субота, 2 листопада 2024 г.

Чи відомий киянам Григорій Світлицький

Чи відомий киянам Григорій Світлицький

Продовжуємо публікацію творчих  робіт  переможців конкурсу “Журналістське розслідування/дослідження “Київ крізь призму журналістики” в рамках проекту “Юн -ПРЕС – KV”.

Під час карантину я вирішила провести дослідження і зрозуміти, чи цікавиться молодь українськими художниками. Поспілкувавшись зі  своїми друзями, можу зазначити, мало хто з них може похизуватися знаннями про живописців. Мене зацікавила постать Григорія Світлицького, адже його ім’ям названо вулицю, де я мешкаю. 

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"

Оскільки карантин  - це не канікули, дітям варто пізнавати світ далі. Тому беріть своїх молодших братиків чи сестричок, батьків, дідусів та бабусь і проводьте з ними вікторину про життя й творчість  Григорія Світлицького.

Слухайте правила гри. Зараз ви  читаєте лише відповіді на запитання з приводу життя та творчості Григорія Петровича Світлицького. Потім ставите питання у різному порядку і чекаєте на правильну відповідь. Таким чином ви запам’ятаєте і допоможете своїм близьким отримати корисну інформацію для загального розвитку.

Григорій Світлицький (як каже Вікіпедія) – український музикант, скрипаль, композитор, живописець, перший народний художник СРСР.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Коли і де народився талановитий художник

Григорій Петрович Світлицький народився 27 вересня 1872 року у Києві.

Які в нього родині зв’язки

Він народився дванадцятою і дуже талановитою дитиною у сім’ї. Його батько, Петро Дмитрович Світлицький,  служив валторністом Київського оперного театру. Саме він прищепив майбутньому митцю любов до музики.

Як він почав свою творчість

У чотири роки, хоч і у батьків був брак грошей, Гриць навчався грі на скрипці. У своїх мемуарах він писав, що вже у 15 років він працював і брав участь у симфонічних концертах. Так він заробляв перші гроші.

Як до цього ставилися його батьки

У першу чергу, його підтримувала його мати, яка була не проти музики. А ось  батько, як не дивно, не надто підтримав синове бажання продовжувати музичну діяльність. Петро Дмитрович вважав, що музикант – той, хто не створює, а всього лише повторює, або видозмінює вже створене до нього. Він бажав, щоб син обрав стежку живопису. Так Григорій Світлицький писав у своїх мемуарах.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Де вчився Григорій Петрович

Коли хлопчику було 7 років, батьки віддали його в приходську школу, яку він закінчив через 3 роки й вступив до 2-класного училища. Помітивши любов хлопчика до малювання, старший Світлицький віддав свого сина вчитися у Київську рисувальну школу Миколи Мурашка, по закінченні якої талановитий юнак продовжив навчання в Петербурзькій академії мистецтв (1893-1901 рр.). Його вчителями були: Микола Пимоненко, Харитон Платонов, Михайло Врубель, Ілля Рєпін, Микола Кузнєцов, Архип Куїнджі.

Під час навчання в рисувальній школі, Григорій Світлицький був одним із тих, хто малював орнаменти Володимирського собору. Також він брав участь у реставрації живопису Успенського собору Києво-Печерської лаври. У вільний від навчання й малювання час Григорій грав у оркестрі.

Які його головні досягнення і роботи

- У 1901-1917 рр. він очолював групу реставрації Ісаакіївського собору.

– З 1908 року був у Товаривстві художників імені Киріака Костанді і в Товаривстві акварелістів.

– У 1914-1915 рр. у Києві виконував розписи Казанського вівтаря “Кожум’яцької” церкви на Подолі.

– У тих же роках створив композиції “Покров Святої Богородиці”, “Бесіда Христа з самаритянкою”, також розробив образи Святих Кирила і Мефодія.

– У 1918 році став членом Асоціації художників Червоної України.

– У 1929 став членом Українського Мистецького Об’єднання.

– У 1947 році викладав у Київському художньому інституті, у тому ж році став професором.

Коли він помер і де похований

Григорій Петрович Світлицький помер 28 липня  1948 року в  Києві. Похований він на Лук’янівському цвинтарі.

Материал подготовлен в рамках Проекта "Юн-Пресс-KV"

Підготувала Величко Настя, ЗЗСО № 193

КиевVласть

Теги: юн-пресс, история, григорий свитлицкий

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.