п'ятниця, 22 листопада 2024 г.
“Кіт у чоботях”: оперна казка про вміння знайти вихід із будь-якої ситуації

“Кіт у чоботях”: оперна казка про вміння знайти вихід із будь-якої ситуації

Людмила Троїцька

журналіст

В Національній опері України довгоочікувана прем'єра української опери для дітей "Кіт у чоботях".  Це дійсно знакова подія адже, якщо в репертуарі театру є прекрасні балети, які можуть зацікавити дитячу публіку, то в оперному сегменті були хіба що "Наталка Полтавка" та "Запорожець за Дунаєм", на які традиційно водять київських школярів. Але ж ці твори від самого початку були написані для дорослої публіки. Опера "Кіт у чоботях" повністю орієнтована на дітей. Правда, результат вийшов таким, що точно зацікавить і дорослих.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Ініціатором проєкту став художній керівник опери Анатолій Солов'яненко. Ще кілька років тому він хотів поставити на сцені Національної опери україномовну дитячу виставу. Він казав, що шукав сюжет, який був, так би мовити, хрестоматійним - загальнознаним та цікавим. І таким, на його думку, виявився сюжет казки Шарля Перро "Кіт у чоботях".

Анатолій Солов'яненко склав сценарний план опери за мотивами давньої казки та запросив написати музику Юрія Шевченка, композитора який написав музику для балетів "За двома зайцями", "Пригоди Піноккіо" та ін. А віршований текст створив Микола Бровченко.

Була вже готова музика, а Юрій Шевченко вже навіть встиг попрацювати з солістами, розпочалася війна, і постановку довелося відкласти аж до цієї осені. Тож "довгоочікувана" щодо цієї опери – точно не журналістський штамп.

В якості режисера запросили Оксану Тараненко, яка нещодавно в Львівській опері створила нову версію "Запорожця за Дунаєм", і на думку Анатолія Солов'яненка, зараз знаходиться на самому піку творчого натхнення.

"Наша казка - про вигадливість, кмітливість, вміння знайти вихід із будь-якої ситуації. Ми постаралися зробити більш зрозумілою для сучасних дітей старовинну систему ієрархії суспільства, а от "повчальні висновки" (як це було в казці Шарля Перро), вони зроблять самі з батьками", – переконана режисерка. Вона розповіла, що репетиції були дуже веселими, а всі артисти отримують справжнє задоволення, граючи в цій виставі.

До речі, кіт в новій виставі Національної опери України – це, насправді, кицька. На першому прем'єрному показі 28 жовтня цю роль виконає Анжеліна Швачка. Саме вона надихнула Юрія Шевченка зробити Кота в чоботях кішкою. Це відбулося, коли він побачив, як співачка свого часу грала бабу Бабариху в "Казці про царя Салтана".

Диригенткою-постановницею опери "Кіт у чоботях" є Алла Кульбаба.  Вона розповіла, як адаптувала звучання саме до оперних умов, де солісти співають без мікрофонів, а у партитурі – чимало духових інструментів. Іноді, як вона сказала, доводилося "душити" - наприклад, замість трьох тромбонів залишити один.

За словами диригентки, в "Коті" чудова музика – зрозуміла, дотепна. Деякі мелодії запам'ятовуються з першого разу, як справжні хіти. Композитор "досхочу" погрався різними жанрами.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

А ще в музиці глядачі почують мотиви, знайомі всім українцями з дитинства.


Ну і фірмовий стиль Національної опери України – яскраві декорації та чудові костюми. Оскільки ця вистава – казка, то тут вже художниця-постановниця вистави Марія Левитська дозволила собі “відірватися по повній”. Наприклад, у короля, прямо як у сучасних київських школярів, волосся синього кольору. А Людожер вийшов таким красунчиком – майже як мегастар шоубізнесу. Навіть шкода, що ота кицька його зжерла.


Тож не пропустіть 28 та 29 жовтня прем'єру вистави "Кіт у чоботях" і не забувайте, що через війну кількість глядачів в залі обмежена. По квитки прямо зараз!

Фото: надано автором

Людмила Троїцька

КиївВлада

Теги: новини києва, опера, Національна опера України, Кіт у чоботях

середа, 17 квітня 2024 г.
18:19
УВАГА!!! КиївВлада переїхала на новий домен
п'ятниця, 12 квітня 2024 г.
20:56
“Українська команда” передала велику партію дронів-літаків легендарному батальйону “Ахіллес”, - Палатний
20:51
Ексміністр оборони Резніков став директором безпекових і оборонних програм в ГО “Український інститут майбутнього”
20:45
Начальник КОВА Руслан Кравченко у Чернівцях взяв участь у Конгресі місцевих та регіональних влад при Президентові України
20:34
На київській ТЕЦ-5 встановлять додаткові генератори
20:20
В Україну повернули тіла 99 полеглих захисників
20:02
У Києві з суботи відновлює роботу автобус № 7 (схема)
19:54
На Бахмутському та Новопавлівському напрямках відбито понад 40 атак, загалом на фронті 81 боєзіткнення, - Генштаб ЗСУ
19:43
Представники громадськості вимагають припинити переслідування антикорупційних активістів та журналістів-розслідувачів
19:31
Відзавтра, 13 квітня, столичний автобус № 35 подовжить свій маршрут до вулиці Гліба Бабіча (схема)
19:13
“Укренерго” організувала для ветеранів війни програму навчання та працевлаштування “Разом”
19:01
На Броварщині витратять 1,86 млн гривень на облаштування дитмайданчиків
18:49
На вулиці Богатирській у Києві до 21 квітня обмужать рух транспорту (схема)
18:36
У Броварах з'явився новий патріотичний стінопис “Обіймаю тебе, моя Україно!”
18:17
Столична влада зупинила проведення аукціону з надання в оренду Житнього ринку
18:04
У реєстрі зниклих безвісти наразі налічується понад 2 тисяч дітей
Календар подій
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
12 квітня 2024 г. 15:00
Підтримка армії та більше коштів на “цивільні” напрямки: Київрада внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку
Столична міськрада 11 квітня 2024 року внесла чергові зміни до бюджету Києва на 2024 рік, а також відкоригувала нову Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. Точний перелік всіх коригувань буде доступний після публікації цих документіві, адже депутати і чиновники погодили внесення до відповідних проєктів рішень численних правок безпосередньо перед їх розглядом в сесійній залі. Між тим, відомо, що дохідну частину бюджету було збільшено до 75,2 млрд гривень, видаткову – до 92,5 млрд гривень. Відповідно, додаткові 995 млн гривень планується витратити по програмі “Захисник Києва”, 79,9 млн – на обладнання опорних пунктів в межах столиці, 459,3 млн гривень – на різні соціальні виплати військовослужбовцям, 30 млн гривень – напряму нададуть Міністерству оборони України в якості субвенції тощо. Не обійшлося і без збільшення витрат на “цивільні” напрямки – ще 89,4 млн було виділено на ремонтні роботи на дорогах, 50,8 млн – на реконструкцію ліфтового обладнання в багатоповерхівках і т.д. Була відповідно відкорегована і нова Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР), яка розрахована на 2024-2026 роки. 
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
10 квітня 2024 г. 09:00
Бюджет Києва дуже скромно поповнився за рахунок оренди та приватизації комунального майна у 2023 році
У 2023 році столична влада продемонструвала одні з найгірших результатів наповнення бюджету за рахунок оренди і приватизації комунального майна за останні роки. Як стало відомо, від такої оренди до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки. Судячи з усього, причиною таких скромних надходжень до міського бюджету є і повномасштабна війна, яка знизила бізнес-активність у столиці, і систематичні порушення процедур і законодавства з боку профільних чиновників КМДА, які кожного року обходяться киянам у десятки мільйонів гривень.