п'ятниця, 3 травня 2024 г.

Більше грошей на безпеку: Київрада вчергове відкоригувала бюджет-2023 і Програму соцекономрозвитку

Більше грошей на безпеку: Київрада вчергове відкоригувала бюджет-2023 і Програму соцекономрозвитку

Київрада втретє за цей рік внесла зміни до бюджету міста на 2023 рік, а також відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку на 2021-2023 роки в частині фінансування на поточний рік. Більшість з них стосуються питань безпеки – зокрема, столична влада погодила збільшення витрат на програму “Захисник Києва” на суму більш ніж 565 млн гривень та виділила додаткові 750 млн гривень на ремонти і облаштування укриттів цивільного захисту. Серед іншого, депутатський корпус направив додаткове фінансування на будівництво декількох об'єктів соціальної сфери, а також знайшов нове “призначення” для коштів, на які раніше планувалося придбати престижні автівки для КМДА. Вже за традицією деякі народні обранці, переважно із фракції “Слуга народу”, мали низку претензій до запропонованих коригувань головних фінансових документів столиці, але на кінцевий результат це фактично не вплинуло.

Як стало відомо KВ, 8 червня 2023 року столичні депутати погодили внесення змін до Програми економічного і соціального розвитку (ПЕСР) Києва на 2021-2023 роки та до бюджету Києва на 2023 рік. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідні проєкти рішень №08/231-529/ПР (суб'єкти подання – міський голова Києва Віталій Кличко і Департамент економіки та інвестицій КМДА) і №08/231-531/ПР (суб'єкти подання – Віталій Кличко і Департамент фінансів КМДА) були зареєстровані в Київраді 8-го та 9-го травня 2023 року відповідно. У сесійній залі міськради за прийняття цих рішень проголосували 76 і 78 депутатів відповідно. 

Згідно з ухваленими під час засідання Київради змінами, депутати встановили, що доходи бюджету Києва у 2023 році мають становити 70,1 млрд гривень. У порівнянні з початковим варіантом бюджету, затвердженим у грудні 2022 року, цей показник збільшився на суму близько 3,84 млн гривень, а у порівнянні з його редакцією від 23 березня 2023 року – приблизно на 3,79 млрд гривень. 

Зазначимо, доходи були збільшені за рахунок надходжень до міської скарбниці субвенцій з державного бюджету на фінансування різних сфер життєдіяльності столиці, а також завдяки додатковим надходженням різних податків та зборів, зокрема – податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток підприємств, єдиному податку тощо. 

У свою чергу, видаткова частина бюджету тепер має скласти 81,69 млрд гривень, що на 15,3 млрд гривень більше, ніж було передбачено при його затвердженні, та на 719 млн гривень більше, ніж прогнозувалося при коригуванні в березні 2023-го.

Таким чином, на сьогодні дефіцит міського бюджету Києва складає близько 11,5 млрд гривень. Хоча при затвердженні столичний бюджет був профіцитним – дохідна частина була більше видаткової на 700,7 млн гривень. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

В рамках цих коригувань столична міськрада розподілила державні субвенції, які надійшли до бюджету Києва, здійснила перерозподіл існуючих коштів між різними статтями видатків та направила додаткові кошти на низку проєктів та програм.

Так, зокрема, керівництво міста передбачило Департаменту освіти і науки КМДА додаткове фінансування в сумі 146,6 млн гривень на “облаштування безпечних умови в закладах загальної середньої освіти”. Більшу частину цих коштів – 81,6 млн гривень – столиці надала держава у вигляді спеціальної субвенції, іншу частину – 34,9 млн гривень – було виділено з міської скарбниці.

Крім того, міська рада погодила збільшення фінансування на ремонт і облаштування укриттів цивільного захисту на 750 млн гривень (раніше в бюджеті Києва на ці видатки в поточному році було передбачено близько 900 млн гривень). Це коригування ініціював депутат Київради Андрій Странніков (фракція “УДАР”), який під час пленарного засідання запропонував відповідну правку до проєкту рішення “з голосу”. 

Більшість вказаних коштів – 500 млн гривень – будуть виділені усім 10 столичним РДА на виконання ремонтних робіт у таких об'єктах. Ще 200 млн гривень столична влада вирішила витратити на ремонт укриттів у комунальних лікарнях, а 50 млн гривень – на капітальні ремонти та обслуговування підвальних приміщень житлових будинків, які служать, як прості укриття. 

Також Київрада збільшила обсяги фінансування міської цільової програми “Захисник Києва” на суму більш ніж 565 млн гривень. Ще 4 млн гривень отримає Департамент суспільних комунікацій КМДА у вигляді додаткового фінансування на виконання заходів програми “Підтримка киян – Захисників та Захисниць України”.

Серед іншого, депутатський корпус направив КП “Автотранспортне підприємство (АТП) КМДА” 18 млн гривень на закупівлю запчастин. Відповідне коригування “з голосу” ініціювала представниця фракції “Європейська солідарність” Людмила Ковалевська. Вказане фінансування міська влада “зняла” з іншої статті видатків цього КП – раніше керівництво столиці планувало придбати за ці кошти автомобілі “Toyota Camry”, проте, на вимогу депутатів Київради, міський голова Києва Віталій Кличко скасував відповідну закупівлю.

Читайте: Кличко наказав скасувати закупівлю 17 легкових авто і повернути виділені на них кошти, – ЗМІ

В рамках коригування ПЕСР на 2021-2023 роки столична влада збільшила обсяги фінансування в поточному році низки найважливіших інфраструктурних проєктів Києва, а також перерозподілила бюджетні видатки між такими проєктами. Усі ці зміни були відображені при коригуванні бюджету. 

Так, міська влада збільшила асигнування на капітальні вкладення з 9,62 млрд гривень до 9,67 млрд гривень, а на капітальні ремонти – з 9,64 млрд гривень до 10 млрд гривень. Таким чином, загальний кошторис таких робіт на 2023 рік зріс з 19,2 млрд гривень до 19,6 млрд гривень.

Серед іншого, міська влада передбачила в ПЕСР видатки в сумі 30 млн гривень на реконструкцію нежитлової будівлі на вул. Якуба Коласа, 8-А “для створення умов для надання соціальних та реабілітаційних послуг у сфері соціального захисту громадян”. У цій будівлі Територіальний центр соціального обслуговування Святошинського району буде займатися наданням різних послуг особам з інвалідністю, у тому числі – дітям. Також Київрада збільшила зі 128 млн гривень до 139,6 млн гривень фінансування на реконструкцію будівлі на просп. Правди, 4 (Подільський район), де столична влада планує облаштувати Центр комплексної реабілітації осіб з інвалідністю.

Крім того, у ПЕСР було закладено фінансування в сумі 3 млн гривень на реконструкцію кінотеатру ім. Ю. Гагаріна (вул. Щусєва, 5 в Шевченківському районі), на що раніше в програмі видатків не було. Серед іншого, керівництво столиці збільшило видатки на технічне переоснащення СП “Завод “Енергія” КП “Київтеплоенерго” в частині системи очищення димових газів. Але лише на 1,2 млн гривень, завдяки чому загальні асигнування на реалізацію цього проєкту в поточному році збільшилися з 201 млн гривень до 202,3 млн гривень.

Читайте: Порушень на 20 мільярдів: результати державної перевірки КП “Київтеплоенерго”

Разом з тим, столична міськрада не погодила направлення 10 млн гривень на продовження будівництва житлового комплексу на вул. Качалова, 40, яким займається КП “Спецжитлофонд”. Даний об'єкт будується для різних категорій “пільговиків”, у тому числі – задля забезпечення житлом працівників столичних КП. Ініціатор даної правки, депутат Київради від партії “УДАР” і заступник голови КМДА Владислав Андронов, пропонував перенаправити кошти на ці витрати з інших видатків “Спецжитлофонду”, але його пропозиція не набрала необхідної кількості голосів народних обранців.

Як це зазвичай буває, обговорення правок до головних фінансових документів столиці супроводжувалося жвавими дискусіями. Зокрема, низку претензій до цих питань мали представники фракції “Слуга народу”.

Так, наприклад, її голова та очільник комісії міськради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Андрій Вітренко вказав на те, що деякі із внесених “з голосу” пропозицій не були попередньо розглянуті його комісій. Зокрема, мова йшла про вищезгадану ініціативу щодо виділення додаткового фінансування на облаштування укриттів та правку депутатки Марини Порошенко (фракція “Європейська солідарність”) щодо перерозподілу багатомільйонних видатків у сфері охорони здоров'я. Відповідно, на думку Вітренка, такі пропозиції не повинні розглядатися у сесійній залі.

Також голова бюджетної комісії вказав на те, що, у випадку з додатковими витратами на укриття, міська влада повинна діяти більш системно. Мовляв, питання щодо виділення цього фінансування повинно було бути остаточно вирішено ще при затвердженні бюджету на поточний рік, щоб надалі народним обранцям не доводилося “в авральному режимі” коригувати ці видатки. 

Крім того, Андрій Вітренко висловив сумніви стосовно доцільності перерозподілу видатків КП “АТП “КМДА”, вказавши на те, що має автомобіль “Toyota” 2019 року випуску, у якому ще жодного разу не довелося змінювати запчастини (за даними на 2020 рік, депутат був власником “Toyota RAV4”. – KВ). Ймовірно, таким чином народний обранець мав на увазі, що цьому підприємству не потрібні ні нові автомобілі (значна частина автопарку – саме “Toyota”), ні фінансування ремонтів на вказану суму.

У свою чергу, депутат Григорій Маленко (фракція “Голос”) висловив здивування, що столична влада має намір направити вказане фінансування районним в Києві державним адміністраціям (РДА). Таким чином народний обранець натякнув на те, що раніше мер Києва Віталій Кличко критикував “районних чиновників” за провальну роботу в організації безпеки громадян, а Київрада навіть вирішила вивчити їхню діяльність у цій сфері в рамках роботи спеціальної тимчасової контрольної комісії.

Читайте: Рак на горі свиснув: Київрада і адміністрація Кличка взялися за вирішення проблем з укриттями цивільного захисту

Втім, врешті-решт при прийнятті рішень усі ці претензії залишилися без належної уваги, хоча більшість запропонованих депутатами правок все ж були враховані.

Як раніше повідомляла КВ, бюджет Києва на 2022 рік було затверджено рішенням столичної міськради №5828/5869 від 8 грудня 2021 року. Надалі, в лютому 2023-го, Київрада внесла до нього зміни, відкоригувавши його дохідну та видаткову частини і перерозподіливши фінансування між різними напрямками життєдіяльності міста.

Ще під час дискусій по цьому питання в сесійній залі мер Києва Віталій Кличко назвав головний фінансовий документ “бюджетом виживання”. Справа в тому, що в порівнянні з початковими фінансовими показниками бюджета на минулий 2022 рік міська влада більш ніж на 36% скоротила видатки на реалізацію крупних інфраструктурних проєктів та на 44% – на проведення капітальних ремонтів. 

При цьому, Київрада в бюджеті-2023 більш ніж у сім разів збільшила резервний фонд, що має дозволити столичній владі без зайвої бюрократичної тяганини вирішувати нагальні проблеми міста, у тому числі – реагувати на надзвичайні ситуації.

Читайте: “Бюджет виживання”: як і на що столична влада буде витрачати кошти киян у 2023 році

Програма економічного та соціального розвитку на 2021-2023 роки була затверджена рішенням Київради №23/23 від 24 грудня 2020 року. Вказаним рішенням було передбачено, на які саме проєкти міська влада має намір витрачати бюджетні кошти, а безпосередньо саме фінансування столичний муніципалітет закладає на кожен наступний рік, вносячи зміни до програми у кінці року. 

При цьому, протягом кожного конкретного року депутати також коригують цей документ – як, наприклад, це було зроблено у лютому та у березні 2023-го.

Читайте: Відновлення ТЕЦ і скандальний “довгобуд”: Київрада розподілила мільярдні залишки бюджетних коштів

Нагадаємо, Департамент економіки та інвестицій КМДА з 16 лютого 2018 року очолює Наталія Мельник.  Департаментом фінансів КМДА з 2012 року керує Володимир Рєпік.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, бюджет, київрада, будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, бюджет києва, бюджетні кошти, марина порошенко, андрій вітренко, наталія мельник, програма захисник києва, програма економічного та соціального розвитку, песр, володимир репік, програма соцекономрозвитку, григорій маленко, капітальне вкладення, андрій странніков, програма підтримка киян - захисників та захисниць україни

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій