Кому доцільно добровільно задекларувати свої статки
21 липня 2021 року набрали чинності зміни до Податкового кодексу та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів. Цими змінами, зокрема, запроваджено добровільне подання громадянами одноразової (спеціальної) декларації щодо належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету.
Особливостями добровільного декларування активів є те, що подача одноразової декларації є правом, а не обов’язком фізичної особи. У такій декларації не потрібно буде вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів, отриманих до 1 січня 2021 року.
Одноразове добровільне декларування відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року.
Протягом цього часу подати одноразову добровільну декларацію можуть особи, які мають розміщені в Україні та/або за кордоном активи, з яких не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори.
Ця можливість розповсюджується на громадян України, у тому числі самозайнятих осіб, а також нерезидентів, які на момент отримання об’єкту декларування були резидентами України і які є чи були платниками податків.
Не декларують свої статки у межах одноразового добровільного декларування особи:
-
які за будь-який рік, починаючи з 1 січня 2005 року, подавали або мають подавати декларації відповідно до законів, крім тих, які претендували або претендують на зайняття посад, перебування на яких вимагає чи вимагало від особи подання відповідної декларації, та не були призначені або обрані на відповідні посади;
-
стосовно яких з боку України застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону “Про санкції”.
Об’єктами одноразового декларування можуть бути: валютні цінності, нерухоме майно, рухоме майно (транспортні засоби, предмети мистецтва та антикваріату, дорогоцінні метали, дорогоцінне каміння, ювелірні вироби тощо), частки (паї) у майні юридичних осіб інші корпоративні права, майнові права на об'єкти інтелектуальної власності, цінні папери та/або фінансові інструменти, визначені законом, права на отримання дивідендів, інші активи фізичної особи, у тому числі майно, банківські метали, що не розміщені на рахунках.
Активи, що не потребують подання декларації у межах цієї кампанії:
-
квартира/квартири, загальна площа якої/яких не перевищує сукупно 120 кв м;
-
будинок/будинки, загальна площа якої/яких не перевищує сукупно 240 кв м;
-
нежитлові будинки некомерційного призначення та/або нежитлові будинки незавершеного будівництва некомерційного призначення, загальна площа яких не перевищує 60 кв м;
-
активи, крім нерухомості та транспортних засобів, сумарна вартість яких не перевищує 400 тис. гривень;
-
земельні ділянки у межах норм безоплатної приватизації;
-
один транспортний засіб особистого некомерційного використання, крім транспортного засобу, призначеного для перевезення 10 осіб і більше, включаючи водія, легкового автомобіля з робочим об’ємом циліндрів двигуна не менше як 3 тис. куб см та/або середньоринковою вартістю понад 400 тис. гривень, мотоцикла із робочим об’ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см, літака, гелікоптера, яхти, катера.
Протягом 30 календарних днів з дати подання спеціальної добровільної декларації необхідно сплатити спеціальний збір у такому розмірі:
-
5 % щодо активів, розташованих і зареєстрованих в Україні, у тому числі валютних цінностей у вітчизняних банках;
-
9 % щодо валютних цінностей на рахунках в іноземних фінансових установах, а також з інших активів, що знаходяться за кордоном;
-
2,5 % щодо номінальної вартості державних облігацій України, придбаних декларантом у період з 1 вересня 2021 року до 31 серпня 2022 року до подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації.
Як альтернативу платник податків може обрати ставку 6 %, 11,5 %, 3 % відповідно із сплатою податкового зобов’язання протягом трьох років рівними частинами щорічно.
Для максимальної зручності платників одноразова (спеціальна) декларація подається безпосередньо декларантом в електронній формі через електронний кабінет платника на сайті Державної податкової служби.
Нарізі форма та порядок подання одноразової (спеціальної) добровільної декларації готується до затвердження. Відповідний проєкт наказу розміщено на сайті Мінфіну.
Читайте: Що таке форма № 20-ОПП і чому її повинні подавати до податкової ОСББ
Володимир Луговський, заступник начальника ГУ ДПС у Київській області