середа, 11 грудня 2024 г.
Що таке ПТСР і як із ним боротися. Топ-7 питань до психологині

Що таке ПТСР і як із ним боротися. Топ-7 питань до психологині

Сусанна Ангелова

Психологиня проєкту «Незламна мама» «Фонду Маша»

Останні майже дев’ять місяців ми живемо в постійному стресі. А абревіатуру ПТСР можна почути в розмовах пересічних людей все частіше. Але не кожен стрес спричиняє ПТСР. То що ж це за розлад, як його визначити і що з ним робити? Розбираємося і відповідаємо на питання разом із психологинею проєкту “Незламна мама” “Фонду Маша” Сусанною Ангеловою.

ПТСР — це складний пост-травматичний стресовий розлад, який може бути спричинений будь-якими травматичними подіями. Він роками може ховатися в підсвідомості і бути спровокованим навіть найменшою згадкою про події, що його спричинили. ПТСР створює хаос у розумі та емоціях і потребує всебічної терапії.

Питання №1

Як зрозуміти, що у вас ПТСР?

Наявність ПТСР, або ГСР (гострої стресової реакції) визначає лікар. Якщо людина пережила події, які загрожували її життю, а через деякий час почала помічати зміни у самопочутті, своїх реакціях на оточення, зміни в емоційній взаємодії з світом та у своїх думках, варто звернутися до фахівця з психічного здоров’я.

Питання№2

Чому ПТСР може розвинутись навіть через кілька років після стресу, що його спричинив?

Деякі травми, наприклад, військові події, настільки руйнівні та жахливі, що спогади про них ховаються, як тінь, у мозку. Коли нашому розуму бракує енергетичних ресурсів, подія може бути заблокована в активній пам’яті людини. Цей тип пригніченої пам’яті може згодом проявлятися некерованими повторними переживаннями. У певний період, коли життя вже налагоджується, наша свідомість наче дістає з полички “консерву” та розкриває її, щоб все-таки інтегрувати важливий досвід.

Іноді ПТСР наздоганяє за принципом накопичувального ефекту. Остання крапля переповнює і рве греблю.

Питання№3

Який жити з ПТСР?

Наша психіка гнучка та налаштована на розвиток, у тому числі посттравматичний. Якщо приділити собі увагу та знайти резерви для відновлення, то з часом післястресові збої у роботі психіки зникають.

ПТСР має хвилеподібний перебіг. У більшості випадків люди відновлюються, але інколи, після важких життєвих випробувань, ознаки ПТСР наявні тривалий час. У разі, коли людина не отримала фахової допомоги та підтримки близьких, синдром може трансформуватися в хронічну зміну особистості.

Питання №4

Чи лікується ПТСР?

Будь-кому важко жити з посттравматичним стресовим розладом. Щоб його подолати, важливо ставитися до проблеми науково, зважено. Розуміти, що пережиті небезпечні події змінюють роботу нашого мозку та всієї нервової системи навіть на рівні фізіології. Тому треба дати собі та іншим час. Доцільно використати всі доступні ресурси, в тому числі і медикаментозне лікування.

Подолання ПТСР має три основні цілі: поліпшити симптоми, навчитися справлятися з ними та відновити свою впевненість і самооцінку.

Коли у людини ПТСР, вона може думати, що життя ніколи не повернеться до нормального стану. Але ПТСР можна вилікувати. Коротко- та довгострокова психотерапія та ліки можуть працювати дуже добре. Часто обидва види лікування більш ефективні разом.

Питання №5

Як допомогти собі самостійно?

Ще раз повторюю: якщо ви помітили в себе чи близьких симптоми ПТСР, треба обов’язково звернутися до фахівця з психічного здоров'я! Але паралельно можна самостійно працювати з розладом, дотримуючись наступних порад.

Складіть собі щоденний розпорядок і дотримуйтеся його. У вас може виникнути спокуса самоізолюватися та уникнути тригерів, але уникнення життя лише погіршує симптоми.

Важливо повернути собі впевненість у власних силах. Проговорюйте собі: “Я не жертва обставин, я долаю важкі випробування. Я забезпечую собі гідні умови для відновлення сил”.

Піклування про себе, маленькі радощі нададуть перепочинок від безнадії, яку ви можете час від часу відчувати, та крапля за краплею наповнять необхідною енергією.

Також цілющою є взаємопідтримка. Не відсторонюйтеся від людей, навпаки, оточіть себе рідними й близькими.

Питання №6:

Що може погіршити та поглибити ПТСР?

Негативне ставлення до себе, зневіра у своїх силах, думки щодо своєї неспроможності, самозасудження, почуття провини за те, що маєте некеровані стани та емоції.

Не варто бути надто суворою до себе. Повторюйте собі: “Я є сильною, хоч і вразливою; я поранилася, мені важливо бути чутливою до себе! Я в порядку, я долаю труднощі, мені треба більше сил. Я розумію, що зі мною відбувається. Я знаю, коли та кого можу попросити про допомогу. Я знаю, кому сама зможу допомогти!”

Питання №7:

Що можна зробити для близьких людей, якщо ви помітили у них ознаки післястресових негараздів?

Зрозумійте природу стресу та ПТСР.

Проявіть співчуття.

Дайте можливість висловитися, слухати.

Підтримуйте самоповагу людини та її впевненість у власних силах.

Робіть разом речі, які наповнюють енергією.

Шукайте ресурси та можливості для відновлення та лікування.

Розробіть спільний режим життя та діяльності, який дає можливості для відновлення (див. поради вище).

Бонус-питання:

Як “Фонд Маша” допомагає жінкам та дітям впоратися зі стресом під час програми реабілітації “Незламна мама”?

Ми створюємо групи психологічної взаємопідтримки серед мам та дітей. На цих групах ми обмінюємося думками, слухаємо, розповідаємо свої історії, шукаємо ресурси, ділимося своїми копінг-стратегіями (стратегіями подолання). Все це відбувається в атмосфері безоцінкового спілкування та невимушеності. Зазвичай ми також даємо необхідні знання з психології, конкретні алгоритми дій: як впоратися з панічними атаками чи покращити якість сну, як допомогти дітям. У нас також є індивідуальні консультації по всіх питаннях, не тільки з питань подолання наслідків впливу війни. Ми працюємо в мультимодальному підході, застосовуємо методи когнітивно-поведінкової терапії, тілесної терапії стресу та арт-методи.

Програма реабілітації “Незламна мама” спеціально розроблена спеціалістами з психології та посттравматичних синдромів для жінок та дітей, що постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи, а потім – онлайн-підтримка протягом трьох місяців. Підтримати проєкт можна тут: https://dobro.ua/project/nezlamna_mama/

КиївВлада

Теги: війна росії проти україни, напад росії на україну, психологія, психологічна підтримка, стрес, ПТСР, сусанна ангелова

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.