субота, 20 липня 2024 г.

“Золоті пляжі” та “ремонт гнилої буханки”: прокуратура розслідує бюджетні “розпили” на столичному КП “Плесо”

“Золоті пляжі” та “ремонт гнилої буханки”: прокуратура розслідує бюджетні “розпили” на столичному КП “Плесо”

Столична прокуратура розслідує факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів посадовцями КП “Плесо”. Правоохоронці припускають, що дане підприємство за сумнівних обставин в 2019-2021 роках витратило близько 53 млн гривень. Зокрема, мова йде про завищення вартості робіт при здійсненні капітальних ремонтів трьох київських пляжів (“Чорторий”, “Галерна” і “Троєщина”), що стало наслідком закупівлі дитячих майданчиків та туалетів за “неринковими” цінами. Також у прокуратурі вважають, що КП “Плесо” просто “списало” кошти, які начебто витрачалися на ремонт його автомобіля УАЗ, адже транспортний засіб по факту вже гниє в розібраному стані. Віднайти усі ці “гріхи” слідчим допомогли аудитори КМДА – саме на підставі перевірки від “ревізорів” столичної мерії, яка зафіксувала мільярдні порушення в роботі КП “Плесо”, було відкрито це кримінальне провадження.

Як стало відомо KВ, наразі правоохоронці розслідують факти можливих бюджетних зловживань з боку посадовців КП “Плесо”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12020100040005312, яке було відкрито Дніпровською окружною прокуратурою Києва 15 березня 2023 року. Попередня правова кваліфікація злочинів, які були вчиненні фігурантами даної справи – ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

В ході розслідування правоохоронці встановили, що службові особи КП “Плесо” за попередньою змовою із посадовими особами суб`єктів господарювання вчинили розтрату та привласнення бюджетних коштів при проведенні в 2019-2021 роках процедур публічних закупівель. Таким чином, за інформацією слідства, міському бюджету Києва було заподіяні збитки на поки що не встановлену суму. 

Зазначимо, про такі факти прокурорам стало відомо з аудиторського звіту №070-2-04/19 від 19 грудня 2022 року, який було підготовлено Департаментом внутрішнього фінансового контролю та аудиту Київської міськдержадміністрації (КМДА) за результатами перевірки фінансово-господарської діяльності КП “Плесо” за 2019-2020 роки та І квартал 2021 року.

Що розслідують правоохоронці

В рамках слідства прокуратура, серед іншого, зацікавилася капітальними ремонтами благоустрою трьох столичних зон відпочинку (пляжів) – “Галерної”, “Чортория” і “Троєщини” (на колажі). Відповідні роботи на замовлення КП “Плесо” у 2018-2019 роках виконували ТОВ “БК “Крейтон”, ПП “Спец-Ком” і ТОВ “Будівельні технології” відповідно, а їхня загальна вартість за договорами підряду мала скласти 52,8 млн гривень. 


Процес капітального ремонту благоустрою зони відпочинку “Галерна” (фото – КП “Плесо”)

За інформацією правоохоронців, вказані процедури закупівлі могли бути проведені посадовими особами “під конкретних учасників”. В прокуратурі вважають, що у зв'язку з тим, що посадовці КП “Плесо” до проведення відповідних тендерів не проаналізували, скільки насправді коштують такі послуги, до актів приймання виконаних робіт було включено різне устаткування, вартість якого в рази перевищує ринкову вартість аналогів.

Зокрема, як встановили прокурори, на пляжі “Галерна” були встановлені два дитячі ігрові комплекси вартістю по 415 тис. гривень кожен, тоді як “в Інтернеті” вони коштують від 60 тис. до 100 тис. гривень. У свою чергу, в зоні відпочинку “Троєщина” підрядник встановив 2 громадські вбиральні (туалетні контейнери) загальною вартістю 2 млн гривень при “ринковій вартості” таких споруд в районі близько 200-600 тис. гривень "за штуку" в залежності від розміру та якості.

Крім того, за даними прокуратури, КП “Плесо” могло переплатити за встановлення на пляжі “Чорторий” трьох модульних складських приміщень з металопрофілю загальною площею 43,2 кв.м. (це своєрідні ангари для зберігання господарського інвентаря. – KВ). Правоохоронці з'ясували, що підприємство заплатило за це підряднику 1,62 млн гривень, відповідно – вартість 1 кв.м. таких ангарів склала 37 тис. гривень. Втім, як з'ясувало слідство, “на ринку” встановлення і облаштування таких споруд коштує близько 5 тис. гривень за 1 кв.м. І при цьому за таку ціну можна отримати приміщення, утеплені пінополіуретаном, а не деревинностружковою плитою (ДСП), як це було в зоні відпочинку “Чорторий”.

Також слідство звернуло увагу на сумнівні витрати коштів на ремонт та обслуговування автомобіля УАЗ-3909 2001 року випуску (в народі такі машини називають “буханка”. – KВ), що знаходиться на балансі КП “Плесо”. Прокуратура встановила, що в 2020 році на це було витрачено 111,1 тис. гривень, і тоді автомобіль обліковувався як технічно-справний. Разом з тим, як з'ясували правоохоронці, насправді транспортний засіб знаходиться у занедбаному стані: у нього був знятий двигун, днище та кузов були знищені корозією і при цьому кузов та рама зовсім знаходилися в різних місцях. На думку слідства, це може свідчити про розтрату та привласнення бюджетних коштів шляхом їхнього "безпідставного списання за роботи, які фактично не проводились”.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Ще 13 квітня 2023 року Дніпровський районний суд надав прокурорам дозвіл на вилучення документів, що стосуються згаданих вище витрат (проєктної та технічної документація, договорів підряду, актів виконаних робіт тощо). Ця документація, як вважають правоохоронці, може зберігатися в приміщеннях на вул. Сім'ї Хохлових, 15 (юридична адреса КП “Плесо”) та вул. Микільсько-Слобідській, 7 (фактична адреса офісу КП “Плесо”).


Скріншот судової ухвали від 13 квітня 2023 року

Що цікаво, у відповідній судовій ухвалі приховано інформацію, що слідство здійснюється саме за фактами порушень на КП “Плесо” – в документі воно названо “КП “ІНФОРМАЦІЯ_1”. Також в ухвалі не зазначено адреси, за якими мають бути проведені вилучення документів, та не вказано назви компаній-підрядників – усе це КВ встановила “методом аналізу супутніх даних”. Схожим чином, нагадаємо, в судових ухвалах була подана інформація щодо одного з розслідувань за фактами “бюджетних розпилів” на КО “Київзеленбуд”. Вочевидь, це робиться недарма: можна припустити, що керівники столичних КП, завдяки зв'язкам з правоохоронцями та суддями, добиваються “засекречування” даних, щоб журналісти і громадськість не довідалися про їхні гріхи.

Читайте: “Київзеленбуд” і амброзія: Нацполіція розслідує проєкт Мамояна з ліквідації бур'янів

Нагадаємо, в рамках вищезгаданого аудиту було встановлено, що КП “Плесо” за два з гаком роки допустило порушень та недоліків на суму близько 983,4 млн гривень, що призвело до втрати 64,5 млн гривень та неефективного використання комунального майна та бюджетних коштів на суму 32,8 млн гривень. Зокрема, аудитори КМДА з'ясували, що це підприємство не контролювало використання комунального майна, ігнорувало факти сумнівного будівництва у прибережних захисних смугах, недоотримувало орендну плату від розважальних закладів, що розташовані на пляжах, а при реалізації деяких “мільйонних проєктів” з благоустрою та реконструкції була суттєво завищена вартість робіт. 

Читайте: Порушень на мільярд: аудитори КМДА завершили перевірку діяльності КП “Плесо”

За результатами перевірки керівництву КП “Плесо” було надано 53 зауваження щодо усунення порушень, і станом на сьогодні лише близько половини таких рекомендацій були повністю враховані.

Скандальний бекграунд

Усі три згадані в судовій ухвалі підрядники є активними учасниками тендерів, що проводять різні державні та комунальні структури Києва. Так, ТОВ “Будівельні технології” має на своєму рахунку 32 договори підряду на загальну суму 86,1 млн гривень, ПП “Спец-Ком”22 договори на 48,2 млн гривень, а ТОВ “БК “Крейтон”3 договори на суму 12 млн гривень. При цьому, перші дві компанії є постійними “партнерами” КП “Плесо” – на двох вони уклали з цим підприємством 31 угоду на суму близько 116 млн гривень.

Раніше, в 2019 році, правоохоронці вже цікавилися “співпрацею” між КП “Плесо” і ПП “Спец-Ком”, і тоді у Нацполіції також звернули увагу на реалізацію проєкту з капітального ремонту благоустрою зони відпочинку “Чорторий”. Серед іншого, навесні 2019 року слідчі встановили, що ці роботи не проводилися, не дивлячись на те, що та частина капремонту, яка повинна була бути виконана в 2018 році, вже була оплачена. Втім, довести вину замовника та підрядника правоохоронці не змогли або не захотіли – справа щодо цього порушення так і не була передана в суд. 

Як неодноразово повідомляла KВ, діяльність КП “Плесо” регулярно критикується  аудиторами столичної міськдержадміністрації КМДА та звертає на себе пильну увагу правоохоронних органів.

Читайте: Присвоение денег и добыча песка: полиция расследует нарушения при благоустройстве озера Алмазного

Так, у 2019 році Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА встановив, що з початку 2016 року по перше півріччя 2018 року включно КП “Плесо” викривляло фінансову звітність та допустило фінансових порушень на суму 613,8 млн гривень, що призвело до втрати 14 млн гривень і створило ризик втрат 77,8 млн гривень. При цьому, “ревізори” навіть не змогли зрозуміти, за якими критеріями це КП встановлює ціни на ряд своїх послуг, а перевірити, як підприємство прибирало столичні пляжі та зони відпочинку, взагалі було нереальною задачею, адже у документах була відсутня навіть площа цих об'єктів.

Читайте: Как КП “Плесо” за 2,5 года “расстроило киевлян” на 613,8 млн гривен

У 2020 році столична прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом “бюджетних розпилів” при здійсненні капремонту гідротехнічних споруд та розчистці струмка Сирець. Правоохоронці встановили, що міський бюджет Києва при реалізації цього проєкту міг втратити понад 1 млн гривень. За результатами слідства прокуратура склала обвинувальні акти у відношенні двох посадовців КП “Плесо” (заступника начальника відділу проєктування та підготовки будівництва та інженера технічного нагляду) і директора компанії-підрядника ТОВ “ДК “Мідас”. Наразі обвинувальні вироки по цьому провадженню ще не винесені.

Читайте: Прокуратура готова доказать, что на расчистке ручья Сырец украли 1 млн гривен

При цьому, кримінальні провадження щодо зловживань з боку посадовців КП “Плесо” дійсно іноді “доходять” до вироків суду. 

Наприклад, у вересні 2021 року Дніпровський районний суд Києва визнав екс-гендиректора цього підприємства Олега Юсипенка (на колажі ліворуч) невинним у службовій недбалості при будівництві берегоукріплювальних споруд та зони відпочинку вздовж Русанівської протоки. Слідчі Нацполіції не змогли переконати суддю Галину Галигу у тому, що столичний бюджет втратив на цих роботах 1,56 млн. гривень. Схоже, не останню роль такому розвитку подій зіграло те, що аудитор, який виявив порушення при виконанні цього підряду, на суді не зміг згадати обставини перевірки. 

Читайте: Суд оправдал экс-директора КП “Плесо” Олега Юсипенко по делу о служебной халатности

У столичній прокуратурі з таким судовим вердиктом не погодилися, у зв'язку з чим правоохоронці подали відповідну апеляційну скаргу. Втім, 30 січня 2023 року Київський апеляційний суд залишив її без задоволення. Варто зазначити, що ті порушення при благоустрої пляжів, які описує Дніпровська окружна прокуратура, також, ймовірно, були допущені КП “Плесо” саме “за каденції” Олега Юсипенка – він очолював це підприємство з вересня 2017 року по грудень 2019 року.

Нагадаємо, обов'язки генерального директора КП “Плесо” з 26 квітня 2021 року виконує заступник керівника цього підприємства В'ячеслав Савицький (на колажі праворуч). Його попередниками на цій посадці були Григорій Сойкіс (з січня по лютий 2020 року) та Віталій Боярчук (з лютого 2020 року по квітень 2021 року).

Вказане КП підпорядковане Управлінню екології та природних ресурсів КМДА, яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний. Раніше, з 26 липня 2018 року до 21 травня 2020 року, це управління очолював Андрій Мальований. Після звільнення Мальованого та до призначення Возного обов'язки начальника згаданого управління виконував заступник керівника цієї структури Олександр Савченко

Сферою екології столиці вже близько восьми років опікується заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, прокуратура, КМДА, кп, київрада, аудит, плесо, тов, кп плесо, кримінальне провадження, пляж, розслідування, капітальний ремонт, олег юсипенко, перевірка, троєщина, благоустрій, слідство, пп, управління екології та природних ресурсів, фінансові порушення, зона відпочинку, чорторий, будівельні технології, спец-ком, дніпровська окружна прокуратура, галерна, бк крейтон, тов будівельні технології, тов бк крейтон, пп спец-ком

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.