понедельник, 29 ноября 2021 г.

Євген Яковлєв: “Дніпро не вмирає, він де-факто мертвий”

Євген Яковлєв: “Дніпро не вмирає, він де-факто мертвий”

Головна водна артерія України померла, - каже еколог, доктор технічних наук Євген Яковлєв. Єдине, що залишається нам, - призупинити процес деградації води. Наразі це ще можна зробити. Але зволікання - без перебільшень - подібне до смерті.

Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV

Юн-Пресс-KV: Більшість екологів сьогодні схожі у думці, що Дніпро - це мертва річка. Що в розумінні фахівця означає термін “мертва” річка?

Євген Яковлєв: Кожна здорова ріка - жива екосистема, яка має здатність до самоочищення. Тобто, вона здатна природним способом позбавлятися від надлишків забруднень. Дніпро не вмирає, він, де-факто, мертвий в силу того, що втратив здатність до самоочищення.

Юн-Пресс-KVЧому?

Євген Яковлєв: Насамперед тому, що він техногенно-деформований, у нього немає нормального поверхневого водообміну, а також стоку ґрунтових вод. На сьогоднішній день продовжують нарощуватися зміни водного балансу і якості води, яка надходить у Дніпро.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Однією з найголовніших проблем є недостатньо ефективне очищення промислових стоків. Незважаючи на те, що їх кількість помітно знизилася - рівень забруднення продовжує наростати.

Юн-Пресс-KV: Можливо якимось чином відновити природні параметри річки і її цикл самоочищення?

Євген Яковлєв: Якщо брати саме комплекс взаємодії поверхневих і наземних вод, то, на мою думку, це вже неможливо.

Юн-Пресс-KV: Деякі активісти вважають, що після спуску, наприклад, Київського водосховища покращиться проточність Дніпра і це благотворно позначиться на його екологічному стані. У теорії, не раціональніше було б вчинити саме так?

Євген Яковлєв: Справа в тому, що спуск водосховища в загальному плані процедура недостатньо вивчена, але, тим не менш, за першими параметрами вона є небезпечною.

Мої колеги Олег Войцехович і В`ячеслав Шестопалов не раз помічали, що після спуску залишаються мули, які, висихаючи, можуть почати міграцію з вітром. Змінюється рівень ґрунтових вод, вони починають опускатися і тим самим тиснути на берега, посилюються ерозійні та зсувні процеси.

Також, сьогодні до Дніпра прив`язана маса водозабірних, портових споруд і при спуску рівня, вони всі виявляться в нових умовах. При яких для їх подальшої роботи потрібна буде перебудова.

Не варто забувати і про те, що через спуск ми можемо викликати додатковий процес прискореної міграції забруднень. Відповідно, берегова зона Чорного моря може постраждати дуже сильно від цього.

Юн-Пресс-KV: Не секрет, що одним із головних болів для Дніпра є його обміління. З чим це пов`язано та якими можуть бути наслідки?

Євген Яковлєв: Проблеми обміління позбутися неможливо, тому, що греблі зупиняють так званий твердий стік. Це піщано-глиняний матеріал, який йде нижньою частиною річкового стоку і коли ставиться гребля, то він зупиняється.

У той же час, сьогодні йде активний видобуток піску в ряді водосховищ, при якій порушується природний рівноважний профіль, який вже склався в умовах водосховищ. Так починається перерозподіл цих піщано-глинистих матеріалів, в результаті чого починають з`являтися мілини біля опор мостів, де зменшений перетин русла річки і збільшена швидкість.

Саме цей піщано-глинистий матеріал може виноситися, через що оголюються опори. Я чув, що в Україні такі тривожні сигнали були.

Поступово збільшується ризик коливань мосту, через що можна вийти на аварійний режим експлуатації.

Юн-Пресс-KV: Гуляючи влітку набережною Дніпра в Києві, неможливо не помітити, що вода в Дніпрі неприродного зеленого кольору і від неї йде вкрай неприємний запах. З чим це пов`язано?

Євген Яковлєв: Це пов`язано безпосередньо з процесом евтрофікації річки. Простіше кажучи, це процес аномального росту водної рослинності і зокрема синьо-зелених водоростей.

Даний процес дійсно сьогодні йде і пов`язаний він з вкрай високим рівнем фосфатів у воді, які є благодатним ґрунтом для розвитку цих мікроорганізмів. Розвиток цих рослин призводить до того, що в воді зменшується кількість кисню, вона починають буквально гнити. Це призводить до масового мору риби.

Читайте: Днепровская вода: пить нельзя, купаться тоже нежелательно

На жаль, процес цей зупинити неможливо, бо Дніпро нездатний сам себе очищувати тому, що він техногенно-деформований.

Не варто також забувати, що Дніпро “годує” приблизно 70% питного водопостачання України, хоча за якістю він абсолютно непридатний.

Юн-Пресс-KV: Куди ж дивляться відповідні інстанції?

Євген Яковлєв: Мої колеги, члени-кореспонденти НАН України Аркадій Шапар і академік Володимир Гончарук, не раз звертали увагу на те, що у нас в питному стандарті близько 40 показників, тоді як в Європі їх близько 130. За фактом, з цих заявлених 40, контролюються менше половини.

Юн-Пресс-KV: Яка ситуація з очищенням води в Україні?

Євген Яковлєв: У нас є системи очищення води, однак, вони малоефективні. В Україні використовують від 2 до 3 ступенів очищення води, в той час як в розвинених країнах використовують від 8 до 12.

У нас в основному йде хлорування води, а в усьому світі подібні методи давно не використовуються. Оскільки хлор вступає в реакцію з рядом сумішей, домішок і утворює великий ланцюжок токсичних сполук.

Читайте: Днепр находится на грани экологической катастрофы

В Європі працюють ультрафіолетові, акустичні та інші, більш безпечні системи очищення.

В умовах наростаючого забруднення великих українських річок, вода яких активно використовується в питному ланцюжку, ми по ефективності очищення починаємо відставати від техногенних змін і тому формуємо підвищені ризики для здоров`я людей.

Юн-Пресс-KV: Чи є вихід із ситуації, що склалася?

Євген Яковлєв: Я вважаю, що, в першу чергу, необхідно максимально перейти на питне водопостачання за рахунок підземних вод. Подібна практика у нас є.

Це було зроблено за Києвом після аварії на ЧАЕС, коли необхідно було терміново відірвати людей від водопостачання з забруднених Десни і Дніпра. Для цього по Києву пробурили близько 150 артезіанських свердловин, які сьогодні працюють як бювети.

Велика частина рекомендацій водно-рамкової директиви Європейського Союзу базуються саме на обґрунтуванні переважного використання підземних вод для господарсько-питних цілей.

Юн-Пресс-KV: Продовжуючи тему Чорнобиля. Після аварії існувала загроза проникнення радіонуклідів у Київське водосховище. Завдяки заходам щодо захисту води від радіації більшу частину небезпечних речовин вдалося зупинити, але не всі. Зараз вони осіли в мулі Київського моря. Чи існує небезпека змиву радіації вниз за течією на сьогоднішній день?

Євген Яковлєв: Я сам чорнобилець, активно працював на місцях аварії з колегами-академіками Шестопаловим, Соботовичем, Барьяхтером і іншими у виконанні цих заходів. Виходячи з досвіду, можу сказати, що наземна міграція і поверхневий змив радіонуклідів з проммайданчика Чорнобильської АЕС був зупинений більш ніж на 90%.

Однак те, що прийшло з повітряними потоками і осіло на поверхні водосховища, виключити не можна було.

Читайте: Водный путь Е40: риск радиационного заражения Днепра (видео)

Протягом першого десятка років після катастрофи радіонукліди були поховані, покриті шаром непроникних піщано-глинистих порід і таким чином суттєвого впливу на якість дніпровських вод не чинили.

Юн-Пресс-KV: Чи існують у держави якісь єдині шляхи порятунку Дніпра?

Євген Яковлєв: На жаль немає. Пояснюють це чиновники банальним браком грошей.

Юн-Пресс-KV: Які початкові заходи можна було б зробити, щоб призупинити процес деградації якості води?

Євген Яковлєв: По-перше, потрібна оновлена ​​державна програма. По-друге, необхідно виходити на міжнародну співпрацю, враховуючи досвід інших країн. По-третє, потрібно створити ефективну систему моніторингу. Ну, і четверте, потрібно науково обґрунтувати гранично допустимі зміни в басейні Дніпра.

Дотримуючись цих пунктів, ми зможемо вийти на екологічно безпечний стан річки і по її басейну, і по прибережній зоні Чорного моря.

Матеріал створено в рамках Проекту “Юн-Пресс-KV

Фото: Украина криминальная

KиевVласть

Спілкувався Станіслав Кондратьєв

Теги: экология, юн-пресс, днепр, проблемы экологии, спасти днепр, евгений яковлев, самоочищение

понедельник, 29 ноября 2021 г.
19:45
Киевские медучреждения получили вакцину от COVID-19
19:26
Власти столичного региона добавят денег на “Здоровье Киевщины”
19:20
В Киеве на строительной площадке из-за обвала грунта погиб рабочий
19:03
С 3 по 5 декабря в Киеве можно будет сдать опасные отходы (список)
18:45
За выходные в Киеве выявили 184 нарушения карантинных мер субъектами хозяйствования
18:30
О сервисе #READYDIM рассказали на конференции DOM.RIA
18:26
Заболеваемость гриппом и ОРВИ в Киеве продолжила снижение
18:05
“Киевводоканал” прекратил работу своего Центра обслуживания потребителей на Чоколовском бульваре
17:43
Киевлян предупредили о порывах ветра завтра, 30 ноября
17:23
СБУ раскрыла схему “решения” земельных вопросов в Киевской области
17:17
Смерть Омельченко - тяжелая потеря не только для киевлян, но и для всей Украины, – Трубицын
17:02
Петиция о фразе “на средства налогоплательщиков” на информационных материалах об использовании бюджетных средств ожидает ответа Зеленского
16:45
Зоозащитники готовятся митинговать под офисом Генпрокурора из-за очередного оправдания судом догхантера Святогора
16:30
Главный клуб из Киевской области объявил о назначении нового главного тренера
16:23
Под Киевом правоохранители ликвидировали подпольный центр по изготовлению фальшивых документов (видео)
16:03
Коммунальщиков просят организовать схему движения в пределах улиц Пчилки и Драгоманова
Календарь событий