неділя, 16 червня 2024 г.

ВР схвалила суперечливий закон про компенсації за пошкоджене через війну житло

ВР схвалила суперечливий закон про компенсації за пошкоджене через війну житло

Верховна Рада (ВР) ухвалила в цілому законопроєкт щодо створення державного Реєстру пошкодженого і зруйнованого внаслідок збройного вторгнення росіян в Україну житла і порядок компенсації за нього. Згідно з проектом закону, компенсації надаватимуться виключно за пошкоджену або зруйновану з 24 лютого 2022 року житлову нерухомість. При цьому закон не поширюється на об'єкти, які на дату введення воєнного стану розташовувалися на тимчасово окупованих територіях. Але документ, що відправлений на підпис, містить норми, які піддають критиці від минулого року.

Про це KВ стало відомо з повідомлення народного депутата Ярослава Железняка (фракція “Голос”) за підсумками пленарного засідання ВР 23 лютого 2023 року.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Законопроект №7198 “Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації” авторства голови партії “Слуга народу” Олени Шуляк та інших нардепів підтримали у другому читанні та в цілому 275 членів Українського парламенту.

Наразі документ готується на підпис (спочатку спікера ВР Руслана Стефанчука, потім – президента Володимира Зеленського, чиїм Офісом керує Андрій Єрмак). 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

“Дуже спірний закон”, – коротко прокоментував нардеп Железняк. 

Більш детально він виклав основні новації ухваленого в другому читанні документу (KВ робила детальний аналіз редакції першого читання, дивіться посилання і коментар нижче):

 • “Компенсації надаватимуть виключно за майно (пошкоджене/зруйноване) з 24 лютого 2022 року.

 • Діє протягом трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий об’єкт знаходиться (знаходився).

 • Закон не поширюватиметься на об’єкти, що на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території.

 • Компенсацію пропонують надавати виключно за пошкоджену або знищену житлову нерухомість: квартири, інші житлові приміщення (наприклад, кімнати у гуртожитках), будинки садибного типу, садові та дачні будинки, об’єкти будівництва, у яких зведені опорні та зовнішні конструкції.

 • Право на компенсацію отримають фізичні особи – громадяни України, які є власниками

 • Не зможуть отримати компенсації особи із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці. 

 • За пошкоджене майно отримати грошову компенсацію буде неможливо – для таких випадків пропонують виключно відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них. 

 • Власники знищених квартир та інших житлових приміщень одержать житловий сертифікат — документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (у тому числі такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної грошової суми.

 • У власників приватних будинків буде вибір — отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.

 • Граничний розмір компенсації — і грошової, і у вигляді житлового сертифіката — відсутній, як і обмеження щодо місцезнаходження, типу та площі нового житла, будівництво якого буде профінансоване через сертифікат.

 • Використати сертифікат можна протягом п’яти років з дня його видачі, а відчужувати протягом 5 років, окрім успадкування, заборонено. 

 • Якщо ціна житла буде нижчою за суму, зазначену в сертифікаті, недоотриману частину компенсації будуть сплачувати отримувачу лише за рахунок грошових коштів, отриманих від рф для відшкодування збитків.

 • Строк подання заяви про надання компенсації за знищене житлове майно збільшили до другого читання — її можна подати під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення.

 • До заяви необхідно буде додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості та, за наявності, матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення.

 • Розглядати заяви та приймати рішення про надання або відмову в наданні компенсації за знищене майно буде Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації. Такі комісії створюватимуться виконавчими органами місцевих рад, військовими або військово-цивільними адміністраціями населених пунктів.

Читайте: Кабмін вирішив створити Держреєстр пошкодженого та знищеного росією майна українців

За Железняком, джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно в прийнятому документі вказані:

 • кошти державного та місцевих бюджетів; 

 • кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів; 

 • міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога; 

 • репарації або інші стягнення з Російської Федерації; 

 • інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна.

Читайте: Кабмін на час воєнного стану спростив порядок оновлення будівельних норм

Торік законопроект Олени Шуляк та інших депутатів піддали нищівній критиці голови громад, архітектурна спільнота та галузеві фахівці. 

Хвалили його лише автори зі “Слуги народу”, високопосадовці Мінрегіону, Мінекономіки та ФДМУ, на яких Президент Володимир Зеленський поклав завдання створити притомний механізм компенсації. 

Автори документу обіцяли, що в другому читанні врахують всі зауваження спеціалістів. Але, за даними KВ, як виглядає, до другого читання врахували фактично тільки вимогу надавати компенсацію різноманітним юридичним особам.

Зокрема, у KВ викликає здивування норма про те, що органи місцевого самоврядування та військові адміністрації при формуванні комісій з оцінки втрат та розміру фінансової компенсації “тільки у разі необхідності” будуть залучати до цих комісій фахівців – бо навіть за відсутності казнокрадства некомпетента оцінка призведе до неефективного використання бюджетних і донорських коштів.

KВ свого часу докладно зібрала та проаналізувала хиби законопроекту та фахові пропозиції до нього.

Читайте: За рахунок громад і без фахових спеціалістів: корупційні міни законопроекту про компенсацію за пошкоджене та зруйноване московитами житло українців

Фото: з відкритих джерел

КиївВлада

Олексій Ігнатьєв

Теги: новини києва, новини україни, війна, Кабінет Міністрів, слуга народу, денис шмигаль, олена шуляк, мінрегіон, дбн, пошкоджене майно, будівельні норми

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій