середа, 28 лютого 2024 г.
Новий Трудовий Кодекс: викриття маніпуляцій віце прем’єрки з питань економіки

Новий Трудовий Кодекс: викриття маніпуляцій віце прем’єрки з питань економіки

Сергій Кондрюк

Експерт з питань соціально-трудових відносин

За останні два десятиліття зроблено понад півсотні спроб зруйнувати “до основанія” трудові правила й заради цього проведено сотні багатоденних семінарів, витрачено мільйони доларів на експертів і каву з пончиками, здійснено кучу групових десантів із вивчення іноземних практик… І все це закінчувалося вселенськими скандалами та не дало жодного системного результату. Чи слід очікувати на якийсь конструктивний прорив  під час війни?

Не менш недолугою виглядає спроба віце прем’єрки пані Свириденко на четвертому десятку Незалежності підняти прапор боротьби із “совєцьким” минулим через заміну “радянського” Кодексу законів про працю на т.зв. ринковий Трудовий Кодекс.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

По-перше, вкид  про готовність проекту ультра сучасного трудового законодавства пані Свириденко зробила в перші дні цього року. Більш того гучно пообіцяла провести в січні широкі консультації з усіма зацікавленими сторонами, але текст проекту  на сайті Мінекономіки не оприлюднено навіть на початок лютого. Засоби масової інформації роблять посилання на сайт Федерації профспілок України, що є досить дивним при авторстві Мінекономіки (проєкт Трудового Кодексу, пояснювальна записка). 

По-друге, автори проекту ТК так і не знайшли часу провести публічну презентацію “новел” цього проекту, бо цих “новел” фактично немає, а точкові зміни могли бути легко й без зайвого пафосу імплементовані до тексту діючого КЗпП.

По-третє, досі не отримано схвальних відгуків від експертного середовища та наукових інституцій. Більш того – профспілки досить жорстко розкритикували міністерську розробку – Спільний представницький орган об’єднань профспілок висловив правову позицію щодо урядового проєкту Трудового кодексу.

Детальний аналіз основних негативів зазначеного проекту Трудового кодексу викладено на сайті Конфедерації вільних профспілок України.

Слід акцентувати, що Співголови Національної тристоронньої соціально-економічної ради від сторін профспілок і роботодавців Григорій Осовий та Анатолій Кінах 5 лютого п.р звернулися до Президента України Володимира Зеленського, голови Парламенту та Уряду України щодо конструктивного діалогу у доопрацюванні проекту Трудового кодексу України.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

То ж на чому наполягає перша віце-прем’єрка Юлія Свириденко, просуваючи новий проект Трудового кодексу? Ось її пряма цитата:

“Ринок праці в Україні досі функціонує за Кодексом законів про працю 1971 року.

Попри численні зміни, цей документ більше не відповідає вимогам часу та гальмує розвиток економіки.

Повномасштабна війна тільки дужче підсвітила всі недоліки, архаїчні та часто шкідливі радянські норми, яким понад півстоліття.

У новому законодавстві про працю ми нарешті легалізуємо різноманітні форми зайнятості: дистанційну роботу, надомну, нефіксований робочий час.

Діджиталізуємо збір інформації про працівника.

Більше не потрібні будуть паперові трудові книжки.

Боротимемось із мобінгом та чимало іншого.

Наша мета – створити умови, аби ті, хто хоче працювати, могли це робити без перешкод”.

Досить дивні аргументи з вуст високопосадової представниці моновлади, і це потребує поглянути на них з іншого боку.

1. Про “шкідливі радянські норми”. За радянської доби кодекс працював 20 років, а за часи Незалежності пройшов тридцятирічне випробування, адаптацію та кардинальні зміни.

До того – вже в новітній історії понад чотири роки над КЗпП знущаються-“реформують” “слуги” з монотурбобільшості.

То що там зараз від “совєцького” і що там від “нео-реформаторів”?

І ще про “архаїчні півстолітні норми”: чомусь тема  столітньої архаїчності американців не “ковбасить” і вони живуть за своєю Конституцією, прийнятої в часи рабовласництва.

2. Про легалізацію різноманітних форм зайнятості. Схоже, віце прем’єрка не читала КЗпП, бо там все, що вона зібралася легалізувати, вже аж “перелегалізовано”.

3. Про “діджиталізування” інформації про працівника і непотрібність трудових книжок. Знов таки – все ( і занадто) є в теперішньому КЗпП.

4. Про боротьбу з мобінгом. Якби віце прем’єрка трошки вникала, то в КЗпП є і про мобінг, і про гендер та ще про багато іноземних слів.

5. “Наша мета – створити умови, аби ті, хто хоче працювати, могли це робити без перешкод” – проголошує Свириденко.

А зараз що заважає тим, хто хоче працювати?

Може заважає наднизька зарплата та хронічні борги з неї?

Чи може заважає беззахисність від шкідливих умов праці та мізерні відшкодування за втрату здоров’я на виробництві?

Чи може заважає надексплуатація через видумані наднорми праці та мінімальний час для відпочинку?

Але жодна з названих перешкод не тільки не зменшується, а навпаки загострюється в міністерському проекті.

То ж яка справжня мета негайної потреби під час війни отак міняти трудове законодавство? Заради якихось покращень? Якщо так, то очікуємо від Міністерства економіки коротко і середньострокових прогнозів впливу нового Трудового Кодексу на:

- рівень бідності серед працюючих та темпи скорочення розриву зарплати українських працівників порівняно з зарплатами країн ЄС, як це вимагається в дорученні Президента України Володимира Зеленського;

- рівень тінізації економіки та рівень легальної зайнятості;

- рівень травматизму та тривалість життя українців працездатного віку;

- місце в рейтингу ООН щодо Індексу людського розвитку.

Наразі Україна розпочинає переговори про вступ до ЄС, і ми мали б отримати вимоги-пропозиції від ЄС щодо зближення/виправлення/імплементації трудового законодавства, опрацювати всі директиви в трудовій сфері, вивчити позитивні практики регулювання трудових відносин в країнах ЄС, особливо – з пост соціалістичним минулим.

Читайте також: Реальне скорочення зарплати – це економічна та воєнна диверсія

Сергій Кондрюк, експерт з питань соціально-трудових відносин

КиївВлада

Теги: новини україни, війна росії проти україни, володимир зеленський, президент україни, юлія свириденко, слуги народу, міністерство економіки україни, трудовий кодекс, національна тристороння соціально-економічна рада, монобільшість, кзпп, віце прем’єр кабінету міністрів україни, індекс людського розвитку, тінізація економіки, легальна трудова зайнятість

вівторок, 27 лютого 2024 г.
20:42
Киян попередили про можливе підвищення рівня води в Дніпрі 27-29 лютого
20:22
Протягом доби відбулося 86 бойових зіткнень, - Генштаб ЗСУ
20:01
Керівництво ДП “Антонов” судитимуть за перешкоджання військовим, унаслідок чого ворог знищив “Мрію”
19:44
В чотирьох селах Таращанської громади проведуть профілактичні щеплення собак та котів проти сказу
19:27
100 Волинська бригада ТрО запрошує на службу в підрозділах бригади
19:04
Посадовицю Київського метрополітену підозрюють у службовій недбалості, яка завдала понад 300 тисяч гривень збитків
18:46
Київ планує виділити 69 мільйонів гривень на навчання та техзабезпечення операторів БПЛА
18:21
Повітряні сили ЗСУ за день збили два ворожих винищувача-бомбардувальника Су-34
18:06
На Київщині викрито злочинну групу на чолі з депутатом, яка займалась незаконним заволодінням земельних ділянок
17:45
Кабмін дозволив користуватися єЧергою для перетину кордону легковикам
17:22
На Сумщині двоє поліцейських загинуло та четверо поранені внаслідок російського обстрілу
17:06
У Бучі за 300 тисяч гривень планують до провести відлов та стерилізацію безпритульних котів і собак
16:45
У Києві на перехресті вулиці Гавела та проспекту Любомира Гузара вантажівка на повному ходу влетіла у трамвай
16:26
Представники іноземних ЗМІ відвідали Бучу для фіксації воєнних злочинів
16:02
У Держбюро розслідувань запевнили, що жодних слідчих дій відносно мережі лабораторій “Сінево” не проводилося
15:40
Правоохоронці викрили молодиків з Київщини, які записали відео з гаслами “кадирівців”
Календар подій
Держава проти "Столиці”: як “група Молчанової” забудовує землі ДП “НДВА “Пуща-Водиця”
27 лютого 2024 г. 09:00
Держава проти "Столиці”: як “група Молчанової” забудовує землі  ДП “НДВА “Пуща-Водиця”
У столичних судах вже майже три роки розглядається справа щодо оскарження інвестиційного договору на забудову 9,7 га землі на житловому масиві Виноградар, на якій вже фактично добудовано ЖК “Варшавський-2”. Цій договір було укладено ще в 2008 році між ДП “НДВА “Пуща-Водиця” і ТОВ “Олівер-Буд” – компанією із орбіти девелопера “Stolitsa Group”, співзасновником якого є одіозна Владислава Молчанова (на колажі). Позивачем у цій справі виступає саме держпідприємство – його юристи вказують на те, що відповідна угода не була погоджена з Кабміном і ФДМУ, як цього вимагає законодавство. При цьому, нещодавно Фонд держмайна остаточно програв ще одну справу по цій землі, намагаючись в судовому порядку скасувати наказ Держземагентства від 2014 року, завдяки якому на цій території було дозволено житлову забудову. Таким чином держава поки нічого не може вдіяти із забудовниками, які активно освоюють Подільський район Києва – не допомогають ні кримінальні провадження, ні судові спори по іншим ділянкам за схожими обставинами.
Тетіївська громада відсуджує у московської єпархії місцевий храм
26 лютого 2024 г. 09:00
Тетіївська громада відсуджує у московської єпархії місцевий храм
Тетіївська громада б’є на сполох, намагаючись відстояти у московського патріархату громадський храм у центрі міста, що став центром релігійної ворожнечі. Ще наприкінці 2022 року релігійна громада Свято-Миколаївська парафія вирішила приєднатися до єдиної Православної церкви України. Мешканці зустріли зрештою значний спротив щодо доступу до храму від ще однієї релігійної громади УПЦ – Свято-Успенської парафії. Ситуація загострилася, коли місцева влада вирішила навести лад з майном і поставити на облік цю будівлю. У результаті храм став об’єктом судового позову, в якому суддя зупинив всі дії міськради. Кому належить будівля храму, у кого в оренді перебуває відповідна ділянка і чи планує влада міста і надалі в суді відстоювати майно у московитів – у матеріалі КВ. 
Екологічний скандал: влада Васильківщини не відмовляється від створення промзони біля заказника “Казковий яр”
24 лютого 2024 г. 09:00
Екологічний скандал: влада Васильківщини не відмовляється від створення промзони біля заказника “Казковий яр”
На Київщині триває боротьба Великобугаївської громади із Васильківською місцевою владою: люди чинять спротив розвитку промислового кластеру на землях сільськогосподарського призначення, які оточені з усіх боків об’єктами природно-заповідного фонду – заказниками “Васильківські Карпати” та “Казковий Яр”. Саме на захист останнього стала громада, адже він за останні роки прославив Велику Бугаївку як “туристична перлина”. Втім, місцева влада хоче дозволити побудувати поблизу промислове підприємство. Задекларована мета – створити нові робочі місця та наповнити податками збіднілий бюджет. При цьому, у виконкомі Васильківської міськради запевняють, що мова про будівництво асфальтно-бетонного заводу наразі вже не йде – лише про склади і повністю екологічно безпечний цех з виробництва тротуарної плитки. Чи постраждає в результаті екологія регіону, і в якому обсязі, покаже час.