четвер, 25 липня 2024 г.

Майбутнє глобальної безпеки вирішуватиметься в Україні - Резніков

Майбутнє глобальної безпеки вирішуватиметься в Україні - Резніков

Невдовзі лідери НАТО зберуться в іспанській столиці на потенційно історичний саміт. Очікується, що вони схвалять нову знакову Стратегічну концепцію в той час, коли російське вторгнення в Україну створило найдраматичніші виклики міжнародній безпеці для цілого покоління людей. Вибір, зроблений в Мадриді, ймовірно, буде формувати геополітичний порядок денний на десятиліття вперед. А Україна зараз чекає на чіткий сигнал від НАТО щодо нашої майбутньої ролі в європейській безпеці.

Про це міністр оборони України Олексій Резніков зауважив у колонці для Atlantic Council – Атлантичної ради США, впливового аналітичного центру.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

На початку статті Олексій Резніков нагадує, що лідери НАТО зберуться в іспанській столиці на саміт наприкінці червня, і цей саміт може стати історичним. Очікується, що вони схвалять нову Стратегічну концепцію в той час, коли російське вторгнення в Україну створило найдраматичніші виклики міжнародній безпеці. Вибір, зроблений в Мадриді, ймовірно, буде формувати геополітичний порядок денний на десятиліття вперед.

“Європа в даний час спостерігає найбільший конфлікт з часів Другої світової війни. Десятки тисяч українців були вбиті. Десятки українських міст були зруйновані вщент. Мільйони українців були змушені покинути батьківщину і шукати безпеки в сусідніх країнах ЄС.

Наслідки війни не обмежуються лише європейським континентом. Росія також шантажує світ можливістю глобального голоду і дефіциту енергії. Кремлівські чиновники відкрито залякують міжнародну спільноту погрозами ядерної ескалації”, – нагадує західним читачам Atlantic Council український міністр оборони.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Він пише, що для НАТО настав час показати своє лідерство, а “довгоочікувана Стратегічна концепція Альянсу слугуватиме дорожньою картою майбутнього вільного світу. Це буде перший великий документ такого роду, який буде офіційно прийнятий після того, як вторгнення Кремля в Україну зруйнувало міжнародну систему безпеки, яка була створена після Другої світової війни”.

Натомість інші ключові міжнародні інститути вже показали себе малоспроможними, зауважує Резніков: “Російський ракетний удар по Києву в квітні, коли генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш відвідав місто, був задуманий як демонстрація відкритого презирства до Організації Об'єднаних Націй. Очевидно, що Рада Безпеки ООН не здатна підтримувати мир до тих пір, поки один з її постійних членів зберігає право вето, здійснюючи геноцид в Україні. ОБСЄ зазнала такої ж серйозної втрати легітимності з початку бойових дій 24 лютого. Якщо ці інститути не пройдуть радикальні реформи, вони зникнуть”.

У зв'язку з кризою міжнародної системи безпеки нова Стратегічна концепція НАТО набуде статусу і символізму, що набагато перевищує попередні очікування, переконаний міністр.

“Це дасть бачення майбутнього міжнародних відносин. Якщо це бачення буде визначатися інерцією і порожніми виразами занепокоєння, це буде сигналом про те, що вільний світ більше не в змозі протистояти міжнародній агресії. Це буде витлумачено авторитарними режимами як відкрите запрошення діяти безкарно”, – веде далі Резніков. Якщо ж Стратегічна концепція “продемонструє справжнє лідерство, це надішле зовсім інший сигнал”, – впевнений він.

Читайте: Ворог втратив в Україні 32,5 тисячі вояків та 179 гелікоптерів, – Генштаб ЗСУ

На думку очільника українського оборонного відомства, світу важливо визнати, що сьогоднішні авторитарні режими залежать від інерції міжнародного співтовариства. Автократії здатні діяти швидше, ніж демократії, і набагато швидше, ніж міжнародні альянси. Це дозволяє їм встановлювати діяти по факту де-інде, перш ніж інші зможуть зреагувати. Переговори, які потім ведуться, як правило, відбуваються в інтересах агресора і на шкоду жертві. Україна, Грузія і Молдова відчули це на своєму досвіді, констатує Резніков і закликає до відновлення ініціативи.

“Демократичний світ терміново повинен відновити ініціативу. Занадто довго західні лідери дозволяли авторитарним режимам, таким як Путінський, встановлювати міжнародний порядок денний і робити перший крок, поки вони залишаються ре-активними.

Українці можуть підтвердити, що це неправильний підхід. Наразі міжнародне співтовариство обговорює саме ті санкції, до яких українські чиновники закликали більше року тому, коли Росія вперше згуртувала війська вздовж українського кордону та погрожувала повномасштабним вторгненням. Замість санкцій західна відповідь навесні 2021 року полягала в тому, щоб нагородити Путіна більшим діалогом”, – йдеться у статті.

Читайте: Україна готова перевести свою зброю на стандарти НАТО протягом місяця – Міністр оборони України Олексій Резніков

Резніков продовжує: “Так само, кожна поточна розмова з нашими міжнародними партнерами зосереджується на тому, як захистити небо України за допомогою вдосконалених систем авіації та протиракетної оборони, але це не новина. Я пригадую, як у серпні 2021 року, перебуваючи в США, [ ми ] вирішували потребу в західних системах протиповітряної оборони. І я був не першим українським чиновником, який робив це.

Потім президент Зеленський провів успішну зустріч в Білому домі з президентом Байденом, де було прийнято рамковий документ, що надає нове значення нашому оборонному партнерству. Тим не менш, співпраця продовжувалася без відчуття того, що це терміно. Декілька місяців тривали дискусії щодо поставок ракет Stinger, а дозвіл надійшов лише після того, як почали з’являтися повідомлення про неминуче вторгнення Росії.

Незважаючи на широкі попередження про те, що Москва готова вторгнутися, Україна не отримала нічого, крім піхотної зброї для ближнього бою чи партизанської війни. Замість жорстких західних санкцій, які могли б стримати Росію, ми зіткнулися з прогнозами, що Київ впаде протягом трьох днів”.

Читайте: Ситуація на фронті важка, ми щодня втрачаємо до сотні бійців, – Резніков закликав прискорити поставки важкого озброєння

“Ми не поділяли цього фаталізму, – підкреслює Олексій Резніков. – Хоча ми мали доступ до тих же розвідувальних даних, що і наші партнери, ми були впевнені, що наша поточна підготовка унеможливить взяття Києва за три тижні, не кажучи вже про три дні. Військові частини були переорієнтовані, щоб відреагувати на розгортання російської та білоруської армій. Авіація і системи протиповітряної оборони були переміщені. Були зібрані запаси, які дозволили б Києву пережити тримісячну облогу. Зайве сказати, що ті запаси збиралися не за одну ніч.

Коли ми готувалися захищати нашу країну, наші партнери продовжували вагатися. На Мюнхенській конференції з безпеки за кілька днів до початку війни українська делегація провела серію пам'ятних розмов з нашими партнерами. Якщо наші колеги були настільки впевнені в неминучому вторгненні, чому вони не були готові ввести стримуючі заходи? Знову і знову нам говорили, що це може призвести до ескалації.

Зараз докладаються зусилля, щоб переконати Україну в необхідності вступати в переговори (з країною-агресором – KВ). Ці переговори не мають на меті встановити суму російських репарацій або визначити, в якому українському місті буде розміщено майбутній трибунал з російських військових злочинів. Натомість українців заохочують домовлятися про те, яку частину нашої землі ми повинні подарувати Москві, щоб уникнути “приниження” Путіна. Таке мислення не принесе тривалого миру. Зовсім навпаки, насправді”.

Читайте: Олексій Резніков зустрівся з послом США в Україні Бріджит Брінк

На думку міністра оборони, чимало спостерігачів називають реакцію Заходу на вторгнення Росії в Україну неадекватною. 

Він запитує: чи нова Стратегічна концепція НАТО буде так само інертною, яка реакції, що призвели до нинішньої кризи? чи, може, “продемонструє таке лідерство, яке дозволить демократичному світу відновити свій авторитет”? 

“Я принципово залишаюся оптимістом. Адже державний секретар США Ентоні Блінкен, міністр оборони Ллойд Остін, голова Об'єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі та державний секретар Великої Британії з питань оборони Бен Уоллес – це не просто великі друзі України; всі вони також є доказом того, що лідерство все ще може подолати інерцію на міжнародній арені. Серед наших партнерів з ЄС є ще багато таких же надихаючих лідерів”, – відповідає Резніков і запевняє, що виклики, з якими ми стикаємося, можна подолати лише разом: “Україна зараз шукає чіткого сигналу від НАТО щодо нашої майбутньої ролі в європейській безпеці. Протягом останніх чотирьох місяців українці переконливо продемонстрували, що ми можемо служити східним щитом Європи”.

Читайте: “Дякую українцям всього світу за підтримку України та наших захисників”, – Олексій Резніков

Автор резюмує: “Сигнал, якого очікує Україна, повинен виходити за рамки простих слів підтримки. Ми повинні розробити спільну стратегію, яка буде дивитися вперед і передбачати майбутні практичні питання безпеки. Наприклад, очевидно, що Україна і НАТО мають спільну зацікавленість у захисті нашого неба. На яких літаках мають тренуватися українські пілоти? Чи повинні вони літати на F-15 і F-16, або, можливо, вони повинні негайно перейти на F-35? Такий же діалог потрібен у всьому, від протиракетної оборони і танкових підрозділів до військово-морських сил і кібербезпеки.

Якщо нова Стратегічна концепція НАТО не матиме чіткого місця в ній для України, документ буде відірваний від сьогоднішніх реалій безпеки і мертвий після прийняття. Це була б перемога інерції і зелене світло для диктаторів, таких як Путін, проводити агресивну зовнішню політику. Весь світ стане набагато небезпечнішим місцем.

До того часу, коли в Іспанії розпочнеться саміт НАТО, повномасштабне вторгнення Росії в Україну триватиме вже п'ятий місяць. Це вторгнення вже призвело до приголомшливих втрат українського народу і змінило геополітичний ландшафт. Демонструючи сильне лідерство, члени НАТО можуть визначити результат війни і визначити майбутнє глобальної безпеки”.

Читайте: Олексій Резніков запропонував створити в ЄС трастовий фонд для України

Фото: FB Олексій Резніков

КиївВлада

Олексій Ігнатьєв

Теги: новини києва, новини україни, війна, російсько-українська війна, олексій резніков, нато, міністр оборони, повномасштабне вторгнення, північноатлантичний альянс, атлантична рада сша

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій