середа, 10 серпня 2022 г.

З роботою під час війни стало гірше, але українці не сидітимуть склавши руки - результати соцопитування

З роботою під час війни стало гірше, але українці не сидітимуть склавши руки - результати соцопитування

В оцінках змін в економіці окремих домогосподарств і країни в цілому за останні півроку побільшало песимізму. Зросла й кількість тих, хто втратив роботу і свої доходи. Третина українців в цих умовах готова працевлаштуватися за кордоном, чимало і тих, хто не проти зайнятися підприємництвом. Так чи інакше, більшість українців демонструють активну життєву позицію.

Про це KВ стало відомо з загальнонаціонального опитування, проведеного “Групою “Рейтинг” (*) 23-24 липня 2022 року.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Згідно опитування, 73% респондентів вважають, що справи в Україні рухаються у правильному напрямку. 

12% – протилежної думки.

Ще 15% – не змогли оцінити вектор руху нашої країни.

(Щоб повдивитись картинку повністю, натисніть на неї)


При цьому, у всіх регіонах та серед всіх вікових груп продовжує домінувати оцінка напрямку як правильного. 

Відмінності у поглядах помітні соціологам за майновим розподілом: серед найбідніших оцінки дещо гірші.

"Спостерігається поступове зменшення кількості тих, хто оцінює напрямок розвитку країни як правильний на користь тих, хто не визначився в оцінках", – відзначається у релізі "Групи Рейтинг".

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Ще помітна тенденція: в оцінках змін економічного становища родини та країни за останні півроку помітне наростання песимізму. 


Але водночас соціологія фіксує, що, цитуємо реліз, "говорячи про економіку країни у майбутньому, респонденти мають більше позитивних сподівань, аніж до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну". 

  • 85% говорять, що економічне становище України за останні півроку погіршилося (у січні ц.р. таких було 70%); 

  • щодо особистої ситуації, то про погіршення говорять 75% (у січні – 52%);

  • 25% сподіваються, що у наступні 12 місяців їхнє особисте економічне становище покращиться, чверть вважають, що воно не зміниться, третина – мають песимістичні погляди щодо цього .Натомість у оцінках майбутнього країни спостерігається зростання кількості оптимістичних оцінок: тих, хто вважає, що економіка покращиться у наступний рік, сьогодні = 34% (у квітні ц.р. було 32%). 

Відповідно, зменшилася кількість тих, хто очікує погіршення: з 42% до 37%. 


Як видно з результатів соцопитування, відносно кращі оцінки поточного стану власного економічного становища – у мешканців заходу країни, молодших респондентів, у тих, хто працює, та  більш забезпечених респондентів.

Натомість в оцінках динаміки змін в економіці України за останні півроку не помітно особливих різниць в демографічних групах: повсюдно домінують негативні оцінки. 


Також соціологи спостерігають переоцінку власної фінансової стійкості у кризовий час серед більш заможних: від березня ц.р. зросла кількість тих, хто вважає, що має достатньо фінансових запасів і що їх вистачить більше ніж на півроку. Останніх найбільше серед найзаможніших людей та підприємців. 

Натомість не змінилася кількість тих, хто вважає, що заощаджень вистачить лише на місяць (близько 40%). Таких найбільше серед непрацюючих, пенсіонерів, тих, хто має найману роботу у приватному, чи державному секторі. 


Наразі сповільнилася динаміка показників повернення на робочі місця, яка спостерігалася останні три місяці. Сьогодні серед тих, хто мав роботу до війни, працюють 59% (повноцінно – 34%, віддалено або частково – 19%, знайшли нову роботу – 6%). 

Натомість зросла кількість тих, хто роботу все ж таки втратив (з 35% у червні до 39% у липні). 


Найбільше безробітних – серед мешканців сходу, жінок, найбідніших, тих, хто працює в приватному секторі або має власну справу, а також внутрішньо переміщених осіб. 


З’ясувалося, що половина працюючих зазнали зниження зарплати від 10% і більше відсотків. У 43% зарплата не змінилась, в 9% – зросла. Найбільше тих, хто відчув зниження доходів серед тих, хто працює зараз віддалено або частково та підприємців. Тоді як серед державних службовців відносна більшість зберегла попередню зарплату.


Соціологи поцікавились – що робитимуть люди у разі подальшого зменшення рівня зарплат. Відносна більшість (57%) готова продовжувати працювати навіть у разі зменшення заробітної плати, 40% – шукатимуть нову роботу. Таких активних більше серед молоді, тих, хто працює в приватному секторі, або сам на себе. 


Серед працюючих домінує впевненість у збереженні свого робочого місця у наступні півроку (переконані у цьому – 83%). Не впевнені – 11%. Найбільше останніх серед тих, чия зарплата зменшилася більше ніж на 50%. 


При цьому, майже 40% працюючих переконані, що змогли б швидко знайти роботу у випадку її втрати. 57% – не мають такої впевненості (найчастіше це старші респонденти, жінки, працівники державного сектору).


На практиці ж серед тих, хто втратив роботу під час війни, лише третина активно її шукає. Ще 23% думають над цим, і 41% – займають вичікувальну позицію. Менш мотивовані ніж інші на пошук нової роботи старші опитані, держслужбовці, та ті, хто мають заощадження.


Серед тих, хто шукає зараз роботу – більшість готова змінювати і місце роботи, і сферу діяльності. Натомість переїжджати в інший регіон, чи країну для роботи вони скоріше не готові. Загалом більше відкриті до змін переселенці, працюючі в приватному секторі,  а також, ті, хто зазнав зменшення зарплати. 


Домінуючим критерієм у виборі бажаної роботи сьогодні є зарплата (70%). Вона уособлює фінансову безпеку і дозволяє задовольняти базові потреби особистості. Також відносно важливим для респондентів є графік та безпечність місця роботи (23-24%). Соціальні гарантії важливі для 17%, взаємини в колективі – 16%, можливість працювати дистанційно – для 10%. 

Такі критерії як кар’єра, престижність та соціальний статус під час війни на найнижчих сходинках критеріїв у виборів нового місця праці (3-7%).


Що ж до роботи за кордоном, близько третини опитаних (28%) хотіли б мати таку роботу. А на постійне проживання виїхати за межі України прагнуть 9% респондентів.


На загал рівень можливостей в Україні респонденти оцінюють переважно як середній. Відносно краще люди оцінюють можливості досягти успіху в Україні (47%; відсутність таких можливостей вказали лише 26%). 

Близько третини високо оцінили можливість знайти роботу і мати стабільний дохід (стільки ж – їхню відсутність). 

Можливість знайти роботу переважно оцінюють посередньо. 

Близько 30% вважають, що є можливості зробити кар’єру або зайнятися підприємництвом.


Прошарок ділових людей залишається в України невеликим: власну справу на сьогодні мають лише 9% опитаних громадян. 45% – не проти б зайнятися підприємництвом, 46% – не мають такого бажання. 


Соціологи фіксують різні стратегії адаптації до умов воєнного часу. 

Дослідження поведінкових моделей економічної поведінки показало, що у випадку різкого скорочення доходів 62% будуть шукати додаткові джерела заробітку, 35% – скорочувати свої витрати. 

53% хочуть жити не гірше інших, 42% – хочуть жити краще, ніж інші. 

Половина опитаних вважають, що можуть впливати на збільшення власних доходів, стільки ж – мають протилежну думку. 

“Отже, більшість українців продовжують демонструвати активну життєву позицію щодо свого матеріального становища та можливостей професійної реалізації у бізнесі”, – резюмують соціологи “Групи “Рейтинг”.


“Соціологічна група “Рейтинг” опитала методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (САТІ) 23-24 липня 2022 року 1000 респондентів віком від 18 років і старше в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу, а також територій, де на момент опитування відсутній український мобільний зв'язок. Результати зважені з використанням актуальних даних Державної служби статистики України. Помилка репрезентативності дослідження з довірчою імовірністю 0,95: не більше 3.1%.

За даними аналітичної системи YouControl, Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) “Соціологічна група “Рейтинг” було засноване 24 жовтня 2008 року (13 років 9 місяців тому). 

Співзасновником і керівником згаданого ТОВ є львів'янин  Олексій Георгійович Антипович (49%). Ігорю Івановичу Тищенко належить більша частка ТОВ (51%). 

Читайте: Стали відомі результати опитування про долю герба СРСР на щиті монумента “Батьківщина-Мати” в Києві

* ТОВ “Соціологічна група “Рейтинг” (код ЄДРПОУ: 36183282)

Фото: pmg.ua

КиївВлада

Олексій Ігнатьєв

Теги: новини україни, новини києва, війна, воєнний стан, російсько-українська війна, повномасштабне вторгнення рф, робота, безробіття, соціологія, група рейтинг, зайнятість, вектор руху

середа, 10 серпня 2022 г.
17:43
У Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії у Києві за 20 днів збираються відремонтувати три поверхи
17:24
У Богданівці відбудують дитсадок на 1,1 мільйон доларів за кошти меценатів
17:02
Поліцейські Білоцерківщини затримали чоловіка напідпитку, який влаштував стрілянину на вулиці (відео)
16:44
ЮНІСЕФ допоможе створити укриття у дитячому садку “Калинка” у Славутичі
16:28
Влучання акуратне, але дієве, - ЗСУ вивели з ладу міст у районі Каховської ГЕС
16:07
У внутрішньому дворику столичної мерії висадили паростки винограду Вічі для вертикального озеленення
15:46
Злили понад тонну мастила: на Київщині мародери місяцями обкрадали трансформаторні підстанції (відео)
15:29
Броварська РВА виділила добровольцям Калитянської громади палива на 300 тисяч гривень
15:12
Завтра, 11 серпня, у Києві та області очікується гроза, - Укргідрометцентр
14:50
Кабмін пропонує Раді уточнити в законі межі допустимої взаємодії з окупантами
14:48
Окупанти завдали ракетного удару по житлових будинках у Дніпропетровської області прикриваючись Запорізькою АЕС
14:27
У КМДА запевнюють, що батьки самі обиратимуть будь-яку форму навчання дитини: офлайн, онлайн чи індивідуальну
14:04
У Києві “Озеро Коров’яче” на Бортничах планують оголосити ландшафтним заказником місцевого значення
13:44
Як змінилися ціни на м’ясо в супермаркетах країни протягом року (інфографіка)
13:26
У Києві за добу перевірили 54 фастфуди, виявлено понад десяток порушень
13:02
Правоохоронці викрили нові факти воєнних злочинів офіцера армії рф на Київщині (відео)
Календар подій