Кампанія декларування: як сплачувати податки з іноземних доходів
В Україні триває кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2020 році. Це означає, що якщо ви отримували дохід, з якого не сплатили відповідні податки, або отримали спадщину від родичів не першого-другого ступенів спорідненості, то це привід звернутися до податкової та подати декларацію про майновий стан і доходи. І, звичайно, сплатити податки до 1 серпня поточного року.
До переліку випадків, коли подається декларація, належить і отримання іноземного доходу. Що мається на увазі: наприклад, будучи резидентом України, у минулому році ви певний час працювали за кордоном і отримали дохід від іноземного роботодавця. Чи сплачується податок в український бюджет? Так, ви маєте звітувати до податкової: тобто, подати декларацію та сплатити 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФД) та 1,5 військового збору. Сама сума доходу, отриманого з іноземних джерел, перераховується у гривні за валютним курсом Національного банку, який діє на момент отримання такого доходу.
Але є і гарні новини. Відповідно до норм міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, ви можете зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Суму такого зменшення за зазначеними підставами ви визначаєте у річній податковій декларації. Що це означає: якщо між країною, де ви працювали, та Україною є договір про уникнення подвійного оподаткування, то у такому випадку ви сплатите меншу суму ПДФО в Україні. Підкреслю, двічі з однієї суми податок сплачувати не потрібно.
Наразі чинні більше ніж 70 двосторонніх міжурядових угод (конвенцій) про уникнення подвійного оподаткування. Йдеться, насамперед, про Польщу, Словаччину, Іспанію, Португалію, Чехію, Латвію, Литву, Естонію, Болгарію.
Щоб ваші сплачені за кордоном податки зарахувалися, достатньо отримати довідку про суму сплаченого податку від уповноваженого справляти податок державного органу країни, де ви отримували такий дохід, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначу, що довідка підлягає легалізації у відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України.
Якщо так трапилось і ви не можете надати підтверджуючі документ про суми отриманого доходу з закордонних джерел та суми сплаченого податку за межами України, то до своєї податкової потрібно подати заяву про перенесення строку подання декларації до 31 грудня поточного року. Заяву треба подати до 1 травня 2021 року.
Спосіб подачі декларації залишається на ваш розсуд – це можна зробити особисто або уповноваженою на це особою, надіслати поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення. Найзручніше за все – через електронний кабінет платника, адже декларація частково вже буде заповнена.
Валерія Буділовська, заступник начальника ГУ ДПС у Київській області
Читайте: Декларування доходів громадянами: умови, терміни, способи подання