середа, 1 травня 2024 г.

“Аква-паркінг” на Оболоні: громадськість вимагає припинити забудову берега Дніпра

“Аква-паркінг” на Оболоні: громадськість вимагає припинити забудову берега Дніпра

Столична громадськість вимагає від міської влади відмовитися від ідеї побудувати паркінг на вул. Прирічній. Реалізацію такого проєкту нещодавно було покладено на КП “Житлоінвестбуд-УКБ”, зі столичного бюджету на відповідні роботи планується виділити 120 млн гривень. Активісти, серед іншого, побоюються, що заради цього буде знищено понад сотню дерев, а сам паркінг може бути затоплено через близькість до Дніпра. На думку місцевих мешканців, на Оболоні є й інші локації для таких об'єктів, а на цій території треба облаштувати парк “Прирічна”, до складу якого включити “сусідні” 16,6 га зеленої зони. У КМДА і Київраді з такими пропозиціями не погоджуються – мовляв, в Оболонському районі катастрофічно не вистачає місць для автомобілів та укриттів цивільного захисту, а тому будівництво паркінгу може “одним пострілом вбити двох зайців”. До того ж, чиновники переконують, що без цього об'єкта буде неможливо створити “найкращий в Україні рекреаційний маршрут”, що простягатиметься від парку “Наталка” до острову Оболонський.

Як стало відомо KВ, наразі столична громада збирає підписи за петицію “Щодо створення парку “Прирічна” без будівництва паркінгу та інших забудов”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне звернення було зареєстроване на сайті Київради ще 24 квітня 2023 року. Автором петиції є громадський активіст Гліб Антоненко. Для того, щоб ця петиція була передана на розгляд депутатського корпусу Київради, вона повинна набрати 6 тис. підписів киян за наступні півтора місяця.

Чого вимагає громада?

Як зазначено у петиції, мешканці Оболонського району виступають за “створення сучасної та комфортної рекреаційної зони” на двох земельних ділянках площею 16,6 га та 1,69 га відповідно на вулиці Прирічній (кадастрові номери – 8000000000:78:215:0084 та 8000000000:78:215:0016). У зверненні повідомляється, що будівництво паркінгу заплановане на другій, меншій ділянці. І реалізацію цього проєкту представники місцевої громади вважають недоречним.


Орієнтовне розміщення ділянок під “проєктним” парком “Прирічна”

Уточнюється, що замовником будівництва паркінгу має виступити КП “Житлоінвестбуд-УКБ”: ще у березні поточного року Київрада виділила з міського бюджету 120 млн гривень на реалізацію даної ініціативи, а у квітні столичний муніципалітет відвів цьому підприємству вказану ділянку в постійне користування під це будівництво. 

Свою незгоду з запланованим будівництвом громада пояснює відразу декількома факторами. 

Зокрема, за інформацією місцевих мешканців, на ділянці, де заплановано будівництво паркінгу, знаходиться понад сотня здорових багаторічних дерев, які будуть знищені під час проведення робіт. Також у петиції зазначається, що на цій землі розташована споруда громадського захисту населення – водопідпірна гідротехнічна споруда (дамба), яка захищає житловий масив Оболонь від підтоплень у період весняного водопілля.

У петиції також зазначається, що, згідно з Генпланом Києва, ця ділянка за функціональним призначенням належить до існуючих озеленених територій загального користування, зон масового відпочинку населення та рекреаційних зон. Крім того, за даними місцевої громади, дана ділянка розміщена в прибережно-захисній смузі Дніпра, через що ця земля постійно підтоплена і заболочена. 

Саме через це автор петиції називає запланований до будівництва на цій ділянці об'єкт “аква-паркінгом” і “надводно-підводним паркінгом”.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Також Гліб Антоненко уточнює, що прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. Тому, мовляв, поточне цільове призначення цієї ділянки “для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства” порушує виконання вимог законодавства в частині збереження цієї природоохоронної території. Крім того, в петиції зазначається, що капітальне будівництво на цій території “спричинить засмічення та забруднення не тільки території довкола, а і самого русла Дніпра”. 

Також у зверненні вказано, що, відповідно до законодавства України, такий тип земель як водно-болотні угіддя “підпадає під охорону і збереження Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища”. 

Серед іншого, на думку громадського активу Оболоні, будь-яке будівництво на земельній ділянці площею 1,69 га порушує вимоги рішення Київради №148/8318 від 27 лютого 2020 року “Про оголошення ландшафтного заказнику місцевого значення “Затока Наталка”. Про які саме вимоги йде мова, в петиції не уточнюється. Але, найімовірніше, активісти в даному випадку також вказують на обмеження щодо можливості ведення господарської діяльності біля природоохоронного об'єкта. Нагадаємо, заказник “Затока Наталка” охоплює територію біля вул. Північної орієнтовною площею 85,5 га, до якої входять два острова без назви, затока Наталка та прибережна смуга. 

На фоні всього вище перерахованого громада Оболонського району попросила Київраду і міського голову столиці Віталія Кличка скасувати рішення про відведення ділянки площею 1,69 га в постійне користування КП “Житлоінвестбуд-УКБ”; провести громадські слухання щодо забудови вказаної землі; перенаправити бюджетні кошти, що були виділені міськрадою на реалізацію цього проєкту, на виконання заходів міської цільової програми “Захисник Києва” задля “посилення оборони та безпеки столиці” тощо. 

При цьому, громадський актив запропонував столичній владі розглянути альтернативні місця для будівництва паркінгу. Зокрема, мова йде про ділянки на просп. Володимира Івасюка, 2, просп. Володимира Івасюка, 8-а і на розворотному кільці на перетині вулиць Північної та Прирічної.

Передісторія

23 березня 2023 року Київрада заклала в бюджеті міста на поточний рік витрати на “будівництво підземно-наземного паркінгу (подвійного призначення для укриття населення) з об'єктами громадського призначення для обслуговування населення та забезпечення роботи автомобільного транспорту на вул. Прирічній”. На реалізацію цього проєкту було передбачено 120 млн гривень. Також ці роботи було внесено до проєктів Програми економічного та соціального розвитку Києва на 2021-2023 роки. Згідно з цим документом, дане будівництво має бути завершене до кінця поточного року.

Ці заплановані витрати керівництво міста пояснювало необхідністю забезпечити паркомісцями відвідувачів нової рекреаційної зони, до якої увійдуть парк “Наталка”, Оболонська набережна та острів Оболонський. Нагадаємо, наразі триває будівництво моста, який має з'єднати вказаний острів з “материковою” частиною Києва, а фінансує ці роботи Метрополія Великого Парижа.

Читайте: Будівництво пішохідного мосту з Оболонської набережної закінчать за кошти паризьких меценатів, – Кличко

20 квітня 2023 року столична міськрада прийняла відразу два рішення, які мають вплинути на подальше майбутнє території, на якій громадськість вимагає створити парк “Прирічна”. 

Так, рішенням №6288/6329 депутатський корпус надав КО “Київзеленбуд” дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо відведення вищезгаданої ділянки площею 16,6 га у постійне користування для створення, облаштування та експлуатації зелених насаджень загального користування. У свою чергу рішенням №6289/6330 Київрада погодила передачу ділянки на вул. Прирічній площею 1,69 га в постійне користування КП “Житлоінвестбуд-УКБ” для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

У матеріалах до цього питання, які були подані на розгляд депутатського корпусу Київради, серед іншого, зазначалося, що ця ділянка, відповідно до Генплану міста, за функціональним призначенням належить до території громадських будівель та споруд. Тобто, виходить, що столична міськдержадміністрація, яка готувала до затвердження відповідний проєкт землевідводу, та громадські активісти по-різному трактують головний містобудівний документ столиці, адже, як зазначалося вище, в петиції вказано зовсім інше функціональне призначення даної землі.

При цьому, ще 7 квітня 2023 року проєкт землевідводу під паркінг на вул. Прирічній “забракувало” управління правового забезпечення діяльності Київради. У відповідному правовому висновку, серед іншого, юристи звернули увагу на те, що даний проєкт рішення не містить інформації стосовно того, чи не потрапляє ця земельна ділянка до території вищезгаданого заказника "Затока Наталка". У зв'язку з цією та іншими обставинами юруправління міськради повернуло цей документ без погодження.

Під час пленарного засідання Київради 20 квітня 2023 року заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) Вячеслав Непоп (на колажі) зазначив, що перше рішення було прийнято задля того, щоб столична влада могла змінити цільове призначення ділянки площею 16,6 га (наразі вона може використовуватися для житлової забудови) та відвести її “Київзеленбуду” для облаштування парку. Чиновник нагадав, що ця зелена зона стане складовою вищезгаданого “рекреаційного маршруту площею більше 200 га”, до якого також увійдуть парк “Наталка” і острів Оболонський.

Що стосується паркінгу на ділянці площею 1,69 га, то, за словами Вячеслава Непопа, його будівництво має допомогти міській владі розібратися відразу з двома нагальними питаннями. По-перше, як зазначив заступник голови КМДА, це дозволить вирішити проблему запаркованості прилеглих вулиць, адже в цьому паркінгу буде облаштовано 720 паркомісць. По-друге – за інформацією чиновника, цей об'єкт буде використовуватися як укриття цивільного захисту під час повітряних тривог, і в ньому зможуть “сховатися” 2,5 тис. осіб. На цьому Непоп акцентував особливу увагу, адже, мовляв, у сусідніх багатоквартирних будинках підвальні приміщення з різних причин неможливо використовувати як укриття.

Попередня візуалізація розташування паркінгу 

При цьому, чиновник повідомив, що ділянка під майбутнім паркінгом затоплюватися не буде, адже знаходиться вище тієї території, де існують такі ризики, а при будівництві цього об'єкта його плита нижнього рівня ще й буде “піднята”. 

Якщо із затвердженням проєкту рішення щодо запланованого облаштування парку на вул. Прирічній не виникло жодних проблем, то питання стосовно відведення землі під будівництво паркінгу стало причиною суперечок між депутатами і чиновниками. Через це меру Києва Віталію Кличку навіть довелося особисто агітувати депутатів підтримати цю ініціативу.

“Розповсюджується багато чуток, багато спекуляцій та брехні. Інформація про забудову житловим комплексом [ділянки площею 16,6 га] – неправда, адже ми виділили цю землю під зелену зону. Руйнування гідроспоруди – неправда, адже вона зберігається, і в цьому напрямку небезпеки немає. Вирубка дерев – неправда і брехня, бо санітарна чистка була ще минулого року і ніякої вирубки не буде. Ми робимо ті об'єкти, за які нам не буде соромно. Це буде те, чим ми будемо пишатися – розбудова найкращої рекреаційної зони не тільки в Києві, а й в Україні”, – заявив столичний мер під час пленарного засідання Київради.

Більшість народних обранців публічно підтримали такі ідеї. Виключенням стала фракція партії “Слуга народу” в Київраді, представники якої вимагали не підтримувати проєкт рішення щодо передачі ділянки в користування КП “Житлоінвестбуд-УКБ” для будівництва паркінгу.

Зокрема, голова вказаної фракції Андрій Вітренко вказав на те, що зведення таких об'єктів у прибережній захисній смузі суперечить нормам Водного кодексу України. У зв'язку з цим, на думку депутата, Київрада повинна дослухатися до вимог громадськості.

“Я впевнений, що хтось недолуго підготував проєкт рішення, щоб підставити нас з вами – Київраду та виконавчий комітет Київради. Я впевнений, що треба підтримувати жителів міста. Ми вважаємо, що необхідно захищати інтереси киян, які нас обрали до міськради. Оболонці вирішили, що там має бути парк. Яким чином ми, як обранці народу, можемо піти проти волі людей? Київ має бути зеленим містом, а не містом з хаотичною забудовою”, – заявив Андрій Вітренко.

Його однопартієць Владислав Трубіцин у свою чергу нагадав, що проти прийняття цього рішення виступили юристи міськради, а також висловив сумніви в доцільності мільйонних витрат на будівництво “паркінгу-укриття”.

“Я пропоную закрити управління правового забезпечення як нікому не потрібний орган і більше ним не користуватися, адже всі його рішення скасовуються. Що стосується 120 млн гривень на побудову паркінгу як укриття, то за такі гроші ми можемо забезпечити укриттями усі садочки та школи Оболонського району”, – підкреслив Владислав Трубіцин.

Читайте: “Стендап по-київрадівськи”: як “депутат Ніхто” і “депутат Хто” мірялися підозрами

Але, незважаючи на майже годинну дискусію, проєкт рішення щодо паркінгу на вул. Прирічній все ж було затверджено з відхиленням правового висновку. Як наслідок -  заяви депутатів з президентської політсили вже вкотре не принесли жодного результату.

Нагадаємо, вищезгадана земельна ділянка площею 16,6 га, де тепер вже офіційно планується облаштування парку, має багату історію. Так, ще у 2007 році столична міськрада відвела цю землю в оренду ТОВ “Архітектурно-будівельний альянс” для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового, соціально-побутового, торговельно-розважального, культурного, готельно-офісного, спортивно-оздоровчого комплексу. І така забудова там дійсно планувалася – у відкритих джерелах навіть можна знайти попередні рендери житлового комплексу (ЖК) на цій території. Але реалізувати даний проєкт орендарю ділянки на вул. Прирічній так не вдалося.

Справа в тому, що у 2015 році Київрада, у відповідь на звернення громадськості, яка виступала проти зведення житла в прибережній захисній смузі Дніпра, погодила створення на цій землі парку відпочинку. Надалі, у 2018 році, столична міськрада відмовила ТОВ “Архітектурно-будівельний альянс” у поновленні договору оренди та повторно доручила КО “Київзеленбуд” “здійснити всі організаційно-правові заходи щодо облаштування такої зеленої зони”. Втім, юридично парк на цій землі не був оформлений – як зазначалося вище, Київрада лише 20 квітня 2023 року зробила перший крок у цьому питанні. 

Читайте: Депутат Киевсовета рассказал, как застройщик собирается оставить себе 16 га на берегу Днепра в Киеве

Зазначимо, вказану компанію в різні часи пов'язували з різними впливовими особами. Наприклад, у 2008-2010 роках керівником ТОВ “Архітектурно-будівельний альянс” був Юрій Тацій – ексзаступник директора Департаменту житлового забезпечення КМДА (2016-2019 роки) та діючий заступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА (з 2019 року).

У 2015 році ЗМІ повідомляли, що ця компанія входить до орбіти Нвера Мхітаряна -  нардепа трьох скликань ВР (обирався від “Блоку “За єдину Україну” та “Партії регіонів”), власника будівельної корпорації “Познякижилбуд”, під прапорами якого в столиці було зведено низку ЖК. Зазначимо, його син, Артур Мхітарян, є засновником девелоперської компанії “Taryan Group”, яка наразі будує в Києві житло преміум-класу. 

У 2016-2017 роках офіційним власником ТОВ “Архітектурно-будівельний альянс” був Дмитро Лимар – ексголова Ставищенської райдержадміністрації Київської області (2010-2014 роки) та очільник виборчого штабу кандидата у президенти Петра Порошенка у Ставищенському районі у 2014 році.

КП "Житлоінвестбуд-УКБ" з 2 січня 2020 року очолює Олександр Акімов. Це підприємство підпорядковане вищезгаданому Департаменту будівництва і житлового забезпечення КМДА, яким з 2 липня 2021 року керує Борис Работнік

Роботу цього департаменту з 2018 року контролює саме заступник голови КМДА В’ячеслав Непоп

Читайте: “Ракети і корупція”: у Нацполіції зацікавилися відновленням столичних будівель, що постраждали від обстрілів

Непоп очолював КП “Житлоінвестбуд-УКБ” з 2002 року по 2018 рік. За свідченнями різних джерел, він і досі зберігає вагомий вплив на роботу цього підприємства. Також Вячеслав Непоп є депутатом чинного IX скликання Київради (обраний від партії столичного мера “УДАР”, раніше також був депутатом IV, V, VII і VIII скликань міськради).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Іван Кулик

Теги: новини києва, КМДА, кп, київрада, Віталій Кличко, парк, вячеслав непоп, будівництво, підтоплення, парк наталка, петиція, андрій вітренко, паркінг, владислав трубіцин, борис работнік, житлоінвестбуд-укб, острів оболонський, зелена зона, укриття цивільного захисту, департамент будівництва і житлового забезпечення, оболонська набережна, транспортна інфраструктура, олександр акімов, вулиця прирічна, кп житлоінвестбуд-укб, парк прирічна, рекреаційний маршрут

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій