понедельник, 25 октября 2021 г.
Про безпеку пасажирських перевезень на українських дорогах

Про безпеку пасажирських перевезень на українських дорогах

Станіслав Куценко

Експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

У минулу п’ятницю в Україні аварії на дорогах забрали життя 22 осіб.  Кожні три хвилини в Україні трапляються ДТП, де щодня гинуть люди.  Звичайно, уважність до дорозі, дотримання правил безпеки, знання правил дорожнього руху та елементарне не перевищення швидкості та пасок безпеки можуть врятувати сотні життів. Але я як начальник столичного управління  юстиції можу говорити тільки про правий аспект цієї болючої для всіх проблеми. Розглянемо ситуацію на дорогах не з боку водіїв, а з боку пасажирів, які можуть стати заручниками ситуації не дотримання правил дорожньої безпеки.

Що таке пасажирські перевезення

Відповідно до ст. 1 ЗУ “Про автомобільний транспорт”, пасажирські перевезення - перевезення  пасажирів легковими автомобілями або автобусами.

Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі

Відповідно до ст. 39 ЗУ “Про автомобільний транспорт”, документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:

- для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;

- для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.

Згідно п. 86 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, для надання послуг таксі автомобільні перевізники, автомобільні самозайняті перевізники повинні мати зареєстровані відповідно до законодавства транспортні засоби, відповідну ліцензію і ліцензійну картку на кожний автомобіль, обладнаний відповідно до встановлених технічних вимог.

Документи на перевезення пасажирів автобусами

Документи для регулярних пасажирських перевезень (перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування за умовами, визначеними паспортом маршруту, затвердженим в установленому порядку органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування або уповноваженими органами Договірних Сторін у разі міжнародних перевезень):

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських  перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;

Документи для нерегулярних пасажирських перевезень (перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт):

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником  транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних  послуг,  інші  документи, передбачені законодавством України.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень (перевезення певних категорій пасажирів (працівників підприємств, школярів, студентів, туристів, екскурсантів та інших) на автобусному маршруті за умовами, визначеними паспортом маршруту, затвердженим в установленому порядку замовником транспортних послуг або уповноваженими органами Договірних Сторін у разі міжнародних перевезень):

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України

Документи на перевезення пасажирів автобусамидля власних потреб:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.

Видача дозволу на нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні

Згідно п. 3.1. Порядку оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку (далі – Порядок), оформлення та видача дозволів проводяться в пунктах видачі дозволів уповноваженого органу та її територіальних органів.

Відповідно до п.3.3. Порядку, дозволи на поїздку територією іноземних держав під час виконання нерегулярних і маятникових перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні оформлюються і видаються уповноваженій особі на підставі усного звернення або письмової заяви при пред’явленні таких документів, підписаних автомобільним перевізником та засвідчених його печаткою:

- схеми міжнародного маршруту;

- графіка роботи та відпочинку водіїв;

- копії документа про підтвердження відповідності автобусів параметрам комфортності;

- копії договору, укладеного між автомобільним перевізником та замовником транспортних послуг, про здійснення міжнародних нерегулярних і маятникових

-перевезень пасажирів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні;

-копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на автобус, що буде виконувати перевезення.

-Для отримання дозволу уповноважена особа звертається не пізніше ніж за п’ять робочих днів до здійснення відповідного перевезення пасажирів.

-Автомобільний перевізник забезпечується тільки дозволами, необхідними йому для конкретної поїздки.

Чи має право пасажир вимагати пред’явити водія маршрутки або таксі водійські права та ліцензію на перевезення

Відповідно до ст. 39 ЗУ “Про автобільний транспорт”

Автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Відповідно до ст 40. ЗУ “Про автомобільний транспорт”

Водій автобуса зобов'язаний:

Мати з собою і пред'являти для перевірки уповноваженим посадовим особам документи, передбачені законодавством;

Відповідно до правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту

У салоні автобуса розміщується така інформація:

1) витяг із цих Правил (у частині прав та обов'язків водія і пасажира);

2) позначення входу та виходу;

3) відомості про розмір штрафу за безквитковий проїзд і перевезення неоплаченого багажу;

4) відомості про перевізника та страховика (найменування, адреса і телефон);

5) загальна пасажиромісткість із зазначенням окремо кількості місць для сидіння пасажирів;

6) позначення місць розташування аварійних виходів (із зазначенням способу їх відчинення),вогнегасника, аптечки та кнопки екстреної зупинки;

7) напис "Не курити","Місця для пасажирів з дітьми та інвалідів" (на міських та приміських маршрутах);

8) нумерація місць під час здійснення міжміських та міжнародних перевезень.

Отже, національним законодавством,водія, не зобов’язано пред’являти на вимогу пасажира вищезазначені документи, тільки на вимогу уповноваженої посадової особи.

Яким Законом регулюються правопорушення на дорозі?

Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлено Правилами дорожнього руху.

За порушення ПДР передбачена адміністративна відповідальність, а за серйозніші — кримінальна; в окремих випадках може наставати цивільно-правова відповідальність.

Перелік порушень та сума штрафів за порушення Правил дорожнього руху визначені Кодексом України про адміністративні правопорушення (КУпАП) та Кримінальним кодексом України (ККУ).

Куди звертатись, якщо ви стали свідком аварії?

Відповідно до Правил дорожнього руху, дорожньо-транспортна пригода - подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки.

Очевидцем ДТП може стати і водій, і пішохід і пасажир. Якщо при цьому він бачив не тільки сам факт аварії, але і міг спостерігати, як саме вона відбувалася, людина стає важливим свідком. У такій ситуації важливо зберігати спокій, не піддаватися паніці і не проходити повз! Необхідно викликати поліцію 102  та у разі наявності осіб, які отримали тілесні пошкодження викликати швидку допомогу, дочекатись їх приїзду і процедури оформлення дорожньо-транспортної пригоди та надати пояснення про побачену пригоду.

Будьте свідомим та небайдужими! Знайте свої права та вмійте їх захищати!  У разі порушення ваших прав звертайтесь на гарячу лінію Координаційного центру з надання правової допомоги 0(800)213103 цілодобово.

Станіслав Куценко, експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві

KиевVласть

понедельник, 25 октября 2021 г.
10:43
Испанская авиакомпания-лоукостер в декабре откроет прямые рейсы из Киева в Париж
10:26
До подільника Кличка Комарницького завітали з обшуками та вилучили 300 тисяч доларів, - Віталій Кулик
10:22
За сутки от коронавируса в Украине умерли 330 человек
10:04
Курс валют в Киеве: 25 октября 2021 года
09:44
Столичную власть просят не допустить использования бывшего Дома культуры на проспекте Победы в коммерческих целях
09:26
На Обуховщине женщина за рулем ВАЗа погибла в результате столкновения с деревом
09:04
Братья Трофименко купили киевскую девелоперскую компанию у австрийского хозяина СК “Уника Жизнь”
07:00
Погода в Киеве и Киевской области: 25 октября 2021 года
воскресенье, 24 октября 2021 г.
18:06
Біля маєтку Медведчука у Києві ветерани АТО палили покришки та вимагали справжнього покарання для лідера ОПЗЖ (відео)
18:01
Планові відключення електроенергії в Київській області 25 жовтня 2021 року (повний список населених пунктів)
17:03
Во время общегородской толоки коммунальные службы вместе с киевлянами собрали более 1200 кубометров мусора и листьев (фото)
16:06
В Клубе экспертов прошло первое мероприятие по популяризации украинских вин
16:05
В Киеве зафиксирован первый температурный рекорд осени
15:01
“Укрзализныця” продлила прием заявок на конкурс стюардов Kyiv Boryspil Express до 2 ноября
14:04
В ближайшее время в столице ожидается сильный ветер
13:05
Семья на “Ниссане” попала в смертельное ДТП под Переяславом
Календарь событий
Як парламент вміє створювати для українців проблеми, а потім героїчно їх вирішувати
13 октября 2021 г. 11:45
За політичним популізмом і прагненням робити все необдумано, депутати запустили механізм здорожчання послуг для кожного українця. На превеликий жаль, частина рішень українських парламентарів спрямована не на захист громадян та їхніх прав, а на створення додаткових проблем і перепон. У минулому році Верховна Рада схвалила закон про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, який одразу викликав неоднозначну реакцію в суспільстві.