Україні потрібна реальна децентралізація влади, а місцевому самоуправлінню – розширені повноваження
Протягом двадцяти п’яти років незалежності України ніяких реальних кроків щодо місцевої реформи не було зроблено. Навпаки, анонсування децентралізації влади завжди набувало своїх популістських обертів та ставало фейковою темою у центральних органах влади. Сьогодні ситуація не змінилась на краще, навпаки, набула нових обертів.
Прийнятий парламентом закон про об’єднання громад, який влада анонсує українцям як початок обіцяної децентралізації, направлений не на самостійність регіонів, а на збільшення повноважень центральної влади. Цей закон встановив порядок обрання територіальних громад та надання їм державної підтримки. Прикриваючись проведенням реформи місцевого самоврядування, на місцях відбувається перерозподіл земельних ресурсів та власності. Зараз в Україні створено 172 територіальні громади, а за планом – ще 795.
Органи місцевої влади мали б брати участь як у кадровій політиці регіону, так і розвивати свої території, спрямовуючи зароблені кошти на потреби області, району, міста, селища чи села. Так, наприклад, щорічно Київщина поповнює державний бюджет на 25 млрд грн, а отримувала від казни на розвиток області менше 4 млрд грн.
Зараз можна сміливо сказати, що завдяки “механічному” об’єднанню громад в Україні стане більш відчутним нерівномірний розвиток територій. Тому до влади залишається більше питань, ніж відповідей.
Читайте: Новые цены на электричество гасят свет в конце тоннеля