Земельний підряд замість оренди землі: прогресивно і прибутково
Десятки й сотні тисяч гектарів землі вивільняються з під орендарів і потребують обробітку через систему підрядних відносин з власниками землі – це прогресивні земельні відносини і це майбутнє аграрного розвитку в Україні.
ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ВЛАСНИКІВ ЗЕМЛІ шукає відповідальних земельних підрядників для здійснення прогресивних земельних відносин.
У земельних відносинах, а разом з ними і в сільському господарстві в цілому, вже закладена революційна ситуація: одні не хочуть, як зараз, а інші не можуть, як треба.
Власники землі хочуть більше отримувати прибутку від землі, хочуть вільно розпоряджатися землею, хочуть мати право розривати договори оренди й мати можливість самостійно господарювати на землі. Українці – власники землі – хочуть відновлення й розвитку сіл і селищ, високооплачуваної роботи й достатку. Українці – власники землі – знають, що так може бути і що так повинно бути.
Орендарі не хочуть та й не можуть забезпечити права і можливості власникам землі. Орендарі імпотентні відносно будь-якого розвитку, окрім власного збагачення. Така імпотентність не потрібна ні українцям – власникам землі, ні українському суспільству, ні Державі Україна. Оренда і орендар вже є тим відчутним непотребом в сільському господарстві, його відновленні та розвитку.
Бажання одноосібного господарювання є в пріоритеті, бо формує можливості отримувати більший прибуток від землі. Тому власники землі не хочуть оренди – вони хочуть самостійно господарювати на власній землі. Таке бажання у більшості власників землі обмежується фізичними можливостями – відсутністю техніки, грошей, організаційних можливостей чи можливостей за віком чи станом здоров'я.
Формування умов і можливостей самостійного господарювання незалежно від фізичного стану власника землі спричинить суттєве зростання власників землі, які б хотіли вийти з орендних відносин для самостійного господарювання.
Виходити з орендних відносин хочуть як цілими селами, так і одноосібно – це тисячі гектарів землі. Темп виходу з орендних відносин буде залежати від поінформованості власників землі про перспективи самостійного господарювання та наявність коштів на саме самостійне господарювання, як правило, одноосібне самостійне господарювання.
Темп виходу з орендних відносин потребує прискорення. І таке прискорення можливе при заміні орендаря на підрядника. У цьому випадку власники землі господарюють самостійно, наймаючи підрядну організацію (Аграрний Підрядник), розрахунок з якою буде після продажу врожаю.
Дуже важливо зауважити, що ефективна реалізація підходу взаємодії “Власник землі” – “Аграрний Підрядник” можлива тільки за умови об'єднання власників землі в Товаристві власників землі. Товариство – це і зниження витрат, і юридична особа, яка має адекватне оподаткування, і необхідні обсяги робіт – все це створює умови для максималізації прибутку для власника землі.
Реалізація такого підходу взаємодії “Власник землі” – “Аграрний Підрядник” надасть широкого розвитку переходу до самостійного самоврядування. Тисячі власників землі, які обмежені в ресурсах (не мають коштів на самостійний обробіток землі), отримають можливість реалізовувати своє бажання самостійного господарювання незалежно не тільки від наявності коштів, а й незалежно від віку й фізичних можливостей власників землі.
Зазначене вище самостійне господарювання є організованим самостійним господарюванням. Під організованим самостійним господарюванням слід розуміти суспільні виробничі утворення, в яких об’єднавчим принципом є земля. Формування такого утворення може бути реалізоване через господарське товариство за участю власників землі – через Товариство власників землі. Товариство власників землі має прозору, легальну структуру – це підприємство нової прогресивної формації.
При реалізації підходу взаємодії “Товариство власників землі” – “Аграрний Підрядник” паразитарний ланцюг у вигляді орендаря зникає. Саме зникнення з системи земельних відносин орендаря робить можливим збільшення прибутку у власника землі.
Таке самостійне господарювання в системі “Товариство власників землі” – “Аграрний Підрядник” дає можливість отримувати власнику землі в 2-4 рази більший дохід від землі. Це вагома перевага над регресивною орендою землі.
Зараз все більше випадків, коли орендарі віддають землю в суборенду чи самі наймають підрядника на комплекс робіт з рослинництва (обробітку землі) – і при цьому залишають можливість заробляти на землі власників землі, як звичайні паразити.
Паразитаризм орендарів повинен бути замінений на прогресивний підряд з високим рівнем організації робіт. Необхідно зазначити, що така форма взаємодії принципово відповідає найефективнішим формам організації рослинництва в розвинених країнах світу.
В Україні необхідно формувати нову форму земельних відносин, де підрядник на повний комплекс робіт з рослинництва повинен відігравати активну прогресивну роль і забезпечити здійснення самостійного господарювання власниками землі. Наслідком реалізації такої прогресивної форми земельних відносин стане створення нових робочих місць самими ж власниками землі, відновлення тваринництва й переробки на селі, припинення занепаду сіл і їх відновлення в економіко-соціальному напрямі.
Отже, відповідальний Підрядник – не менш ключова фігура, як і власник землі, у здійсненні прогресивних земельних відносин.
Відповідальний Підрядник – це особа, яка спроможна і має бажання забезпечити проведення всього комплексу аграрно-польових робіт для Товариства власників землі з гарантією якості робіт, товарів та послуг.
Вимоги до потенційних підрядників прості:
- бажання працювати “на землі”;
- наявність матеріальної бази;
- легальні джерела фінансування;
- колектив, сформований з досвідчених і вмотивованих спеціалістів;
- відсутність “жлобства” по відношенню до селян.
- відсутність землі в оренді у потенційного підрядника вітається.
- готовність до переїздів і невеликих та великих площ.
Стати Підрядником – це не тільки взяти участь у здійснені прогресивних земельних відносин та надати власникам землі можливість самостійно користуватися власною землею та отримувати в 2-4 рази більше прибутку від власної землі – для потенційного Підрядника це можливість реалізувати прибутково своє сучасне бачення організації діяльності в землеробстві та переробці в співпраці з власниками землі без орендарів-посередників, які гальмують розвиток сільського господарства.
Отже, всі, хто за непродажність землі й країни, підтягуйтеся.
А потенційні Аграрні Підрядники з запитаннями й пропозиціями можуть звертатися за номером 0972257375 чи за електронною адресою [email protected].
Читайте: Суспільне фінансування Всеукраїнського об’єднання власників землі
Роман Головін, розробник і втілювач Народної земельної реформи