субота, 27 квітня 2024 г.

В КОВА заявили про взяття під жорсткий контроль всіх процесів відбудови регіону

В КОВА заявили про взяття під жорсткий контроль всіх процесів відбудови регіону

На Київщині ні на день не припиняється робота з відновлення постраждалих від бойових дій об'єктів, яких загалом налічується більше 28 тисяч. Звичайно, всім хочеться, щоб відновлювальні процеси відбувалися швидше і в більших обсягах. Однак, крім цих критеріїв, відбудова повинна бути чесною і прозорою. Для цього Київська обласна військова адміністрація (КОВА) започатковує кількарівневий контроль за відбудовою регіону, який включає співпрацю з правоохоронними органами, громадський та міжнародний контроль, а також використання цифрових технологій.

Як стало відомо KВ з повідомлення голови обласної військової адміністрації Київщини Руслана Кравченка від 9 жовтня поточного року, при КОВА створено робочу групу “Прозорість та підзвітність” для боротьби з корупцією в столичному регіоні, зокрема, при відбудові пошкодженої війною інфраструктури.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

З його слів на зараз відомо, що до складу вказаної групи увійшли представники правоохоронних органів, Національного агентства з питань запобігання корупції та інших антикорупційних інституцій. Насамперед новостворена група, як зазначив Руслан Кравченко, сформує пакет заходів, які повинні будуть виконуватися обладміністрацією, а також всіма районами та громадами. А в подальшому, як запевнив губернатор, ця структура повинна буде забезпечити “прозорість і максимальну підзвітність” на кожному рівні та у кожній сфері життєдіяльності регіону.

Читайте: КОВА створила робочу групу “Прозорість та підзвітність” для протидії корупційним схемам

Чи були прецеденти

Ініціатива КОВА з приводу боротьби та запобігання корупції виникла неспроста, адже грошові потоки, які наразі спрямовуються для відновлення регіону, є надзвичайно великими, а відповідно великими є і ризики зловживань при їх використанні.

У відповідь на інформаційний запит KВ в обладміністрації наголосили, що для відновлення області на сьогодні реалізують комплексний план, в рамках якого залучаються кошти державного, обласного та місцевих бюджетів, а також кошти міжнародних партнерів.

Використання таких грошових потоків потребує надзвичайно пильного моніторингу та контролю. Тому ще в липні керівництво КОВА звернулося до правоохоронних органів Київщини – прокуратури, Нацполіції, Служби безпеки, Бюро економічної безпеки та Державного бюро розслідувань – із проханням перевірити всі тендери та закупівлі з відбудови інфраструктури Київщини.

Читайте: В КОДА розповіли про хід відбудови Ірпеня в районі Гостомельського шосе

Судячи зі свіжої статистики силових структур, прецеденти нецільового використання бюджетних коштів, виділених на відбудову регіону, таки мали місце і вже стали предметами кримінальних розслідувань. Так, в обласній прокуратурі повідомили KВ, що її прокурорами здійснюється процесуальне керівництво у понад 80 кримінальних провадженнях з приводу заволодіння бюджетними коштами під час виконання робіт з відбудови на Київщині. Упродовж 2022-2023 років, як зазначили в прокуратурі, вже повідомлено про підозру 26 особам, до суду направлено 23 обвинувальних акти у кримінальних провадженнях вказаної категорії.

Разом з цим, за даними, які надали KВ в ГУ Нацполіції в Київській області, її слідчі проводять досудове розслідування у 21 кримінальному провадженні за фактами розкрадання або привласнення виділених на відновлення регіону коштів. На даний час у 6 кримінальних провадженнях обвинувальні акти скеровано до суду, завдані збитки по ним оцінюють в 750 тис. гривень. В рамках ще двох проваджень про підозру у привласненні коштів та завданні збитків бюджету на 380 тис. гривень повідомлено двом керівникам компаній-підрядників, а також одній службовій особі Департаменту регіонального розвитку КОВА (ДРР).

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

В обласному управлінні Служби безпеки України запевнили, що в цьому напрямку кипить робота і у них. Її фахівці, як зазначили у відповіді на запит редакції, розслідують та супроводжують кримінальні провадження, предметом яких є зловживання під час відновлення області. Однак будь-які подробиці в управлінні не навели, посилаючись на таємницю досудового розслідування.

Всебічний контроль

В КОДА наголошують, що для запобігання в подальшому будь-яких проявів корупції  область започаткувала нову форму контролю за процесами відбудови. Мова про створену 6 вересня поточного року Спостережну раду з питань відбудови Київщини (розпорядження КОВА від 6.09.2023 року № 887/1). До складу цієї ради увійшли представники ПРООН в Україні, Трансперенсі Інтернешнл Україна, Інституту законодавчих ідей, Open Contracting Partnership, Центру досліджень фіскальної політики та ТОВ “ІА “УНН”.

В обладміністрації розповіли, що Спостережна рада займається моніторингом та перевіркою процедур “відбудовчих” закупівель, а також ефективності витрат на відновлення Київщини.

“Спостережна рада вивчатиме бюджети, фінансові звіти і витрати на відновлення, щоб гроші використовувались ефективно. Також рада буде рекомендувати обʼєктивні критерії вибору об'єктів для відновлення з огляду на максимальну користь для населення. Впроваджуватиме процедури, які унеможливлюватимуть корупційні дії”, – пояснив Руслан Кравченко.

Свою роботу, як наголосили в КОВА, новостворена рада вже почала – 7 вересня відбулося її перше установче засідання, на якому команда адміністрації представила проєкти відбудови.

Читайте: ПРООН надасть Київщині техпідтримку у відновленні об’єктів за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, – Руслан Кравченко

11 жовтня поточного року Руслан Кравченко заявив про запровадження поетапного комісійного обстеження 56 об’єктів регіону, відбудова яких вже почалася за кошти Фонду ліквідації наслідків збройної агресії – це багатоквартирні будинки, дитсадки, школи, укриття. До складу відповідної комісії входять представники профільних департаментів КОВА, правоохоронних органів, технагляду, Держпраці, спостережної ради, ДТЕКу тощо. Губернатор закликав долучитися до перевірок народних депутатів, представників ЗМІ, мешканців будинків та громадськість. Низку обʼєктів вже перевірили – садок в Бишеві та 4 багатоквартирні будинки в Бучі. Виїзди комісії плануються регулярними – кілька разів на тиждень.

Додаткові механізми

Для прозорості та підзвітності по всім відновлювальним проєктам, як розповіли в КОВА, громади Київщини та обласний ДРР вносять інформацію щодо них до “Єдиної цифрової інтегрованої інформаційно-аналітичної системи управління процесом відбудови об’єктів нерухомого майна, будівництва та інфраструктури” (DREAM). В адміністрації пояснили, що до вказаної системи вноситься інформація щодо проєктів відбудови, які були профінансовані з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії та за кошти Європейського інвестиційного банку для реалізації двох програм – Надзвичайної кредитної програми для відновлення України та Програми з відновлення України.

“Київщина бере активну участь у наповненні електронної екосистеми DREAM. Вона дає змогу кожній громаді ініціювати свої проєкти відбудови, які потрапляють в загальний національний банк проєктів, і проєктних інвестиційних ідей, з якими можуть ознайомитися міжнародні партнери. Також вона дозволяє контролювати всі етапи реалізації проєктів з повоєнної відбудови України – від реєстрації пошкоджень до введення в експлуатацію”, – розповіли в КОВА та додали, що наразі для бета-тестування системи DREAM у Київській області відібрано 26 територіальних громад, а додано до неї вже близько 150 проєктів регіону.

Успішним прикладом використання платформи DREAM в КОВА вважають відновлення дитячого садка “Рута” у Ірпені на 500 дітей. На відбудову садочка та його укомплектування необхідним обладнанням уряд Литви виділив 4,4 млн євро, за які у закладі, зокрема, добудували третій поверх та облаштували укриття.

Але і цим в КОВА вирішили не обмежуватися. Так, обладміністрація звернулася до парламентарів з проханням прискорити законодавче запровадження в Україні нових цифрових інструментів у сфері будівництва, зокрема, технології будівельного інформаційного моделювання (ВІМ – Building Information Model).

Руслан Кравченко зазначив, що концепція впровадження технологій будівельного інформаційного моделювання була затверджена Кабміном ще у 2021 році, однак до цього часу на практиці вона не реалізується. На сьогодні, як наголосив губернатор, ці технології вкрай необхідні, адже завдяки збору та обробці всієї інформації про об'єкт,  дозволять оптимізувати витрати на будівництво та мінімізувати випадки корупції в цій сфері.

Нагадаємо, в кінці липня поточного року Кабмін виділив Київщині з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії 860 млн гривень. Ці кошти спрямують на будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Декабристів, 42 у Василькові, на реконструкцію житлового будинку по вул. Привокзальній, 5 в Пісківці Бучанського району, а також на капітальні ремонти девʼяти житлових будинків в Бучі, Ірпені, Вишгороді та Макарові.

Загалом станом на кінець вересня КОВА виступала замовником відбудови 56 пошкоджених війною об'єктів – це 30 житлових будинків та 26 об’єктів громадського призначення – школи, дитсадки, лікарні, укриття. Ще 11 багатоквартирних будинків в Ірпені, Макарові, Пісківці, Бучі, Василькові та Вишгороді відбудує Держагентство відновлення та розвитку інфраструктури України. Крім того, з держбюджету передається субвенція територіальним громадам Київщини на реалізацію проєктів. За ці кошти планується відновити 18 багатоповерхівок у Бучанській громаді, 9 – в Ірпінській, освітні заклади в Петрівській та Гатненській громадах, а також побудувати захисну споруду в селі Нові Петрівці.

Читайте: На Київщині відновлять ще 97 об’єктів, зруйнованих внаслідок агресії рф

Довідково. Згідно з оновленими даними КОВА, а регіоні зруйновано понад 28 тисяч об’єктів інфраструктури і їх число зростає через ворожі атаки.

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Олексій Вєтров

Теги: новини київщини, новини київської області, війна росії проти україни, напад росії на україну, кода, кова, руслан кравченко, відбудова україни, відбудова київщини

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій