понеділок, 11 грудня 2023 г.

Скандали із гуманітарною допомогою розхитують ситуацію в прифронтовому Запоріжжі

Скандали із гуманітарною допомогою розхитують ситуацію в прифронтовому Запоріжжі

Запорізькі волонтери та місцева мажоритарниця Юлія Яцик (фракція “Слуга народу”) звинувачують керівника Запорізької обласної військової адміністрації (ЗОВА, на фото праворуч) Олександра Старуха та його заступницю Злату Некрасову (на фото лівоворуч), за суттю, в масштабних махінаціях з західною гуманітарною допомогою. Опоненти керівництва ЗОВА впевнені – ці махінації неможливі без прикривання з боку заступника керівника Офісу Президента (ОП) Кирила Тимошенка (на фото в центрі). Запорізькі скандали з західною гуманітарною допомогою вже вийшли за межі України, і Нацполіція також відкрила, щонайменше, одне кримінальне провадження.

Найближчим часом на ім`я Президента Володимира Зеленського буде направлено ще одне – вже третє – офіційне депутатське звернення від парламентаря Юлії Яцик (фракція “Слуга народу”, 79 округ, Енергодар, Запорізька обл.) щодо, м'яко кажучи, дивних історій, що відбуваються у Запоріжжі та області з гуманітарною допомогою, та про дії керівництва ЗОВА.

Про це в коментарі KВ повідомила Юлія Яцик.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

За її словами, таке звернення буде зроблено на найближчому засіданні комітету Верховної Ради (ВР) з питань правоохоронної діяльності, в якомі пані Яцик займає посаду голови підкомітету з питань кримінального процесуального законодавства та оперативно-розшукової діяльності.

“Я двічі зверталась до Президента Володимира Зеленського із офіційними депутатськими зверненнями щодо ЗОВА, яка не виконує свої функції, та, зокрема, Олександра Старуха (голова ЗОВА, – KВ), дії якого вимагають пильної уваги з боку правоохоронних органів”, – сказала Юлія Яцик.

Вона не надала тексти цих звернень для публікації, мотивуючи це тим, що деякі моменти в її запитах є кричущими і такими, що в публічному полі можуть погіршити ситуацію в Запорізькому регіоні.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Юлія Яцик також акцентувала увагу на ситуації з гуманітарною допомогою в Запоріжжі та Запорізькій області, яку курує заступниця голови ЗОВА Злата Некрасова.

Звернення до Старуха про долю 229 вагонів гуманітарної допомоги

Ще 6 квітня Юлія Яцик написала депутатське звернення на голову ЗОВА Олександра Старуха, в якому попросила голову Запорізької області у визначений законом строк повідомити, зокрема, про наступне:

- кількість гуманітарної допомоги, доставленої до Запорізької області з 24 лютого – у вагонах та вазі;

- які саме видавались гуманітарні товари (їжа, одяг, медикаменти тощо) ті як обліковувалась видача гумдопомоги;

- в яких місцях ЗОВА зберігає та обліковую гуманітарну допомогу;

- яким чином ЗОВА розподяліє та доставляє гуманітарну допомогу в області (дані перевізників, пункти доставки тощо);

- хто відповідальний за гуманітарну допомогу в ЗОВА;

- яи відомі голові ЗОВА Олександру Старуху будь-які факти розкрадання чи будь-яких зловживань з гуманітарною допомогою в області.

29 квітня, не отримавши відповіді на це звернення, Юлія Яцик написала ще одне депутатське зверення до голови Запорізької ОВА Олександра Старуха, в якому запитала про долю 229 вагонів, розподілом яких займалась Злата Некрасова.

“Ще до мого звернення було відкрито декілька кримінальних проваджень щодо гуманітарної допомоги для Запорізької області. Зараз всі ці провадження передані до Національної поліції. Хоча, на мою думку, Нацполіція нічого не робить”, – зазначила Юлія Яцик.

Вона також наголосила, що Старух та Некрасова мають понести відповідальність за провал з доставки гуманітарних вантажів для мешканців тимчасово окупованих територій Запорізької області (зараз приблизно 80% території області перебувають під московитами, – KВ). “Мій округ під російськими окупантами, але ж ми не можемо покинути наших громадян. А ЗОВА та обласний гуманітарний штаб нічого не роблять”, – зазначила Юлія Яцик.

Скандали з гуманітарною допомогою

За словами Юлії Яцик та контактів KВ у владі Запоріжжя й серед місцевих волонтерів, перший місяць навали московитів Злати Некрасової взагалі не було в місті. До речі, через місяць після початку поновмасштабного вторгнення рашистів в Україну, 24 березня, Президент Володимир Зеленський нагородив Олександра Старуха та Злату Некрасову – орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня та орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, відповідно.

Через тиждень після йього нагородження в Запоріжжі почались гучні публічні скандали. Так, 2 квітня місцева волонтерка на своїй Instagram-сторінці звинуватила Некрасову в маніпуляціях з гуманітарною допомогою.

“Волонтери почали звертатися до неї (Злати Некрасової, – KВ) з проханнями виділити отриману гуманітарку нужденним. На що відповідей не надходило, а за особистої зустрічі їм запропонували дати відкат за сприяння, якщо волонтер відмовлявся – просто посилали або загрожували позбавленням посвідчення. У підсумку, на мої питання щодо надання відповідних документів, актів отримання та розподілу отриманої допомоги 97 вагонів, було отримано відповідь, що областю отримано не 97, а вже 140 вагонів”, – повідомила волонтерка.

Доля цих вагонів наразі достеменно невідома. 

Найгучніший скандал вибухнув на початку квітня, коли на сайті “Польського радіо” вийшла стаття про те що, урядове Агентство стратегічних резервів Польщі відправило 120 вагонів з 1500 тонами гуманітарної допомоги для Харкова та Запоріжжя.

4 квітня голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов повідомив, що область отримала 35 вагонів (500 тон). Тобто до Запоріжжя мали прийти 85 вагонів з 1000 тон гумдопомоги, на що звернув увагу місцевий журналіст та краєзнавець Роман Акбаш. За інформацією KВ, з Романом зв`язався кореспондент “Польського радіо”, після чого “Польське радіо” надіслало запит на керівництво ЗОВА щодо долі 85 вагонів з гумдопомогою. Відповіді польські журналісти не отримали.

А вже 10 квітня до Запоріжжя приїхали заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко та голова парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія. У супроводі Олександра Старуха вони відвідали склади з гуманітарною допомогою.

Олександр Старух та Давид Арахамія, схоже, не бачать жодних проблем

Джерела КВ в місцевій владі кажуть, що Кирило Тимошенко, який є куратором гуманітарної допомоги від Офісу Президента, наказав місцевим керівникам цього напрямку сидіти тихо й не висовуватись. “Злата Некрасова тісно пов`язана через гуманітарку з Кирилом Тимошенко і це, в першу чергу, стосувалось неї”, – сказало джерело KВ в ЗОВА.

Відповідальний за гуманітарну допомогу в Україні – заступник керівника ОП Кирило Тимошенко, і поруч з ним - Злата Некрасова, заступниця голови ЗОВА, керівник обласного гуманітарного штабу

Але “не висовуватись” не вийшло. 14 квітня ГУ Нацполіції в Запорізькій області надало відповідь на звернення Юлії Яцик в якій повідомило, що 5 квітня розпочато кримінальне провадження з приводу махінацій з гуманітарною допомогою.

Відповідь ГУНП в Запорізькій області

Але цікавий у відповіді ГУНП навіть не цей момент, а те, що з 24 лютого по 14 квітня не було жодних заяв від представників ЗОВА щодо розкрадання та інших незаконних дій щодо гуманітарної допомоги. Хоча, наприклад, 8 квітня російські окупанти викрали автобуси з водіями та гуманітарною допомогою. Тобто, відповідальні посадові особи ЗОВА – Злата Некрасова та Олександр Старух – просто проігнорували цей факт, навіть формально не звернувшись до правоохоронних органів.

Читайте: Окупанти не пропускають вантажівки до Запоріжжя: водії викидають тонни овочів

А через тиждень, 21 квітня, на сайті “Польського радіо” вийшла стаття “Запорізькі волонтери питають у місцевих органів влади, де гуманітарна допомога від Польщі”, в якій Роман Акбаш розповів, зокрема, що не побачив жодного звіту ЗОВА про отримані 85 вагонів гумдопомоги від Польщі і що це не єдиний приклад зникнення гуманітарної допомоги, за яку відповідає профільний заступник голови ЗОВА Злата Некрасова.

Крім того, “Польське радіо” пообіцяло підготувати звіт для свого уряду з використання польської гуманітарної допомоги, оскільки ситуація аж ніяк не виглядає безневинною.

Після цього Злата Некрасова почала публічно виправдовуватись. 25 квітня на сайті ЗОВА вона розповіла про 37 вагонів з гуманітарною допомогою від Польщі. А наступного дня, 26 квітня, на своїй Facebook-сторінці повідомила: “... 1500 тон допомоги від Польщі вже прибули до нашого обласного центру. 19 вагонів відразу отримали органи місцевого самоврядування та розмістили на складах Запоріжжі. Враховуючи складність військової ситуації, місто повинно мати стратегічний запас. 28 вагонів були направлені до Дніпра. Сусіди допоможуть нам з сортуванням, та відправлять назад вже в готових наборах. 37 вагонів були направлені до обласного гуманітарного складу”.

Тут є, щонайменше, три запитання.

Перш: звідки взялись 1500 тон гуманітарного вантажу з Польщі, якщо 500 тон з них вже отримав Харків?

Друг: виходить, що Запоріжжя отримало 84 вагони з гуманітаркою, а не 85. Де ще один вагон? Тим більш, що після цього інциденту, як свідчать місцеві мешканці, на запорізьких ринках з'явилися молодики, які пропонували продавцям придбати в них польські консерви по 20 гривень за банку.

Третє: чому 28 вагонів було відправлено до Дніпра?

На перші два запитання відповідей немає взагалі. 

До чого тут Дніпро та Кирило Тимошенко?

Під постом Злати Некрасової від 25 квітня за допомогою ботів намагались пояснити участь Дніпра у сортуванні гуманітарки для Запоріжжя

Під постом Злати Некрасової спілкуються три бота, створені 17 квітня

У властивій йому іронічній манері коментував ситуацію з гуманітаркою в Запоріжжі і мер Дніпра Борис Філатов.

Компетентне джерело в ЗОВА пояснило KВ більш глибинну причину участі Дніпра у сортуванні гуманітарної допомоги для Запоріжжя “Між Запоріжжям та Дніпром завжди було протистояння, в якому системно вигравали “дніпровські”, тому й такий вплив на гуманітарну допомогу для нашого міста та області”, – сказало джерело в ЗОВА.

Хоча місцеві активісти абсолютно не бажають приймати таку модель.

Крім того, декілька запорізьких волонтерів на правах анонімності сказали KВ, що після того, як гуманітарною допомогою почала займатись Злата Некрасова, місцеві волонтери не бажають мати жодних стосунків з гуманітарним штабом ЗОВА. За словами волонтерів, їхня діяльність зараз має виключно мережевий характер.

“Централізовану допомогу в Запоріжжя завозять на склади – на територіях місцевих промислових підприємств, де допомога зникає тонами. Нам пояснюють це маячнею про “ми рахуємо пеллетами”. Є ж різниця між пеллетою картоплі чи зеленого горошку та пеллетою ліків?!", – поясняють волонтери одну з причин свого небажання співпрацювати з гумштабом ЗОВА.

На думку деяких волонтерів та джерел KВ у владі Запоріжжя та Запорізької області, ситуація навряд чи зміниться на краще, оскільки Злата Некрасова, як мінімум, за посадою вбудована в умовну "гуманітарну вертикаль", яку очолює заступник керівника ОП Кирило Тимошенко. За лаконічною фразою одного з місцевих волонтерів: “Президент йому (Кирилу Тимошенку, – KВ) довіряє. І ось що виходить”.

Окремі правоохоронні рухи у боротьбі зі зловживанням гуманітаркою

За минулий тиждень в Україні можна відзначити дві історії із затриманнями осіб, в тому числі посадових, що маюли справи з західною гуманітарною допомогою.

Перший епізод – тиждень тому, 1 червня, коли СБУ відзвітувала про про затримання заступника голови Чернівецької ОВА, який, на думку правоохоронців, сприяв використанню у комерційних цілях автомобілів швидкої медичної допомоги, що були передані в Україну з Італії у якості гуманітарної підтримки. За даними слідства, заступник голови ЧОВА визначив обласну лікарню отримувачем автомобілів швидкої допомоги, які надійшли з Італії та які гендиректор лікарні оформив на власну ГО, а далі використовував у комерційних цілях. На початку травня гендиректора обласної лікарні (за відкритими даними – Сергія Бродовського) звинуватили у привласненні п'ятьох автомобілів “швидкої” – його затримали на хабарі у 16 тис. гривень за транспортування пацієнта на “швидкій” до медзакладу в Ужгороді.

Голова Чернівецької ОВА Сергій Осачук в той же день сказав, що оголошення підозри у махінаціях із гуманітарною допомогою його заступнику Артуру Мунтяну є безпідставним і недоведеним, а дії правоохоронців спрямовані особисто проти голови Чернівецької ОВА. За словами Сергія Осадчука,  обласна влада лише координувала передачу автомобілів швидкої допомоги з румунською стороною у рамках роботи “Єврохабу”, за комунікацію з яким від ЧОВА відповідав Артур Мунтян.

Втім на засіданні Чернівецького суда 6 червня Мунтян заявив, “відношення до швидких не мав, не має і мати не буде”. Але суд встановив Артуру Мунтяну запобіжний захід у вигляді застави розміром 906 тис. гривень, яка може бути внесена як самим підозрюваним, так і іншою фізичною або юридичною особою. Її потрібно внести протягом 5 днів. Мунтян підозрюється у привласненні чи розтратіа чужого майна, яке було ввірене чи перебувало в його віданні (ч. 5 ст. 191 ККУ: позбавлення волі на термін від 7 до 12 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна).

Артур Мунтян працює посаді заступника голови Чернівецької ОВА з 5 травня 2021 року. Він також є сином ексголови Чернівецької обласної ради, голови обласної організації ВО “Батьківщина”, депутата облради Івана Мунтяна.

Другий епізод – 4 червня, коли спільною роботою СБУ, прокуратури та Нацполіції в Одесі було затримано директора благодійного фонду, під час одержання ним майже півмільйона гривень за продаж медичних товарів, військової амуніції та військових приладів. Затриманому повідомлено підозру в у продажі товарів гуманітарної допомоги та незаконному використанні благодійних пожертв з метою отримання прибутку під час воєнного стану (ч. 3 ст. 201-2 КК України: позбавлення волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна)

.Читайте: Українські волонтери стикнулися з проблемою ввезення до країни гумдопомоги

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Антон Подлуцький

Теги: новини києва, новини україни, новини київщини, новини київської області, війна росії проти україни, гуманітарна допомога, волонтери, дніпро, офіс президента, кирило тимошенко, ігор коломойський, борис філатов, президент володимир зеленський, олександр старух, новини запоріжжя, зова, новини запорізької області, злата некрасова, юлія яцик, запорізька обласні військова адміністрація, запорізький обласний гуманітарний штаб, фонд ахметова

понеділок, 11 грудня 2023 г.
10:44
“Ощадбанк” знов намагається продати під забудову паркову зону на Микільській Слобідці
10:21
ТРЦ Respublika Park став кращим великим ТРЦ за версією RAU Awards 2023
10:04
Внаслідок падіння уламків збитих ворожих цілей пошкоджені приватні будинки у громаді на Київщини, - Руслан Кравченко
09:47
У Києві триває протиожеледна обробка вулиць
09:25
Внаслідок нічної ракетної атаки постраждали чотири людини в Дарницькому районі Києва, є руйнування (фото)
09:05
Сили оборони успішно відбили 49 атак противника на Авдіївському напрямку, - Генштаб ЗСУ
неділя, 10 грудня 2023 г.
18:01
У Києві рух закритою ділянкою “синьої” гілки метро на маршрутах дублюють 77 автобусів та 20 тролейбусів (схеми)
17:01
Ексзятю Черновецького дозволено знов видобувати мінводу “Софія Київська”
16:03
Киянам та жителям області нагадали про штрафи за незаконно зрубані ялинки
15:01
ЦНАП Дніпровського району столиці витратить понад 600 тисяч гривень на нові меблі
14:02
НДІ Українознавства просить Зеленського врятувати заклад
13:01
Від 8 до 340 тисяч: Верховна Рада підтримала законопроєкт про штрафи за порушення комендантської години
12:03
У Бородянській громаді при ліквідації пожежі в будинку виявили тіло чоловіка
11:01
За добу втрати ворога зросли на 700 осіб та 10 бронемашин, - Генштаб ЗСУ
10:02
У неділю, 10 грудня, ярмарки пройдуть в п'яти районах Києва (адреси)
09:25
Між зачиненими станціями київського метро розглядають можливість запуску “човникового руху”
Календар подій
10 мільярдів на два роки: Київрада зі скандалом затвердила нову освітню програму
11 грудня 2023 г. 09:00
10 мільярдів на два роки: Київрада зі скандалом затвердила нову освітню програму
Столична міськрада затвердила комплексну міську цільову програму “Освіта Києва. 2024-2025 роки”. Протягом наступних двох років влада Києва має намір направити на її реалізацію 10,4 млрд гривень в рамках шести підпрограм – "Безпечне освітнє середовище", "Мистецька освіта", "Цифровий освітній простір Києва" тощо. Зокрема, 1,3 млрд гривень планується направити на капітальні ремонти в школах і дитсадках, 850,9 млн – на будівництво та реконструкцію таких закладів, 768,9 млн гривень – на облаштування і ремонт укриттів у цих закладах тощо. Окремі депутати Київради мали низку серйозних претензій до проєкту програми. Вказували, зокрема, на дефіцит укриттів в навчальних закладах, прогалини у якості знань, що заважає випускникам шкіл вступати до вишів “на бюджет”, та відсутність у чиновників КМДА намірів змінити ситуацію на краще. Втім, на результативність голосування “за” цей документ це не вплинуло.
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2023-го витрачав Київ
8 грудня 2023 г. 09:00
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2023-го витрачав Київ
Витрати столиці у листопаді пройшли під знаком будівельних та ремонтних робіт – на це спрямували понад 60% від загальної ціни укладених минулого місяця договорів (усього укладено 5 641 договір на сумму 3,48 млрд гривень). Найдорожчою серед листопадових замовлень була угода вартістю 692 млн гривень на капремонт в Київському центрі нефрології та діалізу, куди після реорганізації планують “переселити” Центр трансплантації кісткового мозку. Значними були і витрати як на “латання дірок” (майже на 120 млн гривень замовили відновлення дорожнього покриття після розривів тепломереж), так і на модернізацію освітлення (сотня мільйонів “піде” на капремонти вуличного освітлення із встановленням економних світильників). Також серед замовлень – ноутбуки та принтери для Київради на 3 млн гривень, саджанці дерев та кущів на понад 2 млн гривень, досить неочікуване для зимового часу встановлення поливних систем у парку Відрадний та на Дніпровській набережній за 1,8 млн гривень тощо.
Мерський тролінг: до конфлікту між мерами Ірпеня і Бучі долучили ресурси Офісу Президента
7 грудня 2023 г. 14:20
Мерський тролінг: до конфлікту між мерами Ірпеня і Бучі долучили ресурси Офісу Президента
Мер Бучі Анатолій Федорук (обраний від “Слуг народу”) зареєстрував на сайті Президента України петицію та пропонує присвоїти звання Героя України своєму сусідові – меру із Ірпеня, Олександру Маркушину (обраний від “Нових облич”). За словами “бучанця”, “ірпінець” в одному із інтерв’ю заявив, що "особисто звільняв Бучу" – тож, він точно герой. Федорук не приховує, що таким чином тролить Маркушина і називає його розповіді про звільнення Бучі дезінформацією в стилі російських пропагандистів. Мер Ірпеня, у свою чергу, вже охрестив петицію наругою над вищою державною нагородою. На його думку, очільника Бучі потрібно притягнути до відповідальності за подібні провокації. Баталія між очільниками міст викликала величезний резонанс в громадах, де різко критикують таку відверто недоречну поведінку можновладців під час війни.