суббота, 23 октября 2021 г.

Сто днів ринку землі: модернізація держреєстрів та нові можливості для громад

Сто днів ринку землі: модернізація держреєстрів та нові можливості для громад

Минуло 100 днів від запровадження відкритого ринку землі. Влада столичного регіону відзвітувала про реалізацію земельної реформи на Київщині. Зокрема йшлося про основні можливості ринку землі для аграріїв і тергромад пристоличного регіону, укладення договорів купівлі-продажу, оренди та досягнуті успіхи після зняття мораторію. 

Про це KV стало відомо за результатами онлайн-брифінгу начальника управління агропромислового розвитку Костянтина Довгаля.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Зокрема він повідомив, що брифінг стосуватиметься 100 днів дії основного закону про впровадження ринку земель сільськогосподарського призначення, що був впроваджений у рамках земельної реформи.

"Відновлення права власності на землю було принциповою позицією Президента України Володимира Зеленського, яку він озвучив ще під час передвиборчої діяльності і яку виконав. Саме завдяки його політичній волі, позиції та сприяння в Україні відбулася земельна реформа. Мораторій в Україні 20 років стримував розвиток нашої країни і з 1 липня, після відкриття ринку землі, країна вступила в новий етап земельних відносин. І сьогодні  українські землевласники можуть вільно розпоряджатися своєю землею", – розповін Костянтин Довгаль.

Довгаль стверджує, що скасування мораторію – це не лише переваги для землевласника та фермера, а й для кожного українця в цілому. Адже, на його думку, нині мова йде про зростання економіки усієї держави та підвищення якості продукції.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Успішні кейси

Також він розповів, що за перші 100 днів ринку землі в області було зареєстровано 2,3 тис. правочинів, що становить майже 10% від усіх по Україні загальною площею понад 3 тис. га. 

"Агросектор регіону посідає важливе місце – нам є чим пишатися. Це, насамперед, потужні підприємства, які формують дохідну частину не лише області, а й України у вигляді податків та зборів. Це – група компаній "Нива Переяславщини", "Асканія", "ТАС", Family Garden тощо. Завдяки реформі збільшуються доходи аграріїв, зростає світовий попит на агропродукцію. Сім мільйонів власників паїв в Україні стають багатшими, бо вартість землі щодня зростає", – говорить він.

І додав, що середня вартість землі сільськогосподарського призначення в області сягає 204 тис. гривень за гектар. Також унаслідок реформи стають успішнішими і громади. 

"У результаті землі сільськогосподарського призначення державної форми власності за межами населених пунктів стають власністю громад, які одержали можливість спрямовувати кошти від землекористування на свій розвиток і добробут. А це гроші на будівництво місцевих доріг, лікарень, садочків, шкіл тощо", – зауважив Довгаль.

Назвав начальник управління АПК і успішні приклади на Київщині. Це – Студениківська та Сквирська громади. 

Діджиталізація аграрного сектору

Наголосив Довгаль і на тому, що ринок землі та агропромисловий комплекс, звичайно, потребують модернізації та діджиталізації аграрного сектору. В області діють сучасні підприємства, в яких застосовуються роботизовані системи управління, а елеваторні комплекси облаштовані новітньою комп'ютерною технікою.

А щоб вести бізнес в Україні було набагато легше, говорить керівник управління, майже всі реєстри та бази даних знаходяться у вільному доступі. І одним із ключових у форматі діджиталізації, звичайно, є дія платформи геопросторових даних. А саме – єдиного веб-порталу відкритих даних.

"Це – важливий портал, де можна побачити власника кожного квадратного метру землі в Україні просто на екрані свого смартфону. В Електронній кадастровій карті України зазначені усі земельні ділянки, зокрема, і ті, що є вільними для створення власного агробізнесу", – говорить він.

І зауважив, що до запуску ринку землі було удосконалено усі державні реєстри. А це дозволило значно посилити захист даних та майнових прав.

"Оскільки зараз усі документи можна перевірити та захистити онлайн, у рейдерів немає жодного шансу. Завдяки цьому зменшується кількість правопорушень та посилюється безпека в громаді. До того ж в області діють дорадчі органи, що допомагають агробізнесу. Це, насамперед, офіс протидії рейдерству та рада з вирішення проблемних питань в агропромисловому комплексі. Наголошую на тому, що Київщина одна із найперших областей, що впровадила пілотний проєкт “Державний аграрний реєстр”, що дає змогу одержати державну підтримку в електронному вигляді, а також взаємодіяти з органами державної влади”, – розповів Костянтин Довгаль.

Окрім цього, з метою приваблення нових інвестицій в агросектор, в Київську область залучено проєкт міжнародної технічної допомоги, завдяки якому створено "Атлас сільських територій Київщини". Це дає змогу потенційним інвесторам оцінити перспективи роботи агросектору, аналізувати доступ регіону до транспортних коридорів тощо.

“Ми й надалі цифровізуємо державу та робимо адміністративні послуги зручними, непомітними, людяними. Всі ЦНАПи Київщини використовують “Дія. QR". Тепер, щоб одержати державні послуги у ЦНАПах Київської області, необов’язково “ксерити” копії документів чи заповнювати бланки. Достатньо мати застосунок “Дія”, відсканувати QR-код, поставити підпис та надіслати документи на необхідну поштову адресу. 

Отже, ми бачимо, що за короткий термін вже є багато перемог: ми маємо заможні українські села, держава сьогодні розвиває цілу низку програм державної підтримки для розвитку агропромислового комплексу, зокрема, агропромислового мікропідприємництва”, – наголосив Костянтин Довгаль.

Так, нещодавно було ухвалено законопроєкт “Про державну допомогу фермерам у віці до 35 років”. Відтепер їм надаватиметься окрема грошова допомога коштом держбюджету. За словами Довгаля, це має сприяти уповільненню відтоку молоді у великі міста. На цей рік у державному бюджеті для сільськогосподарських виробників передбачено 4,5 млрд гривень. Ці кошти спрямують на розвиток садівництва, тваринництва, картоплярства, сільськогосподарського виробництва. Як приклад, цього року на часткову компенсацію передбачено 1 млрд гривень коштів сільськогосподарським виробникам, які придбали техніку та обладнання вітчизняного виробництва.

Також він повідомив, що навесні 2021 року уряд спростив механізм надання фінансової підтримки фермерським господарствам, позбавивши фермерів цілої низки непотрібних бюрократичних тяганин. На 170% збільшено розмір субсидій новоутвореним фермерським господарствам. Крім того, держава підтримує аграріїв доступними кредитами за програмою "5-7-9". Більш ніж 10 банків сьогодні видають під держгарантії кредити малим фермерам на придбання землі сільськогосподарського призначення. За минулий рік в область державою спрямовано понад чверть мільярдів гривень державної підтримки агросектору. 

“У поточному році ми також залучили кошти обласного бюджету. Хочу наголосити на тому, що кошти обласного бюджету залучені в агросектор вперше за останні 10 років. У сукупності всі ці напрями роботи покращують економіку України, у тому числі підвищують благополуччя людей, які працюють із землею. Ми з командою й надалі будемо впроваджувати зміни, що націлені виключно на розвиток”, – резюмував Довгаль.

Нагадаємо, як писала KV, 1 липня 2021 року набув чинності закон про обіг земель сільськогосподарського призначення. Він дав старт купівлі-продажу землі, хоча до 2024 року продаж буде обмежений – не більше 100 га в одні руки і тільки громадянам України. Потім і українські юрособи зможуть володіти по 10 тис. га сільгоспугідь. А комерційні банки зможуть – через застави – володіти якими завгодно площами українських чорноземів (два роки з подальшим продажем землі на торгах). 

У той же час багато експертів сигналізували: базовий закон і суміжні з ним закони відкривають можливість через законодавчі лазівки і корупційні схеми розпродати землю іноземцям та великим агрохолдингам мало не наступного дня після набрання законом сили. Також критики стверджували, що власників ділянок, що перебувають в оренді у холдингів, "земельна реформа" Зеленського просто закріпачує, не даючи можливості, навіть, винести питання про ринок землі на всеукраїнський референдум.

Також у липні народні депутати Верховної Ради Олексій Устенко та Олександр Качура (обидва – фракція "Слуга народу") ініціювали законопроєкт, яким пропонували скоротити з 10 тис. га до 500 га максимальну площу земельних ділянок, дозволену для придбання громадянам України та юридичним особам.

Читайте: С начала работы в Украине рынка земли больше всего сделок было зарегистрировано в Киевской области

Фото: коллаж KV

КиевVласть

Інна Міхно, Ілля Мандрикін

Теги: новости киевской области, новости киевщины, кога, власть киевщина, рынок земли, брифинг, диджитализация, агрохолдинг, агробизнес, 100 дней, аграрный сектор, константин довгаль, управление агропромышленного развития

суббота, 23 октября 2021 г.
11:02
Правоохранители сообщили жителю столицы о подозрении в незаконном завладении недвижимостью Киевского облсовета
10:05
В Киеве на Позняках нетрезвый водитель насмерть сбил пешехода на переходе (фото, видео)
09:03
В Украине за сутки вакцинировано от коронавируса 290 тысяч человек
07:15
Сегодня, 23 октября, ярмарки пройдут в девяти районах Киева (адреса)
07:00
Погода в Киеве и Киевской области: 23 октября 2021 года
пятница, 22 октября 2021 г.
20:45
Планові відключення електроенергії в Київській області 23 жовтня 2021 року (повний список населених пунктів)
20:26
Марафонцы на два дня изменят маршруты движения общественного транспорта (график)
20:08
В КП “Плесо” проходят обыски
20:04
В ТРЦ Gulliver пройдут мастер-классы к празднику Halloween
19:54
Киев утвердил перечень противоэпидемических ограничений в случае перехода столицы в “красную зону”
19:43
В воскресенье, 24 октября, под Киевом состоится открытое стрелковое мероприятие Gun Open Day 2021
19:31
Энергоэффективные технологии улучшают качество жизни и сокращают расходы жильцов на 30%, - Анна Лаевская
19:26
Для работы в “красной зоне” бизнесу необходимо вакцинировать 100% персонала, - КГГА
19:04
Прокуратура провела обыски в столичном БТИ в рамках расследования растраты 12 млн гривен бюджетных средств
18:45
На выходных, 23-24 октября, марафон Wizz Air Kyiv City ограничит движение транспорта в центре столицы (схема)
18:42
Александр Омельченко сообщил, что его обманул фейковый Telegram-канал
Календарь событий
Киевсовет поддержал католиков в вопросе передачи костела Святого Николая религиозной общине
22 октября 2021 г. 09:00
Киевсовет поддержал католиков в вопросе передачи костела Святого Николая религиозной общине
Депутаты Киевсовета решили обратиться в Министерство культуры и информационной политики в поддержку требования представителей римско-католической общины в вопросе передаче ей костела Святого Николая (ул. Большая Васильковская, 75). Поводом появления такой инициативы в стенах столичного горсовета, вероятно, послужило недавнее обращение к президенту Владимиру Зеленскому епископа Киевско-Житомирской диецезии Римско-Католической церкви Виталия Кривицкого. В нем епископ указывал на то, что сегодня не ведется диалог с приходской общиной, а планы Министерства культуры и информационной политики по реставрации этого памятника архитектуры (в нем долгое время функционировал Национальный дом органной и камерной музыки Украины) вызывают у представителей римо-католической церкви опасения, что передачу здания костела намерены затянуть еще на десятилетия.
Зеленскому и Шмыгалю пожаловались на строящийся возле Феофании ЖК Life Story
21 октября 2021 г. 15:00
Зеленскому и Шмыгалю пожаловались на строящийся возле Феофании ЖК Life Story
Общественная организация (ОО) “Стоп коррупции” уведомила высшее руководство страны о нарушениях при строительстве 16-этажного ЖК Life Story. Речь идет о первом столичном проекте LEV Development ивано-франковца Александра Островского (на коллаже слева) и львовянина Василия Левицкого (на коллаже справа). Объект возводится недалеко от музея “Пирогово” и парка Феофания на улице Метрологическая по заказу ООО “Экзитос ЛТД”, которое принадлежит руководителю киевского офиса LEV Development Василию Варге (на коллаже снизу). По данным активистов, Государственная архитектурно-строительная инспекция (ГАСИ) два раза отказывала застройщику в выдаче разрешения на строительство этого ЖК из-за множественных нарушений, но в итоге на непонятных основаниях стройку разрешила. Теперь высотки возводятся на принадлежащем ООО “Экзитос ЛТД” земельном участке, который предназначен для индивидуального жилого, гаражного и дачного строительства.