Танк в домашніх умовах…
Що відбувається? Чому останнім часом всіх намагаються загнати у фінансування ЗСУ крім тих… хто реально має фінансувати ЗСУ. В мене таке відчуття, що наші “державні мужі” вирішили свої про…би перекласти на місцеву владу і окремих громадян. Чи як по іншому розуміти їх меседжи? Один каже, що кожен українець може робити дрони в домашніх умовах. Цікава історія, щоб купити власну зброю, треба ще докласти немалих зусиль (і це ми ще не отрмали оновлений закон про персональну зброю, який мав би дати спрощену процедуру купівлі в тому числі короткоствольної зброї, але щось пішло не так), а от дрони, які показали свою реальну ефективність на реальній війні і мають більші можливості для враження цілей, ми можемо штампувати вдома? Може тоді одразу дозволити виробляти танки ФОПам? А чому ні, будуть свої кіоски захищати. Але далі більше. Ще один “інтелектуал” в “пікселі” сказав, що місцеві органи влади можуть купувати для своїх потреб РЕБи. Як кажуть, головне почати, а там можна і свою армію створити і тоді громада Ірпеня вже офіційно оголосить війну Коцюбинському і анексує його. Чим не реалістичний сценарій?
Ну після таких інформ-привидів зрозуміло, що “гроші на ЗСУ а не на бруківку” це не просто акція, а реальна атака на місцеві влади з центру, який обіс..вся в історії забезпечення збройних сил. Бюджет на оборону в країні пріоритетний і складає 1,6 трильйони гривень, але підрозділи, які знаходяться на сході і півдні постійно звертаються до волонтерів про допомогу і просять привезти їм такі позиції: дрони (постіно і багато, бо це розхідник), генератори, машини (не по 46 тисяч доларів як для міноборони, просто 4Х4 і дизель) та гуму і запчастини для них, запаковану їжу (на кшталт тушонки для тих, хто на нулі), вологі серветки то що. Ще багато чого возимо хлопцям, бо їх заявки міністерство якось не тогой, ігнорує.
А що стосується бюджету міст, де 85 відсотків це зарплатня комунальних працівників, то в мене таке відчуття, що 72 мільярди треба розподілити наступним чином (виходячи з вимог “активістів” які хочуть керувати грошима міста”):
- 27 мільярдів на освіту – марнотратство! 70 тисяч працівників освіти та 270 тисяч дітей (садочки, школи, заклади профтехосвіти та ВНЗ) можуть трохи зачекати. Якщо, чисто теоретично, можна забити на комунальні послуги (хоча заклади освіти часто-густо це укриття та пункти незламності, які просто можуть відрубити від енергопостачання), то що робити із зарплатнею освітян (яка м’яко кажучи не найвища), що також є основою і для ПДФО киян, з яких 60 відсотків йде до державного бюджету…
- 23 мільярди на транспорт та дорожнє господарство. НАХРЄНА? Всеодно під час тривог не їздить, мости і розв’язки – не на часі, метро затопило – хай Теремки переймаються ну й Кличко потролимо. А так в нас війна. Те, що треба фінансувати й пільгові категорії за проїзд в транспорті – дрібниця! До речі, це ж стосується і освітянської галузі, і медицини, і соціальної сфери. Держаний бюджет щось не дуже намагається компенсувати ці витрати, бо війна ж…
- Далі вже дрібні розходи і можна ще потикати в культуру чи туризм, але той самий туризм приніс в 5 разів більше за минулий рік, ніж на нього витратили з бюджету. І так само по майже будь-якій галузі.
Я досі не розумію, чому “активісти” не йдуть до Міноборони з лозунгом “гроші на ЗСУ а не на міноборони”, бо муніципальна влада робить все, щоб забезпечити наших бійців. Той самий Київ запланував в дохідній частині 32 мільярди від ПДФО, а це 40 відсотків від всіх зборів, бо 60 відсотків йдуть до державного бюджету – тобто 48 мільярдів. Ще приблизно 7 мільярдів військового ПДФО держава повністю забере в свій бюджет від сплаченого киянами-воїнами. Тобто тільки 45 мільярдів податків киян фізичних осіб оплатять ВСІ ЗАПЛАНОВАНІ витрати на дрони в бюджеті міноборони на 2024 рік. І я ще не аналізував податки підприємств розташованих в Києві!
Ну а для того щоб завершити “бюджет мрії” від активістів пов’язаних з ОП, хочу сказати крамольну для нашої країни річ – для перемоги потрібно було ще в 2022 переводити економіку країни на військові рейки. Правда голос РНБО, пан Данілов ще в минулому році сказав, що ми не срср і не можемо перевести країну на такі економічні рейки, але він, судячи по всьому, погано вивчав історію другої світової війни, де Велика Британія та США дуже ефективно перевели економіку на військові рейки не втративши приватний бізнес. І тому сьогоднішні заяви Мілованова про необхідність підвищення податків це перший пробний шар до економіки війни, але, на превиликий жаль, скоріше за все це ляже на плечі звичайних громадян, а не бізнесу чи “олігархів”.
Читайте: “Ремонтувати” чи “дрони”?
Олексій Курпас, журналіст