неділя, 14 квітня 2024 г.
Як убезпечити себе від інтернет-шахрайства та захистити свою фінансову інформацію

Як убезпечити себе від інтернет-шахрайства та захистити свою фінансову інформацію

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Інтенсивний розвиток ІТ-сфери, діджиталізація, соціальні мережі, електронні платіжні інструменти — реалії в епоху інтернету. Сьогодні купити щось чи замовити послугу онлайн, скористатися рекламою у соціальних мережах, розрахуватись в магазині карткою чи за допомогою мобільного додатка — це звичні речі. Цифрові технології настільки міцно влилися в наше щоденне життя, що без них ми вже не уявляємо свого комфортного існування. Але там, де є попит, там з’являються ризики у вигляді шахраїв.

На жаль, в оточенні кожного з нас хтось зустрічався із випадками кібершахрайства. Когось ошукали під виглядом працівника банку, комусь зламали сторінку у соцмережах, комусь зателефонували на мобільний, аби видурити кошти з банківської карти, хтось оплатив товар онлайн, але так його і не отримав. Прикладів безліч і щоразу винахідливість шахраїв неприємно дивує. Користуючись технічними надбаннями сучасного інтернетизованого суспільства, вкрай необхідно знати усі підводні камені користування інтернет-інструментами, аби захистити себе і своїх рідних і не потрапити на гачок кіберзлочинців. Зараз злочинцям можна не виходити з дому, щоб зламати доступ до вашої банківської картки чи зламами сторінку у соціальних мережах. 

Так, за перше півріччя2020 року кількість кібершахрайств зросла на 13 тис. у порівнянні із першим півріччям 2019. З січня по червень 2020 року українськими банками було зафіксовано 48 тис. випадків шахрайства із картками на загальну суму 84 млн гривень! 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Як же убезпечити себе від інтернет-шахрайства та захистити свою фінансову інформацію, а головне — що робити, якщо ви зіштовхнулися із кібершахрайством?

Банківська система і банківська діяльність в Україні регламентується двома головними нормативно-правовими документами — Законом України “Про банки і банківську діяльність” та Законом України “Про захист персональних даних”. Глава 9 Закону “Про банки та банківську діяльність” регламентує відносини банку з клієнтами. Водночас, стаття 60 глави 9 цього закону говорить, що “Інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку, є банківською таємницею”. Відтак, банк зобов’язаний дотримуватись і забезпечити необхідні умови для збереження банківської таємниці і захисту персональних даних. 

У випадку шахрайських дій працівників банку, або неналежного зберігання даних, відповідальність несе саме банк. В судовій практиці доволі часто траплялися випадки, коли працівники банку “торгували” персональними даними клієнтів і заволодівали їхніми коштами, за що також відповідальний саме банк. Потім банк може вимагати регресії вимоги щодо своїх працівників. Але не клієнт.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Найперше, що ви маєте зробити, коли усвідомили, що стали жертвою інтернет-шахрайства з вашою банківською карткою — це звернутися одразу до Служби безпеки банку, щоб заблокувати її, та банку, на рахунок якого перерахували кошти. І це питання часу: щонайшвидше, то краще! Таким чином ви зможете оперативно зламати “ланцюг” і злочинці не зможуть довести справу до кінця і перевести з картки ваші кошти. Це потрібно зробити якомога швидше — виявити несписання коштів і звернутися із проханням анулювати незаконну операцію. Тоді і Службі безпеки банку легше зреагувати на злочин. Далі необхідно звернутися до правоохоронних органів, кіберполіції, аби на гачок цих шахраїв не потрапили й інші люди. 

Важливо знати, що згідно Інструкції про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті Національного банку України банківську операцію можна відмінити у незначний термін заявки. Звичайно, що через тиждень після здійснення банківської операції, вже нічого зробити не можна. Якщо кошти знаходься на міжбанку та ще не конвертовані, то можливість їх повернути досить висока. Пізніше шахрайство має доводитесь конкретним кримінальним вироком. 

Щоб убезпечити конфіденційну інформацію щодо ваших банківських рахунків і персональних акаунтів, варто дотримуватись простих правили “інформаційної гігієни”.

Роман Титикало, адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

КиевVласть

Теги: Роман Титикало, права, киберполиция, советы юриста, банковская карточка, интернет-мошенничество

п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях зяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
17:47
Колаборант вдавав із себе ченця й освячував ворожі танки, що насувались 2022 року на Київ
Календар подій