понедельник, 26 июля 2021 г.
Що буде з судами в Київській області у зв’язку з реформою децентралізації

Що буде з судами в Київській області у зв’язку з реформою децентралізації

Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Адміністративно-територіальна реформа зумовлює територіальну реформу судів. Суть змін полягає в значному скороченні кількості районів, а відтак, і скороченні кількості судів. Разом з тим, зміна адмінтерустрою не означає автоматичної зміни системи судоустрою.

Нещодавно були створені нові громади та нові райони, і це породжує низку проблем і неточностей. На сьогодні, немає повного розуміння, як буде врегульоване питання зміни системи місцевих судів на території України загалом та території Київської області зокрема, у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів.

Логічно, що структура районних судів має змінитись  відповідно до структури новоутворених районів. Замість районних судів мають бути створенні окружні місцеві суди в межах новоутворених районів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Не виключено, що їх буде більше, ніж районів, виходячи з умов транспортного сполучення та інфраструктури, а також передбачена можливість їх функціонування в декількох приміщеннях. Ризиками від такого переформатування може стати порушення права доступу до правосуддя та можливості захистити свої права в судовому порядку. Адже створення нових судів з формуванням нового суддівського складу може призвести до перерозподілу існуючих справ та початку слухання справ, які слухаються роками з самого початку.

Для вирішення вказаних проблем варто зробити нові окружні суди правонаступниками районних судів з переходом суддів та продовженням розгляду справ, але є значні складнощі в реалізації такого механізму.

До реформи Київська область поділялася на 25 районів, з яких нині залишилося лише 7 і створено 69 об’єднаних територіальних громад. Наразі в області існує 28 місцевих (районних, міських і міськрайонних) судів. Виходячи з того, що районні суди прив’язані територіально до районів, кількість яких суттєво скоротилася, причому, це скорочення відбулося не об’єднанням раніше існуючих, а новим поділом території. Так, одна частина Києво-Святошинського району потрапила до меж Обухівського, друга частина – до Фастівського, а третя – до Бучанського районів. Тому простим об’єднанням районних судів справі зарадити не вдасться.

На даний час, виникає така ситуація, коли в межах одного новоутвореного району продовжують діяти кілька районних судів вже неіснуючих районів або, навпаки, територія, яка охоплювалася одним судом, ввійшла до кількох районів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Щоб виправити це, законодавець вніс зміни до Закону “Про судоустрій та статус суддів” щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття Закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв’язку із утворенням (ліквідацією) районів, якими передбачено, що відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження в межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності постановою про утворення та ліквідацію районів, але не пізніше 1 січня 2022 року.

Слід наголосити, що ще в 2017 році в процесі укрупнення місцевих загальних судів в Україні планується створити близько 270 нових окружних судів замість 663 районних судів. Укрупнення судів шляхом ліквідації районних, міськрайонних, міських, міськрайонних судів та створення місцевих окружних судів передбачено Законом “Про судоустрій і статус суддів”, однак, цього досі не відбулось.

Зараз жоден документ не містить інформації, які будуть створені суди. Разом з тим, відповідно до додатку №7 до Державного бюджету України на 2021 рік виділено фінансування на 14 окружних судів загальної юрисдикції, які не відповідають районному поділу.

Дотепер, місцеві прокуратури зазвичай співпадали з місцевими судами. Нещодавно Генеральний прокурор України І.Венедіктова повідомила, що в Київській області буде створено 8 окружних прокуратур, але чи буде це співпадати з судовими округами?

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро "Титикало та партнери", заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Теги: новости киевщины, новости украины, децентрализация, суды, территориальная реформа судов

понедельник, 26 июля 2021 г.
20:45
Планові відключення електроенергії в Київській області 27 липня 2021 року (повний список населених пунктів)
20:26
В Киеве выявили двух пьяных водителей маршруток (фото)
20:04
В ТРЦ Gulliver состоится фан-встреча с героями мульфильма “Гулливер возвращается”
19:45
Фінансування закладів охорони здоров’я Київщини потребує коригування, - Добрянський
19:42
Представители столичной власти поддержали иск прокуратуры о возвращении Усадьбы Терещенко в комсобственность
19:28
СБУ предотвратила вывоз из Украины комплектующих к зенитно-ракетным комплексам (фото)
19:05
Столичные налоговики вернули жителям столицы более 27 млн гривен скидок на доходы физлиц
18:47
В Броварах мужчину приговорили к 8 годам лишения свободы за убийство
18:20
“Киевтеплоэнерго” получит кредит в 140 млн евро от ЕБРР
18:04
На Оболони оперативники задержали уроженца Донбасса за кражу лифтового оборудования (фото)
17:45
На Киевщине в реках Красная и Рось произошел замор рыбы (фото)
17:21
Функции мэра Киева и главы КГГА нужно разделить, - эксперты
17:03
Возный победил в конкурсе на пост начальника управления экологии КГГА
16:45
В Белоцерковском районе Киевщины введен карантин из-за обнаружения бешенства у лисицы
16:23
Виталий Нестор: проезд столичных школьников в общественном транспорте остается бесплатным
16:01
Госгеонедра может получить право без суда отменять “спящие лицензии” на разработку недр
Календарь событий
Полгектара возле метро “Позняки” хотят отдать застройщику арестованного ТРЦ SkyMall
26 июля 2021 г. 13:00
Полгектара возле метро “Позняки” хотят отдать застройщику арестованного ТРЦ SkyMall
Киевсовет планирует на 10 лет возобновить  для ООО “Ново-Комерцбуд” право аренды земельного участка площадью 0,5311 га возле станции метро “Позняки” для строительства помещений офисно-торгово-развлекательного назначения и заведений общественного питания с гостевой автостоянкой. Основателем “Ново-Комерцбуд” значится ООО “Стрит Моллс Груп” бизнесмена Александра Адамовского, построившего один из крупнейших столичных ТРЦ SkyMall, на помещения которого в марте 2021 года был наложен арест. При мэре Леониде Черновецком “Ново-Комерцбуд” уже получал в долгосрочную аренду указанные полгектара, но пока эта территория пустует несмотря на полученное в 2020 году разрешение на строительство. В Киевсовете ни ранее, ни сейчас, “не обратили внимание” на то, что целевое назначение участка не совпадает с его функционалом: Генпланом эта земля отнесена к территории улиц и дорог.