субота, 27 квітня 2024 г.

З’їсти не можна викинути: школи Київщини перейшли на нове меню

З’їсти не можна викинути: школи Київщини перейшли на нове меню

Київщина експериментує з новим шкільним меню. В рамках реформи шкільного харчування дітей у школах відтепер годуватимуть по-новому. Про готовність сільських шкіл пристоличного регіону до оновленого меню від Клопотенка, чи зросла його вартість та наскільки пристосовані харчоблоки їдалень до новацій – дізнавалася KV

Як стало відомо KV, з 1 січня навчальні та дошкільні заклади Київщини мали перейти на нову систему здорового харчування відповідно до оновлених Кабміном норм.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Клопоти та й годі

За ініціативою першої леді України Олени Зеленської два роки тому стартувала реформа системи шкільного харчування, на втілення якої парламент заклав у бюджет лише того року 1 млрд гривень. 

За цей час застарілу "совкову" систему харчування дітей мали подолати, а разом з тим – покращити культуру харчування в школах загалом, привести меню дітей до стандартів Всесвітньої організації охорони здоров’я тощо.

Ініціатором нового збалансованого чотирьохтижневого меню та відповідного рецептурного збірника страв для харчування в шкільних їдальнях, став шеф-кухар Євген Клопотенко та команда соціального проєкту CultFood. 

Нові норми харчування Кабмін затвердив ще у березні минулого року, однак через необхідність проведення тендерних закупівель та бюджети повноцінно перейти на нове меню школи мали лише з початку цього року. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Київщина в цей час також активно готувалися до повномасштабного запуску реформи. Так, було проведено низку заходів у рамках реалізації регіонального проєкту "Якісне харчування – здорова дитина", який втілюється в регіоні вже другий рік поспіль. За інформацією Департаменту освіти та науки КОДА, у грудні 2021 року на базі Березанського НВК відбулася партнерська зустріч керівників місцевих органів управління освітою, директорів шкіл, кухарів шкіл Броварського району. Обговорювали створення сучасних умов у школах для забезпечення дітей якісним харчуванням.

Загалом мета проєкту – осучаснити шкільні харчоблоки та їдальні. У 2021 році  провести ремонти харчоблоків та оновити технологічне обладнання мали в 60 школах. За кошти обласного бюджету нове обладнання мали надати 18 закладам освіти. У 2020 році середня вартість обіду складала 27 гривень, а вже на початку навчального року в 2021 – в середньому 35 гривень.

Читайте: Киевоблсовет выделит 232,3 млн гривен на развитие системы образования Киевщины

Без цукру та солі

Нові норми – новий перелік продуктів. Згідно із інформацією на Урядовому порталі, у шкільному раціоні обмежили кількість споживання солі та цукру, олії, різних жирів та соків. Виключили ковбасні вироби, консерви, кондитерські вироби. Також зменшили норми споживання хліба та картоплі. Натомість зросла кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, фруктів та овочів, м’яса і риби, круп та бобових.

Рекомендоване оновлене шкільне меню складається із 160 збалансованих та корисних страв, розраховане на 4 тижні. В меню включили традиційні українські, середземноморські, сезонні, безглютенові та безлактозні страви. Увійшли до нього і старовинні українські страви: товчанка (картопляне пюре з квасолею і горохом), вертута (рулет з прісного витяжного тіста з начинкою), шпундра (свинина, тушкована в буряковому квасі, але замість неї використовують курку), куліш (козацька польова рідка каша), полтавський борщ (зі сливовим варенням) тощо. 

На коллажі: фото страв із меню Клопотенко

Варто додати, що в рецептурному збірнику страв зазначені не лише вимоги щодо приготування страв та їх калорійність, автор, навіть розписав, який смак та запах повинна мати страва, колір та консистенцію. Нові рецепти відрізняються і застосуванням спецій та соусів. Більшість страв відтепер мають готуватися виключно на пару. Сам Клопотенко стверджував, що системі шкільного харчування знадобиться десь 5 років, щоб збалансуватися та вийти на ідеальну форму. 

Год(т)увати по-новому

Навчальні заклади Київщини переходити на меню від Клопотенка почали поступово, а в деяких громадах включати нові страви до шкільного раціону розпочали ще восени. Загалом вартість такого меню дещо зросла. І не лише через загальне здорожчання, а й через деякі нові дороговартісні інгредієнти. Є подекуди у школах і проблем із необхідним обладнанням для шкільних їдалень.

Так, кухарі гімназії "Глушківської гімназії – початкової школи" Білоцерківської громади   дослухалися до думки учнів та батьків і впроваджували нові страви в меню також поступово. 

"Із нового меню запропонуємо учням рис відварний з овочами, суп рисовий із томатом, картоплю запечену з куркою, буряк варений із олією та сухарями, салат із моркви та натертим твердим сиром, бігос з гречкою, стіки курячі, курку по-італійськи, картоплю тушковану, рис відварений з куркумою, курячі нагетси, мак енд чіз, картопляне пюре з соком буряка, салат із свіжої капусти з ароматною олією, юшку рибну, пиріг пастуший, пудинг манний. Буде традиційний чай із лимоном, а також смакуватимуть учні чай каркаде. Головне у новому меню – це його якісь і презентабельний зовнішній вигляд. Нове шкільне харчування від Євгена Клопотенка і справді стане проектом, який покращить культуру харчування в гімназії", – йдеться на офіційному сайті гімназії. 

Як розповіла у коментарі KV директорка КЗ ЗСУ "Ліцей Петропавлівський" Борщагівської громади Людмила Шевчук, вони нове меню почали впроваджувати одразу після нового року, хоча деякі страви практикували ще з вересня. 

"Меню, насправді, досить цікаве, направлене на здорове харчування. Ось, наприклад, на днях була паелья. Якщо це страва, то це не просто яйце, а смачний омлет із овочами. Діти, звичайно, звикають, тому що у батьків, на превеликий жаль, все має бути солодке, підсолоджене, більше солі. Немає достатньої культури харчування у сім'ях – загодовують піццами, солодким та газованими напоями. В принципі страви молодшим дітям подобаються. Старшим, так все взагалі до вподоби, тому що вони вже розуміють важливість такого харчування. Кухарям також трохи складно, адже звикли до інших технологій приготування, та все виходить. У цьому році оновили й обладнали харчоблок – готується все виключно на пару. Кухарі обладнання вже освоїли та навчилися на ньому працювати. Харчування не стало у зв’язку з цим набагато дорожчим. Що дійсно, так те, що в країні в цілому здорожчали продукти відсотків на 25. Кориця та різні спеції в принципі є дорогими. Вартість затверджена у розмірі 20 гривень для молодших дітей та 30 гривень – для старших", – розповіла вона. 

За словами директорки Дмитрівської загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів Дмитрівської громади Оксани Гальчук, вони меню розпочали впроваджувати ще з 1 вересня. 

"Минулого року ми були на карантині, і відповідно, діти трохи відвикли харчуватися в їдальні. Тож вирішили, що після літа перейти на нове меню буде набагато простіше і не так болісно для дітей. А ніж би до нового року ми йшли за старим меню, а потім різко перейшли на страви від Клопотенка. Кухарі моніторили та вивчали вподобання дітей, з часом деякі страви припинили готувати, а деякі дітям дуже подобаються. Наприклад, виключили із меню квасолевий суп, подобаються нагетси, різноманітні страви-пюре. Для приготування пюре придбали спеціальне перетираюче обладнання. Маємо пароконвектомат (вартість обладнання близько 350 тис. гривень – справка KV), адже без нього за новим меню готувати неможливо. Звичайно треба нове обладнання, та необхідний мінімум ми маємо. Школа має інші більш нагальні питання, що потребують уваги, та харчоблок однозначно треба підлаштовувати та переробляти під меню Клопотенка. До обласної програми щодо оновлення харчоблоку наша школа не потрапила", – каже очільниця закладу.

За її словами, те що в стравах відтепер менше цукру, дійсно, дітям складно пережити.  Та все залежить від культури харчування і що саме діти їдять поза школою. 

"Запитуючи у дітей, чому не їдять ту чи іншу страву, відповідають, що вдома батьки такого не готують. Зазвичай, їм готують макарони із сосисками чи пюре із котлетою, це можуть бути і полуфабрикати. Супи діти не дуже, та більшість все ж люблять. У порівнянні, то старшокласники краще сприймають нові обіди, аніж початкова школа. Це – діти, їх треба припрошувати поїсти, зацікавити. Та загалом меню смакує. Вартість обідів складає у нас 30 гривень. Ціна, яка була прийнята минулого року, такою і залишилися", – запевнила вона. 

Начальник відділу освіти виконавчого комітету Ковалівської громади Світлана Батрак також проінформувала, що всі шість навчальних закладів в громаді перейшли на нові умови харчування. 

"До меню включили більш прості рецепти, розроблені за технологічною методикою Клопотенко. У принципі діти більш-менш задоволені, тож важко сказати, що  є якісь складнощі. Єдине наша проблема, це те, що не в усіх навчальних закладах обладнання відповідає заявленим вимогам приготування. Якби було нове обладнання, то було би набагато простіше. Звичайно трохи зросла вартість харчування, буквально на п’ять гривень, було 25 гривень, зараз – 30 гривень. Це через те, що в меню з’явилися крупи більш дорожчої вартості, як сочевиця до прикладу. Так, це не сильно суттєве зростання, але в селах є сім’ї, де і по троє-четверо дітей, не з великим достатком. Звичайно, для багатодітних родин передбачено пільгове харчування. Проте це для батьків суттєві кошти. Ми одержували нове обладнання для харчаблоків. Але є і старі приміщення, які потребують капітального ремонту і харчоблоки в них не відповідають необхідним стандартам. Цьогоріч плануються такі ремонти у двох навчальних закладах. І після цього плануємо долучитися до обласного проєкту, що стосується осучаснення шкільних харчоблоків та їдалень", – говорить вона. 

Говорять громади

KV також поцікавилася у керівників громад як в їхніх громадах сприймають нове шкільне меню і чи обладнані їхні їдальні сучасною технікою, щоб діти могли харчуватись відповідно до заявлених вимог. І головне -  чи зросте від цього вартість харчування. 

Голова Немішаївської селищної громади Петро Перевозник: 

Школи Немішаївської громади перейшли на нове меню Клопотенка ще восени минулого року. Зараз за програмою дружини Президента України Олени Зеленської у Немішаївській школі № 2 йде відпрацювання більш ніж на 50% меню, яке буде готуватись за новітніми технологіями. Тому працювати є над чим.


Голова Золочівської сільської громади Олександр Лазаренко: 

Школи Золочівської громади перейшли на меню Клопотенка в жовтні минулого року. Середня вартість страви була 26 гривень, але планується підвищення ціни до 45 гривень. Всі пільгові категорії в нас звільнені від оплати і харчуються безкоштовно, за рахунок громади. Загалом учні та їхні батьки задоволені новим меню, діти почали їсти різноманітні страви. В одній із шкіл нашої громади нещодавно закінчився ремонт їдальні, було закуплено нове професійне обладнання, тому дітям приємно харчуватись в новому приміщенні. 

Голова Студениківської сільської громади Марія Лях: 

Школи Студениківської громади поступово переходять на нове харчування за меню Клопотенко. Все залежить від фахівця, там де повар знає свою справу, то і діти смакують страву із задоволенням. На мою думку, батьки і працівники кухонь не дуже сприймають нове меню. Оскільки це сільська місцевість, то щоб ця система запрацювала, для початку необхідно було створити спеціальні підприємства, які працювали б відповідно до нових вимог забезпечення якісного нового харчування. Адже не в усіх навчальних закладах нашої громади створено умови, в яких можна було б відпрацьовувати нові правила. Наразі таким умовам відповідає лише опорний навчальний заклад. В оновлення їдальні цього закладу вкладено багато коштів: одержали від Міносвіти нове обладнання майже на 900 тис. гривень, вклали більше 2 млн гривень. громадських коштів. Проте в кожному закладі це зробити нереально.

На сьогоднішній день середня вартість страви складає 25 гривень. Проте ціни на все продовжують зростати. Збільшення вартості може вплинути на кількість діток, які будуть харчуватись в школах. Проводилися батьківські збори – для них це значне навантаження. Наразі це питання вивчається ще з батьками. Оскільки ми сільська громада і більшість учнів підвозиться, ми ставимо перед батьками питання про обов’язкове шкільне харчування. На 2022 рік громадським бюджетом передбачено 2 млн грн на харчування в школах. Всі пільгові категорії в наших школах харчуються безкоштовно. Також у минулому році безкоштовно харчувались всі початкові класи. А цього року під час сесії було прийнято рішення про те, щоб з 1 січня початкові класи харчувались безкоштовно 50/50, а старші класи за повну оплату.

Нагадаємо, що Макарівська селищна рада затвердила зміни до бюджету Макарівської громади на 2022 рік і збільшила суму коштів на харчування для дітей у закладах освіти. Для загальноосвітніх шкіл збільшення фінансування на харчування склало 27%, дитсадків – 35%, а для ясел-садків – 62%”. В середньому вартість харчування зросла на 15 гривень для однієї дитини, тобто на третину від початкової вартості. При цьому у громаді зазначали, що у 2021 році сума коштів, яка виділялась на харчування дітей в розрахунку на одну особу, вже була однією з найвищих у Київській області.

Читайте: Макарівська громада додала грошей на харчування в школах та дитсадках, – голова Токар

А от у школах і дитсадках Бородянської громади всі пільгові категорії дітей, діти родин, що опинилися в складних життєвих обставинах та діти багатодітних родин (1-4 класів) харчуватимуться безоплатно. На 2022 рік в місцевому бюджеті на харчування дітей закладено кошти у сумі понад 9,4 млн гривень.

Читайте: “Всі пільгові категорії учнів шкіл та дитсадків Бородянської громади будуть харчуватися безоплатно”, – голова Єрко

Фото: колаж KV

КиевVласть

Інна Міхно, Влада Олійник

Теги: новости киевской области, новости киевщины, власть киевщина, школа, питание, мария лях, садик, студениковская община, школьное питание, петр перевозник, столовая, немешаевская община, елена зеленская, александр лазаренко, золочевская община, пищеблок, правильное питание, борщаговская община, обед, дмитровская община, евгений клопотенко, ковалевская община, новое меню, новое меню, реформа школьного питания, технология приготовления

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій