вівторок, 5 листопада 2024 г.
Україна повинна надати право законодавчої ініціативи обласним радам та Київраді

Україна повинна надати право законодавчої ініціативи обласним радам та Київраді

Олексій Дорошенко

Генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж

Право законодавчої ініціативи, тобто можливості вносити законопроекти для прийняття Верховною Радою, в Україні необхідно розширювати. Це дасть можливість ще більше децентралізувати повноваження держави. Узагалі реалізація права законодавчої ініціативи в парламентах світу є чи не найважливішою стадією законодавчого процесу.

У кожній країні світу своя практика внесення законодавчих ініціатив. Але нараховується 6 суб’єктів, які мають право вносити свої проекти законодавчих актів:

1) парламент,

2) голова держави,

3) уряд,

4) виборці,

5) місцеві органи влади,

6) судові органи.

В Україні таке право надано першим трьом суб’єктам, тобто Верховній Раді, Президенту та Уряду. Але в різні часи в нашій країні це право надавалось різним інституціям, так, наприклад, із 1978 року по 1990-й воно було в громадських організаціях, із 1989 по 1995 рік – у Національної академії наук, із 1989 по 1996 рік – у Вищого арбітражного суду України. Національний банк України також мав це право з 1996 по 2004 роки та пізніше, із 2010 по 2014.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Конституцією УНР від 1918 року було закріплено право внесення законопроектів до Народних Зборів органами місцевого самоврядування, які об'єднують не менше  100тис. виборців.

Усі країни англійського права встановлюють таку можливість тільки для парламентарів. Особливістю парламентаризму Австрії, Білорусі, Іспанії, Італії, Латвії, Литви, Македонії, Румунії, Словенії є так звана народна законодавча ініціатива, тобто ініціатива "знизу". Електронні петиції, що поширюються в Україні, є частково елементом такої системи. Але навіть ініціативи, що набрали необхідну кількість у 25тис. підписів, можуть бути відхилені парламентом, Урядом або Президентом та не набрати форму законопроекту. А Чехія встановила право ініціювати законодавчі акти на рівні місцевого самоврядування.

В Україні ведеться дискусія навколо питання надання права законодавчої ініціативи, або так званої судової ініціативи, Верховному суду.

Необхідно надати обласним радам та Київраді право законодавчої ініціативи тільки з питань, які належать до їхньої компетенції й пов'язані з їхніми проблемами. А право вносити законопроекти можуть бути надані окремим фракціям або групам у десять депутатів. Усі центральні органи влади як законодавчої, так й виконавчої гілки мають в українському суспільстві великий негатив. Долучення місцевих органів влади до питань законодавчого врегулювання проблем людей на місцях частково вирішить це питання та створить нові соціальні ліфти, які вже практично перестали працювати після 2014 року.

Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж

KиевVласть

Теги: президент, децентрализация, парламент, правительство, алексей дорошенко, законодательство, законопроекты

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.