Перше підняття зарплат медиків може статися найближчим часом – законопроект вже у Раді
Від нових депутатів медики чекають швидких змін. Їх необхідно проводити вже зараз – якщо будемо чекати 3-5 років, доки реалізуємо план трансформації системи повністю, можемо втратити найголовніше – людей, задіяних у професії. З таким рівнем зарплат і відсутності пільг вони просто продовжать виїжджати за кордон. Навіть мама прем’єра Гончарука, яка колись працювала медсестрою у городнянській другій школі, вже давно поїхала працювати до Італії. Тому кадрове питання потрібно вирішувати терміново – підняти зарплати і створити комфортні умови для медиків. Це зробити реально найближчим часом. Як? Розповідаю.
За 3-5 років з України може виїхати 25% медиків, якщо все залишити, як є
На жаль, медична реформа, так розпіарена попередньою владою, не принесла обіцяного підвищення заробітних плат медикам. Тоді гроші просто сконцентрували на первинці, тому її фінансування збільшилось у 2,6 разу. Цього вистачило тільки щоб підвищити зарплату декільком тисячам медиків із 510 000, які працюють у нашій країні. Решта – продовжує отримувати злиденні зарплати або виїжджати за кордон.
Так, у 2019 році за єдиними тарифними ставками зарплата лікаря першої категорії (12 розряд) складає лише 4 тис. грн на місяць, а медсестри (9 розряд) – взагалі 3,3 тис. грн. І навіть поєднуючи декілька ставок і різноманітні доплати (наприклад, у Києві доплата з міського бюджету дозволяє підняти зарплату на 50%), середня заробітна плата в охороні здоров'я складає лише 6,8 тис. грн. Це – одна з найнижчих зарплат у країні! Навіть у Києві зарплата медиків майже на 40% нижча за середню у місті!
Тому “голосування ногами” і виїзд за кордон мінімум 7 тис. медиків на рік (при цьому, молодих, талановитих і з активною життєвою позицією) – звичайна реакція на неувагу суспільства і влади до їхньої праці всі 28 років незалежності нашої країни.
У нас не вистачає мінімум 37 тис. лікарів і 24,5 тис. молодших медспеціалістів вже зараз. За рівнем забезпеченості лікарями Україна знаходиться на одному з останніх місць в Європі. Для порівняння – у Центрі медичної статистики МОЗ України констатують, що рівень забезпеченості практикуючими лікарями в установах охорони здоров'я становить 24,9 на 10 тис. населення (у 2008 році – 26,7 на 10 тис.). В Європі – інакше. За даними Європейського регіонального бюро ВООЗ, на 10 тис. населення припадає 32,2 медика (у 2014 році).
Статистику погіршує й трудова еміграція молодих лікарів.
Хто буде працювати за кілька років, якщо молодь виїжджає, а нині в Україні працює 36,5 тис. лікарів пенсійного віку (22,7% від загальної кількості) та 40,9 тис. середнього медперсоналу пенсійного віку (12,1% від загальної кількості)?
Як можна змінити зарплати і чи будуть пільги
Тому перше, що ми в “Батьківщині” вважаємо потрібно зробити для порятунку людського потенціалу нашої медицини, треба невідкладно, не чекаючи впровадження нових механізмів фінансування галузі та проведення її масштабних перетворень, підняти соціальний статус і рівень заробітних плат всіх медиків до мінімально можливого рівня – мінімум у 2 рази. Одночасно, необхідно забезпечити пакет соціальних пільг для медиків, особливо тих, які працюють у сільській місцевості.
Саме на це спрямований поданий нами законопроект №2028 “Про внесення змін до статті 77 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо додаткових пільг та підвищення оплати праці для медичних і фармацевтичних працівників”. Він передбачає комплекс соціальних пільг для всіх без винятку медиків. Зупинюся тільки на найголовніших.
По-перше, істотно можна збільшити заробітну плату медпрацівникам (більш ніж у 2,2 разу) за рахунок абсолютно соціально виправданої і коректної прив'язки першого тарифного розряду до рівня мінімальної заробітної плати – з 01.01.2019 це 4173 грн. Адже перший тарифний розряд – це і є мінімальна заробітна плата. Нині ж тарифна сітка рахується відповідно до прожиткового мінімуму. З 01.01.2019 це тільки 1921 грн.
Так, медсестра першої категорії (9 розряд), яка зараз отримує тільки 3,3 тис. грн, зможе отримувати мінімум 7,2 тис. грн на місяць. А лікар першої категорії (12 розряд), який нині має оклад тільки 4,0 тис. грн, отримає зарплату в розмірі 8,85 тис. грн.
По-друге, законопроект передбачає пільгове забезпечення телефоном і службовим житлом медиків, які працюють у сільській місцевості. А через 10 років це житло передається в його власність.
По-третє, в сільській місцевості медики також забезпечуються службовим транспортом або компенсацією за використання для роботи особистого транспорту.
І, по-четверте, для медиків передбачено безоплатне користування житлом з освітленням і опаленням у межах норм, встановлених законодавством, які проживають і працюють у сільській місцевості і селищах міського типу, а також для пенсіонерів, які раніше працювали медичними та фармацевтичними працівниками і проживають у цих населених пунктах. Ця пільга була “мертвою” т. як раніше вона діяла тільки коли доходи за попередні шість місяців не перевищували величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1003 грн). Наш же законопроект дає можливість нею скористатися, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує мінімальної заробітної плати (більш ніж в чотири рази більше за 4173 грн).
Де ми пропонуємо взяти фінансування на таке підвищення заробітної плати і такі соціальні пільги?
Новий парламент визначив пріоритетом своєї роботи боротьбу з тіньовою економікою та контрабандними схемами на митниці. Тому додаткові витрати на зарплати і соціальні пільги медикам у 2020 році повинні бути передбачені в державному бюджеті. Вони можуть бути профінансовані за рахунок недопущення укриття податків і зборів у тіньовому секторі економіки та офшорних зонах (це дозволить збільшити надходження до зведеного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування за кожен місяць у сумі понад 18,2 млрд грн), а також за рахунок перерозподілу витрат державного бюджету.
Це – тільки перший крок, який допоможе забезпечити гідне життя медикам вже зараз. Він дозволить розпочати масштабні перетворення в медицині. Ми підготували пропозиції як це зробити і подамо їх при розгляді бюджету – маю надію, президентська партія їх підтримає.
Валерий Дубиль, народный депутат Украины, фракция “Батькивщина”