“Замок барона” без барона
Якщо вам коли набудь доводилося прогулюватися в районі Золотих воріт то ви скоріше всього помічали дивну споруду з баштою, чий балкон тримають страшні химери. Це одна із найромантичніших і загадковіших споруд міста. Сповнений легенд і народних переказів замок барона Штейнгеля є справжньою окрасою Києва. У його стінах дивилися перші фільми на початку ХХ століття, продавали смачні солодощі та знімали історичне кіно.
Але насправді “Замок барона Штейнгеля” зовсім не замок та й не Штейнгеля. Будинок барона – по сусідству. Будівля на Ярославовому Валу 1 була побудована 1898-го року та належала польському шляхтичу Михаїлу Підгорському, який хотів побудувати щось оригінальне й екстравагантне. Проєктом займався відомий архітектор Микола Добачевський, який створив чудовий приклад модернізованої готики. Тепер ця будівля разом із Будинком з химерами вважається однією з архітектурних родзинок української столиці, що, власне, і не дивно – архітектор об’їздив півсвіту і навіть брав участь у будівництві Панамського каналу.
Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"
Мабуть, замком будинок називають через його незвичний вигляд. Унікальна споруда ззовні має чотири поверхи кожен з яких заввишки майже по 6 метрів. А з протилежного боку поверхів аж сім. Цікавим є те, що на вхідних дверях ніколи не було ручки. Мешканців за невелику плату зсередини пускав двірник.
Будинок Підгорського завжди вітається зі своїми гостями. При вході, на порозі можна побачити слово “SALVE” (латинською – “привіт”). Сходи тут ніби підлаштовані під жіночі ступні, а перила – під невеликі долоні. Майже у кожній кімнаті можна побачити старовинні каміни.
Одразу після завершення будівництва в будівлі відкрилася популярна крамничка-кондитерська “У Золотих воріт”, а з 1912 року на першому поверсі був кінотеатр в якому показували новинки кіно.
Якщо ж вам закортить відчути атмосферу готичного замку у самому центрі міста ви можете відвідати вечірні екскурсії, що проходять кожних вихідних. Саме в цей час доби найяскравіше відчувається вікова містика.
Віскушенко Діана