Про законність розпуску Верховної Ради (правова позиція)
Наразі точиться багато дискусій щодо законності чи незаконності рішення нового президента України Володимир Зеленський про розпуск Верховної Ради України VIII скликання. Давайте розберемося в даному питанні з правової точки зору.
Отже, коаліція "Європейська Україна" була створена 2 грудня 2014 року. До її складу увійшли фракції "Блоку Петра Порошенка", "Народного фронту", "Батьківщини", "Самопомочі", "Радикальної партії Олега Ляшка". Кількісний склад коаліції склав 302 народних депутатів, що є сумою кількісних складів депутатів кожної фракції. У вересні 2015 року з коаліції вийшла фракція "Радикальної партії", а у лютому - "Батьківщина" та "Самопоміч". Остання оголосила про свій вихід 19 лютого 2016 року.
Згідно 83 статті Конституції України: "У Верховній Раді України за результатами виборів і на основі узгодження політичних позицій формується коаліція депутатських фракцій, до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України”.
Саме у лютому 2016 року стало питання існування коаліції. Андрій Парубій, який став тоді спікером парламенту, заявив, що коаліція існує, посилаючись на входження в неї позафракційних депутатів. Але тут я звертаю увагу на норму Конституції України, яка має пряму дію, про коаліцію саме депутатських фракцій. Жодне індивідуальне членство чи входження депутатських груп до коаліції не передбачено.
Отже, станом на 19 лютого 2016 року (дату оголошення про вихід з коаліції "Європейська Україна" фракції "Самопоміч"), кількісний склад фракцій, які в ній залишалися мав би складати не менше 226 народних депутатів. Тут слід звернути увагу на той факт, що не всі депутати у фракції можуть бути згодні з її рішеннями. Але, якщо рішення фракції є, то воно вважається прийнятим. Так само, як і рішення будь-якого колегіального органу.
Зайшовши на офіційний сайт Верховної Ради, на сторінки фракцій “Блока Петра Порошенка” та “Народного фронту” та прослідкувавши динаміку переходів депутатів кожної з них, можна легко порахувати, що станом на 19 лютого 2016 року до складу “БПП” входило 134 народних депутати, а “Народного фронту” - 81.
134+81=215
Отже, юридично доконаним є факт відсутності існування коаліції "Європейська Україна", починаючи з 19 лютого 2016 року. Спікер Андрій Парубій мав би тоді оголосити про припинення її існування, а Верховна Рада України мала б створити нову (протягом 30 днів), або піти на перевибори.
Інформація про входження лише 215 народних депутатів до складу коаліції "Європейська Україна" є відкритою. І юристи, які будуть представляти інтереси президента Зеленського у можливій справі про оскарження його указу про розпуск парламенту у Верховному суді, можуть легко довести його у суді.
Тому я вважаю сьогоднішнє рішення президента Володимира Зеленського розпустити Верховну Раду України абсолютно законним, таким, що відповідає Конституції, законам України та вимогам суспільства.
Читайте: Инаугурация президента Владимира Зеленского (видео, онлайн-хроника)
Александр Трохимец, управляющий партнер правовой группы “Трохимец и партнеры”
Источник публикации