субота, 24 лютого 2024 г.

Легалізація руйнації: Київрада остаточно погодила “перебудову” сторічної будівлі на Подолі

Легалізація руйнації: Київрада остаточно погодила “перебудову” сторічної будівлі на Подолі

Столична міськрада після майже двох років скандалів все ж погодила поновлення договору оренди ділянки в пров. Цимлянському, 3. Таким чином її орендарю – ТОВ “Дніпро-2002” – вже нічого не завадить перетворити розміщену на цій землі колишню поліцейську дільницю (була збудована в 1902 році) в офісно-учбовий центр. Щоб трохи знизити градус суспільного невдоволення навколо даної забудови, Київрада формально поставила перед вказаною компанією низку вимог – зокрема, отримати погодження на проведення робіт в Мінкульті та Департаменті охорони культурної спадщини КМДА. Втім, чи матимуть такі зобов'язання якийсь практичний сенс, наразі прогнозувати важко. Адже фактично вищезгадана будівля була знесена ще на початку повномасштабного вторгнення без необхідних дозволів від столичної мерії, і за це досі ніхто не поніс відповідальність. 

Як стало відомо КВ, під час вчорашнього засідання Київрада підтримала у другому читанні проєкт рішення щодо поновлення ТОВ “Дніпро-2002” договору оренди земельної ділянки в пров. Цимлянському, 3 в Подільському районі (№08/231-1020/ПР від 19 серпня 2022 року).

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Суб'єктом подання цього документу виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Петро Оленич (на колажі ліворуч) і Департамент земельних ресурсів КМДА. У сесійній залі за його затвердження проголосували 83 депутати.

Вказану землю ТОВ “Дніпро-2002” орендувало в столичної громади на підставі договору оренди, який було укладено з Київрадою ще 30 жовтня 2007 року і термін дії якого закінчився 30 жовтня 2022 року. Площа цієї землі становить 0,12 га, цільове призначення – “для реконструкції нежитлового будинку під офісно-учбовий центр з подальшими його обслуговуванням та експлуатацією” (кадастровий номер – 8000000000:85:321:0007). У проєкті рішення уточнюється, що за функціональним призначенням дана ділянка відноситься до території громадських будівель та споруд та частково території житлової садибної забудови.

У пояснювальній записці до проєкту рішення повідомляється, що ця земля частково забудована – на ній знаходяться залишки зруйнованої будівлі (її загальна площа становила 994 кв.м.), яка з 2003 року року належить ТОВ “Дніпро-2002”. Йдеться про т.зв. “поліцейську дільницю Плоского участка”, побудовану в 1902 році. У компанії пояснили, що цей нежитловий будинок знаходився у незадовільному і аварійному стані, а тому, через небезпеку обвалення об'єкта, ТОВ “Дніпро-2002” прийняло рішення про його реконструкцію. 

При цьому, в документі зазначається, що несучі стіни конструкції будівлі не витримали та частина будівлі обвалилась. За яких обставин це трапилося, у проєкті рішення не вказано, але, найімовірніше, така ситуація мала місце під час проведення підготовчих робіт. Крім того, ще в серпні 2022 року фахівці Департаменту земельних ресурсів КМДА, під час обстеження цієї ділянки, встановили, що на ній знаходиться будівельна техніка та вже вирито котлован.

У порівнянні з тим варіантом проєкту рішення, який Київрада затвердила у першому читанні (це сталося 1 червня 2023 року), до даного документу було додану низку додаткових вимог, які має виконати ТОВ “Дніпро-2002”. Зокрема, компанія повинна отримати від Міністерства культури та інформаційної політики дозвіл на проведення земляних робіт, а також погодити в Департаменті охорони культурної спадщини КМДА дозвільну та проєктно-кошторисну документації щодо проведення містобудівних, ландшафтних та архітектурних перетворень на цій території. При цьому, в документі зазначається, що у випадку невиконання даних вимог, договір оренди цієї землі буде розірвано.

Як повідомляла КВ, ТОВ “Дніпро-2002” збирається реконструювати вищезгадану будівлю під офісно-учбовий центр висотою до 20 метрів. Задля цього дана споруда ще на початку повномасштабної війни, у лютому 2022 року, фактично була знесена, що викликало значний резонанс як у депутатському корпусі Київради, так і взагалі серед мешканців столиці.

Після початку демонтажних робіт Департамент охорони культурної спадщини КМДА направив власнику будівлі припис щодо зупинення робіт – через те, що цей об'єкт знаходиться в “охоронно-історичних зонах”. Втім, за інформацією тепер вже ексдиректора вищезгаданого департаменту Олександра Никоряка, ТОВ “Дніпро-2002” проігнорував таку вимогу, через що 22 лютого минулого року чиновники звернулися до Нацполіції за фактом порушення забудовником Закону України “Про охорону культурної спадщини”. 

Читайте: Під шум війни: компанія, з-за якої “стирчать вуха” Івана Плачкова, зруйнувала історичну будівлю на Подолі

Наслідком цього стало відкриття правоохоронцями кримінального провадження від 21 лютого 2022 року з попередньою правовою кваліфікацією за ч.2 ст. 298 (умисне незаконне знищення, руйнування або пошкодження об'єктів культурної спадщини чи їх частин) та ч.2 ст. 364-1 (зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми, що спричинило тяжкі наслідки) Кримінального кодексу України.

28 червня 2022 року Подільський районний суд Києва наклав арешт на будівлю в пров. Цимлянському, 3 та  вищезгадану будівлю на сусідній ділянці на вул. Кирилівській, 13-Д. Проте, вже у серпні минулого року слідство було закрито. Фактично підставою для цього став лист Мінкульту до правоохоронців від 27 травня 2022 року, в якому повідомлялося, що об'єкти за вказаними адресами не занесені до Державного реєстру нерухомих пам`яток України та не перебувають на обліку як пам`ятки культурної спадщини. 

Окрім того, у міністерстві повідомили про відсутність інформації щодо внесення зазначених об`єктів до Переліку щойно виявлених об'єктів культурної спадщини. Втім, наразі невідомо, чи здійснюють правоохоронці активні слідчі дії в рамках даної справи – вищезгадана “червнева” ухвала є останнім судовим рішенням по цьому провадженню, яке опубліковано у відповідному державному реєстрі.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Незадовго до цього, 22 квітня 2022 року пресслужба міськради оприлюднила позицію голови фракції “УДАР” Дмитра Білоцерковця щодо цієї ситуації. Тоді депутат звинуватив ТОВ “Дніпро-2002” у тому, що цей забудовник вирішив, що “під шумок вийде безкарно знести 100-річний будинок та знищити сусідні флігелі”.

Не дивлячись на усі скандали, у цей же період міська влада вирішила наділити вказану компанію ще однією ділянкою Так, 28 травня 2023 року Київрада рішенням №6407/6448 погодила передачу ТОВ “Дніпро-2002” “сусідньої” ділянки на вул. Кирилівській,13-Д площею 0,048 га (кадастровий номер 8000000000:85:321:0002) в оренду на 15 років для експлуатації та обслуговування нежитлового будинку площею 504,8 кв.м. При цьому, даним рішенням на компанію було покладено аналогічні зобов'язання щодо необхідності дотримання пам'яткоохоронного законодавства, як і випадку з ділянкою в пров. Цимлянському, 3. 

Такі вимоги перед компанією були поставлені через те, ділянка на вул. Кирилівській,13-Д розташована в історичному ареалі, в зоні регулювання забудови першої категорії, в археологічній охоронній зоні, в зоні охоронюваного ландшафту, зоні регулювання І категорії Державного історико-архітектурного заповідника “Стародавній Київ”, на території пам’ятки ландшафту і історії місцевого значення “Історичний ландшафт Київських гір і долини р. Дніпра” та в межах пам’яток археології місцевого значення – Культурний шар Подолу ІХ-ХVІІ ст.

Як зазначалося вище, під час того ж пленарного засідання, 1 червня, депутатський корпус також розглядав питання поновлення договору оренди ділянки в пров. Цимлянському, 3. Але затвердити його тоді міськрада не змогла.

Зокрема, депутати висловлювали обурення з приводу того, що забудовники почали демонтаж вищезгаданої будівлі, не маючи погоджень від Мінкульту і Департаменту охорони культурної спадщини КМДА. При цьому, народні обранці вказували на те, що будь-які нові зобов'язання стосовно необхідності дотримання вимог пам'яткоохоронного законодавства не матимуть сенсу, адже по факту будівлі вже не існує, а її власник навіть не поніс відповідальності за знесення цього об'єкта. В результаті цей документ і було відправлено “на друге читання” – через те, що в міськраді не вистачило голосів для затвердження проєкту рішення “в цілому” після того, як його було проголосовано “за основу” та після того, як були погоджені деякі правки. 

Читайте: Толерування руїни: Київрада націлилась на знищення столітньої будівлі на Подолі

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Дніпро-2002” було зареєстроване у вересні 2002 року. Наразі керівницею, засновницею та одноосібною власницею даної компанії є мешканка Києва Емма Гук.

У 2021 році портал “Наші гроші” повідомляв, що остання є дружиною службовця СБУ Андрія Гука. Крім того, раніше на Емму Гук було оформлене ТОВ “Виробнича компанія Діспомед”, яка є одним з великих імпортерів до України медичної техніки. Власником вказаного ТОВ є відомий бізнесмен Герман Фісталь, який разом зі своїм нині покійним братом Володимиром починали свій бізнес у 90-х роках у Донецьку – тоді, коли місцеву облдержадміністрацію очолював Віктор Янукович. Їхній батько, відомий лікар і професор Еміль Фісталь, останніми роками працював саме в окупованому Росією Донецьку та отримував нагороди так званої “ДНР”.

Читайте: Главный соцзащитник Киева подкинет денег братьям Фисталям

При цьому, ТОВ “Дніпро-2002” може мати звязки і з іншими впливовими особами. Зокрема, у 2010-2020 роках співвласником цієї компанії був Володимир Брезвін – син екс-головного податківця Києва, екс-голови Державної податкової служби України, екс-голови правління “Укргазбанку”, екс-президента Федерації хокею України та ексдепутата Київради (2002-2008 роки) Анатолія Брезвіна

Крім того, у 2004-2006-ом і 2010-2020-х роках співвласником ТОВ “Дніпро-2002” був бізнесмен Олексій Брусов. Останній разом з екс-міністром енергетики та екс-головою наглядової ради АТ “Київенерго” Іваном Плачковим є співвласником в низці компаній (зокрема – ТОВ “Теплоенергосервіс” і ПрАТ “Київенергоремонт”), які зареєстровані за однією адресою з ТОВ “Дніпро-2002” (Київ, пров. Електриків, 15).

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов'язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Департаментом охорони культурної спадщини КМДА з 23 серпня 2023 року керує Марина Соловйова. На цій посаді вона змінила Ірину Черненко, яка виконувала обов'язки директора з 10 червня 2023 року. Раніше, з 7 вересня 2018 року по 9 червня 2023 року, цей департамент очолював вищезгаданий Олександр Никоряк. 

Діяльність Департаменту охорони культурної спадщини КМДА з початку 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Володимир Прокопів (екссекретар столичної міськради, депутат діючого IX скликання Київради від “Євросолідарності”, на колажі праворуч).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, київрада, тов, валентина пелих, реконструкція, петро оленич, кримінальне провадження, земельна ділянка, земельне питання, департамент земельних ресурсів, олександр свистунов, ксенія семенова, департамент містобудування та архітектури, департамент охорони культурної спадщини, володимир прокопів, олександр никоряк, михайло терентьєв, марина соловйова, стародавній київ, іван плачков, дніпро-2002, тов дніпро-2002, офісно-учбовий центр, володимир брезвін, анатолій брезвін, емма гук, культурний шар подолу

субота, 24 лютого 2024 г.
15:32
“Наша область показала, яким мужнім є український народ”, - начальник Київської ОВА у другу річницю повномасштабного вторгнення рф
15:02
Святошинська РДА передала військовим 18 машин
14:01
“730 днів самовідданості та відваги”, - Зеленський звернувся до українців з аеропорту Гостомеля (відео)
13:03
За два роки повномасштабної війни у Києві загинуло близько 200 мешканців та народилось понад 36 тисяч немовлят
12:02
На столичному головпоштамті представили поштовий випуск “І буде весна!” (фото)
11:28
У другу річницю повномасштабного вторгнення рф до Києва приїхав Борис Джонсон
11:01
Сили оборони за добу знищили 770 окупантів, літак та 36 артсистем,- Генштаб ЗСУ
10:02
До Києва прибули глави урядів Італії, Канади і Бельгії та президентка Єврокомісії
09:31
На Мар’їнському напрямку ворог 44 рази намагався прорвати нашу оборону, за добу на фронті 84 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
09:02
У ГУР розповіли подробиці знищення російського літака А-50У
п'ятниця, 23 лютого 2024 г.
20:56
Командувач ПС Олещук повідомив про ліквідацію російського літака А-50
20:52
У Дніпрі 24 лютого оголошено днем жалоби за загиблими внаслідок атаки шахедами рф (документ)
20:46
У столиці на вихідних через ремонт трамвайних колій змінять маршрути трамваї №№ 11-К, 16-К, 19-К
20:24
У Києві за 3,9 млн гривень реконструюють котельню
20:02
Протягом доби відбулось 58 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
19:44
Біла Церква витратить понад 35 млн на 2000 безпілотників “VIY”
Календар подій