п'ятниця, 29 березня 2024 г.

Екологічна рівновага: дві сотні гектарів Київщини стали природно-заповідним фондом

Екологічна рівновага: дві сотні гектарів Київщини стали природно-заповідним фондом

Екологічна мапа Київській області поповнилась новими територіями природно-заповідного фонду. Так, рішенням депутатів облради було створено 8 нових заповідників та заказників. Вони мають загальну площу майже 260 га, на території кожного є рідкісні рослини, дерева або тварини, що занесені до Червоної книги України. В облраді розповідають, що створення таких територій – це можливість зберегти Київщину від хаотичної житлової забудови. Наразі там продовжують роботу з екологами і планують найближчим часом затвердити ще два десятка територій, що будуть під охороною закону.

Як стало відомо KV, 9 вересня на п'ятій сесії Київської обласної ради було прийнято рішення “Про оголошення нововиявлених територій та об’єктів  природно-заповідного фонду місцевого значення  на території Київської області”. 

“Оголосити заповідними урочищами та ботанічними заказниками місцевого значення території та об’єкти, які мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну та рекреаційну цінність, без вилучення земель у землекористувачів, згідно з переліком, що додається”, – йдеться у документі.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Також Київській облдержадміністрації було доручено забезпечити розробку положень про оголошені цим рішенням заповідні урочища, ботанічні заказники місцевого значення, в положеннях вказати можливість проведення на їх території наукових археологічних досліджень. 

Ще КОДА має забезпечити передачу даних територій та об’єктів природно-заповідного фонду під охорону підприємствам, установам та організаціям, у віданні яких вони перебувають, з оформленням охоронних зобов’язань. І останнє – вжити заходів щодо встановлення в натурі (на місцевості) меж нововиявлених територій та об’єктів природно-заповідного фонду. 

Заповідники

Так, згідно переліку, на території Київської області з'явилося два нових заповідники. Заповідне урочище “Зелениця” має орієнтовну площу 3 га, знаходиться на території Комарівського лісництва ДП “Макарівське лісове господарство” Бучанського району. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

До природно-заповідного фонду його занесли із метою збереження ареалу поширення рідкісної рослини діфазіаструм сплюснутий, яка занесена до Червоної книги України. На сайті Київського обласного та по м. Києву управління лісового та мисливського господарства повідомлялось, що дану рослину було виявлено спеціалістами підприємства під час обстеження ще у квітні 2019 року. У травні того ж року ДП “Макарівський лісгосп” видав наказ про заборону проведення рубок головного користування та суцільних санітарних рубок на тій території.

На фото: діфазіаструм сплюснутий, що росте на території заповідника “Зелениця”

Заповідне урочище “Гуртове” знаходиться в межах Пісківського лісництва ДП “Тетерівське лісове господарство” Бучанського району. Має площу близько 4 га. На території росте рослина любка дволиста, яка занесена до Червоної книги України. Чисельні популяції відомі лише в Карпатах (до 1000 особин), дуже рідко – на Поділлі (до 500-700 особин).

Рідкісною рослина стала через рубку лісів, меліоративні заходи, рекреаційні навантаження, зривання квітів, заготівлю бульб. Зацвітає вона лише на на 11-му році життя, а його тривалість – до 27 років.

На фото: любка дволиста, що росте на території заповідника “Гуртове”

Цікаво, що у 1999 році Національний банк України випустив дві пам'ятні монети із зображенням любки дволистої на реверсі: нейзельберову номіналом 2 гривні і срібну номіналом 10 гривень.

Заказники

Ботанічний заказник місцевого значення “Бурківці” має велику територію площею 57 га. Знаходиться на території Тетіївського лісництва ДП “Білоцерківське лісове господарство” Білоцерківського району. 

Це цінна лісова ділянка, на якій зберігся комплекс рідкісних рослинних угруповань дубово-грабового лісу природного походження. Територія є ареалом поширення підсніжника звичайного, занесеного до Червоної книги України, та проліска сибірського, який перебуває під охороною і включено до офіційних переліків регіонально рідкісних видів. 

На фото: підсніжник звичайний та пролісок сибірський

Також там поширені види тварин, що занесені до Червоної книги України, – жук-олень та мала вечірниця.

На фото: жук-олень та мала вечірниця

Ботанічний заказник місцевого значення “Ліщиновий гай” знаходиться в межах Володарського лісництва ДП “Білоцерківське лісове господарство” Білоцерківського району. Має площу близько 8,6 га. 

Це лісова ділянка з переважаючими насадженнями ліщини та ясена, є ареалом поширення підсніжника звичайного та проліска сибірського, який перебуває під охороно і включено до офіційних переліків регіонально рідкісних видів. 

Поруч розташований новостворений ботанічний заказник місцевого значення “Нове життя”. Він має площу аж 78 га. Там зберігся комплекс рідкісних рослинних угруповань  дубово-грабового лісу природного походження, ділянка також є ареалом поширення підсніжника звичайного та проліска сибірського.

Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення “Урочище Ярове” знаходиться на території Приміського лісництва ДП “Київське лісове господарство” Бучанського району. Займає 8,2 га. Це цінна лісова ділянка, яка являє собою вузьку ділянку соснових та мішаних лісів вздовж яру, оточену населеним пунктом та лісовими масивами, що простягається підковоподібною смугою. 

Ще одна нововиявлена територія – парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення “Орхідейні яри”, що в межах Першотравневого лісництва ДП “Київська лісова науково-дослідна станція” Вишгородського району. 

Там виявлено дві рідкісні орхідеї, що занесені до Червоної книги України – коручка чемерникоподібна та зозулині сльози яйцеподібні.

На фото: коручка чемерникоподібна та зозулині сльози яйцеподібні

І останній – ландшафтний заказник місцевого значення “Степовий вал”. Розташований поряд з селом Заріччя Васильківської територіальної громади Обухівського району. Це цінна територія, яка є частиною відомих Змієвих валів, на якій поширений ареал ковили волосистої, що занесена до Червоної книги України.

На фото: ковила волосиста

Значення

Як розповів у коментарі KV депутат Київської облради, голова постійної комісії з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій Роман Титикало (“Європейська солідарність”), це надзвичайно важливе рішення для Київщини, яке стосується близько 200 га землі. 

“Відповідно до Закону України про природно-заповідний фонд, Київська обласна рада має повноваження створювати нові об'єкти природно-заповідного фонду. Це заповідні урочища, парки, сквери та інші території, які мають цінність для природи. Згідно законодавства необхідно, аби 15% території Київської області були під охороною. Враховуючи Чорнобильську зону, ми маємо такий показник. Але, на жаль, фактично він суттєво нижчий. У деяких районах області це 1-2%, у деяких – 5%. До необхідного нормативу ми не дотягуємо близько 10%. Як голова комісії з питань екології я поставив собі пріоритет, щоб на кожній сесії ми створювали нові об'єкти природно-заповідного фонду. Для цього намагаюсь працювати з Департаментом екології КОДА, оскільки саме вони подають нам нові об'єкти”, – каже він.

За його словами, створення таких територій є дуже важливим ще й по тій причині, що кількість житлових забудов збільшується. 

“Наприклад, наразі працюємо над такими резонансними питанням, як Чернечий ліс. Напрацьовуємо проєкт, аби збільшити територію природно-заповідного фонду, включивши спірну територію, навколо якої розгорівся будівельний скандал. Вже є рішення місцевої ради про надання згоди, намагатимемось на наступну сесію облради винести проєкт рішення. Є питання щодо створення курорту у Ворзелі Бучанської громади. Але там є великий супротив місцевої влади, а без їхньої згоди ми безсилі. Тому працюємо з місцевими радами, які готові до співпраці. У Боярці намагаються забудувати парк Шевченка, я вкотре звернувся до голови, бо нам необхідний його дозвіл. Також була проведена робота з екологами, які напрацювали близько 20 нових об'єктів, вони будуть передані до Департаменту і далі – на сесію облради”, – каже він.

Нагадаємо, як раніше писала KV, з початку літа не вщухали пристрасті навколо можливої забудови Чернечого лісу. Там планували звести базу відпочинку з котеджами. Жителі Феодосіївської громади, яка вісім років тому уклала договір оренди із забудовником, всіляко намагались відстояти заповідну зону: мітингували, проводили слухання. У результаті домоглися створення робочої групи, яка розгляне можливість розірвання договору. Тим часом активісти підготували позов до суду для зміни цільового призначення землі і у подальшому – створення там Національного парку. Але йти до суду планував і забудовник – він вимагатиме компенсації. 

Читайте: Общественность и депутаты КОС обратились к местному сельсовету с просьбой согласовать расширение границ заповедника “Чернечий лес”

КиевVласть

Виктория Билоус

Теги: новости киевской области, новости киевщины, киевоблсовет, экология, роман тытыкало, природа, природно-заповедный фонд, охрана природы, заповедники, заказники

п'ятниця, 29 березня 2024 г.
13:03
На Північному мосту обмежать рух транспорту до 15 червня (схема)
12:42
У столиці судитимуть росіянина, який скоїв розбійний напад на аптеку
12:24
В Україну повернули тіла 121 полеглого оборонця
12:02
У Польщі переговори щодо українського зерна не мали успіху, але Сольський налаштован оптимистично, - ЗМІ
11:44
Руслан Кравченко: Німеччина продовжить допомагати Київщині у процесі відбудови
11:25
Комунальні підприємства Вишневого подарують військовим два авто вартістю 110 тисяч доларів
11:01
29 комунальних медзакладів столиці підключено до Реєстру територіальної громади, - КМДА
10:47
Голосіївська окружна прокуратура через суд вимагає повернути державі приміщення вартістю понад 6,7 млн гривень
10:28
Унаслідок нічної атаки рф пошкоджено енергетичну інфраструктуру в шести областях, - Шмигаль
10:04
На Київщині внаслідок падіння уламків пошкоджені два приватні будинки, - Руслан Кравченко
09:42
Київ збільшив вартість транспортної карти до 75 гривень з 1 квітня
09:23
Масована атака рф: українські захисники знищили 58 БПЛА та 26 ракет
09:06
На Новопавлівському напрямку в районах пунктів Новомихайлівка, Георгіївка, Урожайне противник атакував 22 рази, - Генштаб ЗСУ
четвер, 28 березня 2024 г.
20:44
У Гостомелі працюватиме перевізний цифровий флюорограф
20:22
Протягом доби зафіксовано 48 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
20:02
У Києві розпочали відключати опалення в житловому секторі
Календар подій