території орієнтовною площею 140 га. 

Натомість цей об'єкт було вирішено облаштувати на просп. Броварському в Дніпровському районі. 

Читайте: Київрада визначилася з місцем розташування Національного військового меморіального кладовища

В зв'язку з цим, Київрада дозволила спеціальній держструктурі, що підпорядкована Міністерству ветеранів, зайнятися розробкою проєкту землеустрою щодо відведення в постійне користування ділянки для таких цілей площею 8 га. Відповідно, наступним кроком міської влади має бути затвердження проєкту землеустрою та прийняття рішення про цей землевідвід.

Зазначимо, мова йде про ділянку з обліковим номером 66:454:0019 в межах 25-го кварталу Дніпровського лісництва, яка станом на сьогодні на таких же правах використовується КП "Дарницьке лісопаркове господарство". За функціональним призначенням ця земля належить до території лісів та лісопарків, а також входить до зеленої зони. У народі ця місцевість відома як “Биківнянський ліс” – від назви однойменного селища, яке стало частиною столиці на початку XX століття.

Доповідачем з цього питання в сесійній залі Київради виступив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв. Він розповів депутатам, що від ідеї розміщення НВМК на Лисій Горі було вирішено відмовитися у зв'язку з резонансом, який викликала в суспільстві дана локація. При цьому, під час вибору місцевості для облаштування такого об'єкта розглядався варіант зі Співочим полем, але з різних причин він не був обраний як доцільний, а тому вибір припав саме на Биківнянський ліс.

Читайте: Профільна комісія Київради підтримала петицію про заборону створення військового меморіального кладовища на Лисій Горі

За словами Петра Пантелеєва, кладовище займе територію близько 90 га, з яких 82 га – земля державної власності, інші 8 га – саме той “шматок” землі, яким володіє столична громада і який планується відвести ДУ “НВМК”. Саме ця держустанова буде проводити конкурс щодо реалізації цього проєкту за кошти державного бюджету. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Чиновник повідомив, що, за попередньою інформацією, облаштування кладовища триватиме до кінця року. При цьому, в рамках підготовки планується дослідити цю територію на предмет інших поховань. Адже там знаходиться Національний історико-меморіальний заповідник “Биківнянські могили” – найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій 1937-1941 років.

Територія, на якій планується облаштувати НВМК

“У нас був проєкт щодо Лисої гори, і ми пішли на зустріч ініціативам, які були з боку держави, з боку відповідних міністерств. Було, м'яко кажучи, жваве обговорення. Як варіанти обговорювалися ще декілька об'єктів, зокрема Співоче поле. Але там були питання по рельєфу та кількості пологих площ для влаштування подібних об'єктів. Тому зупинилися, на наш погляд, на оптимальному варіанті – території національного заповідника “Биківнянські могили”. За свідченнями історичних експертів та людей, які давно працюють лісниками, на території, яка зараз обрана, немає поховань, але все одно будуть проведені додаткові дослідження для того, щоб не було ніяких перетинів, адже це зовсім різні за змістом об'єкти”, – розповів Пантелеєв.


Трикутниками позначено територію, де будуть проведені додаткові дослідження щодо інших поховань

Окремі депутати Київради при цьому задавалися питанням стосовно того, чи має міська влада право відводити цю ділянку в користування. Адже, відповідно до норм законодавства, органи місцевого самоврядування можуть розпоряджатися лісовими землями лише коли їхня площа не перевищує 1 га, а в інших випадках це повноваження Кабміну. Втім, Петро Пантелеєв запевнив, що проблем не має бути.

“Взагалі ця локація є пам'яткою архітектури і має багато обмежень щодо будь-якого будівництва. Кабінетом Міністрів затверджено “дорожню карта щодо реалізації цього проєкту”, і зараз підготовлено законопроєкт про внесення змін до відповідних законів, який зробить реальним будівництво на цій території”, – підкреслив він.

Зазначимо, під час доповіді заступника голови КМДА у сесійній залі було досить шумно – депутати Київради бурхливо обговорювали між собою якісь питання, очевидно не надто пов'язані з темою обговорення. Така поведінка народних обранців обурила Юрія Федоренка – депутата міськради від “Слуги народу” та військовослужбовця 92 ОМБр імені кошового отамана Івана Сірка

“Коли ми обговорюємо такі питання, має стояти абсолютна тиша. Я не закликаю нікого до совісті, бо всі дорослі люди. Але це якийсь лютий треш – те, що відбувається в залі. Так не має бути. Те, що відбувається на полі бою, і те, що відбувається тут… В голову не влазить. Ми зараз говоримо про останню шану тим, хто віддав головне – життя”, – висловився Юрій Федоренко.

Врешті-решт вказані рішення були прийняті без особливих дискусій.

Як повідомляла КВ, рішення про створення НВМК було прийнято Верховною Радою ще 31 травня 2022 року за ініціативи Міністерства у справах ветеранів. Тоді парламент прямо не передбачив, де воно має розташовуватися, лише зазначивши, що така локація має бути визначена з “урахуванням громадських інтересів”. При цьому, ще навесні 2021 року, коли це питання лише обговорювалося “у високих владних кабінетах”, попередньо мова йшла про певну територію в Київській області.

Ідея щодо облаштування цього кладовища на Лисій Горі, яка була погоджена Київрадою при затвердженні рішення про розробку ДПТ цієї місцевості, викликала шквал критики з боку громадських активістів та науковців. 

Зокрема, вони вказували на те, що Лиса гора є регіональним ландшафтним парком, у якому зустрічається понад 30 рідкісних червонокнижних видів рослин та тварин (тому цю територію треба захищати від будь-яких забудов), а навантаження на рельєф парку призведе до зсувів ґрунтів, що може стати причиною руйнації будівель майбутнього меморіалу. Також активісти повідомляли, що розташований у цій місцевості Лисогірський форт, який є пам'яткою містобудування національного значення, досі не розміновано з часів Другої Світової війни. У зв'язку з цим на їхню думку, зараз, коли розмінувальні роботи ведуться на територіях, де йшли бойові дії, явно недоцільно відколікати саперів ще й на розмінування даної території.

Читайте: Військове кладовище на Лисій горі: захисники природи протестують проти ідеї Кабміну та КМДА

БО “Київський еколого-культурний центр” навіть подала позов до суду щодо скасування рішення Київради про розробку ДПТ Лисої Гори. При цьому, в організації припускали, що на цій території під приводом необхідності створення важливого кладовища можуть побудувати ще й котеджі. 

Читайте: КЕКЦ подав позов до суду на Київраду, щоб захистити Лису гору

В результаті державна та місцева влада вирішили відмовитися від Лисої Гори як локації для облаштування НВМК.

Надалі як на офіційному рівні, так і на рівні дискусій між активістами і владою, розглядалося декілька альтернативних варіантів розміщення НВМК. Серед таких – ділянки біля Берковецького кладовища і на території Національного комплексу “Експоцентр України” (Виставковий центр, колишня назва – “ВДНГ”). Але такі ідеї з різних причин не були схвалені. Для прикладу, у випадку з “Експоцентром” це було пов'язано, серед іншого, з тим, що в межах цієї землі є різні зони обмеження забудови, пов’язані в тому числі з умовами безпеки польотів, зсувами, підтопленнями та охороною пам’яток історії, архітектури та містобудування.

Читайте: Пошук місця в Києві під поховання героїв війни досі триває

Врешті-решт, у березні 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики презентувало проєкт такого меморіального комплексу на просп. Броварському. У відомстві зазначили, що “концепція створення в межах Биківнянського лісу та ділянки Дарницького лісництва меморіалу загиблим від агресії росії, яка є продовжувачем репресійно-імперських традицій радянської влади, є логічним продовженням  історичної минувшини цієї території”.

Також у міністерстві зазначили, що меморіальне кладовище планують вписати в ландшафт лісу, і на цій території передбачається будівництво комплексу різних споруд: меморіально-церемоніальної, меморіально-просвітницької, наукової, адміністративно-господарської, меморіально-рекреаційної та меморіально-поховальної зон, а також ритуальної будівлі. 

Читайте: Національне меморіальне кладовище буде створене в межах Биківнянського лісу, – Ткаченко

Нагадаємо, Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (з 2 квітня 2021 року вона виконувала обов'язки керівника цієї структури). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року даним департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

ДУ “НВМК” була створена у жовтні 2022 року, з листопада того ж року її директором є Ярослав Пронюткін. Ця установа підпорядкована Міністерству у справах ветеранів, яке з 18 грудня 2020 року очолює Юлія Лапутіна. 

Кабінет Міністрів України з 4 березня 2020 року очолює Денис Шмигаль (на колажі праворуч).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, Віталій Кличко, дпт, Кабінет Міністрів, денис шмигаль, валентина пелих, петро оленич, проєкт рішення, департамент земельних ресурсів, олександр свистунов, петро пантелеєв, департамент містобудування та архітектури, національне військове меморіальне кладовище, детальний план території, нвмк, мінветеранів, лиса гора, юлія лапутіна, міністерство у справах ветеранів, урочище лиса гора, Биківня, регіональний ландшафтний парк, регіональний ландшафтний парк лиса гора, биківнянські могили, ду нвмк, ярослав пронюткін

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій