субота, 21 травня 2022 г.

Шість фактів про ДФТГ (добровольчі формування тергромад)

Шість фактів про ДФТГ (добровольчі формування тергромад)

Верховна Рада дозволила Силам тероборони (ТрО) виконувати завдання у районах ведення військових дій за межами своєї громади. Раніше ж ТрО виконувала лише завдання, що стосуються виключно їхнього регіону дислокації. Проте це не означає, що відтепер територіальні громади залишаться без військового тилу. Для цього держава передбачила функціонування добровольчих формувань тергромад (ДФТГ). КиївВлада зібрала декілька фактів про ДФТГ, які роз’яснив, спираючись на закон, правник, депутат обласної ради і боєць добровольчого батальйону "СКІФ" Роман Титикало.

Підписуйтесь на “КиївВладу”

KВ: У чому різниця між добровольчими формування тергромад і теробороною?

Роман Титикало: На початку запровадження режиму воєнного стану у нашій країні, кожен мав змогу прикласти зусилля задля допомоги у знищенні ворога, приєднавшись до лав територіальної оборони ЗСУ та добровольчих формувань територіальних громад. Це відбувається шляхом укладання контракту. Для бійців ТрО без права у будь-який час розірвати його, добровольці ж можуть розірвати його у будь-який момент. 

Закон же визначає наступні поняття, що доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України – громадянин України або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п’яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України;

Добровольче ж формування територіальної громади - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної громади. Він призначений для участі у підготовці та виконанні завдань тероборони в межах території відповідної громади.

KВ:  Кому підпорядковані ДФТГ?

Роман Титикало: Діяльність добровольчих формувань тергромад здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом (стаття 8 ЗУ "Про основи національного спротиву"). 

На громадян України, зарахованих до складу ДФТГ, під час участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони поширюється дія статутів Збройних Сил України (стаття 9 цього Закону). 

KВЯкий статус мають бійці ДФТГ, вони є частиною ЗСУ? Чи одержують вони статус учасників бойових дій? 

Роман Титикало:  Законодавство не надає добровольцям статуту військовослужбовця, тому – ні, вони не є частиною ЗСУ. Щодо статусу, то так, у відповідності до ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", бійці ДФТГ визнаються учасниками бойових дій.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

KВ:  Які повноваження і завдання у бійців ДФТГ?

Роман Титикало: У межах завдань тероборони, визначених Законом, добровольчі формування можуть проводити таку діяльність, як своєчасно реагувати та вживати необхідних заходів для оборони території та захисту населення на визначеній місцевості до моменту розгортання в межах такої території угруповання військ (сил) або угруповання об’єднаних сил, призначених для ведення воєнних (бойових) дій з відсічі збройної агресії проти України.

Також вони можуть брати участь у посиленні охорони та захисті держкордону у порядку, визначеному ЗУ “Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону”, у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення воєнних (бойових) дій та здійснювати підготовку громадян України до національного спротиву . ДФТГ можуть забезпечувати умови для безпечного функціонування органів державної влади, інших держорганів, а також органів місцевого самоврядування та військового управління.

Крім того, добровольчі формування можуть бути задіяні в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, критичної інфраструктури, визначених КМУ, та об’єктів підвищеної небезпеки, що можуть становити загрозу для населення у разі виведення з ладу. Забезпечувати умови для стратегічного (оперативного) розгортання військ чи сил, або їх перегрупування;

А ще – тимчасово забороняти або обмежувати рух транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон та районів надзвичайних ситуацій або ведення бойових дій разом з Нацполіцією, а також разом з ними забезпечувати громадську  безпеку і порядок в населених пунктах. Долучатися до заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях.

Боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора та противника та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями – також є однм із повноважень ДФТГ.  Як і участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора.

Варто додати, що добровольчі формування тергромад можуть співпрацювати з органами місцевого самоврядування та військовими частинами Сил тероборони ЗСУ, збирати та аналізувати інформацію про загрози безпеці громади та розробляти сценарії їх стримування.  У співпраці з місцевим самоврядуванням обліковувати, облаштовувати та охороняти місця укриття населення.

Ну і, звичайно, добувати, збирати та узагальнювати інформацію, яка впливає на виконання завдань тероборони в межах території громади, та сприяти у протидії інформаційним операціям противника в межах своєї території. Організовувати навчання членів добровольчих формувань з метою ефективного виконання своїх завдань.

KВ: Чому ДФГТ підписують контракт на три роки? Чи одержують заробітну плату?

Роман Титикало: Законодавча норма звучить так: забезпечення матеріально-технічними засобами та фінансування діяльності добровольчих формувань здійснюються за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.

Виплати саме заробітної плати не передбачені законодавством, проте кожна громада може передбачити відповідне фінансування із власного бюджету. Термін "три роки", напевно, обраний за аналогією із вже існуючими строками, проте цей термін для добровольця ДФТГ є гнучким, адже він має право раніше розірвати або продовжити після спливу трьох  років.

KВ:  Чи можуть бійців направити на війну?

Роман Титикало: Так, закон говорить, що членство у добровольчому формуванні не звільняє від обов’язку проходження строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. А також військової служби за призовом осіб офіцерського складу чи за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. 

Законодавство, що регулює створення та функціонування ДФТГ, це – ЗУ "Про основи національного спротиву", Положення про добровольчі формування територіальних громад (Постанова КМУ від 29.12.202 року № 1449), Наказ Міноборони 07.03.2022  № 84 (затверджена форма контракту добровольця).

Нагадаємо, як раніше повідомляла KВ,  на початку лютого  на Київщині тривала робота з посилення територіальної оборони. В семи районах тоді було організовано батальйони тероборони, тривала робота із визначення пунктів дислокації бригад та їхнього облаштування. Для покращення матеріальної та технічної баз сил тероборони у 2022 році влада збільшила фінансування відповідної обласної програми. 

Читайте: Дипломовані воїни: Більше половини бійців Бучанського батальйону тероборони ЗСУ мають вищу освіту

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Вероніка Злацька

Теги: новини київщини, новини київської області, новини україни, новини києва, війна росії проти україни, війна, рф, зсу, Роман Титикало, тероборона, контракт, статус, мобілізація, територіальна оборона, добровольці, бійці, дфтг, добровольчі формування територіальних громад

субота, 21 травня 2022 г.
16:10
В Боярській лікарні інтенсивного лікування створено нове реанімаційне відділення, - КОДА
15:22
Джо Байден підписав пакет допомоги Україні майже на 40 млрд доларів
14:44
У Борисполі відновили роботу фонтану (відео)
14:01
Олексія Кулебу призначено головою Київської обласної державної адміністрації
13:29
В парламенті Великобританії заявили, что Росію потрібно виключити з Радбезу ООН
13:18
Група ХДС/ХСС у Бундестазі закликає посилити тиск на РФ для розблокування портів України
13:01
Сьогодні над Вінниччиною збили ворожу ракету, на Рівненщині обстріляно об’єкт військової інфраструктури
12:28
На Київщині за добу знешкоджено понад 260 боєприпасів, ліквідовано 24 пожежі, енергетики та газовики працюють у штатному режимі, - КОВА
12:07
За найоптимістичнішими прогнозами Україні необхідно 5-7 років до повного розмінування, – Мері Акопян
11:05
Армія рашистів втратила в Україні 1278 танків та майже 28,9 тисячі вояків, - Генштаб ЗСУ
10:11
З 23 травня евакуйованим громадянам у Броварах видаватимуть продуктові набори
09:44
Сьогодні, 21 травня, ярмарки пройдуть у восьми районах столиці (адреси)
09:24
Через збройну агресію росії в Україні зросла кількість поранених дітей
08:48
З 23 травня проїзд у маршрутках Фастова коштуватиме 10 гривень
08:30
Тривають обстріли вздовж всієї лінії зіткнення, - Генштаб ЗСУ
п'ятниця, 20 травня 2022 г.
22:59
Керувати Київщиною знову буде Олексій Кулеба
Календар подій
Військовий начальник - усім голова: вступив у силу закон про ВА та ОМС під час воєнного стану
20 травня 2022 г. 13:55
Військовий начальник - усім голова: вступив у силу закон про ВА та ОМС під час воєнного стану
Державна служба та органи місцевого самоврядування (ОМС) відтепер ще більше залежатимуть від начальників військових адміністрацій (ВА), утворених в умовах воєнного стану. В деяких випадках ВА перебирають на себе повноваження обласних та районних рад. Там, де ВА в силу тих чи інших причин немає, на час війни підсилюються повноваження голів громад – якщо на то є підстави воєнного характеру, голови будуть керувати одноосібно, без виконкомів та депутатів, але знов-таки під чуйним керівництвом начальників обласних ВА. Ба більше, закон, що взагалі-то стосується ВА та ОМС, розширює повноваження… президента і Верховної Ради (ВР), даючи їм право робити кадрові перестановки, оминаючи обов’язкові процедури мирного часу.